Реклама

molli

Життя без ради: коли очікування далекі від реальності

Новий закон про вибори серйозно профільтрував списки політичних партії до міської ради. “ІнфоМІСТ” пише про тих, кого найближчим часом у ЗМІ будуть згадувати не так регулярно, як кілька місяців тому.

Через новизну та елементарну заплутаність і незрозумілість нового законодавства чимало політиків просто не змогли правильно підготуватися до “великих перегонів”. Хтось вибрав “неправильний” округ, хтось – не ту партію, а хтось просто поскупився на хороших піар-технологів (при цьому фактор пощастило\не пощастило теж ніхто не скасовував).

Всі перелічені вище причини плюс особливості закону у вигляді поєднання мажоритарної та пропорційної системи дали результат: міська рада суттєво оновила свій лик. Із 42 нових міських обранців у складі депкорпусу минулої каденцію було лише 17 осіб.

970237777

Стараннями законотворців оновленню ради було принесене в жертву волевиявлення чималої кількості людей. Легким помахом бюлетеня закон залишив без представництва в раді відразу 8 округів. Водночас із деяких округів в орган пройшло по кілька представників, при чому не завжди переможців.

У перезавантаженні ради можна знайти позитив. Все ж, як слушно зазначив депутат-студент Артур Акопян, міф про те, що депутатом може бути лише “олігарх” (у черкаському контексті – підприємець), зруйновано. Як наслідок, вибори-2015 завели до складу представницького органу обласного центру і студентів, і освітян, і лікарів – просто нових людей.

Що об’єднує директора гіпермаркету, екс-голову фракції, що одягнув на себе камуфляж, власника пляжного комплексу, любителя боксу, родича колишнього міського голови, колишніх комуніста та регіонала?

Правильно, всі вони опинилися за бортом пароплава під назвою “Міська рада”.

Видання “ІнфоМІСТ” продовжує свою розповідь про тих, хто після виборів-2015 не відправляється в депутатське плавання.

ЧАСТИНА ПЕРША: Життя без ради: хіба це УДАР ?

Із “Солідарністю” на дно

Перед виборами “Блоку Петра Порошенка” вдалося сконцентрувати в своєму списку найбільш зіркову місцеву команду. Підприємці, колишні депутати і чиновники влилися в строкаті лави президентської сили, очевидно, розраховуючи на високий прохідний бал.

Як бачимо, між очікуваннями і реальністю утворилася справжня прірва. БПП під проводом Олександра Радуцького взяв лише 6 мандатів до Черкаської міської ради.

Про Андрія Більду ми вже згадували в одному з наших попередніх матеріалів. Солдата Більду наше видання тоді назвало “найнесподіванішим” із “порошенківців”. Причин на це достатньо: поки колеги по політичній силі змагалися у красномовстві, всезнайстві і впливі на незалежні від них речі, Більда, що був головою депутатської групи БПП у міській раді, вчинив доволі неординарно: пан Андрій заховав костюм подалі в шафу, натомість вдягнув камуфляж та берці, вступивши до лав черкаського автобату.

новый коллаж
фото – “Вчасно”

Уже з новим іміджем депутат встиг з’явиться на сесії та на День знань завітати в одну зі шкіл міста. Попри службу в Збройних силах, Більда не відмовився від участі у виборах, але на полі політичної боротьби форма йому не допомогла: він фінішував далеко за межами прохідних місць. На фоні провалу пропрезидентськї сили на виборах по місту, такому результату дивуватися не варто.

Кореспонденту “ІнфоМІСТ” Андрій Більда причини поразки  пояснює фактичною відсутністю агітаційної кампанії.

– Я практично не брав участі у виборчому процесі, оскільки перебуваю на службі в Збройних силах України. Більше того, я вже не є членом партії, оскільки за виборчим законодавством військовослужбовець не може бути членом політичної партії.

Я погодився йти на вибори, але активної агітаційної кампанії не вів. Перемагає той, хто зустрічається з людьми, щось обіцяє. Я зустрічі не проводив.

У силу обставин планів стосовно свого політичного майбутнього Андрій Більда поки що не озвучує.

– Важко зараз будувати плани. Зараз я виконую накази. Я готуюся до відрядження на Схід. Плани будуватиму, коли повернуся, – розповідає екс-депутат.

Зазначимо, що Андрій Більда був депутатом міської ради протягом двох каденцій: із 2010 по 2015 рік. У 2010 пройшов у раду за списками “Партії вільних демократів”, через 3 роки вийшов із фракції. У раді 2014-2015 років скликання очолював депутатську групу БПП.

Петро Чернявський став одним із першим “порошенківців”, хто, коментуючи місцеві вибори, назвав речі своїми іменами, тобто охарактеризував результат БПП по місту, як повну поразку. З’ясовуючи причини, всіх собак Чернявський повісив на Радуцького.

10409657_672851542833197_8828635871364136992_n
Фото – Фейсбук\Petr Chernyavskiy

“Виборець прийняв раціональне рішення – краще проголосувати за Одарича, ніж Радуцького (не дивлячись на те, що останній від БПП). Прихильники Одарича і БПП були вимушені стати перед вибором меншого зла. Ми свідомо розірвали їх вподобання навпіл і тому отримали поразку в м. Черкаси. Хто проголосує за Більду або Чернявського, якщо першим в бюлетні стоїть прізвище Радуцького? Саме тому БПП втратило щонайменше 7-8 депутатів”, – вважає Чернявський.

При цьому Петро Олексійович посів у рейтингу партії аж 15-те місце при 6 прохідних, тобто навіть гіпотетичне проходження тих “7-8 депутатів” порадувало б скоріше Мкртчяна, Халая і Кудактіна, але не його.

“В цілому із ситуації, що склалася, можна зробити висновок, що основним винуватцем є середня ланка Київського керівництва БПП, а також певною мірою обласного та міського, які в силу особистих амбіцій (власної неприязні Одарича) свідомо зробили ставку на заздалегідь програшного лідера”, – констатує Чернявський у своєму “Фейсбуці”.

1321233
Петро Чернявський має офіційний сайт

Петро Чернявський був депутатом міської ради 4-го і 7-го скликання, у 2004 році на президентських виборах очолював штаб Віктора Ющенка по 197 округу. Як сам стверджує, пізніше став жертвою революції.

“Коли революція стала пожирати тих, хто її творив, став її жертвою (як і багато інших)”, – пише на Чернявський на офіційному сайті імені себе самого.

Володимир Халай після виборів, вочевидь, отримає чимало часу на розвиток власної справи.

Окрім того, що екс-депутат є власником підпримства”Промелектробуд 2000″, його персону пов’язують  із ПП “Черкаси-Інтерстрой”. Після перемоги на виборах мера Анатолія Бондаренка, з яким у Халая склалися дружні стосунки, підприємство-підрядник, цілком можливо, отримає солідну долю замовлень на ремонт доріг по Черкасах.

Також екс-депутат свого часу очолював державне підприємство  “Електромонтаж-424”, яке у 2014 році покинув за доволі “загадкових” обставин: політичні сили, близькі до Халая, пояснили все “віджимом”, у підприємства інша версія – “звільнений, бо довів до банкрутства”.

Halaj-e1443176665670

По місту Володимир Халай балотувався по округу номер 6, який в підсумку залишився без представництва в раді. За результатами виборів Халай отримав 11 місце в рейтингу партії.

– Як ви вважаєте, як може пройти (в раду – ред.) людина, яка на окрузі не з’являлася, і яку взагалі ніхто не бачив? Це все через недолугість системи, – говорить Володимир Халай, пояснюючи свою невдачу новим виборчим законодавством.

За словами Володимира Халая, відсутність депутатського мандату на його життя ніяк не вплине:

– Нічого не зміниться, якщо вже за 45 років не змінилося. Я надаю безкоштовні юридичні консультації людям зі свого округу. Я, як допомагав людям, так і допомагатиму, – каже екс-депутат.

Низькі результати БПП потягнули на дно чимало відомих в місті людей. Без мандату залишився Сергій Ткаченко, що був депутатом міськради з 2010 року; не отримали щасливого квитка в раду голова міського виборчого штабу партії, підприємець Ігор Калашник, заступник міського голови Юрій Гончаров, директор “Міськсвітло” Віталій Тєрьохін та активісти місцевого розливу Олег Скалько і Олексій Ющенко.

Небажані “опозиціонери”

“Опозиційний блок”, як історично склалося, був найбільш небажаною партією в міськраді. При цьому перед виборами його шанси на потрапляння в раду не можна було назвати примарними. Скоріше навпаки, політичні амбіції партії, підкріплені фінансами екс-регіоналів та високим рівнем недовіри народу до влади діючої, виглядали обгрунтованими.

Тим не менш голосування розставило все по своїх місцях. Як виявилося, люди, попри все незадоволення нинішнім становищем в країні, голосувати за найбільш відвертих (менш відверті розійшлися по інших політичних силах) “регіоналів” не готові. 5% бар’єр партія не здолала.

Олексій Арсенюк – людина в місті дуже відома. При чому не лише через те, що сивочолому підприємцю належить популярний ресторан “Бочка”, що розташований прямо в прибережній зоні Дніпра. Арсенюк – людина із політичним досвідом, яка на відміну від багатьох колишніх поплічників, ніколи не соромилася свого минулого.

загруженоОлексій Арсенюк – регіонал із солідним стажем. Саме від цієї партії він був делегований до ради 2010-2014 років. Далі, тісно пов’язавши собі долю з правонаступником “регіонів” “Опозиційним блоком”, Арсенюк балотувався на парламентських виборах 2014 року, але програв.

У році 2015 Арсенюк, який нині вже є головою міської парторганізації “Опоблоку”, очолив список партії до міської ради.

Уже після оголошення результатів Олексій Арсенюк встиг засвітитися в міській ТВК пліч-о-пліч з Олександром Радуцьким, але тоді спроби БПП і “Опоблоку” заявити про фальсифікації більше нагадували агонію.

Більше не доведеться розриватися між посадою чиновника та депутатством Артуру Савіну. Волевиявлення містян трохи розвантажило робочий графік екс-комуніста (у раді 2010-2014 входив до складу фракції КПУ), тепер Артур Олександрович може зосередитися на роботі в департаменті містобудування та архітектури Черкаського міськвиконкому, який він очолює.

maxresdefault
Артур Савін

Не буде в новій міськраді і Володимира Гудзенка. Для пана Володимира вже другий рік поспіль осінь – невдала пора, принаймні в політичному аспекті.  Так, у 2014 він на 194-му окрузі програв вибори до парламенту, а тепер після навдалої спроби поборотися за крісло міського голови, ще й “пролетів” мимо міськради, разом з усією партією.

Одним рядком: “решта світу”

З легкою подачі законотворця на сесійних засідання депутатів 8-го скликання не порадує високими підборами Ольга Швець (була депутаткою з 2006 року), не буде поруч із Сергієм Одаричем в рядах фракції “вільних демократів”  ні Олега Ліходькіна, ні Олега Роскопіна.

f22e3273cf2ace0c4a24acf9a57fcdde
Ольга Швець (фото – “Прочерк”)

Попри непоганий результат “Самопомочі” (5 мандатів), не буде на сесіях неформального лідера обласного партійного осередку Об’єднання – Олександра Гаврилова. У рейтингу партії він посів лише 12 місце.

Крім усього, так і не отримає можливості “робити добро” у міській раді Вадим Береза. Принаймні благородні плани по змінах у місті йому доведеться відкласти мінімум на два роки.

Підготував Сергій Макаренко

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама