Реклама

molli

«Зараз треба жити на Землі так, наче ти хочеш жити на ній і надалі», – екоактивістка Лідія Криштоп

 

  Їй 23 і вона бореться за чистоту нашої планети. Впевнена, що хоча б маленькими кроками,  але мінімально зможе допомогти Землі обходити екологічні проблеми повз. Лідія Криштоп – за освітою економіст  кібернетик, а за станом душі – екоактивістка. Що для розвитку міста в екологічному напрямку робить дівчина, дізнавався кореспондент «Інфоміст».

 

Розкажи про себе.

– Я народилася і живу в Черкасах. Вчилася у звичайній школі. За освітою я економіст кібернетик, отримувала диплом у ЧНУ ім. Богдана Хмельницького. А ще я веган, тому дуже сильно мучуся в Черкасах, бо у нас немає веганських кафе. Активничати почала два роки тому, коли пішла на тренінг «Ідея-дія-результат» від громадської організації «Промолодь». Три місяці тоді навчалася і за цей час написала три екологічні проекти. І з тих пір їх веду.

Що за проекти?

Перший був по екологічній освіті для дітей. Приходила в школу і розповідала дітям, навіщо сортувати відходи, як вони потім переробляються і як взагалі екологічно жити. Цих уроків було не багато. Мало вчителів у цьому зацікавлені. Другий проект «Eco Friendly Cafe» – це українська, віртуальна мережа кав’ярень, які погодилися давати людям знижку, якщо вони прийдуть брати каву не в паперовий стаканчик, а в свою чашку. Зараз ця мережа розширилася. Раніше була лише в Черкасах під такою назвою, а тоді цю ідею підхопили інші активісти. Цей проект був придуманий не мною особисто, він поширений за кордоном.

А третій проект який?

Майстерня з переробки пластику “PreciousLab”. Це всесвітньо глобальний проект «Precious Plastic». Такі майстерні роблять активісти з усього світу, щоб переробляти локальні пластикові відходи. Я знайшла інженера, який погодився мені зробити станок для переробки пластику. І півроку у нас був тільки цей станок, який дробив пластик на гранули.  Потім ми з моєю подругою-активісткою в неї на кухні переплавляли цей пластик у духовці. Пізніше я знайшла парочку спонсорів, які проспонсорували інші станки.  Далі до нас приєдналося ще двоє чоловіків, які прочитали про мене статтю і сказали, що допоможуть як інженери. Вони хотіли розширити ідею майстерні і зробити її не лише з переробки пластику, а універсальною. Тобто у нас є купа всяких інструментів по обробці дерева, металу та чого завгодно. Люди, які цих інструментів не мають вдома, можуть приходити і використовувати їх. Так ми і об’єдналися.

 Зараз як справи в майстерні?

– Ми оформили цю майстерню як громадську організацію. Скоро вже буде рік, як ми відкрилися. Нас в команді 8. Ми там як волонтери. За свій рахунок купляємо станки.  Люди можуть до нас приходити і робити щось для себе. Якщо по пластику, то я влаштовую майстер-класи. А ще у нас вже півроку працює в майстерні хлопець, який робить сам собі гітару і ще був хлопець, який робив колонки.

Фото надано героїнею

Чому ти почала цікавитися саме екологією?

– Мабуть с дитинства я щось таке відчувала, коли по телевізору показували танення льодовиків. А серйозно почала цим цікавитися, мабуть на 2-3 курсі. Коли отримуєш вищу освіту, на деяких професіях щороку потрібно писати тези у наукові видання. Я досліджувала взаємодію економіки і екології. Коли писала, побачила яка жесть у цьому світі коїться. Відтоді почала сортувати вдома сміття. Потім стала вегетаріанцем. Ще й виявилось, що промислове тваринництво дуже шкідливе для екології теж. Пізніше стала веганом.

Які зараз проекти впроваджуєш?

– Зараз я приділяю увагу самоосвіті та поглиблюю свої знання у галузі економіки та екології , а також у проектному менеджменті. Із командою робили від імені ГО марші, концерти. Зараз я влаштовую щомісяця показ добрих екофільмів.

У Черкасах люди якось опікуються екокультурою?

Дуже мало, насправді. На жаль, це не дуже популярно зараз. В якийсь момент я зрозуміла, що є якась активна частка людей, які просто соціально активні, то вони розуміють, навіщо вони все це роблять. А інші 295 тисяч, їм все одно.

Багато в Черкасах організацій, які цікавляться екологією?

– Такі, чий вплив на собі я відчуваю, то таких, напевно немає.  Я знаю, що у нас є кілька громадських організацій, які ще давно займалися прибиранням парків та лісів. Також є просто приватні компанії, які перероблюють матеріали. Черкаси дуже інертне місто, дуже важко тут щось робить.

А в Україні багато?

– В Україні, загалом, багато. Особливо в Києві. Там вже висока концентрація екологічних організацій, які впливають на життя всієї України. Наприклад, є організація, яка десь намагалася подати законопроект про заборону використання поліетиленових пакетів. І нарешті цей законопроект затвердили.

 Чим користуватися замість пакетів?

– Щоб продукувати меншу кількість відходів, то користуватися багаторазовими торбинками. Замість великих пакетів використовувати торби, замість маленьких – багаторазові тканинні. Ми у майстерні як раз такі шиємо.

Фото надано героїнею

Розкажи нашим читачам, чому важливо бути екофрендлі?

– Можна відштовхнутися від поняття «сталий спосіб життя». Це означає, що зараз треба жити на землі так,  наче ти хочеш жити на ній і надалі. Зберігати природу для майбутнього. В якийсь момент я зрозуміла, що на планеті вже все настільки погано, що забруднені річки, вирубані ліси, стільки сміттєзвалищ, які забруднюють води. Це все настільки страшно, що мені захотілося щось виправити.  Мені не зрозуміло, чому інші люди цього не хочуть робити. Типу всі жаліються, що у нас багато сміття, але вони ж самі продукують це сміття. Я, наприклад, можу жити взагалі без нього, заміняючи якісь одноразові речі багаторазовими. Наприклад, екосумка замість пакета.

Можеш тезисно сказати, що потрібно робити, аби хоча б мінімально зберігати природу?

–  Щоб почати впливати позитивно на екологію, достатньо робити такі речі:

–  не брати, хоча б раз в день, каву у паперовому стаканчику;

– сортувати вдома відходи. Хоча б відсортовувати поліетилен, папір і пластикові пляшки;

– намагатися скорочувати відходи. Не брати для пачки бананів пакет;

– зробити чи купити багаторазові торбинки.

Якщо трьохсоттисячне населення Черкас в один день не візьмуть один паперовий стакан, то це вже буде позитивно впливати на екологію.

Подібні публікації

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама