Єдиний «ортопедичний» садочок у Черкасах:
для кого та як туди потрапити?

Черкащанці Аллі Зберацькій щодня доводиться нести на руках до садочка свого Даню. Хлопчику 3 роки і 4 місяці, з його діагнозом рекомендують відвідувати так званий «ортопедичний» садочок. Однак, поки там групи переповнені, дитину віддали у звичайний дошкільний заклад.

- У Дані двостороння дисплазія кульшового суглоба, що є вродженою патологією, яка зумовлює подальший можливий підвивих або вивих голівки стегна. Зараз ми ходимо в звичайний садочок. Адже йому потрібне і спілкування, і навчання, що сприяє розвитку. Та все ж і я, і персонал ДНЗ хвилюємось, щоб він не впав випадково та нічого не зламав. Саме тому сину й потрібен ортопедичний садочок, - говорить черкащанка.

Жінка зібрала усі необхідні документи: діагноз та направлення від ортопеда, висновок спецкомісії, але поки потрапити у садочок дитині не вдається. Усі групи заповнені.

- Дитина тяжко ходить. Він ніжки підіймає і під час ходьби торкається однією об іншу, перечіпається та падає. Тому зайве навантажувати його не можна. Через це я не можу його, як звичайну дитину, відпустити від себе ні на хвилинку, постійно тримаю за руку, - розповідає мама хлопчика. – Коли ми виходимо із дому, то робимо кілька кроків, а решту відстані переважно я несу його на руках. Зараз його вага 16 кг, а дитина росте.

Дорога до садочку займає нині 10-15 хвилин. До спеціалізованого закладу жінці ще далі, до того ж потрібно їхати транспортом. Однак черкащанка стверджує: і фізичні, і матеріальні витрати варті того, щоб дитина окрім навчання могла проходити реабілітаційний курс.

«ІнфоМІСТ» вирішив з'ясувати, де в Черкасах є такий заклад, чим він відрізняється від звичайного садочку та як туди потрапити.

Не навчанням єдиним…
У дошкільному навчальному закладі ясла-садок спеціального типу №23 «Струмок» працюють із дітками 2-7 років, які потребують корекції фізичного розвитку і мають порушення опорно-рухового апарату.

Заклад має фізкультурно-оздоровчий напрям. Тут поєднують освітній процес із корекційно-розвивальною та профілактично-оздоровчою роботою.


Практикують на заняттях: ігри, вправи, рухотерапію, ортопедичні хвилинки, релаксацію, моделювання різних ситуацій, валеологічні заняття.

Протягом дня: гімнастика пробудження, заняття в ортопедичних куточках, які є у кожній групі. Вихователь організовує у таких місцях різні форми та напрями профілактики та корекції ортопедичних діагнозів.

Для дітей, які мають серйозні порушення постави, заклад придбав ортопедичні матраци, також є спеціально облаштовані групові приміщення, де проводять корекційно-розвивальні заняття.У кожній групі є спеціальні меблі (столи та стільці), висота яких регулюється відповідно до зросту та висоти гомілки кожної дитини. Вихованці мають масажери для ніг, які допомагають корегувати різні деформації стопи.

Крім фізкультурного, музичного приміщень у садочку є зал ЛФК, тренажерний та маніпуляційні кабінети. В окремих кімнатах працюють вчитель-логопед та практичний психолог.


Лікувальні процедури:
Електрофорез відновлює кальцієвий обмін, поліпшує трофіку кісток, підтримує нормальний стан нервово-м'язової системи.

Парафінові аплікації поліпшують крово- та лімфообіг, покращують регенерацію тканин, зменшують біль та спазм м'язів, знімають запальні процеси.
Масаж один із найпоширеніших методів лікувального та профілактичного впливу на організм дитини. Для кращого ефекту його планують після парфінових аплікацій або після водних процедур.
Трав'яні та соляні ванни, циркулярний душ, душ Шарко, водний масаж ніг доступні для дітей у гідромасажному кабінеті.

Окрім того в закладі діє хореографічний гурток «Струмочок».

ДНЗ є переможцем Всеукраїнського конкурсу сучасної моделі навчального закладу Школи сприяння здоров'я і увійшов у європейську мережу Шкіл сприяння здоров'я. На сьогодні заклад є інформаційно-освітнім центром розвитку національної мережі Шкіл сприяння здоров'я. Також садочок був учасником Усеукраїнського фестивалю «Гармонія руху» (ІІ місце).

Принцип роботи
Нині у садочку працює 6 груп: одна раннього віку і 5 груп молодшого, середнього та старшого. Загалом відвідують садочок 94 дитини. В закладі малеча перебуває з 8 до 18 години, одна група подовженого дня працює до 20.00.


Із вихованцями працюють 20 педагогів, 17 осіб обслуговуючого персоналу та 6 медпрацівників (масажист, сестра з гідромасажу, фізіотерапії, старша медсестра, лікар-ортопед, психолог та один раз на тиждень педіатр).

- До нас потрапляють дітки з різними діагнозами: кривошия, плоскостопість, сколіоз, лордоз, деформація колінних суглобів та багато інших, - говорить вихователь-методист Олена Чаус. – Ми працюємо за програмою звичайного дитячого садочку, але увесь процес відбувається у поєднанні із корекційно-розвивальною, профілактично-оздоровчою роботою. Протягом усього дня ми дотримуємося ортопедичного режиму. В нас працює ЛФК, гідро-масажний кабінет, масажист та фізіотерапевтичний кабінет.

Завідуюча садочка Ольга Калінченко додає, окрім призначених лікарем процедур, з дітками протягом дня постійно працює і вихователь.

- Він спостерігає, щоб дитина сиділа за столом не більше 2 годин на день, решту часу – у будь-якому іншому положенні: по-турецьки, лежачи на животику, спинці тощо, - говорить завідуюча. – День у нас насичений, тому діти не засиджуються на місці. Із занять їх забирають, згідно з розкладом, на парафін, ЛФК, масаж тощо.


Призначає індивідуальний комплекс необхідних та доступних у закладі процедур лікар-ортопед на підставі встановленого діагнозу.

- Наприклад, раз на три місяці дитина має отримати 10 сеансів масажу, стільки ж парафінових аплікацій, щоденно ЛФК та 10 сеансів циркулярного душу. Після цього медсестри пишуть комплектацію на кожну дитину, складають графік, за яким діти відвідують процедури, що призначені лікарем, - розповідає Ольга Федорівна.

Більшість вихованців, які потрапляють у садочок спеціального типу, мають не один діагноз, а 2-4. Вилікувати усі, кажуть у садочку, неможливо, але близько 60 % за дошкільний період вдається позбутися.

- Наше завдання не вилікувати, а не дати захворюванню розвиватися далі, тут ми укріплюємо м'язи, - говорить завідуюча. – У нас є хлопчик, який ходить на носочках, у нього задні м'язи в тонусі, він не стає на п'ятки. Ми ж працюємо над тим, щоб розслабити м'язи, щоб дитина з часом стала повністю на стопу. Кілька днів тому говорила з ним і його мамою. Запитую: «Ти хочеш футболістом бути?». А він відповідає: «Дуже хочу». – «Ти ж знаєш, як футболісти м'яч забивають ногою. А як ти будеш, якщо ніжка не стає? Треба намагатися».

Після цієї розмови, наступного дня, мама хлопчика підходить до мене і каже: «Не повірите, до самих воріт йшов на п'ятках».

Як потрапити у садочок?
До 1 вересня садочок має бути укомплектованим. Тому заяви від батьків та необхідні документи потрібно зібрати заздалегідь. Нині у списку охочих близько 30 осіб. Однак потрапити у садочок їм буде складно.
- Поясню чому. У ясельну групу ми маємо брати 12 осіб, згідно з нормами, - пояснює Ольга Федорівна. – Наступного року ми знову набираємо лише ясельну групу, а ті, які були укомплектовані, переходять у старші. Тому про те, щоб потрапити у садочок, батькам слід піклуватися заздалегідь.

Які документи необхідно зібрати:
діагноз лікаря-ортопеда

висновок психолого-медико-педагогічної консультації із реєстрацією у міському управлінні освіти
медична довідка про стан здоров'я дитини
довідка дільничного лікаря про епідеміологічне оточення (у разі прийому до садочка)
заява від батьків
свідоцтво про народження
направлення управління освіти

У закладі кажуть, відкрити ще одну групу було б доцільно. Однак вільні приміщення, які має садочок, потребують ремонту.
Автор
Світлана Спасібіна
2 коментарів

2
Коментарі

avatar
1 Теми коментарів
1 Відповідь по темі
0 RSS
 
Вподобаний коментар
Популярний коментар
1 Коментарі автора
ЧеркащанкаЛІНА Нещодавні автори
ЛІНА
ЛІНА

А ви кошти запропонуйте і ваша дитина уже наступного дня буде зарахована до садочка!! Мій син також мав відвідувати цей садок !!але завідувач цього садочка, потребувала таку суму що я мусила іти в інший садочок де нас прийняли в цей-же день!!

Черкащанка
Черкащанка

А чому не заявили у Департамент чи прямо в поліцію про вимогу хабара? Тихесенько собі пішли, а ця завідувачка буде й надалі це робити. Ми самі культивуємо в суспільстві хабарників.