Реклама

molli

Піст чи Адвент, кутя чи індичка, колядки чи вертеп: яких традицій дотримуються черкащани на Різдво

Фото з сайту teplahatka.com

У всьому світі святкують Різдво. Однак деякі люди надають перевагу 25 грудню, інші – 7 січню. Нещодавно в Черкасах під час пресконференції  митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан та протоієрей Андрій Шиманович розповіли, що багато православних церков святкують Різдво за новим стилем, тобто 25 грудня. Винятком є російська, грузинська, сербська та єрусалимська церкви. Саме 25 грудня зазначений у церковних правилах і богослужбових книгах, як день Різдва.

Наші журналісти вирішили з’ясувати, чим відрізняється святкування католицького та православного Різдва, яких традицій та вірувань дотримуються під час святкування того чи того дійства, а чи, можливо, відмінність полягає тільки в даті.

Чому Різдво святкують у різні дні?

В Україні діють два календарі: один із них – це Юліанський, інший – Григоріанський. Тому виходить, що святкують Різдво в один і той самий день, просто за різним літочисленням.

За словами черкаського священника Андрія Шпунта, не буває “католицького”, “протестантського” чи “православного” Різдва. Є Різдво Христове.

– Різниця лише в тому, що є християни, які святкують цю величну подію за Григоріанським календарем, а є ті, які за Юліанським. Якщо називати 25 грудня “католицьким Різдвом”, то це зовсім некоректно і неправильно, бо 10 із 15-ти Православних церков святкують Різдво Христове 25 грудня, тобто за новим стилем, – зазначив він.

Цьогоріч в Україні активно обговорюється перспектива переходу на новий стиль, тобто на Григоріанський календар і, за словами Андрія Шпунта, в найближчому майбутньому українці будуть святкувати Різдво Христове в один день із більшістю християн світу.

– У Троїцькому соборі Черкас цьогоріч 25 грудня на 9-ту ранку ми запрошуємо всіх на спільні колядки, щоби таким чином привітати із Різдвом Христовим християн, які святкують за новим стилем, – зазначив Андрій Шпунта.

Черкаський історик Сергій Шамара говорить, що хоча сьогодні спостерігається зближення календарної реформи принаймні українських церков із католиками та протестантами, – обрядовість у “західних” і “східних” церков дещо різниться. Він також додає, що й надалі ці відмінності можуть зберегтися, навіть якщо об’єднають дату святкування.

Традиції західного обряду

Сергій Шамара говорить, що для католиків та протестантів головні традиції – це три меси Ісусу Христу (вночі, вранці та вдень) на честь його народження і входження у серця вірян, відповідна новорічна атрибутика, зокрема йдеться про ялинку, вінки та омелу, й Адвент (трепетна підготовка).

–  Адвент означає пришестя Спасителя, якого дуже очікують віряни. Починається ще за чотири тижні до Різдва. Кожної неділі християни ходять на спеціальну тему євангельських читань, спілкуються про ці теми в родинному колі, – розповідає Сергій Шамара.

Він також додає, що протягом цих чотирьох тижнів католикам і протестантам рекомендують покаятися й надати трохи більше допомоги нужденним.

Черкащанка Анна Корнієнко говорить, що зараз такі Адвенти роблять для дітей у вигляді «календарю», де кожного дня можна відкривати віконечко та діставати цукерку.

– Колись у дитинстві в мене був такий, з шоколадками. Круто було – щодня відкриваєш віконце, а там нова цукерка. Поки ж із “закордонних” традицій передріздвяних традицій у мене цього року тільки запалювання свічок за кількістю тижнів Адвенту – допомагає розслабитися, коли вечорами робиш різні завдання, то налаштовує на святкову атмосферу, – зазначила дівчина.

Фото з мережі інтернет

Вона також додала, що розділяє святкування Різдва 25 грудня та 7 січня.

– Для мене Різдво сьомого – більш  сімейне, а от 25 грудня ми зазвичай в церкві, куди я ходжу, робимо свято для дітей, читаємо різдвяну історію, граємо в ігри, вікторини, їмо смаколики. Також обов’язковий елемент святкування – подарунки, як символ того, що Новонароджений Ісус був подарунком людству.  Прикрашаємо, звичайно ж, будинки й церкву. Також багато співаємо різдвяних пісень, колядок, – зазначила дівчина.

Черкащанка, що зараз проживає в Німеччині, Оксана Кудіна говорить, у цій каїні Різдво святкують 25 грудня. За її словами, у цей день відбувається «кульмінація», а підготовка починається ще з 1 грудня.

– Починають все готувати, наприклад, прикрашати будинки. Це має дуже естетичний вигляд. Вони вішають зірки, ліхтарі. Майже біля кожного будинку прикрашена ялинка. Ще вони влаштовують ярмарки. Там продають різні смаколики, як правило, пряники у формі серця, також ковбаси та глінтвейн. Це все дуже масштабно й туди приходить багато людей, особливо в суботу та неділю. Люди ходять до церкви. На ярмарку часто співає хор, – говорить вона.

Дівчина також додає, що 25 грудня подається святкова їжа. Головними стравами є запечена індичка, качка, свинина, пісний хліб, яблука та мед тощо.

Традиції східного обряду

За словами Сергія Шамари в греко-католиків та вірян Православної церкви України відбувається більш суворе дотримання посту від 28 листопада, натомість як у католиків та протестантів – це Адвент.

–  А також – підготовка 12 страв на Святвечір (6 січня), колядування зранку 7 січня, проведення різдвяних вертепів, що в принципі зближує їх із католиками і протестантами Європи, – зазначив історик.

До столу готують узвар, пампухи, борщ з вушками й кутю, яка є головною стравою Святого Вечора.

Черкащанка Оксана Секретаренко святкує Різдво 7 січня. Говорить, що це день, коли вся рідня з’їжджається звідусіль, щоб побути разом.

– Традиційно ми збираємося на різдвяний сніданок 7 січня, який поступово переходить в обід. Всі приїжджають до бабусі Галі, яка живе в маленькому селі Павлівка, якого й на карті немає. Взимку, якщо сніжить, туди майже неможливо доїхати на авто, тому родичі з дальніх міст залишають автівки в сусідньому селі і йдуть пішли кілька кілометрів, – каже дівчина.

Вона також додає, що до столу всіх запрошував дідусь.  На правах господаря саме він куштує першу ложку куті, а потім й інших запрошував. Саме господар будинку повинен запалювати першу свічку, читати молитву та дякувати за їжу.

– Коли всі поїли – в хаті зчиняється справжній гул: кожен розповідає, що хорошого було в минулому році, й які плани на наступний. Далі гості “розбиваються на пари” й вже про своє гомонять. Коли ж вдосталь наїлися й наговорилися – починаємо колядки співати. Це означає, що святкова трапеза завершується і бабуся командує прибирати брудний посуд. Частина жінок переходить на кухню, щоб помити все й погомоніти про своє, а решта рідних далі співає колядок, – зазначила Оксана Секретаренко.

7 січня люди йдуть до церкви, а після цього колядують, ходять з вертепом – пересувним театром із людей або ляльок, які показують вистави про народження Христа у Віфлеємі – та приходять до родичів у гості. Цього дня також закінчується піст.

Католицьке чи православне:

чому не потрібно ділити?

Натомість черкаський священник Андрій Шпунта зазначає, що особливої відмінності між традиціями святкування Різдва 25 грудня та 7 січня нема.

За його словами, найбільш популярними традиціями є колядки, в яких прославляється народжений Христос та Різдвяні вертепи, тобто театралізовані дійства, в яких показують подію народження Господа Ісуса Христа. Андрій Шпунта говорить, що вони не сильно відрізняються, що в західному, що в східному обряді.

Також додає, що особливим днем є надвечір’я Різдва Христового, або Різдвяний Святвечір.

–  Цей день є кульмінацією Різдвяного посту та підготовки християн до пришестя у світ Господа. Той, хто духовно готується до Різдва, має провести цей день у строгому пості й головну увагу приділити чистоті своєї душі. Бо багато людей готують до свята свої оселі та столи й багато думають про 12 страв, але зовсім не турбуються про душу, – зазначив Андрій Шпунта.

Черкащнака Анна Корнієнка додає, що для неї відмінність полягає тільки в тому, що 25 грудня святкування відбувається в церкві, а 7 січня – вдома.

За словами Сергія Шамари більш точним календарем є Григоріанський, тому потрібно прагнути до загальноєвропейської традиції та святкувати Різдво 25 грудня. Адже особливих відмінностей в традиціях майже немає.

Черкащанка Оксана Кудіна говорить, що святкування західного та східного обряду відрізняється тільки тим, що для православних головнішим є свято Нового року, натомість для католиків та протестантів – це Різдво. РіРР

Черкаський етнограф Андрій Темченко зазначає, що ділити Різдво на католицьке або православне – непотрібно.

– Потрібно спрямовувати зусилля на єднання. У них все спільне. І то християни, й то християни. Єдина відмінність – це в календарі, за яким вони святкують, – зазначив Темченко.

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама