Реклама

molli

Як та чому черкаські підлітки конфліктують з поліцією. Думки експертів

Змушували їсти цигарки, віджиматись від землі з ногою на спині, вивозили на Митницю «прогулятися». Про такі реальні випадки конфліктів між поліцією та підлітками у Черкасах нещодавно говорили експерти профільних організацій із представниками поліції та міських шкіл. Взаємодія поліції з підлітками завжди була непростим процесом: з одного боку вони вчиняють дрібні правопорушення, з іншого – поліція безпідставно бере на себе функцію покарання, порушуючи права дитини.

Підлітків експерти зараховують до вразливих категорій населення, адже їм складно захистити свої права через недостатню обізнаність. Ще одна причина – психологічна: дитина навряд зізнається рідним чи педагогам в тому, що вона палила, розпивала слабоалкогольні напої чи порушували тишу після 22.00, чим і викликала таку поведінку поліції.

Чому між поліцейськими та підлітками складаються непрості стосунки та як «посилити» позицію дитини у таких випадках, читайте у матеріалі.

 

Поліція і підлітки: «свіжі» історії

Про справжні проблеми підлітків із поліцією ані батьки, ані вчителі часто не знають, переконаний представник Асоціації УМДПЛ Володимир Батчаєв.

– Вони не говорять про це, бо вони не хочуть бути порушниками ані в очах вчителів, ані батьків. Коли ми в минулому році провели опитування, то лише підтвердили той факт, що проблема існує, – говорить експерт. – Фізичне насилля не так поширене, але використовують інші методи: змушують з’їсти цигарку, віджиматися з ногою поліцейського на спині, мити авто, принижують перед однолітками. Вам вони не говорять про ці проблеми. Але на контакт зі сторонньою особою, як у випадку зі мною, йдуть.

У продовження історії експерт деталізує випадки.

Група підлітків сиділа у альтанці на території дитячого садочка. Поряд проїжджала автівка з нарядом патрульних, які почули гучний сміх. Вони зупинились, підійшли до компанії та попросили підлітків покинути територію. Один із підлітків попросив пред’явити посвідчення поліцейських. Після цього його змусили віджиматися від землі, при цьому на спину хлопця один із поліцейських поставив ногу, щоб було складніше.

У сквері імені Богдана Хмельницького (поблизу ресторану «Чайка») відпочивала група підлітків. За те, що вони палили у громадському місці, патрульні провели поверхневий огляд речей, відібрали цигарки та змусили кожного з’їсти по одній.

– Раніше представники ППС і дітейбили, і вчиняли інші більш жорсткі дії. На захист патрульних скажу, що ці явища зараз не такі поширені. Але знову ж таки, є «свіжі» випадки, коли у сквері підлітка посадили у службове авто за те, що «грамотно» себе поводив, та повезли у мікрорайон Митниця з аргументацією: «прогуляєшся і все зрозумієш», – додає Володимир Батчаєв.

Викликати на відверту розмову про подібні ситуації підлітка вчителям чи батькам не вдасться, вважає Батчаєв. Адже усі ці дії з боку поліції викликані дрібними правопорушеннями: розпивання алкоголю, гучний сміх, паління тощо.

Причини дитячих правопорушень

Цього року в області зареєстровано 27 правопорушень, які були скоєні підлітками. За 2017 рік зафіксували 53 такі випадки.

За словами начальника сектору ювенальної превенції Управління превентивної діяльності ГУНП в Черкаській області, майор поліції Юлії Суденко, останнім часом Черкащина –в лідерах областей, де кількість підліткових кримінальних правопорушень йде на спад.

– Нині на обліку перебувають 75 дітей, у минулому році було 84 дитини. Дитину ставлять на облік, коли вона вчинила протягом року 2 і більше адміністративні правопорушення, – говорить Суденко.

Керівник моніторингової кампанії «Поліція під контролем» Сергій Перникоза вже понад 4 роки проводить тренінги для дітей зі взаємодії з поліцією, під час яких обговорюють проблеми та варіанти їхнього вирішення.

– Наведу короткий приклад: одного разу я проводив тренінг в одній із сільських шкіл. Одна дівчина сиділа окремо від колективу. Помітно було, що вона там не «приживається». Згодом з’ясувалося, що її затримувала поліція, коли вона втекла з дому. А причиною цьому було те, що вдома її бив батько. І от коли почали розбиратися в ситуації, то зрозуміли, що одна причина тягне за собою другу-третю-четверту, – розповідає Перникоза.

Експерт переконаний, що будь-які правопорушення, які вчиняє підліток, не виникають «на рівному місці», завжди є ґрунтовні причини.

– Для того, щоб зменшити кількість випадків, у яких виникають конфлікти дітей з поліцією, бракує злагодженої роботи самоїполіції, соціальних працівників та школи. Це трикутник, який має працювати злагоджено, як дієвий механізм, – додає тренер.

Представники школи переконані, що часто причиною такої поведінки дітей є атмосфера в учнівському колективі. Нині значних масштабівнабуло і таке явище, як булінг.Вчителі стверджують, що випадки булінгупочастішали, адже нині учнівська молодь значний час проводить в інтернеті, а саме в цю площину перенеслась левова частка різних типів агресивного цькування підлітка.

У поліції констатують: жодного випадку булінгу в області не реєстрували, адже ані батьки, ані школа не зверталися із заявами.

– Проблема в тому, що ви (школа, – ред.) часто приховуєте внутрішні проблеми, про які слід говорити, – наголошує Юлія Суденко. – У моїй практиці був прикрий випадок. 2014-ий рік, Кам’янський район. Старший учень знущався над молодшим. Дійшло до того, що він наніс тілесні ушкодження дитині, які призвели до смерті. Коли на місце приїхала поліція, школа намагалася приховати той факт, що це трапилося у стінах закладу. Дійшло до того, що мили стіни від крові. Тому я прошу, не мовчіть про такі випадки, щоб не було таких жахливих наслідків у майбутньому.

Окрім того, часто до правопорушень дитину штовхає виховання, насильство у сім’ї чи елементарно відсутність батьківського контролю та піклування.

– Пригадую випадок, коли в одній зі спецустанов дитина з вадами розвитку підняла на вуха усю поліцію, службу у справах дітей жахливими історіями, через які не хотіла їхати додому. Страшно було почути від неї потім, що додому вона не хотіла тому, що там до неї погано ставляться, немає чого їсти, немає іграшок тощо. Вона тішилася тому, що я прийшла до неї у гості, а не мама, – розповідає поліцейська.

За словами начальниці служби у справах дітей ЧМР Світлани Шишлюк, ситуація із довірою дітей до батьків – критична. Адже 25 % з майже 44 тисяч дітей не мають належного догляду, уваги з боку батьків та потребують уваги з боку служби. Ці діти не готові довірити своїм батькам свої секрети чи поділитися неприємністю.

Як наслідок недогляду, дитина не завжди розуміє правомірність своїх вчинків, бере приклад із дорослих і потрапляє в поле зору правоохоронців.

Що робити?

І поліція, і вчителі запевняють: нині активно працюють із дітьми. Однак працювати ще ефективніше не дозволяє брак кадрів та фінансування. На всю область є лише 37 посад у структурі управління ювенальної превенції. Іноді усі школи району курує один інспектор. Тому очевидно, що ефективність його роботи буде надто малою, адже фізично працювати із такою широкою аудиторією складно.

– Ми проводимо лекції та бесіди у школах та навчальних закладах, розповідаємо про булінг, чому це явище негативне, пояснюємо шляхи усунення. Окрім того, працюємо і з батьками, – говорять представники ювенальної превенції.

Запевняють: намагаються зробити так, щоб діти усвідомили, що поліція не карає дітей, а є їхнім другом.

Окрім того, нині в Україні запустили просвітницькі ролики «Ти і поліція». Їх презентували нещодавно у Черкасах під час круглого столу представники Асоціації УМДПЛ.

– Один із головних фокусів у нашій роботі – це моніторинг порушень прав людини та причини такого явища. Під час аналізу таких випадків ми помітили одну тенденцію. У суспільстві є вразливі групи, які не можуть у повній мірі захистити свої права. Однією із таких груп є діти. Коли ми почали аналізувати причини, то зрозуміли, що головною є недостатня обізнаність, – говорить виконавчий директор Асоціації українських моніторів дотримання прав людини Вадим Пивоваров.

Експерти почали обирати цікаву форму для створення інформаційного продукту. Зрештою зупинилися на візуальній.Автором ідеї та сценаристом мультфільму «Ти і поліція» став Володимир Батчаєв. Він каже: стосунки підлітків та правоохоронців завжди були не простими.

– Якщо виникне протистояння «поліцейський-підліток», у ньому, як правило, беруть верх правоохоронці і дуже часто зовсім не тому, що саме вони мають рацію. Тому і треба насамперед допомогти підлітку, на боці поліцейського і без того є переваги: зрілий вік, посада, авторитет, досвід. А підлітку можуть допомогти тільки знання, виважена поведінка і, звичайно, ми – небайдужі дорослі, – коментує ідею створення мультфільму Батчаєв.

У анімаційному фільмі намагалися оптимально поєднати навчальну і розважальну складові. За словами сценариста, «Ти і поліція» – це просвітницький продукт, головне завдання якого – дати підлітку хоча би мінімальний обсяг необхідної для спілкування з поліцейським інформації. А розважальний елемент – це зняття напруги під час засвоєння правового матеріалу, своєрідна перерва між уроками.

– Ми намагалися форматувати мультик так, щоби його можна було використати і під час звичайних уроків, і під час лекцій, і під час тренінгів. Власне, мультфільм можна вважати своєрідним методичним матеріалом. Обираючи для навчання формат анімації, ми розраховували і на те, що підлітки також будуть дивитися мультсеріал і самостійно, – говорить Батчаєв.

Важливе завдання – донести до глядача головний меседж, який озвучує героїня наприкінці кожної серії: «Твої права завжди захищає закон – пам’ятай про це, користуйся цим».

– Дуже хотілося, щоби завдяки мультику підлітки зрозуміли – дуже важливо навчитися уникати конфліктних ситуацій з поліцейськими, не удавати з себе несхитного борця за права людини навіть у дрібницях, а вдаватися до певних психологічних хитрощів і йти на розумний компроміс. Наголошую: головне для дитини не відстояти свої права у будь-який спосіб, а просто зберегти здоров’я, власну гідність, не стати жертвою тортур та насильства. Мультфільм – це своєрідна «школа виживання», де вижити допомагає знання своїх прав. Для цього насамперед він і створювався, – додає автор ідеї.

Нині вже створено сім серій мультфільму, у яких розповідають, як поводити себе:

– коли додому прийшли поліцейські, а ти в помешканні сам;

– коли зупинили на вулиці та проводять огляд речей/затримання;

– якщо підліток вчинив адмінправопорушення;

– у відділі поліції, коли підлітка підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення;

– коли тебе запрошують у поліцію;

– якщо поліцейський застосовує фізичну силу стосовно підлітка;

– на мирних акціях/зібраннях/протестах.

Мультик вже запрацював. Апробували цей продукт і в Черкасах. За словами керівника відокремленого підрозділу ГО «Україна без тортур» в Черкаській області Людмили Проценко, мультфільми зацікавили підлітків.

– Разом із представниками поліції ми демонстрували цей мультфільм для вихованців Черкаського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей «Теплий дім», шкіл Драбівців та Гельмязева. Окрім того, побували із такою метою у деяких черкаських школах та професійних училищах. Представники поліції також спілкувалися із дітьми, пояснювали, як слід себе поводити у різних ситуаціях, – говорить Людмила Проценко.

Під час таких заходів проводилося анкетування. В анкетах деякі діти ділилися своїм досвідом спілкування з поліцією. Так, дівчинка, яка нині мешкає у «Темлому домі», розповідає про позитивне враження від співпраці з поліцією. Адже правоохоронці допомогли їй після звернення та інформування про побої з боку вітчима. Однак у частині анкет підлітки зазначали й інше: що мали негативний досвід, однак не конкретизували його.

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама