Реклама

molli

Квартира за 3000 грн в центрі: як черкащанам не стати жертвою шахраїв, які «здають» житло

Днями черкащанка Юлія віддала 1500 гривень шахраям, які нібито здавали квартиру в центрі Черкас. «Власники» навіть надіслали свої паспортні дані та документи на житло. Однак ні квартири, ні перерахованих грошей дівчина не отримала.   Як виявити та уберегтися від шахраїв – читайте у нашому матеріалі.

На сайті OLX Юлія шукала квартиру на довготривалий термін. Каже, що було багато варіантів, але до ока припав варіант однокімнатної квартири в центрі міста за 3 400. В оголошенні зазначали, що потрібно написати хазяйці в «Viber». Після повідомлення Юлії,  жінка відповіла, що квартира ще вільна, однак показати її не може, бо зараз перебуває не в місті.  Та попросила розповісти про себе. А далі – як «по накатаній».

– Вона почала розпитувати про мене. Потім повідомила, що вже є кілька претендентів на цю квартиру, однак я їй підходжу найбільше. Сказала, що порадиться з чоловіком та  напише мені. Через кілька годин попросила задля точної домовленості переслати третину від суми ціни за оренду. Це виходило десь 1000 гривень. Я запропонувала 1 500. Цю суму хазяйка попросила скинути через Приват 24, оскільки у неї валютна картка. Після того, як гроші надійшли, вона попросила скинути ще 1000. Тоді я почала щось підозрювати, – розповіла постраждала.

Також Юля додала, що перед цим жінка скинула й фотографію свого паспорта, й документи на квартиру. Однак після того, як Юлія перерахувала кошти, жінка видалила все листування.

– Я зрозуміла, що мене обманули. У поліцію не зверталася, бо прочитала в інтернеті, що гроші вже неможливо повернути. У той же вечір подруга надіслала мені також «хороший» варіант квартири. Я для перевірки теж їм написала. Ця жінка надсилала мені точно такі ж повідомлення, як і минула, – додала Юлія.

 

Скріншот героїні
Скріншот героїні

Ми звернулися до представників ПриватБанку, аби дізнатися, чи є у такому випадку можливість повернути кошти. Наталія Макаренко, PR-менеджер в Черкаському й Вінницькому регіонах банку, повідомила що повернути гроші можна тільки за згодою отримувача. Тобто банк не може самостійно, без відома людини, взяти кошти й повернути їх відправнику.

– Що робити, коли ви впевнені, що перерахували гроші шахраєві або не отримали проплачений товар чи послуги? Перш за все – підіть до поліції. По-друге, зверніться до банку та повідомте про шахрайство з зазначенням даних одержувача. Якщо звернення за даними, які ми отримали, про імовірного шахрая не є одноразовим, то рахунки його можуть бути заблокованими до з’ясування.

Також Макаренко наголосила, що головна умова фінансової безпеки – це зберігати всі свої особисті дані в таємниці, в тому числі пін-коди карт, паролі для доступу до рахунку або послуг банку, номер паспорта, ІНН, і ні за яких обставин не передавати їх стороннім. СМС з паролями й кодами доступу до послуг банку – це конфіденційна інформація, і передача її стороннім особам неприпустима.

У так званих рієлторів та фахівців із нерухомості є й інші способи «збити» гроші з людей. Олена (жінка попросила не називати її прізвище) раніше працювала у такому «агентстві». Розповідає, що публікували оголошення гарних квартир на OLX та отримували багато дзвінків від охочих. Далі – діяли за таким планом:

– Ми пропонували людині «потрібну» квартиру. Але для того, щоб вона змогла її подивитися – мала заплатити певну суму. Після оплати ми давали номер особи, яка типу відповідає за цю квартиру. Але й зрозуміло, що клієнт потім не міг до неї додзвонитися.

“Інфоміст” звернувся до черкаського рієлтора Євгена Лелеки, аби той розповів, як не попастися на гачок до шахраїв.

– Люди часто плутають рієлторів та інформаційні агентства, які беруть по 700 гривень за надання інформаційних послуг. Агентства нерухомості отримують свої гроші тільки після надання послуг, тобто підписання договору між клієнтом та власником квартири, – зазначив Лелека.

Рієлтор також наголосив, що ніколи не потрібно надсилати заставу за квартиру на банківську карту або мобільний номер. Потрібно завжди дивитися на правовстановлюючі документи на квартиру та паспорт.

У центрі підтримки OLX радять одразу звертати увагу на три параметри за якими можна виявити шахрая: дуже приваблива ціна, ідеально зроблені фото та нещодавно створений профіль.

Також можна керуватися такими порадами:

– Перевірте оригінальність фото за допомогою пошуку в Google або в інших пошукових системах — треба натиснути правою кнопкою миші та обрати “Знайти картинку (Google)”;

– Дізнавайтесь якомога більше деталей про об’єкт;

– Просіть надіслати документи на житло;

– Перевіряйте отримані дані про власника та житло: дані про власника можна перевірити через безкоштовні онлайн-сервіси, наприклад http://rrpdoc.informjust.ua/; паспорт може бути з закінченим терміном дії або викраденим, це перевірити можна за допомогою сервісу https://nd.dmsu.gov.ua/.

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама