Реклама

molli

«Я виконував замовлення, які не знав, як робити», – Олександр Цар, майстер зі шкіряних виробів

Олександр Цар уже понад 7 років створює вироби зі шкіри. Він працює не тільки локально, в Черкасах, а й приймає замовлення через інтернет від російськомовних громадян і відсилає готові роботи по всьому світу.

Про набуття досвіду, особливості роботи та грандіозні плани – читайте в інтерв’ю.

Із чого все починалося?

– Творчістю займався із самого дитинства. Ще в підлітковому віці робив вироби з дроту та малював. Пізніше отримав професійну освіту в Черкаському художньому технічному коледжі за спеціальністю художник-конструктор. Але створювати вироби зі шкіри я почав після провалу в бізнесі. Ще до цього для себе пробував шити деякі роботи, навіть зробив подарунок другові на день народження. Знайомі побачили, що в мене виходить – і почали замовляти, таким чином увімкнулося так зване «сарафанне» радіо. І після цього я почав розвиватися як майстер.

Що саме Ви створюєте?

– Нині основа моєї роботи – чоловічі та жіночі портмоне, сумки. Проте я не тільки це можу виготовляти. Колись укладав список своїх виробів, і вийшло близько 150 видів, зокрема від дрібних аксесуарів (браслетів і брелоків) та до великогабаритних сумок будь-яких розмірів. Також інколи працюю з арт-об’єктами, наприклад, створив логотип для Тернопільського національного економічного університету.

Логотип для ТНЕУ

Десь навчалися пошиттю?

– Ні, всьому навчився сам. Моїм «фундаментом» було лише те, що я колись побачив, як шити гачком взуття. Після того почав брати замовлення та під час роботи вчився розробляти, моделювати. Я виконував замовлення, які не знав як робити. Тому мої замовники – були найкращими вчителями. Тоді в мене не було іншого виходу, як шляхом проб та помилок шукати рішення з виготовлення тієї чи тієї роботи. І завдяки цьому в перший рік моєї діяльності я набув колосального досвіду, адже всі вироби виконував уперше.

Чомусь багато людей вважають, що пошиття – це основний етап, але насправді це може займати 5–10% всього часу виготовлення виробу. Простий затискач для грошей я створював близько 10 годин, на прошив витратив близько півтори години, а все інше – підготовка шкіри тощо.

Ви в усьому покладаєтеся на свій досвід?

– Здебільшого, але останні два роки  інколи читаю літературу з моделювання, конструювання та переглядаю роботи закордонних майстрів. Тому що нині складно знайти якісь теми, яких я не знаю, лише дізнаюся деякі конкретні особливості, наприклад, за якої температури необхідно нагрівати фарбу певної фірми, щоб досягти потрібного ефекту.

Чи Ви обмінюєтеся досвідом з іншими майстрами?

– Є колеги, заочно знайомий з багатьма, проте нечасто з ними спілкуюся. Можливо, телефоную раз на півроку й лише тоді, коли не знаю, як вирішити певну задачу, а конкретний майстер має більше досвіду для поради. Але за всю практику телефонував лише 2–3 рази.

На вашу думку, цей вид діяльності нині популярний?

– Створення таких виробів у тренді, чимала кількість людей почало працювати в такому напрямі. Коли я ще робив перші кроки в цьому, то в Черкасах нас було 2–3 людини, а зараз близько десятка. Деякі люди приходять та йдуть, дехто залишається. Нині є дуже багато інформації в інтернеті, особливо на YouTube, де є майстер-класи. Коли мені була потрібна специфічна інформація 5 років тому, я її шукав на англомовних ресурсах, і лише за картинками визначав, як краще зробити.

Робота над оздобленням виробу

 

Чи буваєте Ви в ролі вчителя для інших?

– Так, я один із представників, хто ділиться інформацією та навчає інших. Активно викладаю відео на свій YouTube-канал останні півтора року, і вже маю близько 15 тис. підписників. Думаю, серед російськомовних влогерів я в ТОП-10. Також проводжу майстер-класи. Нещодавно до мене приїздили люди з різних куточків України, але з Черкас чомусь нікого. Здебільшого, це були мої підписники, і вже половина з них самостійно займається цією справою.

Які маєте етапи у виготовленні шкіряного виробу?

– Спочатку я обговорюю виріб із замовником, а саме: ідею, бюджет та термін. За бажанням клієнта можу втілити ідею за допомогою десятків різних способів. Наступний крок – це підбір матеріалу, опісля розробка ескізу майбутнього виробу на папері. Потім безпосередній (розріз матеріалу) крій, збір із прошивом. І далі фінішний «ривок», тобто обробка зрізів, країв тощо.

Унікальне замовлення клатчу з головою крокодила та малюнком лева

 

Скільки часу Ви витрачаєте для виготовлення однієї роботи?

– Це залежить від бюджету, тобто від ціни самого виробу і роботи майстра. Але, якщо загально, то від декількох десятків хвилин і до сотні годин. Найбільше я працював близько 150 годин над одним замовленням.

Чи можете назвати кількість виготовлених робіт?

– Нині не веду підрахунок, хоча ще два роки тому взяв планку більше двох тисяч. Я працюю в двох напрямах: ексклюзивні вироби на замовлення та вироби для продажу. Якщо рахувати сумарно всі вироби (без браслетів та брелоків), що створив спільно зі своїми співробітниками, то вийде від п’яти до 20 тисяч за 7 років. Якщо виокремити лише замовлення на ексклюзивні роботи – від трьох до п’яти тисяч.

Жіночий гаманець з малюнком

 

Чи маєте в асортименті річ, яку найбільше подобається виготовляти?

– Уже не маю, тому що давно пройшов цей період. Я просто люблю свою роботу, а особливо сам процес створення. Бо, наприклад, ексклюзивна робота завжди індивідуальна, і дає можливість постійно вчитися новим художнім елементам. Навіть, якщо створювати дуже простий виріб дізнаєшся щось нове з технічного боку. Тому конкретно улюбленого немає.

Яке оздоблення мають Ваші роботи?

– Насамперед, це власна праця, витрачений час для створення та оформлення. Моя основна фішка – це об’ємні малюнки, бо я дипломований художник і працюю в певній техніці. Останніми роками все частіше замовляють зображення портретів домашніх тварин. Також використовую срібло, яке відливає ювелір. Ще маю досвід гравіювання на металі, проте таких замовлень небагато.

Жіноча сумочка з малюнком мопса

 

Ви перемальовуєте з фотографій, а також створюєте власні малюнки. Чи є різниця між цими видами?

– Як правило, легше зробити малюнок з фотографії замовника. Проте часто люди знаходять якісь картинки з інтернету, які насправді доволі складно відобразити, бо малюнок із технічного боку побудований неправильно. Але якщо мені надсилають фотографію, то тоді можу правильно побудувати об’єм.

Яку маєте мету на майбутнє?

– Насправді є багато цілей, наприклад, мене цікавлять різні напрями розвитку бізнесу. Адже нині ринок переповнений виробами, хендмейдом, який спрямований виключно на комерцію, де немає творчості. Хотілося б це змінити. Також надалі планую розвивати свій Youtube-канал, а в майбутньому посісти ТОП-1 у світі. Бо хочу, щоб це було якось підтверджено кількістю підписників, адже найкращим майстром у світі стати не можна.

 

Фото взяті  зі сторінки Олександра Царя у «Фейсбуці»

Подібні публікації

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама