Реклама

molli

Теорія та практика порятунку. Як вберегтися від смерті на воді?

Чи не щодня на водних об’єктах Черкащини стаються трагедії. Якщо у травні було зафіксовано 8 смертей, то лише за 22 дні червня – вже 9. Така частота прикрих випадків пов’язана зі сприятливими погодними умовами. Висока температура та яскраве сонечко «виманюють» людей до води. Проте безпека відпочивальників залежить насамперед від них самих.

Все починається від обраного вами місця для відпочинку на воді і завершується знанням елементарних методів надання першої медичної допомоги потопаючому. Днями рятувальники провели рейд на кількох пляжах міста. Як діяти у екстремальних випадках – далі у матеріалі.

Статистика «водних» трагедій

З початку року на території Черкаської області зафіксовано 48 нещасних випадків на воді, у результаті яких 30 осіб загинуло, з них 5 – діти. Ще 25-ох вдалося врятувати.

Так, четверочеркащан загинули на воді у січні 2018 року. Трагічні випадки сталися у Черкасах, Смілі, Кам’янському та Шполянському районах. У лютому – три смерті на воді (Черкаський, Чигиринський та Кам’янський райони).

У березні зафіксували два смертельні випадки у Золотоноші та Лисянському районі. У квітні на воді загинуло по одній особі у Тальнівському, Уманському та Чигиринському районах. У травні кількість загиблих склала вісім осіб. У червні – дев’ять потопельників, серед яких четверо дітей.

Серед нещодавніх випадків – трагедія у Каневі. Там на річці Дніпро потонули двоє братів2005 та 2007 років народження.Це трапилося на місці, відомому як «дитячий пляж».

Серед жертв води чимало і дорослих. 14 червня поблизу пляжу «Пушкінський» втонув чоловік 1959 р.н. Минулого тижня тіло 60-річного чоловіка водолази підняли з дна затопленого кар’єру в Кам’янці.

– Днями в Чорнобаївському районі загинув хлопець під час купання. Його дістали з води, намагалися реанімувати, але, на жаль, не змогли, – розповідає речник Управління ДСНС у Черкаській області Костянтин Проценко.

Він зазначає: серед найпоширеніших причин трагедій є обрання небезпечного місця для відпочинку на воді, купання в стані алкогольного сп’яніння, відсутність контролю з боку батьків за дітьми. Іноді під загрозу можна поставити своє життя і у разі неправильного надання допомоги людині, яка тоне.

Цього року статистика жертв на воді «сумніша» у порівнянні з 2017-им і збільшилась орієнтовно на 20%, інформують в обласному управлінні ДСНС.

– Головне правило для спокійного та безпечного відпочинку на водоймах – обирати місця, які відповідають основним правилам безпеки, зокрема рятувальним постом та буями. Черкаська берегова смуга на 12 кілометрів протяжності, має 6 місць відпочинку, проте лише чотири з них відповідають заявленим вимогам і відповідно мають сертифікат пляжу, – зауважує начальник Черкаського міськрайонного відділу Управління ДСНС у Черкаській області Андрій Хижняк.

В області ж 47 місць масового відпочинку людей на водних об’єктах, але лише одиниці мають рятувальні пости.

Безпечно-небезпечно: що коїться на пляжах?

На безпечність разом із медиками та рятувальниками тестуємо два черкаські пляжі. Перший – комунальний. На Пушкінському вже з самісінького ранку сотні людей. Найбільше у воді дітей.

– Цей пляж можна вважати безпечним місцем відпочинку. Він відповідає усім вимогам безпеки для водних об’єктів: досліджене дно, буї, які відмежовують безпечну зону акваторії. Окремо поплавки, які обмежують територію перебування дітей. Є і рятувальний пост, – говорить речник обласного управління ДСНС Костянтин Проценко.

Цілу групу дітей привели відпочити на пляж із денного дитячого табору «Крокодил Гена». Тут під опікою двох вожатих аж 17 діток віком від 5 до 12 років. Малеча активно плюскається та бавиться у воді. Меланія та Олесь, що відповідальні за діток, кажуть, що перед візитом на річку пояснюють малечі, як себе поводити у воді.

– Не топити одне одного, – говорить Олесь. – Гратися у воді – це здорово, але все має бути в міру і безпечно. Також нагадуємо, що не можна заходити дуже глибоко. Заборонено і ниряти. Це основні правила.

Олесь додає: дітвора переважно слухається.

Дівчинка поряд викрикує: «Майже». Галинка вміє плавати, але час від часу правилами нехтує, адже любить побавитися у воді.

Відпочивальники із табору отримують кілька слушних порад, як не панікувати, коли опинилися у надзвичайній ситуації, від психолога обласного управління ДСНС Руслана Бондаренка.

Черкасець Максим, який відпочиває на «Пушкінському», стверджує, що знає, якими мають першочергові заходи з надання меддопомоги потопаючому. Він один із небагатьох, хто погодився продемонструвати комплекс реанімаційних заходів під куруванням фахівця на спеціальному манекені.


Опісля з «Пушкінського», який рятувальники називають безпечним місцем відпочинку, рухаємося до наступної локації – приватного пляжу «Живчик». Цього року на ньому був зафіксований трагічний випадок.

– Сюди з’їжджаються відпочивати люди з усього міста. Це хороший пляж, але він глибокий, – говорить майор служби цивільного захисту Сергій Битяк. – Тут 4-5 метрів від берега і стає помітно глибше, а за 12-13 метрів – глибина, як на фарватері самого русла Дніпра. Через це тут часто тонуть діти, дорослі.

Окрім глибини, на цьому пляжі не встановлені буйки, поплавки, які б обмежували зону купання для дітей та дорослих.

– На пляжі «Пушкінському» батьки можуть почувати себе більш-менш спокійніше, а тут – невідомо. Ви можете зробити кілька кроків і під вами буде перепад глибин, – говорить Костянтин Проценко. – Коли ви приходите на відпочинок з дітьми, то радимо ні на хвилину не випускати їх із поля свого зору. Також слід обирати пляжі, на яких є рятувальний пост. Можливо, цей пляж вам територіально ближче, але ж питання безпеки вартує того, аби ви обрали спеціально облаштоване місце.

Черкащанка Марія з онуками другий день поспіль виходить відпочивати на воду. Каже: обрала цей пляж, бо він перший по дорозі, а діти, коли бачать воду, вже не хочуть просто чекати доїзду до іншого. Дітей у воді уважно пильнує. Серед головних настанов – не набирати воду в рот та не ковтати її, щоб не занести інфекцій.

– Старшому кажу, що не можна далеко запливати і сестричку вести на глибину, – говорить жінка. – Бо ж вона геть скраєчку купається, а він заходить глибше. Головне ж правило – з них не зводити очей.

Теорія та практика порятунку

Важливо не лише попереджати про небезпеки, які несе вода, а й вміти реагувати, коли надзвичайної ситуації уникнути не вдалося. Для цього рятувальники на пляжі «Пушкінський» демонструють відвідувачам та журналістам, як діють професіонали у таких випадках.

За легендою чоловік заплив на глибину та почав тонути, він подає сигнали руками рятувальникам.

– Людина, коли тоне, зазвичай не кричить, – розповідає Костянтин Проценко. – Часто ви з берега можете й не зрозуміти, що відбувається. Адже особа, коли опиняється на перепаді глибин, балансує у воді, вода заливає її. Так часто відбувається із дітьми. Я сам був свідком такої ситуації. Батьки, коли бачать таку картинку, вважають, що їхня дитина просто бавиться у воді.

Отож повертаємося до ситуації із нашим псевдопотерпілим. До нього наближається катер. Помічаємо, що за кілька десятків метрів він скидає швидкість. Усе для того, щоб хвилі ще більше не накривали потерпілого.

Зрештою потерпілого підвозять на берег. Його кладуть на пісок. Медичний працівник аварійно-рятувального загону Олександр Потапенко пояснює, як діяти далі:

– Помістити потерпілого у безпечне місце та викликати швидку.

– Перевірити, чи людина у свідомості: наявність дихання та кровобігу, реакцію на натиск на больові точки.

Якщо дихання відсутнє, то потрібно негайно переходити до реанімаційних заходів:

– очистити ротову порожнину від решток (пісок, мул тощо);

– виконати п’ять рятувальних вдихів;

– переходимо до непрямого масажу серця – 30 натискань (5 см просідає грудна клітина)/2 вдихи;

– якщо у людини відновилося серцебиття, вона почала дихати, то до приїзду швидкої кладемо її у стабільне положення.

Деталі – на відео.

Попрактикуватися надати першу медичну допомогу рятувальники дають можливість і відпочивальникам небезпечного для купання пляжу «Живчик». Для цього мають спеціальний муляж.

Майстер-клас від фахівця та інформаційний супровід збирають довкола кілька десятків людей. Якщо із тим, як реанімувати дорослого все зрозуміло, то стосовно дітей у відпочивальників виникають питання.

А вже після вичерпних відповідей переходять до практики.

Насамкінець рятувальники зауважують, щоб із рятувальника не стати ще однією жертвою води, потрібно підпливати до особи зі спини.

Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image...

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама