Реклама

molli

Таємна сесія в Каневі: як депутати з мером на горі розділили 200 мільйонів

У середу, 22 серпня, частина депутатів Черкаської міськради на чолі з мером провели “таємну” сесію на Чернечій горі в Каневі. «Опозиція» та громадськість були проінформовані про проведення засідання уже пост-фактум. При цьому що мер, що депутати у своїх коментарях серйозно плуталися, визначаючи причини та обставини такого «заходу».

Потрудилися місцеві обранці плідно: на першому за два місяці зібранні було ухвалено 27 питань, в тому числі розподілено більше 200 мільйонів гривень. Орієнтовно на таку “процедуру” пішло 15-20 хвилин.

Уже традиційно, по собі засідання лишило чимало питань. То з якою метою депутати їхали аж в Канів? У яких умовах проходила «сесія»? Чи дотримано регламенту?

«Інфоміст» намагається відповісти на головні питання, які викликала імпровізована сесія в Каневі.

Що передувало цій сесії?

Передувало їй за великим рахунком літнє затишшя. Так, без підкилимних інтриг і «коридорних» протистоянь, звичайно, не обходилося, так само, як і без уже традиційних сумнівних кадрових призначень у міськраді. Проте порівняно з масштабами минулого літа, безперечно, це справді «затишшя».

Головні гравці готувалися до осіннього старту політичного сезону, хіба час від часу імітуючи таку знайому цьому місту «боротьбу». При цьому розуміючи, що все (не повернеться язик сказати, що найцікавіше) серйозне ще попереду.

Остання (до Канева) літня сесія скликалася ще 18 червня. Тоді вона закінчилася оголошенням перерви, що затягнулася на більш ніж два місяці, і величезна кількість важливих для життєдіяльності міста питань по суті зависли у повітрі.

Лише 23 липня мер розпорядився продовжити сесію 9 серпня. Проте потім засідання знову було перенесено аж на 23 серпня.

«За даними попереднього уточнення було встановлено, що на засіданні кворум буде відсутнім, тому засідання перенесено», – йдеться у відповіді міського голови на депутатський запит ініціатора засідання Миколи Мирзи. Там же вказано, що мер не вважає, що порушив закон, не скликаючи сесію.

Насправді причини перенесення здаються значно більш прозаїчними і, вірогідно, стосувалися судових засідань Черкаського окружного адміністративного суду, призначених по справах 5 відкликаних депутатів.

Так, на 21 серпня були призначені засідання по справах Чорнобіль та Цегвінцевої, на 22 – Скорика, на першу половину дня 23 серпня – Шадловського і Косяка. Проте 21 числа суд переніс два засідання на вересень.

Кожен з цих народних обранців є лояльним до мера і своїми голосами формує його більшість. У разі, якщо би суди не заборонили ТВК зачитувати прізвища нових обранців, мер ризикує втратити відразу 5 «бойових одиниць». В умовах хиткої «більшості» подібна ситуація могла привести до ефекту доміно в рядах депутатського корпусу  із подальшим переформатуванням більшості не на користь міського голови.

У такій ситуації ризик особливо високий, тож варто йти на будь-які кроки, навіть якщо вони суперечать здоровому глузду та закону. Наприклад, відсвяткувати день народження однопартійця в Каневі.

Як пояснювали «сесію» в Каневі?

22 серпня залежно від “вірувань” одні депутати їхали до Дісканта на день народження, інші – до «пророка».  При цьому виключати, що це одна й та ж особа теж не будемо.

Зустріч з пророком\день народження (фото із “Фейсбуку” Бондаренка)

Повідомлялося, що поїздка здійснена в рамках святкування Дня Прапора. І то таке, що день прапора 23-го серпня. Депутати – люди вільні, коли захотіли – тоді й святкують. Секретар міськради Ярослав Нищик узагалі в період часу із 20 по 23 серпня офіційно перебував у відрядженні.

І то таке, що Діскант – власник низки презентабельних закладів у Черкасах. Цілком можливо, що в Романа Володимировича на 48-й день народження прокинулася тяга до мистецтва і чи бажання побачити “і Дніпро, і кручі”.

Мер, до речі, не зміг відповісти на питання про те, чи завжди бере на дні народження депутатів печатку і фірмові бланки.

– Кажуть, святкували в Каневі, бо «Фаро Дель Порто» не потягнули фінансово, – жартує в соцмережах журналістка Єлєна Щепак.

Загалом організатори дійства так боялися за свій план, що вирішили не дотриматися навіть формальної видимості законності процесу. Чорно-біла ксерокопія розпорядження мера про призначення сесії з’явилася на сайті міської ради через 54 хвилини після анонсованого початку сесії. Депутати із формальної опозиції були проінформовані із півгодинним запізненням.

Така «зухвалість» може означати лише абсолютну впевненість організаторів у своїй безкарності і загалом є вкрай неприємною тенденцією для черкаського політикуму.

У ситуації, що склалася, відверто шкода  керівника відділу ради Вікторію Курч. Оскільки їй довелося відповідати перед журналістами за процеси, на які вона апріорі жодного впливу немає.

Звернення до мера підписав 21 депутат: «батьківщинівці» (Діскант, Мельник, Тренкін), «свободівці» (Ведула, Шило, Косенко, Нищик), «черкащани» (Карась, Кузьменко, Кривошеєв, Сухарьков, Скорик), «незалежні» (Шадловський, Цегвінцева, Чорнобіль), «самопоміч» (Романов, Шевченко, Фомич), «радикали» (Тищенко, Косяк), позафракційний Дишлюк.

При цьому в інформації про сесію фігурує цифра 22. 22-м ймовірно є депутат-укропівець Мевша, який є на фото з Канева.

Окрім всього, оприлюднене мером звернення датоване 21 серпня. Тобто пояснення про причини поїздки в Канів виглядають дещо дивно.

Як пройшла сесія та що на ній голосували?

– З великим натхненням, без представників опозиційних сил, які давно перейшли межу закону, конструктивно було ухвалено важливе для нашої громади рішення  щодо змін до бюджету та ПСЕРу, – коментує журналістам депутат Олексій Романов. Він же надав нашому виданню і фото із конференц-зали музею Тараса Шевченка на Чернечій горі, де нібито відбулося засідання.

фото із засідання

Ми зателефонували в музей. Там журналісту повідомили, що приміщення для проведення сесії в них не орендувалося.

– У нас музей відкритий для відвідувачів. Прийшли люди, попросилися на екскурсію і взяли 23 квитки. Ми не розпитували, хто вони, побачили, що «кримінальних» намірів немає, – розповідають журналісту “Інфомосту” у Шевченківському національному заповіднику. – Потім під час екскурсії попросилися в конференц-зал, який розташований якраз посеред експозиції. Вони зайшли, сіли і поспілкувалися між собою, хвилин, може, 15. Ми не засікали. Опісля – заспівали гімн і пішли собі.

Про сесію, додають у закладі, дізнались уже пізніше.

– Вони особливо не представлялися. Казали що прийшли відвівати Шевченка. Ми й думали, це добре, що йдуть до Шевченка,  за мудрістю, мабуть, – розповідають у заповіднику.

Як повідомляли в міськраді, загалом на «канівській сесії» було ухвалено 27 питань (галузевих та земельних). Отже, з урахуванням того, що голосування мало здійснюватися в поіменному режимі, можна позаздрити швидкості (десь 30 секунд на кожне питання) та конструктиву роботи ради. Справді, «велике натхнення».

27 серпня на сайті міськради були оприлюднені 24 рішення, ухвалені на «Канівській сесії».

Розпочнемо з головного. На Чернечій горі депкорпусом були ухвалені зміни до бюджету. На сесії були розподілені 210,82 мільйонів гривень дохідної частини бюджету. При цьому варто зазначити, що по суті цих коштів зараз у бюджеті немає. Вони, за задумкою, мають надійти від продажу земельних ділянок, майна та пайової участі.

Майже 100 мільйонів спрямовано на департамент архітектури. 28,6 млн – на коштовний ремонт вулиці Героїв Дніпра, 22 мільйони – на вулицю Надпільну. Роботи на обох об’єктах виконує «Дорстрой». Ще близько 40 мільйонів піде на бульвар Шевченка: 25 мільйонів на два нові відрізки та 15 на роботи, що тривають.

61 мільйон – на департамент ЖКК. Зокрема, 10 мільйонів відправлено на ремонт вулиці Першотравневої, гроші на яку вимагав мер, і яку ремонтує «улюбленець» міської влади Володимир Халай. Ще 7,8 млн спрямовано на ремонт Симиренківської.

Більше 26 мільйонів спрямовано на департамент освіти і гуманітарної політики, зокрема, 8,9 млн на нашумілий капремонт спортзалу в школі № 34.

22,8 млн – на департамент охорони здоров’я. З них 17 мільйонів на придбання обладнання і ліжок для Третьої міської лікарні.

Із комунальників найбільше пощастило КП «Міськсвітло». Внесок у його статутний капітал – 14,6 млн грн, що підуть на реконструкцію мереж зовнішнього освітлення.

6,2 мільйони отримає ЧЕЛУАШ. Кошти спрямують на придбання техніки, ремонт приміщення комунальників, ще 3 млн – на капремонт зупинок. Окремим рішенням підприємству надано дозвіл на укладання договору фінансового лізингу для придбання 11 одиниць техніки на 28,5 млн грн.

5 млн – піде на лізинг тролейбусів для «Черкасиелектротрансу». Більше того, своїм рішенням міська рада надала дозвіл на укладання договору фінансового лізингу для придбання тролейбусів загалом на 106 мільйонів гривень.

2,32 млн  отримає «Дирекція парків». Це гроші на встановлення колеса огляду та реконструкцію сквера Героїв Чорнобиля.

1,2 млн спрямують на ремонт приміщення ЦНАПу.

Також рада надала дозвіл «Черкаситеплокомуненерго» на укладання договору лізингу для придбання 13 одиниць техніки на 14,3 млн грн.

Окрім цього, рада також проголосувала за утворення департаменту муніципальної інфраструктури чисельністю 23 штатні одиниці та за утворення комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр»

Зазначимо, що департамент ЖКК та КП ЧЕЛУАШ курує міський голова, департаменти архітектури та охорони здоров’я – його заступник і однопартієць по «Батьківщині» Ігор Волошин. Департамент освіти, «Міськсвітло», «Черкасиелектротранс» та «Дирекція парків» йдуть по квоті партії ВО «Свобода».

Крім того, ЧТКЕ з недавніх пір очолює Павло Карась із лояльної до мера фракції «Черкащани», а керівником ЦНАПу є Віталій Іляшенко, що в 2015 році неформально очолював виборчий штаб «Батьківщини».

Щоб співставити вище зазначені факти не треба бути аналітиком від Бога.

Представники Дорстрою, Бондаренко і Тренкін на вулиці Героїв Дніпра

На наших очах готується плацдарм для майбутніх виборів. За давньою традицією, кошти «інвестуються» в те, що можна буде в буквальному сенсі показати недалекоглядному виборцю. Адже вдало сфотографувавшись із інтелектуальним виглядом можна заробити політичних балів.

У таких умовах однозначно гра варта свічок. Навіть гра із законом.

Що з дотриманням регламенту?

Наскільки “легітимною” є сесія? Сесія є легітимною допоки суд не встановить інше. Чи були порушення при її скликанні? Так. На мою думку, були порушені норми законодавства і процедура скликання сесії. Обидві депутатські групи загралися в гру “хто кого перше і винахідливіше обдурить”. У результаті ж страждають не лише права депутатів, а в першу чергу права мешканців Черкас, чиїм майном і коштами розпоряджається депутатський корпус і міський голова на чолі виконавчої влади.

Які пункти регламенту порушено на сесійному засіданні? Ніхто не може сказати, що відбулось в “сесійній залі”, – коментує виданню «Інфоміст» юрист Алла Юрковська.

Справді, відповісти на питання регламенту доволі складно. Окрім присутніх в музеї, не рахуючи екскурсовода, звичайно, ніхто достеменно не знає, що насправді відбувалося того злополучного дня на Чернечій горі.

Очевидно, регламент порушено в частині інформування депутатів. Розпорядження про скликання сесії не було доведено до відома всіх депутатів не пізніше, як за день до сесії.

Також, згідно з регламентом, сесії проводяться відкрито і гласно із правом кожного бути присутнім на них. Редакція видання «Інфоміст» готова заявити, що журналісти не були повідомлені про проведення сесійного засідання, на день народження/до пророка теж запрошені не були.

Відкритим залишимо питання відеофіксації засідання. Депутат Юрій Тренкін в коментар zmi.ck.ua проінформував, що відеозйомка здійснювалася. Ми звернулися до міської ради із офіційним запитом з проханням надати відеозапис засідання, що відбулося 22 серпня.

Начальник відділу з роботи ради Черкаської міськради Вікторія Курч відправила на адресу міського голови службову записку про численні порушення у проведенні позачергової сесії. Вона повідомила і про ухвалу суду про заборону реєстрації для 5 депутатів, щодо яких триває процедура відкликання.

Посадовець рекомендувала міському голові не підписувати рішення. Проте 27 серпня Бондаренко рішення підписав.

Що відбувається в політичному житті після сесії?

Наступного дня, 23 серпня, раніше анонсована сесія, як і прогнозувалося, не відбулася через нестачу кворуму.

Я – міський голова, а не партійний функціонер насамперед. Наскільки мені відомо, троє депутатів – за кордоном, інші – в іншому місті,  – пояснив міський голова в коментарі «Інфоміст» відсутність фракції «Батьківщини» в сесійній залі 23 серпня.

Сесія 23-го серпня

Мер явно не домовляє, адже, окрім посади міського голови, він також залишається і головою обласної партійної організації ВО «Батьківщина».

23 серпня депутати з «опозиції» звернулися до Черкаської місцевої прокуратури. Відомості внесено ЄРДР, процес досудового розслідування запущено.

Також «опозиція» обіцяє звернутися до суду.

Словом, to be continued.

Післямова

Інцидент в Каневі не варто розглядати окремо від процедури відкликання 5 депутатів міськради, що триває майже півроку. Ці явища між собою дуже тісно пов’язані. І не лише тим, що вивозити народних обранців на Чернечу гору мер вирішив не від легкого життя: ризик втратити 5 лояльних до себе депутатів справді дуже великий.

Сама процедура відкликання, що 30 березня стартувала із таємного зібрання на «Темпі», є доволі сумнівною. Ми не можемо брати на себе функцію судової інстанції і встановлювати законність, проте зазначимо, щодо своєї правової складової вона залишила чимало питань.

З іншого боку, принципи на кшталт «око за око», якими зараз озброїлася про-мерська частина Черкас, мали би вичерпати себе задовго до ХХІ століття. Тож така спроба виправдання зухвалої «канівської» сесії звучить доволі цинічно.

Проблему, на яку знову звернула увагу ця сесія, варто розглядати значно глобальніше. Недолік політики на місцевому рівні – це тонка грань між різними політичними силами. Більшість і опозицію не формують на основі розбіжності чи схожості ідеології, а поняття «принципової позиції» в цих реаліях взагалі перетворилося на анекдот.

Політичні розклади формуються на основі бізнесових ситуативних інтересів. Політичний дискурс відбувається не шляхом дебатів чи здорового глузду, а за принципом, хто кого більше зможе обманути.

Причина у відсутності будь-якої свідомості у «виборців», а, як наслідок, саме поняття політичної відповідальності відсутнє.

Та все ж давайте мислити позитивно. 27 питань за 15 хвилин! Можуть, якщо захочуть!

Сергій Макаренко

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама