Реклама

molli

Сотні справ дійшли до суду та були вирішені на користь людей

Петро Бондаренко із Тальнівщини так і не дочекався на посвідчення 1 категорії постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тривалий час чоловіка “годували” відписками із місцевого управління соцзахисту населення.

У результаті – чоловік звернувся до суду. Однак виграшних результатів не застав. Такий випадок не поодинокий. Адже згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень  лише за 2017-2018 року подано близько 120 подібних позовів.

Про справу

Петро Бондаренко мав захворювання, яке виникло внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та призвело до інвалідності. Цей факт підтверджує довідка до акту огляду медико-соціальною експертної комісією. Тож відповідно подав заяву на видачу посвідчення категорії 1. Проте Управління соцзахисту населення Тальнівської РДА не направив подання до Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА щодо встановлення позивачу статусу громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зауважимо, що особи, які станом на 1 січня 1993 року постійно проживали або працювали на території зони посиленого радіоекологічного контролю понад чотири роки, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 визнаються потерпілими від Чорнобильської катастрофи та мають право на встановлення пільг і компенсацій, передбачених Законом №796-XII.

Петро Бондаренко із відповідним позовом звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду. У позовній заяві до Бондренко просив визнати протиправними дії Тальнівського профільного управління щодо відмови у задоволенні його заяви. Разом із тим у зв’язку із систематичними відмовами встановлення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 за аналогічними підставами, що підтверджується єдиним реєстром судових рішень, а саме справа № 823/1817/17 та № 823/551/18 просив суд притягнути винних осіб до дисциплінарної відповідальності.

У свою чергу Управління соцзахисту населення Тальнівської РДА позов не визнали. У обрунтуванні йдеться про наступне: оскільки відповідно до Закону України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» у переліку зон радіоактивного забруднення відсутня зона посиленого радіоекологічного контролю на якій проживає позивач, внаслідок виключення ст. 23 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачалось надання відповідних пільг і компенсацій особам, віднесеним до 4 категорії потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, у позивача наявні всі юридичні підстави для встановлення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі посвідчення потерпілого 1 категорії, оскільки статтею 14 Закону №796-XII визначено, що до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії можуть бути віднесені інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, який встановлений, зокрема, медико-соціальною експертною комісією №1.

Суд зазначає, що позивач дійсно проходив огляд в МСЕК 03.07.2018, тобто після набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VІІІ, але для вирішення питання про встановлення позивачу статусу потерпілого 1 категорії не має правового значення факт проходження позивачем огляду у МСЕК після 01.01.2015, оскільки, судом встановлено, що на момент проходження огляду МСЕК позивач мав статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, який зберігається у нього довічно, якщо не буде змінений на іншу категорію.

Адміністративний позов суд вирішив задовольнили повністю. Тож дії управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації визнали протиправними.

Про проблемну справу, яку можна називати типовою

Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень за 2017-2018 року подано близько 120 позовів, в яких відповідачем є Департамент соціального захисту населення обласної державної адміністрації, а позивачем фізична особа, яка має статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, на наявне посвідчення категорії 4.

Орган соціального захисту систематично порушує права людей, які найбільше потребують захисту держави. Сотні справ дійшли до суду та були вирішені на користь людей, але чиновники не зробили жодного висновку та продовжують порушувати права соціально незахищених осіб. Ці люди продовжують ходити на роботу та отримувати зарплату з наших податків і в той же час діяти з порушенням Закону. А скільки людей махнули рукою і не пішли в суд? Відсутність персональної відповідальності чиновників призводить до того, що вони забувають свій, визначений Законом України «Про державну службу», – обов’язок поважати гідність, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама