Садочки мрії, освітлені вулиці та ремонтовані дороги, -
як міська громада на Черкащині взяла під крило два села
Географічний центр України, громада, яку похвалив у Фейсбуці прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, єдина ОТГ на Черкащині, до якої після об'єднання попросився ще один населений пункт. Наврядчи хтось здогадався б за цими фактами, що йдеться саме про Шполянську міську об'єднану територіальну громаду, яка була створена у січні цього року.

До її складу увійшло місто Шпола та село Кримки. 22 серпня приєдналося і село Скотареве. Нині населення громади складає понад 11 тисяч громадян. Ця маленька громада попри відсутність ще спільного бюджету впевнено налагоджує роботу, вчиться ділитися, допомагати та витрачати кошти разом.

Як спрацювалися населені пункти у громаді, на що нині витрачають кошти, що вже втілили та що планують - дізнавався «ІнфоМІСТ». Розповімо вам усе, що вдалось побачити та почути.

Ремонтують дороги, тротуари, будують котельні, допомагають школам та освітлюють вулиці. Попри те, що поки спільного бюджету Шполянська міська громада не має, робота кипить на всіх напрямках, міських грошей не шкодують і на приєднані села.

Влада хизується, попри відсутність великих підприємств, зайнятість працездатного населення становить понад 85 %. Це непогані показники, вважає очільник молодої громади Сергій Кравченко та додає, що це завдяки дешевій нерухомості, яка приваблює молоді родини. Окрім того нині депутати ухвалили програму пільгового кредитування, яка стимулюватиме молодь лишатися у Шполі.

Молодих сімей із дітками дошкільного віку тут справді останні роки побільшало, у одному із дитячих садочків довелося навіть відкривати ще одну групу. Власне перше, що ми побачили у громаді, це дошкільні навчальні заклади.

Садочки мрії
Справжні світлофори, дорожні знаки та транспорт. Перед приміщенням дитсадочку велика навчально-ігрова площадка, на якій один раз на тиждень малята вивчають правила дорожнього руху. Малеча ганяє на своєму транспорті, зупиняється перед забороненим сигналом та пропускає пішоходів. Інтенсивний рух у цьому куточку майданчика особливо приковує нашу увагу.

Завідуюча дошкільним навчальним закладом № 1 «Ялинка» Юлія Кравченко
зауважує, обладнанню вже 44 роки. Ви не уявляєте нашого здивування! Тримати у такому стані техніку майже півстоліття – подвиг.

Однак, це не єдине, що вразить нас. Рухаємося у приміщення садочку. У коридорах свіжий запах (відсутні «традиційні» запахи із кухні) теплі тони шпалер, рівнесенька стеля, арки та зразковий порядок на всіх повернях.

Я вперше бачу такий садочок. Красу зробили у приміщенні за кошти фонду розвитку міської ради. Доклали зусиль до наведення порядків працівники садочку, спонсори та батьки.

- Цього року зробили капітальний ремонт двох санвузлів у ясельних групах, капремонт прачечної, харчоблоку. Придбали постільну білизну, комп'ютер, морозильну камеру, електроплиту, електром'ясорубку, - розповідає завідуюча.

З вересня збільшили кошти на харчування для дошкільної групи – 20 гривень, ясельної – 19. Цьогоріч батьки вже не беруть участь у заготівлі фруктів та овочів, як це було останні 20 років, хваляться у закладі. На себе цю функцію взяла міська рада, допомогла знайти спонсорів.


Попри зроблене, завідуюча має над чим працювати. Сподівається, що й надалі влада активно сприятиме садочкам, як це відбувається останні 1,5-2 роки.

- Ми хочемо зробити ремонт у санвузлах усіх груп, облаштувати територію садочка тротуарною плиткою, зробити ремонт дитячих павільйонів, оновити застаріле ігрове обладнання, - озвучує плани директорка.

Калинка
Після оглядин «Ялинки» прямуємо до найбільшого дитячого садочка громади «Калинка». Тут нещодавно відкрили ще одну групу для дітей. Та за це півроку довелося боротися міській владі.

Раніше у приміщенні новоствореної групи працювала районна організація ветеранів. Її учасники не хотіли залишати приміщення, боялися, що їх просто викинуть на вулицю.

- Ми півроку воювали із адміністрацією. Говорили, що в цьому приміщенні доцільніше було б облаштувати групу для діток, а людям поважного віку виділити окреме приміщення. Вдалося владнати конфлікт лише тоді, коли я листами дійшов до Адміністрації Президента, - розповідає голова громади Сергій Кравченко. – Після цього нарешті нам поступилися, адже ми мали рацію, в дитячих установах не може працювати інша організація, це навіть у законі передбачено.

Нині для ветеранів зробили капітальний ремонт в окремому приміщенні, проклали комунікації: « І вівці цілі, і вовки ситі», - резюмував Кравченко.
Нині ж садочок відвідує понад 230 діток. Тут аж 7 груп та два класи першачків. У закладі сучасні ремонти: двір викладений плиткою, накриті павільйони, відремонтовані кімнати, ігрові та концертна зала.

- Міська рада допомагає нам із обладнанням та матеріалами. Решта – це результат роботи працівників. Ми всі тут "універсальні", - розповідає завідувач дошкільного навчального «Калинка» Людмила Колісник.

Від банкрутства – до прибуткової діяльності
Ледь не кожна установа тут має свою «зраду». Наступним пунктом стала база двох КП «Благоустрій» та «Комунальник-сервіс», за яку також довелося поборотися міській раді.
- Підприємство було банкрутом і розпорядником бази, гаражів, адмінприміщень став арбітражний керуючий. Ми рік воювали за все це, - показує вхід до корпусу голова громади та розказує передісторію. - До цього був випадок, коли увесь комплекс продали за 24 тисячі. Я тоді ще працював у прокуратурі та заявляв позов у інтересах міської ради про скасування торгів. Базу вдалося повернути. А потім вже повторно проводилися всі процедури. Міській раді вдалося викупити приміщення за 250 тисяч гривень. Нині департамент ЖКГ та КП є повноправними власниками цієї структури.
За останні роки вдалося оновити техніку, налагодити роботу у місті та залучити до роботи соціальних партнерів.
Керівник КП «Благоустрій» Микола Нарадько має 32 роки стажу роботи у комунальній сфері. Розповідає, що основними функціями його підприємства є прибирання вулиць, парків, скверів, кладовищ, облаштування сміттєзвалища, вуличне освітлення, у зимовий період – чистка покриття від снігу, посипання доріг.

В арсеналі комунального підприємства 10 одиниць техніки. У 2016 році придбали два нові трактори, косилки, газонокосилки, мотокоси тощо. Взимку на дорогах працюють 6 одиниць комунальної прибиральної техніки та 4-5 – соціальних партнерів.

КП «Комунальник-сервіс» має інші обов'язки: надання каналізаційних послуг, водопостачання та вивіз сміття. Цікаво, що це комунальне підприємство працює не лише на території міста Шпола та приєднаних сіл, а й приймає замовлення із будь-якого куточку району.

- Замовлення на вивезеня твердих побутових відходів ми отримуємо із сіл Лебедин, Сигнаївка, Матусів та інших. Вони надходять як від сільських громад, так і від приватних осіб. Ми давно вийшли на такий стабільний графік роботи, - розповідає директор КП Василь Пластун. - У нас відпрацьовані маршрути по району, тому будемо раді, якщо кількість таких замовлень зростатиме, адже це сприятиме покращенню фінансового стану підприємства.
На запитання: за чий кошт роботи ведуться у приєднаних селах, очільник громади відповідає: частково за кошти міста, частково – за кошти сіл.

- Бюджет громади буде сформований вже на наступний 2018 рік. Поки ж фінансування робіт відбувається частково за кошти міста, частково – за кошти села. Наприклад, працівники міського КП надають свої послуги в селах, але паливо для робіт ми купуємо за кошти сільського бюджету, - наводить приклад.

Що вдалося почути?Потрапити до села нам не вдалося, однак ми поспілкувалися зі старостою Скотаревого, яке приєдналося до громади вже після об'єднання. Перше питання, яке виникає: чим привабила Шполянська громада?

За словами старости Скотаревого Андрія Запісецького, вони мали кілька варіантів об'єднання: Васильківська та Шполянська громади. Щоб визначитись у селі провели анкетування. Зрештою із 600 жителів 450 проголосувализа Шполу, а під час зборів 99 % присутніх «дали добро» на об'єднання.

- Для чого нам це!? Якщо ми будемо робити крок вперед, а два – назад, то ми ніколи не виліземо із того болота, в якому сидимо, - після 5 хвилин розмов староста все ж сформулював відповідь на питання «чому?». - Ми 25 років просиділи, продивилися вперед, але боялися відійти від того радянського режиму, чекали, що хтось має підштовхнути. Час думати самостійно! Я бачу в об'єднанні перспективу.

У планах – доробити котельню для садочка, розчистити ставок, річку, укріпити греблі, відремонтувати дороги. І це лише першочергові завдання.

Над чим вже вдалося попрацювати владі попри відсутність бюджету громади, що в пріоритеті та якою вони бачать ОТГ вже за кілька років, - читайте далі.
Які ж кроки громаді вже вдалося зробити у різних сферах?
- Наше завдання зберегти зберегти ФАПи, школи, розвивати освіту на селі, ну і звичайно покращувати інфраструктуру, приділяти увагу закладам культури, - говорить голова міської об'єднаної територіальної громади. - Ми хочемо бачити нашу ОТГ не лише фінансово спроможною, а й продуктивною, робити кроки вперед.
Освіта
Нині на балансі громади перебуває 4 дитячі садочки. Наразі фінансування цих закладів відбувається за кошти Шполянської міської ради, а це 48 % загального бюджету.

Із 1 січня 2018 року до списку доєднаються 4 міські загальноосвітні школи, два сільські навчально-виховні комплекси, один міжшкільний навчально-виховний комплекс.

Цьогоріч міські школи отримали 60 тисяч на поточні витрати (по 15 – кожен заклад). У селі Кримки на навчально-виховний комплекс спрямували 70 тисяч на будівництво приміщення для зберігання твердопаливних матеріалів та установку котла, 14 тисяч на реконструкцію шкільного подвір'я (укладання плитки), 7 тисяч для придбання шкільних дошок та 4 – на придбання каруселі.

- Хтось із директорів приходить попросити то на банку фарби, то на шпалери, то на якісь засоби. Щоб не було хаосу, ми порадилися із ними та вирішили спрямувати на такі потреби хоча б мінімальні суми, - пояснює голова Шполянської міської громади Сергій Кравченко. – Коли ж ці заклади будуть на балансі громади, ми визначимо їхні потреби, сформуємо список пріоритетних, а вже потім порахуємо, скільки коштів давати на утримання і отримаємо можливість контролювати процес їхнього освоєння.

Міський голова додає, що поки НВК села Скотарево не отримало коштів, адже не минуло й двох тижнів з часу приєднання. На питання про фінансову спроможність утримувати усі ці заклади у перспективі, голова відповідає:

- Один із фінансових позитивів, яке ОТГ отримає вже з наступного року, це інший бюджет і надходження з ПДФО. Якщо нині місто в районний бюджет дає відсотків 60 цього податку, то з 1 січня ця частина коштів йтиме в бюджет ОТГ, у грошовому еквіваленті – це близько 20 мільйонів. За рахунок цих коштів будуть утримуватися заклади освіти, дошкілля і позашкілля. Ми прораховували, фінансова спроможність буде, - запевняє очільник громади.

Школи громади мають хороший рейтинг в області. Друга Шполянська школа – серед 29 навчальних закладів області, які працюватимуть по програмі «Інноваційні школи Черкащини». Також у Шполянському НВК №2 відкрився клас за державною програмою «Інтелект України», у якому навчатиметься лише 15 учнів. Працювати є заради кого!

Медицина
Нині дискусійним залишається питання про передачу на баланс громади Шполянського районного центру первинної медико-санітарної допомоги.

- Ми ініціюємо передачу районного закладу на баланс громади. Нині маємо два варіанти вирішення цього питання: міська громада отримує цей заклад, обслуговує жителі району і вирішуємо питання співфінансування на його утримання з усіма ОТГ, які будуть утворюватися, та сільськими радами. Є й інший варіант: якщо районна влада на це не погодиться, то ми плануємо утворити власне комунальне підприємство, яке буде обслуговувати лише жителів нашої громади, - говорить Сергій Кравченко.

В ОТГ впевнені, працювати у новоствореному закладі буде кому. Більшість пацієнтів районного центру меддопомоги – жителі Шполи. Якщо з'явиться свій заклад у Шполянські ОТГ, то районному доведеться провести оптимізацію, скоротити штат. Усіх фахівців зможе прихистити новий медзаклад, переконаний міський голова.

Із сільськими ФАПами нині жодних проблем. У селі Скотареве в 2014 році зробили капітальний ремонт, провели комунікації до приміщення пункту завдяки фінансуванню за програмою ООН. Там тривалий час працює хороший фахівець.

Проблема із кадрами натомість була у селі Кримки. Один раз на тиждень у село на кілька годин приїжджав фахівець із села Лебедин.

- Коли я був на громадських слухання у селі, жителі прохали владнати це питання. Ви розумієте, такий фахівець має бути не раз на тиждень, а в цілодобовому доступі для місцевих. У квітні ми пройшли вибори, і в вже в липні взялися за пошуки молодого фахівця. На роботу взяли дівчину, яка нещодавно закінчила Медичний коледж. Єдина проблема, яка виникла, це житло, - розповів голова ОТГ.

Зрештою для родини молодого фахівця орендували будинок у селі. Під час планування ж бюджету на 2018 рік міський голова вже висловив пропозицію закласти кошти на придбання службового житла для працівника медзакладу.

- Попередньо плануємо, якщо людина хоча б 10 років пропрацює, то отримає право на приватизацію. Це такий маленький інструмент заохочення, щоб утримувати в себе фахівців, - додає Кравченко.

Інфраструктура
- На ремонт доріг раніше спрямовували 6-7 тисяч гривень за рік, - обурюється староста Скотаревого Андрій Запісецький.

- А ми за останні 3 дні використали 100 тисяч на ремонт доріг лише по селу Скотареве. Стільки за 5 років разом не використовували, - підхоплює голова міської громади.

Після об'єднання в громаді продовжується робота з капітального та поточного ремонту вулиць та провулків міста. Тривають роботи з освітлення: 53 вулиці та 6 провулків

- Наразі в місті майже не залишилося неосвітлених ділянок, нині більшість робіт пов'язані з поточним ремонтом, або заміною обладнання, - конкретизує начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій Шполянської міської ради Наталія Коваль.

Зроблено капітальний ремонт тротуарів у центральній частині міста. Ведуться роботи з реконструкції водогону трьох вулиць, продовжує перераховувати пані Наталія.

Окрім цього закуплено нову техніку для комунальних підприємств міста, ведуться роботи з озеленення. Задля безпеки громадян у місті встановлені відеокамери. Такі ж планують незабаром облаштувати і в селах.

Серед зручностей для молоді – безкоштовний вайфай у центрі міста та в парку дитячого дозвілля.

Соціальні програми
Окрім цього з початку створення у громаді ухвалили низку важливих соціальних програм. Незабаром запрацює ЦНАП, триває робота над розробкою Стратегії розвитку громади, ухвалили програму підтримки ОСББ. У громаді збільшено матеріальну допомогу для хворих людей, воїнів АТО.

З 1 жовтня почне роботу Центр надання адміністративних послуг у Шполі. Нині вже обрали приміщення для установи, оголошено конкурс на посаду керівника ЦНАПу, визначено чисельність штату. На старті планують, що в центрі будуть надавати близько 20 видів послуг, у перспективі – до 200.

Також депутати схвалили Програму матеріальної допомоги постраждалим внаслідок надзвичайних ситуацій природного характеру.

- З тюркської мови «Шпола» перекладається як болото. Географічне розташування міста таке, що постійно є ризик підтоплення, затоплення, як адміністративних будівель, так і приватних об'єктів. У цьому році був випадок, коли за кілька годин випала рекордна кількість опадів, яку не фіксували останні 40 років, - розповідає Сергій Кравченко.

Попри посилену роботу комунальників та приватних підприємців, не вдалося уникнути підтоплення. Люди зазнали матеріальних збитків. Власне для того, щоб мати механізм відшкодування у громаді і вирішили розробити програму.

- Вона (програма – ред.) дасть можливість закласти певну суму коштів у бюджеті на такі заходи, - пояснює мер.

Окрім того діти шкільного віку отримують проїзні квитки. Під час навчального періоду вони користуються громадським транспортом безкоштовно.

- Усі діти – це жителі нашої громади і ми приділяємо їм рівнозначно увагу, - наголошує очільник громади. - В обох селах громади проживає однакова кількість дітей – по 127 осіб.

Тому, каже, про дітей намагаються дбати у першу чергу. Коли в місті дислокуються атракціонні містечка, міська рада організовує безкоштовне відвідування таких місць для діток із багатодітних родин, сімей воїнів АТО та малозабезпечених.

Під час літніх канікул для сільських дітей організували екскурсії до Шполи, розважальні заходи, які допомагають комунікувати сільським та міським діткам. Протягом року у громаді діє казкове містечко. 1-2 рази на тиждень там відбуваються дитячі заходи.

Не забувають у громаді і про людей поважного віку. Їх вітають, надають посильну підтримку. Переймається потребами старшого населення Рада ветеранів, саме вони і сигналізують владі громади про необхідну підтримку.

Поки Шполянська міська громада ще не скуштувала фінансових переваг об'єднання, але вона впевнено адаптує всі необхідні документи, ресурси та фінанси під роботу у новому статусі. Попри труднощі із «поділом» Шполянського районного центру первинної медико-санітарної допомоги та протистоянням із районним керівництвом, Шполянська міська громада впевнено заявляє, що разом працювати легше. І приєднане Скотареве тому приклад.
Автор
Світлана Спасібіна
0 коментарів

Коментарі

avatar