Реклама

molli

Політичні перестановки. Як змінюються ролі в черкаській політиці?

Перше засідання новообраної міської ради виявилось доволі показовим. Кілька фракцій, покинувши зал засідань, продемонстрували своє ставлення до нового міського голови. Вже з першого засідання депутати дали зрозуміти, де бачать себе: у владі чи в опозиції.

Передмова

Ще за день до засідання депутатів Анатолій Бондаренко анонсував висунення на посаду секретаря міськради трьох кандидатів. Це – чинний секретар, представник Блоку Петра Порошенка “Солідарність” Олександр Радуцький, директор одного з департаментів “Азоту”, член партії ВО “Черкащани” Іван Сухарьков, а також начальник обласної інспекції з питань захисту прав споживачів Михайло Бінусов. Крім того, за словами Бондаренка, мають “секретарські” амбіції і в партії “Самопопіч”.

– Я нікого не висуватиму, свої кандидатури висуватимуть фракції, – пообіцяв Бондаренко журналістам на прес-конференції.

Натомість уже екс-мер Сергій Одарич у коментарі телеканалу «ВІККА» розповідав, що “секретарських” амбіцій не має. Мовляв, свою роль вбачає в іншому: стати лідером опозиційної до мера коаліції.

– Це буде видно по першій сесії і, судячи зі складу міської ради, цілком імовірно, що більшість буде утворена без “Батьківщини”. У Черкасах є така традиція: громадяни обирають міського голову одного, а міську раду іншу. Я – лідер найбільшої фракції в міській раді, тому логічно, що ми будемо відігравати в ній якусь роль, – заявив Сергій Одарич.

«Давайте працювати без кіпішу»

Уже сьогодні депутати могли б обрати нового секретаря міськради. Могли, проте не захотіли.

“Вільні демократи” із самого початку засідання не приховували, що голосувати за секретаря не збираються.

– Є наміри в нового мера сьогодні розглянути це питання. За законом це не заборонено. Але ми виступаємо категорично проти цього, ще не проведено достатньо консультацій. Тому є рішення не брати участі в голосуванні, – каже депутат від ПВД Олександр Згіблов.

У фракції обурені, що серед претендентів – знову чинний секретар.

– Усім же відомо, хто за ним стоїть – Бородай (місцевий бізнесмен із кримінальним минулим – ред.). Не розумію, як за нього можна голосувати, – обурюється депутат уже кількох скликань.

Емоційна дискусія розгорнулася вже після кількох хвилин з початку засідання. Якщо оприлюденння результатів виборів і складання присяги Анатолієм Бондаренком проходило у “святковій” атмосфері, за кілька хвилин у залі з’явилась напруга.

Серед побажань голови ТВК Володимира Маьюші депутатам - парцювати без чвар. З цим обранці не впорались уже на першому засіданні
Серед побажань голови ТВК Володимира Матюші депутатам – працювати без чвар. З цим обранці не впорались уже на першому засіданні

Новообраний мер пропонує відкрити перше засідання другої сесії міськради, на якому обговорити регламент і створення комісій.

– Мотиви голосування? – одразу обурюється із зали один із неформальних лідерів об’єднання “Черкащани” Павло Карась. Він наголошує: “Черкащанам” потрібна перерва для проведення додаткових консультацій. Саме пропозицію щодо перерви він просить першою поставити на голосування.

– І депутатські посвідчення якраз роздамо, – зрадів такому ходу подій голова ТВК Володимир Матюша.

матюша
Володимир Матюша вирішив використати перерву з користю

Депутати із групи Одарича вбачають у пропозиції Бондаренка намагання “просунути” питання обрання секретаря. І на знак протесту збирають речі.

“Розрулити” питання пробує секретар міськради Олександр Радуцький.

– Міський голова запропонував насамперед скликати сесію для того, щоб ухвалити тимчасовий регламент. Я не бачу нічого страшного в тому, щоб ми зараз це розглянули. Давайте підтримаємо міського голову! – закликає Радуцький. – Давайте спокійно, без кіпішу, без цирку почнемо працювати! Все! Будемо визначатись шляхом голосування, нічого в цьому страшного немає.

Проте слова Радуцького Карася не переконують. Він починає цитувати закон “Про місцеве самоврядування”.

– На першій сесії може бути лише оголошено підсумковий протокол. Відповідно до закону, жодні інші дії на першій сесії не передбачено. Решта голосувань вважаються незаконними. Оскільки орган місцевого самоврядування має діяти виключно в межах повноважень, всеукраїнське об’єднання “Черкащани” припиняє свою участь у роботі першої сесії! Дякую! – говорить депутат.

Поки частина “Черкащан” виходить із залу, дехто вигукує “Ганьба”.

Пояснити дії однопартійців вирішує Іван Сухарьков.

– Цього всього не було заявлено в порядку денному. Ми зараз просимо перерву, щоб усе це обговорити, – спокійним тоном каже Сухарьков.

– Нащо вас люди обирали? – “закидає” хтось із громадськості депутату.

– Правильно, нас люди обирали, тому ми не можемо ось так ухвалити рішення без обговорення. Регламент не допрацьований жодною з фракцій! – переходить на підвищений тон Сухарьков.

сесія1 (12)
“Вільні демократи” збирають речі

Слідом за частиною “Черкащан” та “Вільних демократів” вирішують покинути залу й місцеві “УКРОПи”. Перед тим, як вийти, слово бере колишній “вільних демократ”, а тепер – головний “УКРОП” області Руслан Зоря.

– На узгоджувальній раді були присутні керівники всіх фракцій. “УКРОП” чітко заявив, що на першій установчій сесії секретаря обирати не будемо, тому що немає узгодженої кандидати від депутатської більшості. Зараз ми бачимо, що кілька фракцій намагаються повернути сюди Радуцького. Я вам відверто заявляю: наша фракція вас не підтримає ніколи! Тому припиніть дзвонити до наших депутатів з пропозиціями! – звертається Зоря до чинного секретаря.

Його перебиває депутат від “Батьківщини” Роман Діскант.

– Руслане! Давай по мотивах голосування, – каже Діскант і замінює Зорю біля трибуни. У «батьківщинівця» – своя пропозиція: оголосити 20-хвилинну перерву. Опісля просить колег зібратися і почати працювати. У білосердечній партії таку пропозицію зустрічають оплесками.

Підкріпити ідею Дісканта аргументами пробує новий мер.

– Якщо ви думаєте, що хтось сюди прийшов ділити посади секретаря, заступників і так далі, то ви глибоко помиляєтесь! Якщо ви не хочете працювати, пропоную саморозпуститися і не ганьбитись перед громадою! Мені потрібно працювати, громада сьогодні вимагає революційних змін у підготовці до зими, громада не буде сьогодні дивитися на ваші чвари! Я хотів усього лиш затвердити тимчасовий регламент, який ми пропрацювали. Про питання обрання секретаря мова не йде! Якщо в когось переважають особисті амбіції, то виходьте, складіть мандат і не ганьбіться! – говорить Бондаренко. Група підтримки знов аплодує.

У “Самопомочі” натомість наполягають на необхідності ухвалення регламенту. А вже опісля – створення комісій та обрання секретаря.

Зібратися після перерви депутатам не вдається. У зал повернулися лише партійці “Батьківщини”, Блоку Петра Порошенка, “Свободи” і Радикальної партії Олега Ляшка. Натомість “Самопоміч” “зникла” разом із партійцями фракції Одарича, “УКРОПом” і “Черкащанами”.

Не втрачаючи надію, Бондаренко пропонує почекати колег “ще кілька хвилин”. У цей час дає слово громадськості.

Депутати очікують колег з надією, що ті таки повернуться і продовжать роботу
Депутати очікують колег з надією, що ті таки повернуться і продовжать роботу

– Ми планували розглянути питання секретаря, але ж не зразу, – виправдовується один із депутатів БПП. – А вони потікали, перелякані, наче це єдине питання.

Олександр Радуцький натомість переконує, що має необхідні 24 голоси, щоб знову стати секретарем. Мовляв, дехто з команди Одарича готовий його підтримати в таємному режимі.

Укотре перерахувавши депутатів, Бондаренко із президії закриває засідання.

Післямова

За кілька днів до засідання і в команді Сергія Одарича, і в команді Олександра Радуцького заявляли, що мають достатню кількість депутатів для протягування “свого” секретаря міськради. Однак засідання продемонструвало, що домовленості проходять не так гладко. 20 депутатів – саме стільки сьогодні лишилось у залі, готових і далі працювати в раді (по факту – підтримувати секретаря Радуцького). Разом із ними – Анатолій Бондаренко, тобто ще один голос.

документ

Одаричу вдалося відтягнути голосування силами рідних “Вільних демократів”, контрольованого “УКРОПу”, а також “Самопомочі” та “Черкащан”. Саме голоси останніх двох політсил стануть дуже “цінними” для обох таборів. Чи вдасться екс-меру зберегти їхню прихильність, буде очевидним уже на наступному засіданні. Саме на ньому депутати знову візьмуться за “ласе” питання: обрання секретаря і заступників міського голови.

Єлєна Щепак

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама