Реклама

molli

“Отриманий дозвіл сьогодні – гарантує безпечність”, – віце-президент Академії будівництва України Віктор Лещинський (інтерв’ю)

Залучення молодих кваліфікованих кадрів та допомога органам місцевого самоврядування в реалізації масштабних інфраструктурних обєктів. Із такою метою до Черкас приїхали члени Академії будівництва України. На честь 25-річчя організації відбудуться семінари у всіх регіонах країни, стартували – з Черкащини.

Про актуальні питання проектної діяльності, розвиток інноваційного будівництва та про відповідність українського законодавства в галузі нормам Європейського Союзу «ІнфоМІСТ» поспілкувався із віце-президентом Академії будівництва Віктором Лещинським.

– У зв’язку децентралізацією та значним надходженням коштів до місцевих бюджетів, зокрема і спрямування інфраструктурної субвенції, які зміни тенденцій будівництва можна прослідкувати в Україні?

– Дійсно, великий поштовх дала децентралізація, яка і принесла на місця розширення місцевих бюджетів. Якщо раніше в основному приділяли увагу ремонтам дорожнього покриття, то на сьогодні з’явилися кошти на розвиток об’єктів соціального та освітнього напрямку. Це і реконструкція дитячих садків, шкіл, поліпшення умов навчання в ліцеях, медичних установах, капітальні ремонти об’єктів галузі культури: клубів, будинків культури тощо. Тепер зріс попит на якісну експертну оцінку саме проектів інфраструктури.

– Кожне будівництво починається із ідеї та проекту. Минулого року стандарти будівництва зазнали законодавчих змін – в Україні зявилася незалежна недержавна експертиза. З одного боку, це демонополізує експертний ринок, з іншого – розширюється коло відповідальних. Чи можливо зараз «просунути» вигідні, але не зовсім безпечні проекти?

– У 2017-му році набули чинності зміни до законодавства, які вимагають проведення обов’язкової експертизи у категорії СС-2, СС-3, за цей час значно поліпшилась якість проектно-кошторисної документації (СС3 – для об’єктів підвищеної небезпеки; СС2 – для висотних житлових і громадських будинків висотою від 73,5 м до 100 м; СС3 – для висотних житлових і громадських будинків висотою понад 100 м, – ред.). Зарахування об’єкта будівництва до тієї чи тієї категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.

Демонополізація ринку послуг саме в сфері будівельної експертизи дійсно дає змогу дотримуватись антимонопольних правил в цьому сегменті. Якщо раніше при спрощеній системі надання дозволів  відповідальність лягала на замовника будівництва, а увага приділялась швидше міцності об’єкту, то на сьогодні у полі зору – питання пожежної, екологічної безпеки.

Для всіх об’єктів, що проектуються, будуються чи приймаються в експлуатацію, визначена у проектній документації категорія складності може бути уточнена проектною організацією разом із замовником будівництва.

Якщо забудовник хоче змінити показники того чи того об’єкту, наприклад, збільшити поверховість тощо, то він повинен знову пройти експертизу і тільки за цієї умови може змінити показники і отримати дозвіл в державній будівельній архітектурній інспекції. Можна констатувати, що отриманий дозвіл сьогодні – гарантує безпечність.

– Як змінилась якість проектної документації за майже рік дії нового законодавства?

– Незалежною недержавною експертизою я керую вже рік, можна констатувати, що до нас звертаються щодо всіх регіонів України. За рік нами створена потужна команда – більше 80 спеціалістів, працює 23 експерти в галузі, розглядаємо проекти від Маріуполя до Ужгорода, від Харкова та Одеси. Якщо порівняти рівень проектної документації влітку минулого року і проекти, які надходять до нас сьогодні – це велика різниця. Ринок в минулому році ще не був готовий до серйозного кроку на шляху змін та переходу на жорсткий відбір проектів, переперевірок в кількох інстанціях.

– Які системні помилки прослідковуєте та чи часто повертаєте проекти на доопрацювання?

– Надсилають проекти з усієї України із різними помилками, однак забудовники доопрацьовують, виправляють зауваження та приводять об’єкти у відповідність до норм.

Екологічність і дотримання санітарних норм об’єктів і споруд, відстані від червоних зон, мереж – це один із основних елементів, що перевіряються нашою експертизою. Не менш важливими у, наприклад, житловому будівництві наявність рекреаційних зон, місць відпочинку, дитячих майданчиків.

Відзначу, що ми запровадили систему «Прозорий офіс он-лайн», яка дозволяє відслідковувати системність процесу експертизи проекту будівництва, терміни та якість виконання. Система передбачає створення іменного робочого кабінету для замовника, де в інтерактивному режимі відображатиметься паспорт проекту – повна назва проекту, клас наслідків до якого відноситься проектований об’єкт, контактні дані замовника, проектувальника, відповідального менеджера проекту у експертній організації, дату підписання договору, лінійка часу передбаченого на підготовку експертного звіту та статуси проекту – «прийнято до роботи», «повернуто замовнику», «експертний звіт».

Користуючись робочим кабінетом, замовник завжди знатиме, на якому етапі перебуває його проект, оперативно вносити необхідні коригування та вживати заходи для своєчасного отримання експертного звіту. Це крок назустріч замовнику будівництва, до роботи за усталеною європейською практикою.

Раніше виникала велика кількість конфліктних ситуацій між замовником, проектантом і експертом. Так трапляється, що замовник укладає договір із експертизою, а проектант відпрацьовує зауваження. Інколи проектант не сприймає зауваження, намагається ухилитись, затягується час. Тому ми і вирішили створити прозору експертизу. Кожний несе відповідальність за свої дії.

– Щодо європейської практики. Наскільки будівельні стандарти України відповідають нормам Європейського Союзу?

– Мінрегіон спільно із комітетом Верховної Ради з питань будівництва на сьогодні працюють над розробленням нових будівельних норм, які б гармонізували європейським. До процесу залучені громадські організації, серед них і Академія будівництва.

Зокрема, розглядається можливість запровадження одночасної дії ДБН, розроблених за національними стандартами й тими, що гармонізовані з нормами ЄС, на всі об’єкти будівництва, незалежно від класу наслідків. Це приведення українського будівельного законодавства та систем нормування до європейських вимог. Також спрощується процедура розробки ДБН, на 30 робочих днів скорочуються терміни перевірки та погодження ДБН. Затвердження запропонованих змін дасть можливість застосовувати гармонізовані Єврокоди при проектуванні всіх об’єктів будівництва та усунути технічні бар’єри з ЄС у торгівлі щодо будівельних виробів.

В частині спрощення процедури розробки ДБН – скорочується процедура погодження ДБН ЦОВВами на 15 робочих днів, а також усувається обов’язковість перевірки ДБН сторонніми базовими організаціями.

Додам, що ВР ухвалила євроінтеграційний закон щодо стратегічної екологічної оцінки. Вона здійснюватиметься на етапі розробки важливих державних документів і у галузі містобудування зокрема. При розробленні програм враховуватимуться ймовірні негативні наслідки для довкілля та здоров’я людини, які можуть виникнути в результаті їхньої реалізації.

Важливий крок у 2018 році – це збір даних та пропозицій до написання вагомого документу – Будівельного та експлуатаційного кодексу. На нього будівельне суспільство чекає не один десяток років. На сьогодні є багато законодавчих прогалин у сфері житлово-комунального господарства, а також щодо експлуатації будівель і споруд. Цей документ має охопити всі етапи будівництва – від ідеї та проектування до утилізації. Аби всі учасники будівельного процесу розуміли дорожню карту намірів, вкладання інвестицій, плановості економіки і отримання позитивного результату.

Загалом всі нововведення спрямовані на наближення українських норм до європейських, а це дасть змогу інтенсивніше залучати надійні інвестиції, поліпшувати ринок будівництва в Україні. Разом із тим ми  покращуємо рейтингові показники держави на світовому рівні.

– Чи переймає досвід безпосередньо Академія будівництва, можливо, співпрацюєте з іноземними партнерами?

– Академія будівництва на сьогодні – це заслужені діячі, які збудували сучасну Україну і передають досвід молоді. З кожним роком склад  омолоджується, залучаємо нові кадри. Нещодавно президія підтримала ідею виділення стипендій для навчання молоді закордоном. Ми ведемо постійні перемовини із закордонними партнерами, здійснюємо робочі поїздки. Академія розіслала у всі країни ЄС та США листи з пропозиціями про співпрацю – і отримала відповіді. Дуже надихаючі плани на відкриття представництв Академії на територіях закордонних країн. Завтра буквально приїдуть австрійські колеги для налагодження співпраці. Наше головне завдання – започаткувати міст між інвестором, владою та суспільством.

– І наостанок про Черкаси, звідки і стартували семінари Академії. У місті розглядають питання забудови набережної. Які ви бачите ризики?

– Черкаси – прекрасне місто, як і багато інших міст України. І ці питання у всіх регіонах пов’язані однією ниткою. Найперше, це відповідальність органів місцевого самоврядування щодо намірів забудови, зонування, генерального плану території. Якщо черкащани хочуть залишити набережну незабудованою, то депутати повинні дбати про інтереси населення: змінювати генеральний план, ставити заборону на будівництво, не надавати містобудівні умови і обмеження. Головне – дослухатися до громади.

2
Коментарі

avatar
2 Теми коментарів
0 Відповідь по темі
0 RSS
 
Вподобаний коментар
Популярний коментар
2 Коментарі автора
ОлегДорошенко Виталий Нещодавні автори
Олег
Олег

Создание проектной документации, разрешительных бумаг, проведение независимой экспертизы – самые проблемные этапы любого строительства. В течение года обращался к разным конторам, но либо дорого, либо некачественно, либо долго. Последней точкой стала компания «Проэксп». После них больше не стал ходить ни к кому, поскольку более качественных услуг не стоит искать не только в Киеве, но, наверное, и в Украине. Рекомендую!

Дорошенко Виталий
Дорошенко Виталий

С внедрением реформы децентрализации, создания ОТГ и прочих нововведений, у нас, архитекторов, возникло немало вопросов. Я лично несколько раз обращался в областную администрацию, но никак не мог добиться никаких объяснений о дальнейшей деятельности. Точки над «і» помог расставить семинар НЭСАУ. Мы с коллегами получили исчерпывающие ответы и пояснения многих непонятных нам нововведений. Спасибо организаторам этого мероприятия.

Реклама

Реклама