Реклама

molli

“Не треба плутати осіб, зацікавлених у моєму зміщенні, з тими, що розіграли цю комбінацію”, – Владислав Пустовар

Із Владиславом Пустоваром зустрічаємось в одній із місцевих кав’ярень у середу, 28 вересня. Рівно півроку тому його, тоді ще начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області, затримали слідчі Генпрокуратури спільно з підрозділом внутрішньої безпеки. За версією слідства, Пустовар давав одному з керівників Національної поліції дві тисячі доларів за проходження атестації двох своїх підлеглих.

Спочатку домовляємось із Владиславом Володимировичем днем раніше, та зрештою інтерв’ю переноситься – на вівторок генералу призначили чергове судове засідання. Його подробиці правоохоронець не розкриває. Говорить, що це може зашкодити захисту в подальшому розгляді справи.

Відсторонений очільник поліції налаштований позитивно і переконаний, що доведе свою правоту в суді. Втім не виключає, що справа може затягнутися ще на півроку, а може й рік. І хоча в Україні у подібних справах виправдувальні вироки є прецедентними, черкаський генерал переконаний, що йому вдасться створити ще один.

Своє відсторонення від справ у поліції Пустовар вважає вимушеною відпусткою. І говорить, що певною мірою навіть радіє їй, адже тривалий час працював без відпочинку. Водночас ніде, окрім поліції, свого майбутнього не бачить. Через це навідріз відмовляється відповідати на будь-які питання, пов’язані з політичною кар’єрою, яку не раз пророкували правоохоронцю після відставки. 

dsc09542-kopyya

– 28 березня мене було затримано слідчими Генеральної прокуратури та повідомлено про підозру у скоєнні злочину, передбаченого частиною 4 статті 369 Кримінального кодексу України. Мені на той час намагалися інкримінувати тяжкий злочин, за який передбачено відповідальність від п’яти до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна. Свою позицію щодо цього кримінального провадження я висловлював журналістам одразу після того, як вийшов з ізолятора. Вона не змінилася. Я і зараз стверджую, що кримінальне провадження було сфальсифіковано.

За останні півроку через певних осіб мене намагалися схилити до визнання вини, мотивуючи, що так мені “світить” 10 років ув’язнення, а якщо визнаю провину і “піду назустріч”, то матиму максимум штраф 8-10 тисяч гривень, і цей жах закінчиться. Оскільки я не винен у тому, що мені інкримінують, я, звісно, відмовився.

Після деякого часу розслідування слідство змінило підозру на більш м’яку – частина 1 статті 369² Кримінального кодексу України. Це зловживання впливом, за яке вже передбачено штраф або позбавлення волі до двох років. Тобто це злочин невеликої тяжкості.

У кінці липня слідство було закінчено. Обвинувальний акт направлений до суду. Перше судове засідання відбулося 12 вересня. Суддя, вислухавши позицію обвинувачення і захисту, ухвалив рішення про повернення обвинувального акту прокурору через його невідповідність вимогам КПК. Інформації про те, чи оскаржила прокуратура це рішення, в мене немає. Якщо не оскаржила, обвинувальний акт має повернутися, і слідство, скоріш за все, складатиме новий і намагатиметься мені його вручити.

– Хто саме намагався вас схилити до того, щоб ви визнали свою провину?

– Я поки не можу цього сказати.

– Зважаючи на те, що на пропоновані “поступки” ви не пішли, чому обвинувачення було пом’якшене?

– Там із самого початку не було цієї статті, яку мені інкримінували. Штучно обвинувачували у вчиненні більш тяжкого злочину з метою зчинення більшого резонансу, створення підстав для затримання та обрання міри запобіжного заходу у вигляді арешту. Тому що у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, який мені інкримінують зараз, заборонено затримання особи та тримання її під вартою. Єдиний запобіжний захід, який може бути застосовано, – це особисте зобов’язання, це те, що раніше називалось підписка про невиїзд.

За останні півроку через певних осіб мене намагалися схилити до визнання вини, мотивуючи, що так мені “світить” 10 років ув’язнення, а якщо визнаю провину і “піду назустріч”, то матиму максимум штраф 8-10 тисяч гривень, і цей жах закінчиться

– Тобто можна сказати, що правоохоронці погарячкували тоді із затриманням?

– Неможливо було погарячкувати. Кримінальне провадження було відкрито ще 18 березня – за 10 днів до затримання. У слідства було 10 днів вивчити всі матеріали, дати їм об’єктивну оцінку та визначити кваліфікацію. Визначена слідством кваліфікація повинна була служити засобом психологічного тиску, спонукати до визнання своєї вини шляхом залякування призначити більш суворе покарання.

– Як ви для себе характеризуєте ситуацію, що склалася? Політичне замовлення? Зачистка кадрів?

– Те, що я багатьох не влаштовував на цій посаді, – це загальновідомий факт. Останній рік по області ходили чутки, що мене от-от «приберуть». Моє перебування на цій посаді заважало певним особам у їхньому незаконному збагаченні.

Поки сам для себе не розберуся щодо замовлення, нічого сказати не можу. Не треба плутати осіб, які були зацікавлені в моєму зміщенні, з особами, які доклали до цього руку. Зацікавлено було багато людей, а хто саме взяв у цьому участь і розіграв цю комбінацію… Коли суд ухвалить об’єктивне та справедливе рішення у цій справі, і буде доведено мою невинуватість, тоді постане питання:  хто винен у створенні цієї ситуації. От тоді ми можемо повернутися до цієї розмови.

– Не вірю, що правоохоронець із таким досвідом не дізнався за півроку, хто замовник, якщо такий є…

– Будь-яка таємниця через деякий час стає відомою. Давайте почекаємо!

– Суд визначив для вас заставу в розмірі півмільйона. Це велика сума! Хто її заплатив? Подейкували, що це представники бізнесових кіл міста…

– Ні. Це друзі та знайомі зібрали гроші та через одну особу внесли ці кошти. Після закінчення дії запобіжного заходу ці гроші будуть їм повернуті.

До речі, у таких ситуаціях у кожної людини виникає переоцінка цінностей, друзів. Деякі люди, на яких розраховував, проявили себе не з кращого боку. Дехто, кого вважав просто знайомими, виявили справжню дружню підтримку. Бог не дає людині ноші, яку б вона не осилила. Мені здається, труднощі, через які зараз мені доводиться проходити, є можливістю переоцінити своє життя та оточення.

Я – офіцер і буду працювати там, де вирішить керівництво, і там, де у моїх здібностях та досвіді буде потреба. У людей, що носять погони, крім бажання працювати, є і обов’язки

– Чи вплинуло якось ваше затримання на стосунки з колегами-правоохоронцями?

– У перші місяці мені було заборонено спілкуватись із колегами. Суд виніс таку заборону на час слідства. Зараз усі обмеження зняті, тому спілкуюсь.

– На ваше затримання досить різко відреагували міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і керівник Нацполіції Хатія Деканоїдзе. Які у вас стосунки з ними?

– Я спілкувався з ними до затримання і після. На мою думку, така реакція була відповідною, з огляду на викривлене подання інформації про мою причетність до вчинення злочину.

– Вочевидь, спілкуючись із ними, ви доводили свою правоту. Чим завершувалися ці розмови? 

– Позиція керівництва МВС і Національної поліції – об’єктивна: вину або невинуватість встановить суд. Якщо мою невинуватість буде доведено – далі працюватиму.

– Тобто окрім того, що ви зараз хочете довести свою правоту в суді, серед намірів – знову повернутися на свою посаду?

– Я хочу працювати. Щодо посади… я – офіцер і буду працювати там, де вирішить керівництво, і там, де у моїх здібностях та досвіді буде потреба. У людей, що носять погони, крім бажання працювати, є і обов’язки.

– Вам не здається це дивним: вас “з’їла” система, і ви все одно хочете в неї повернутись? Ваше затримання лише демонструє недосконалість системи, в якій ви працювали…

– Для цього я і хочу повернутись , щоб цю систему змінювати. Хочу, щоб мої діти та онуки жили у країні з європейською системою, де в пріоритеті загальнолюдські цінності.

– Що для цього треба зробити?

– Для цього потрібно працювати і вірити. Працювати багато і починати з себе. Попри якісь примхи долі, ніколи не здаватись. Якщо ти віриш у результат справи, яку робиш, маєш не звертати уваги на негатив.

От якщо загалом говорити про реформу, то останнім часом у ЗМІ багато критики і негативу. З історичного ракурсу навіть не нашої країни, а усіх, де відбувалися зміни, політиків, які проводили реформи, завжди критикували. Про успішність реформи можна буде робити висновки після її завершення. Час покаже, що і яким чином необхідно допрацювати та вдосконалити. Досвід приходить з роками.

Останній рік по області ходили чутки, що мене от-от «приберуть». Моє перебування на цій посаді заважало певним особам у їхньому незаконному збагаченні.

– Після вашого затримання в Черкасах відбулося кілька мітингів. На них виходили здебільшого журналісти та активісти. Правоохоронців серед них не було. Чому?

– В українській міліції, яка була “донькою” радянської правоохоронної системи, вся система була побудована на тому, що людина – ніхто, гвинтик. Законом забороняється працівнику міліції (як, до речі, і поліції) бути членом політичної партії, брати участь у страйках. Профспілка, як така, ніколи не працювала на захист правоохоронців… Тому у працівників міліції було відсутнє таке явище, як корпоративний дух, кожен жив своїм життям. Зараз ситуація повільно змінюється.

Я з розумінням ставлюся до того, що відбулось. Обов’язок правоохоронця, перед усім, охороняти правопорядок, боротися зі злочинністю. Крім того, страх бути звільненим для багатьох – це досить суттєвий стримулюючий фактор. Дуже багато людей працюють із надією, що в 40 років зможуть піти на пенсію і почати нове життя.

– Чи слідкуєте ви за тим, як проходить атестація черкаської поліції?

– Звісно, мені цікаво. Маю інформацію щодо керівництва районів, обласних управлінь.

– Як оцінюєте рівень атестації на Черкащині?

– Сама атестація не була підготовлена законодавчо. Тому зараз суди масово поновлюють на роботі співробітників, які не пройшли атестацію.

– Чому все це відбувається?

– Коли набрав чинності ЗУ “Про Національну поліцію”, проведення атестації і формування нового штату поліції – від голови і до останнього поліцейського – мало відбутися за три місяці. Атестація мала бути проведена до 7 листопада 2015 року. Так як керівник Національної поліції був призначений лише 4 листопада, за цей час не встигли призначити керівництво і сформувати штат. Не було часу всіх атестувати. Усіх гамузом перевели в поліцію на тимчасові посади і потім почали процес атестації. Разом з тим, законом не передбачено проведення такої процедури. Тому посадовці, які не пройшли атестацію, звертаються у суди, і суди, керуючись нормами закону, поновлюють їх на посадах. Причому особам, які поновлюються, виплачують грошову компенсацію за час вимушеного прогулу. Таким чином, і бюджет втрачає кошти, і кінцева мета не досягнута.

Посадовці, що не пройшли атестацію, звертаються у суди, і суди, керуючись нормами закону, поновлюють їх на посадах. Причому особам, які поновлюються, виплачують грошову компенсацію за час вимушеного прогулу. Таким чином, і бюджет втрачає кошти, і кінцева мета не досягнута

– Ви цікавились чи пройшли атестацію ті особи, за яких ви, за версією слідства, давали хабар? Ідеться про вашого екс-заступника Валентина Кожухівського та начальника управління кадрового забезпечення Олексія Гайдаша.

– Смішно сказати, серед названих вами осіб, Олексій Гайдаш, наприклад, на атестацію і не планував їхати. Він написав рапорт на звільнення ще до моєї поїздки до Києва, про що мені, звісно, було відомо. Валентин Кожухівський атестацію пройшов, тож можна зробити висновок, що в жодних домовленостях необхідності не було. Зараз він виконує обов’язки начальника ГУНП.

– Не так давно містом  ширились чутки про те, що посаду начальника обласного ГУНП обійме Вадим Лісничук, однак офіційно підтвердження цієї інформації немає. По суті півроку обласне управління поліції не має керівника. Чи впливає це на результативність роботи?

– Звісно, впливає. За відсутності керівника – немає чіткої зрозумілої ієрархії: керівник – заступники – начальники служб. Крім того, після атестації частина керівників звільнилася, а на їхнє місце нікого не призначили.

І взагалі, після набрання чинності ЗУ «Про Національну поліцію», у області не відбулося жодного призначення.

– Чому?

– Раніше рішення про прийняття на службу після проведення спецперевірки і зібрання відповідних документів ухвалював керівник органу внутрішніх справ.

Зараз рішення про прийняття на службу приймає поліцейська комісія. Така комісія в області не сформована. Згідно із ЗУ “Про Національну поліцію”, вона має складатися із п’ятьох кандидатур: одна – від Міністра внутрішніх справ, одна – від голови Національної поліції, одна – від керівника територіального органу поліції, двоє – обрані на сесії обласної ради. У січні я піднімав це питання. Наголошував на тому, що відбуваються лише звільнення, а прийняття на службу неможливі.

За моєю ініціативою питання зрушило з місця: на сесії обласної ради обрали двох осіб, від ГУНП теж обрали кандидата. Все зупинилось у Києві, комісія досі не сформована… Єдине поповнення кадрів – прихід курсантів із вищих навчальних закладів системи МВС. Але це крапля в морі при тій кількості вакансій, яка зараз є.

Як казав один із європейських політиків: краще п’ять років помилок, ніж двадцять років саботажу. В нас поліцію зараз не критикує лише ледачий. Завжди щось не так, але треба пробувати

– Нещодавно міністр внутрішніх справ Арсен Аваков виступив із ініціативою щодо презумпції правоти поліцейських. Чи вважаєте ви, що таке нововведення є на часі?

– Презумпцію правоти поліцейських лобіювали і раніше для співробітників ДАІ, наприклад. Мовляв, нехай у суді водій доводить, що був правий.

Мова про презумпцію може йти за умови прозорості, чесності, порядності працівників правоохоронних органів та за відсутності зловживань, чого дуже складно досягти.

– Багато хто говорить, що українська поліція банально ще не готова до цього.

– Як казав один із європейських політиків: краще п’ять років помилок, ніж двадцять років саботажу. Як я вже згадував, у нас поліцію зараз не критикує лише ледачий. Завжди щось не так, але треба пробувати. Коли я був керівником обласної поліції, ми не чекали вказівок,  намагалися удосконалюватися на місцях, ініціювати проекти, що потім реалізувались у патрульній поліції всієї України.

– Після відсторонення з посади очільника ГУНП вас підтримала досить велика кількість черкащан. Чи пропонували у зв’язку зі зростанням популярності піти в політику?

– В мене не було таких планів. Я професіонал своєї справи, і в мене ще досить ідей, втілення і реалізація яких будуть корисні як системі МВС, так і суспільству в цілому.

Подібні публікації

1
Коментарі

avatar
1 Теми коментарів
0 Відповідь по темі
0 RSS
 
Вподобаний коментар
Популярний коментар
1 Коментарі автора
Олександр Нещодавні автори
Олександр
Олександр

Пустовар заявляє, що він такий чесний, ніколи хабарів не брав і т.д., то чому він не запросив журналіста до себе додому, щоб вся громада побачила, як живе працівник міліції-поліції, що він нажив “непосильною” працєю і т.д. Пустовар як і всі міліціонери-поліцейські брехун, х…..к, кору….нер. Він до себе жалість вимагає! Сором таким працівникам ОВС.

Реклама

Реклама