Реклама

molli

Не кількістю, а якістю: у Черкасах обговорили перші “набиті гулі”, досягнення і перспективи територіальних громад (фото)

28 березня у Черкасах обговорили сучасний стан децентралізаційних процесів на території області. За круглим столом у приміщенні Черкаського центру розвитку місцевого самоврядування зібралися політичні аналітики, експерти та голови об’єднаних громад. 

Організатори заходу – фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, Реанімаційний пакет реформ та ГО “Молода Черкащина”.

Політичний аналітик Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Олексій Сидорчук розповів про результати дослідження щодо перспектив децентралізаційних процесів в Україні, які були проведені в різних областях України.

Дослідження складалося із 4-ох елементів: загальнонаціональне опитування населення, опитування голів тергромад, опитування представників РДА та опитування регіональних експертів із децентралізації.

Серед висновків експерт відзначає:

– Прискорюють процес добровільного об’єднання насамперед додаткові фінансові ресурси та самостійність в ухваленні рішень, що їх громади отримають у статусі ОТГ.

– На заваді об’єднанню стоїть спротив з боку окремих зацікавлених сторін (деяких сільських голів, представників районної влади), небажання деяких громад, що збагатились внаслідок фінансової децентралізації, об’єднуватись, недосконала законодавча база, а також брак інформації та загальна недовіра громадян до реформ.

– Додаткові фінансові ресурси та спроможність вирішувати проблеми громад – ключові переваги для голів ОТГ у новому статусі. Нові ресурси вони витрачають переважно на ремонтні та будівельні роботи, тоді як інвестиційних проектів, спрямованих на нарощування доходів громад, бракує внаслідок нестачі досвіду в управлінців ОМС і їхнього бажання показати швидкі вигоди від об’єднання населенню. РДА оцінюють ефективність використання коштів посадовцями ОТГ по-різному, а дехто навіть нарікає на брак інформації з цього приводу.

– Усі опитані ОТГ отримали нові повноваження у сфері освіти; більшість також освоїли повноваження у сфері надання адміністративних послуг і охорони здоров’я.

– Перешкодами для ефективного опанування повноважень є передусім брак кваліфікованих кадрів у ОТГ, а також законодавча неврегульованість цього процесу.

– Згідно з оцінками експертів, громади переважно не використовують інструментів співробітництва між собою.

– Більшість українців знають про реформу децентралізації бодай щось. При цьому дещо більше громадян підтримує її, аніж не підтримує. Комунікація про реформу з боку влади відбувається двома каналами: завдяки особистим зустрічам публічних посадовців із мешканцями різних громад та через державні й комунальні ЗМІ.

– Українці переважно незадоволені рівнем свого впливу на ухвалення рішень на місцевому рівні, однак зовсім небагато з них готові брати участь в активних формах впливу на ОМС у разі розширення їхніх повноважень. У ОТГ, відповідно до відповідей експертів, залученість пересічних мешканців до процесу управління громадами зросла.

– Щодо рекомендацій опитані найчастіше згадували необхідність ухвалити «децентралізаційні» законопроекти

Переглянути повний зміст дослідження можна нижче.

У свою чергу прес-секретар Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Юрій Горбань наголосив, що у місцевій пресі критично не вистачає публікацій, присвячених позитивним прикладам об’єднань. Для прикладу він проаналізував одну із черкаських газет. Пан Юрій говорить, що редактори все частіше надають перевагу резонансним темам.

Низький і рівень комукації між населенням та Урядом.

– Часто владці звітують про показники, оголошують певні цифри чи статистику, але суть реформ мало хто пояснює, – говорить Горбань.

Тоді як заступник директора департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА Сергій Даниленко розповів про децентралізаційні успіхи області: створення нових громад та діяльність першопрохідців об’єднання.

Першими на Черкащині утворилися Білозірська, Єрківська та Мокрокалигірські громади. Уже в грудні минулого року відбулися вибори у Стеблівській, Набутівській та першій міській Тальнівській громаді. Тож на сьогодні повноцінно функціонують 6 громад. На 30 квітня заплановані вибори ще у 4 ОТГ: Селищенській, Степанецькій, Ротмистрівській та Шполянській міській громаді. 2 звернення направленні до ЦВК щодо Мліївської ОТГ і Моринської.

Даниленко відзначає, що загалом до кінця року планують створити на Черкащині 40 громад. Але, додає чиновник, головне не кількість, а спроможність громад. Такі результати, переконаний голова Білозірської ОТГ Володимир Міцук, цілком реальні. Варто лише активніше працювати із сільськими головами на території всієї області. Адже саме до них найбільше дослухають місцеві жителі. Для цього якнайшвидше варто неодноразового провести форуми сільських голів, запросити колег із інших областей, аби ті поділилися позитивним досвідом.

За словами Міцука, низькою є і рівень комунікації керівників районів та сільських голів, що уповільнює децентралізаційні процеси.

Запрошені голови ОТГ також поділилися досвідом розвитку громад. Про перші досягнення читайте у нашому матеріалі: “Під лежачий камінь вода не тече: як територіальні громади Черкащини живуть після ризиків об’єднання”.

Досягнення першої в Україні Білозірської ОТГ навіть зафільмували, чим неабияк пишається голова. Але, відзначає Міцук, уваги з боку місцевої преси не вистачає.

– Більшість населення віком за 60 років довіряють лише друкованій пресі, тому ми почали випускати газети. Зараз наклад досягає 4,5 тисячі. Саме ці люди за нас голосують. На жаль, молодь мало чим цікавиться, але і для них ми маємо сторінки у соцмережах. Мало інформації дає телебачення. Мінуси бачать всі, і пишуть про них, а про позитивне – немає кому, – додає Володимир Павлович.

– Цього року ми вже здали 11 проектів на ДФРР, 5 проектів щодо медичного обладнання, вирощення верби, працюємо, – зауважує Міцук.

Нагадаємо, у Білозірській ОТГ не вистачало медичних кадрів. Голова відзначив, що після оголошень у ЗМІ, одразу отримали більше 20 дзвінків від медиків. Відібрали трьох сімейних лікарів.

Розповів про свою ОТГ голова Єрківської громади, яка єдина в області є реверсною, Леонід Польовий. 

– Кінцева мета реформи – комфортне проживання людей. Якщо порівняти до об’єднання та після, зміни є. Надходження до бюджету у 2015-му році були 3,5 млн грн, а в минулому році – 17 млн грн. Одномоментно все не зробиш, а очікування в людей були великі. Проте на сесії ми ухвалили рішення безкошто харчувати дітей у школі, у дитсадках, створили музичну школу, де навчання безкоштовне також. У амбулаторії люди також безоплатно отримують послуги, лікування зубів для членів громади також безкоштовне, – ділиться Польовий.

Щодо стосунків із районною владою голова жартує: “У нас їх взагалі немає”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Білозірська громада отримала новенький ЦНАП (фото)

Сьогодні ви маєте право говорити, на яких умовах працювати

Приєднався до діалогу і перший староста в Україні с. Ірдинь Олександр Максимов, якого свого часу вітав і Прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

– На жаль, до цього часу побутує думка, що за будь-якою довідкою треба їхати в центральну садибу. Насправді є в нас печатка, усі довідки по допомогам, субсидіям надаємо безпосередньо в селищі. Нещодавно приїжджали колеги із Кам’янського району, вони вагаються. Села самодостатні, тому не надто хочуть об’єднуватися, господарюють як місцеві князі. Але разом із тим побоюються, що їх можуть приєднати до Кам’янки. Якщо сьогодні маєте можливість приєднувати до нашої громади – домовляйтесь. Бо під час адміністративних процесів таких домовленостей вже не буде. Сьогодні ви маєте право говорити, на яких умовах працювати, – говорить Максимов.

– Не треба тягнути гуму, – заявив голова Білозірської ОТГ Володимир Міцук. На його переконання, треба якнайшвидше, ще “вчора”, скликати всеобласні форуми, делегації інших регіонів та об’єднуватися.

Потрібно працювати із сільськими головами, переконаний директор Черкаського відокремленого підрозділу установи “Центр розвитку місцевого самоврядування” Сергій Слинько.

– Адже як показала практика, керівники районів якщо і висловлюються позитивно про об’єднання публічно, то насправді ведуть агітаційні роботи проти  цього. Є і сільські голови, які теж не бажають об’єднань, маючи власні інтереси. Але ми не припиняємо діяльність, спілкуємося із населенням. У квітні плануємо також організувати 2 прес-тури. Це приміщення (Центр розвитку місцевого самоврядування, – ред.) стане незалежним майданчиком для надання послуг вже створеним ОТГ та тим, хто до цього прагне. Минулого року ми мали лише 3 громади, але вони відрізняються якістю, спроможністю. Розвиток громад не можливо спростувати та спаплюжити досягнення неправдивою інформацією, – говорить Сергій Слинько.

Loading image... Loading image... Loading image... Loading image...

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама