Реклама

molli

Назбирати гроші на мрію легко. Що варто знати  черкащанам про фінансову грамотність

Уже з 1 вересня черкаські старшокласники будуть вивчати фінансову грамотність у межах навчального процесу. Про це повідомляє Міністерство освіти та науки України. Діти вивчатимуть основні права споживачів фінансових послуг, правила безпечної роботи з платіжними картками, криптовалюти, електронні гроші, платіжні інтернет-інструменти тощо. Тобто усе, що допоможе їм грамотно управляти своїми коштами. Однак такі знання потрібні не лише тим, хто навчається у школі.

«Інфоміст» поспілкувався з тренером із фінансової грамотності Владиславом Манжарою та підготував для вас кілька основних правил, які допоможуть вміло управляти своїми коштами та зібрати потрібну суму на заповітну мрію.

Навчитися управляти своїми коштами Манжару наштовхнула гра «Cash flow». Чоловік почав цікавитися цією галуззю, читати тематичну літературу і вже близько двох років живе «за правилами» фінансової грамотності. Досвід у цій сфері надихнув Владислава ділитися інформацією із черкащанами, тому чоловік провів уже не один тренінг у парі зі своєю дружиною. Про те, як назбирати гроші на найзаповітнішу мрію та не мати непередбачуваних витрати читайте в матеріалі.

 

Правило №1: Заплати за найголовніше

За словами Манжари, після отримання заробітної плати варто відразу заплатити за найголовніші послуги. Наприклад, «комуналка» та зв`язок.

Правило №2: Створи свої «міністерства»

Гроші, які ми заробляємо, не наші. Наші ті, які залишилися наприкінці місяця перед наступною зарплатою. Як у державі гроші розподіляють по міністерствах, так і вам варто отриману зарплату ділити по конвертах із різними назвами: харчування, одяг, електроніка, краса, транспорт тощо. За словами тренера, з кожної заробітної плати має виділятися відсоток у кожну категорію. Але найголовніше – це те, що брати кошти, наприклад, з електроніки на одяг не можна.  Така система дозволяє зробити так, аби ви не мали непередбачуваних витрат. Адже коли вам неочікувано знадобляться гроші на нові кросівки, вам не доведеться обмежуватися у харчуванні, щоб їх придбати.

Правило №3: Відсоток на мрію

Із кожної заробітної плати варто відкладати 10% від суми на мрію. Тренер радить це робити, не задумуючись. На початку може скластися враження, що на це витрачається велика сума. Але, за його слова, якщо правильно навчитися розпоряджатися коштами, то за рік здивуєтеся, наскільки ви поряд до здійснення бажання без збитку у фінансах.

Правило №4: Записувати витрати

Це може здатися нудним процесом, однак він є важливим. Якщо контролювати гроші, вони будуть примножуватися. Фінансовий бюджет не можна розписати за один день. Неможливо сказати відразу, скільки грошей варто відкласти на харчування, а скільки на транспорт. Перші три місяці просто треба записувати всі витрати. А потім на основі цієї бази розподіляти кошти по категоріях.

Правило (№5) двох зарплат

На випадок звільнення у вас удома має бути дві зарплати. Аби тимчасове безробіття не вдарило по карману,  ці гроші допоможуть «протягнути» до того часу, як знайдете нове місце заробітку.

Правило №6: якщо у вам немає кредитів, то й не варто їх брати

За словами тренера, існують «хороші» та «погані» кредити. До «хороших» зараховують ті, які призведуть до заробітку коштів. Все, що не приносить додаткових коштів, – «погані». Їх варто уникати.

Правило№7: Борг віддавати частинами

Якщо у вас уже є певний борг, то краще його повертати поступово. Коли ви віддаєте все відразу, то на власні витрати залишається мало коштів. Відповідно, стаєте менш продуктивними.

Ці правила не є істинними. Їх можна корегувати під себе або додавати свої норми. А для того, щоб «прокачати» свої навички з фінансової грамотності,  Владислав Манжара радить почитати цю літературу:

– «Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей»;

– «Найбагатший чоловік у Вавилоні»;

– «Багатий тато, бідний тато».

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама