Реклама

molli

Наступна зима відрізнятиметься меншою кількістю відлиг та переважанням морозів, – черкаські синоптики

Опалювальний сезон зумовлений осіннім та весняним переходом середньодобової температури через +8º. На Черкащині за кліматичними даними це відбувається 15 жовтня та 15 квітня. У цей період, крім низьких температур, зазвичай переважає похмура погода, частішають тумани і опади, підвищена вологість повітря.

Про це інформує Черкаський обласний гідрометцентр.

Початок опалювального сезону в окремі роки може значно змінюватися у часі, коли під впливом атмосферний процесів перехід середньодобової температури через +8º запізнюється або, навпаки, відбувається раніше. Так, у 1969, 86, 97 рр. він відбувся на 7-9 днів раніше середньої дати, а у 1964, 66, 89 рр. – на стільки ж днів пізніше.

Мінливість дати переходу температури через +8º восени складає 5-7 днів.

За кліматичними даними на Черкащині:

– Період із середнім температурним фоном від +8º до +5º  восени потребує менших витрат палива, в середньому він утримується 10 днів.

– Період з температурою повітря нижче 0º становить 20-30% опалювального сезону.

– Найхолодніший період із середньодобовою температурою -5º і нижче становить 10-15% опалювального сезону. Температурний фон знижується до -5º в середньому – наприкінці грудня і утримується до другої декади лютого.

При цьому в окремі холодні роки (як у 1954, 56, 63, 73 рр.) відмічались періоди із середньодобовою температурою -10º і нижче, а в окремі дні спостерігався і значно нижчий температурний фон – до -18-25º.

За останні 30 років на Черкащині опалювальний період скоротився на 5-8 днів. Скорочення зумовлене більш раннім переходом температури повітря через +8º навесні.

У цьому році стійкий перехід середньодобової температури через +8º можна очікувати в строки, близькі та дещо пізніше середніх. Але перші спроби цього переходу можливі в період похолодання   вже на початку жовтня.

До 5 жовтня очікуються холодні ночі, окремі з них із заморозками. А з 5 жовтня переважатиме волога та вітряна погода. При цьому денні температури будуть в межах +12+17º, нічні в межах +4+9º.

В період 13-15 жовтня можливе сильне похолодання у супроводі опадів, надалі температура знову дещо підвищиться. В цілому, незважаючи на значні коливання температури, стійкого переходу середнього температурного фону через +8º в бік зниження не очікується практично до 20 жовтня. Тому в цілях економії початок опалювального сезону 2017-2018 років може бути дещо затриманим, крім  дитячих закладів та лікарень.

Проте, потрібно враховувати, що пристосування організму людини до холоду проходить складніше ніж до тепла, тому й економити на опаленні краще навесні ніж восени.

Якщо говорити про початок зимового сезону, то в цьому році його початок, тобто стійкий перехід середньодобової температури через 0º в бік зниження очікується в середні багаторічні строки – 20-22 листопада, хоча перші спроби такого переходу можливі вже наприкінці жовтня. Передумов для рекордно холодної зими, як це афішується у ЗМІ, на сьогодні немає. А такі повідомлення це, скоріш за все спекуляції навколо енергоресурсів та ажіотаж заради рейтингів та читацької аудиторії.

За попередніми оцінками, які ґрунтуються на кліматичній характеристиці зимового сезону на Черкащині і особливостях синоптичних процесів цьогоріч, наступна зима відрізнятиметься меншою кількістю відлиг та переважанням морозів від 3 до 8º. На різдвяні та хрещенські свята та в першій половині лютого морози можуть посилюватися до 22-24º. Також майбутня зима очікується помірно сніжною, завдяки 2-3 виходам циклонів з півдня. Тому вже сьогодні потрібно готувати снігоочисну техніку, відповідні соляні суміші та запаси паливно-мастильних матеріалів, бо роботи зимою вистачить усім.

 

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама