Реклама

molli

Люди втратили довіру до суддів, і з цим треба боротися, – Володимир Бабенко (інтерв’ю)

11242780_916746081718585_8631095786112961119_n

Володимир Бабенко працює суддею вже майже 20 років. Останні три – очолює апеляційний суд Черкаської області. Та широкому загалу його прізвище стало відоме протягом останнього року. У черкаських ЗМІ його пов’язували із кадровим скандалом, а ще активно згадували, коли машину Бабенка замінували. «ІнфоМІСТ» вирішив дізнатися про все із перших вуст.

Володимире Миколаєвичу, на посаді голови апеляційного суду Ви вже третій рік. Які здобутки за цей час?

Хотілося б досягти більшого. Коли я прийшов на посаду голови апеляційного суду Черкаської області, я мріяв зробити суд більш доступним та відкритим, вирішити катастрофічну проблему з приміщенням, у якому розміщувався апеляційний суд. Протягом усіх років моєї роботи я провів чимало зустрічей із представниками різноманітних українських та міжнародних неурядових організацій, своїми колегами, як з України, так і зарубіжжя. Основною метою було обговорення та впровадження у свою роботу передового досвіду відправлення судочинства.

На жаль, мені здається, що уся ця робота була проведена марно, адже в Україні рівень довіри до судів далекий від ідеалу.

З іншого боку є й такі результати моєї роботи, які залишаться незалежно від того, скільки я очолюватиму суд. Мені вдалося вирішити одну з найбільших проблем апеляційного суду – надто мале і зовсім непристосоване приміщення. За два роки вдалося добитися розпорядження Кабінету Міністрів України про виділення будівлі по вул. Фрунзе, 29 (колишній готель «Росава» – ред.). Там навіть розпочали роботи з реконструкції. Проте нині фінансування зупинилося, бо зараз ці ж гроші більш необхідні військовим.

11951530_922844794442047_7586551032692727506_o
Такий вигляд приміщення колишнього готелю мали до ремонту
11891547_922844744442052_2988464129422732012_o
Такий вигляд приміщення колишнього готелю мали до ремонту

Однак, ми не заморозили проект, а взяли в руки шпателі, відра, лопати (хто що вмів, той те і робив) і почали власну толоку! Я вдячний кожному, і суддям, і працівникам апарату, хто не опустив руки, а працював на благо колективу. Вдячний тим організаціям, які під час виготовлення проекту реконструкції надавали свої консультації та рекомендації з удосконалення проекту, аби зробити приміщення суду максимально комфортним для усіх категорій населення. Перший поверх приміщення і, частково, другий вже «заселили». Наші судді там вже майже рік слухають справи.

11931012_922844317775428_2547018646829718712_o
Такий вигляд приміщення колишнього готелю мають вже після ремонту
11888576_922844411108752_474908472310730039_o
Такий вигляд приміщення колишнього готелю мають вже після ремонту

Які ще проекти, окрім нового приміщення під розміщення адмінсуду, вдалося реалізувати?

Це в переважній більшості спільні з Проектом USAID «Справедливе правосуддя» заходи. Ми вже двічі проводили опитування громадськості, щодо оцінки якості окремих аспектів діяльності судів. Спершу це був наш суд та Чорнобаївський районний суд. Цьогоріч таке опитування проводять у всіх судах області. І це ж не просто провели опитування і все. Кожен суд отримує низку рекомендацій, щодо оптимізації своєї роботи. Минулорічні ми виконали усі.

А ще за нашим досвідом уся судова система України впровадила систему sms-інформування. Зазвичай, учасників справи оповіщали, чи викликали до суду рекомендованим листом з повідомленням про отримання, судовою повісткою з повідомленням про вручення, телефонограмою, чи телеграмою, факсимільним зв’язком, тощо… Однак тенденції інформатизації судочинства зарубіжних країн яскраво демонстрували необхідність запровадження SMS-повідомлення учасників судового провадження в Україні. І ми стали першопрохідцями. Переваги очевидні: по-перше, економія часу доставки. По-друге, зручність. Громадянин отримує повідомлення не відриваючись від власних справ, у той час, як за рекомендаційним листом йому треба йти до почтового відділення. По-третє, доступність. На сьогоднішній день більшість дорослих мають мобільний телефон, у той час, коли, скажімо, факси є лише у окремих установах. Навіть почтове відділення є не у кожному селі. Ну і звичайно, економність. SMS-повідомлення в десятки разів дешевше за традиційний рекомендований лист.

Наш досвід виявився настільки вдалим, що зараз таким методом інформування послуговуються усі українські суди.

Окрім того ми вибудували теплі дружні стосунки зі школою-інтернатом – відвідуємо учнів на свята та даруємо їм подарунки, також вихованці школи є частими і бажаними гостями у нас у суді.

11882651_916745878385272_5586119684724815050_o

А які проблеми в судовій системі, на Вашу думку, є найбільш нагальними для вирішення?

Під час зустрічей з громадськістю та під час особистого прийому громадян я часто чую нарікання на, буцімто, незаконні рішення суду. Однак, розібравшись у справі, ми приходимо до висновку, що ухвалене суддею рішення повністю відповідає чинному законодавству та практиці судів вищих інстанцій. Просто суддя не зміг доступно пояснити сторонам, чому він ухвалив саме таке рішення. От і виникають непорозуміння. А ще гірше, коли подібні ситуації деякі люди та організації використовують задля дискредитації судової влади України, або й взагалі – для банального тиску на суд. Це недопустимо і з цим треба боротися.

Останнім часом робота судді стала не лише престижною, але й небезпечною. Усі ми пам’ятаємо шокуючий харківський випадок, коли невідомі зарізали суддю та членів його родини; у Дніпропетровську до дверей Індустріального районного суду прикріпили гранату; судді Верховного суду «подарували» гранату та погрожували автоматом; невідомий серйозно поранив суддю Автозаводського районного суду міста Кременчук. І таких прикладів стає все більше. Не оминув неприємний «сюрприз» і Вас. Місяць тому ЗМІ вибухнули інформацією про знайдену під Вашою автівкою гранату. Хотілося б почути про цю ситуацію, так би мовити, з перших уст? Що сталося? Які події передували цьому випадку?

Так, випадок дійсно неприємний. Я гостював у своєї сестри у Маньківці і залишив автомобіль біля її будинку. Коли ми повернулися, то один з моїх друзів помітив під авто бойову гранату. Чека була прив’язана до переднього лівого колеса. По цьому факту проводиться розслідування.

А на якій стадії розслідування цій справі? Чи є у Вас особисто підозрювані?

Триває слідство, а тому, щоб ніяк на нього не впливати, я поки що утримаюся від коментарів. Єдине скажу, що підозрювані у мене є – про що я і поінформував відповідні органи.

Ми знаємо, що Ви ще займаєтеся викладацькою діяльністю. Можна розцінювати це, як спробу знайти себе в іншій професії?

Це можливість не стояти на місці і розвиватися, адже спілкування з молоддю – найкращий стимул тримати себе у професійній формі й зрозуміти перспективи розвитку України та проблеми, які цікавлять сучасну молодь.

Я викладав Цивільне процесуальне право у Черкаському факультеті Національного університету «Одеської юридичної академії». Мені цікаво спілкуватися з молоддю, адже саме вони будуватимуть наше завтра.

Ми, до речі, провели цікавий експеримент. Залучили фахових психологів і запропонували студентам пройти низку тестів, які і допомогли визначити реальне ставлення студентів до професії, яку вони опановують. Результати виявилися досить неоднозначними – дехто взагалі не бачить себе юристом і лише одиниці обрали цю професію за покликанням. Далі ми плануємо запросити цих студентів на «день відкритих дверей», щоб вони побачили роботу з середини, поспілкувалися з суддями, прокурорами, адвокатами. І вже через певний час проведемо тестування знову. Цікаво буде чи зміняться результати потім. Сподіваюся, що така методика дозволить студентам зрозуміти роботу суддів та вагу відповідальності за винесені рішення.

Чим Ви займаєтеся поза роботою? Яке хобі маєте?

Дуже люблю спорт. Віддаю перевагу активним видам. Це, зокрема, футбол, волейбол, плавання, теніс, гірські лижі. Коли випадає вільна хвилинка обов’язково займаюся спортом – адже це не лише підтримка здоров’я, але й чудове емоційне розвантаження.

11870750_916746075051919_3324090093755966423_nМожливо маєте якісь спортивні досягнення?

Професійних немає. Є декілька любительських. Найпам’ятнішими для мене є дві спортивні події: це кубок «Феміди» – призове місце на змаганнях з футболу серед команд судів України та товариський матч з вихованцями Черкаської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІ ступенів Черкаської обласної ради. Але з найбільшим теплом згадую саме гру зі школярами. Стільки позитиву та щирих емоцій може дати лише спілкування з дітьми.

11816162_916745911718602_3028157132244314512_oТо Ваш основний відпочинок – це спорт?

Не зовсім. Звісно, я багато часу приділяю спорту. Але й не оминаю увагою й інші види відпочинку. Наприклад, люблю ходити з сином у кінотеатр. Обожнюю театр та оперу. Часто родиною відвідуємо концерти та інші мистецькі заходи. Хочу відзначити, що найбільше енергії черпаю зі спілкування зі своєю родиною – саме вони мій найбільший стимул і моя найміцніша опора. І я їм дуже вдячний за підтримку у найбільш складні часи.

Подібні публікації

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама