Реклама

molli

Коли, де і за скільки: все про новорічні дерева на Черкащині (фоторепортаж)

До Нового року лишилось два тижні. За кілька днів черкащани масово почнуть купувати святкові дерева. Та поряд із цим активізуються і браконьєри. Тому в передноворічний час лісівники переходять у посилений режим роботи, щоб вберегти насадження від незаконних рубок.

Де вирощують новорічних красунь, як їх охороняють, та що чекає на порушників, дізнавався “ІнфоМІСТ”.

Де вирощують та як охороняють новорічні дерева

Не під зимовий сніг, а під осінній дощ прямуємо на перший об’єкт. Кілька кілометрів лісовими дорогами, і ми біля однієї із плантацій ялинок, які вирощують спеціально для продажу. Тут можна знайти як 30-сантиметрову красуню, так і двометрову.

Традиційне багаття та невеличке накриття для охоронців біля новорічних дерев. Головний лісівник області розповідає, що нині у державної лісової охорони чергова “гаряча” пора – полювання на браконьєрів за новорічними деревами.

– Тут немає такої яскравої картинки, адже дерева різновікові. Щороку ми частину зрубуємо на продаж, а на їхнє місце висаджуємо нові дерева, – говорить начальник Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Дзюбенко.

Таких плантацій у кожному підприємстві області кілька. Щоб виростити метрову новорічну красуню, потрібно три роки.

Нині в області створено 72 бригади, які ведуть цілодобове патрулювання за молодими хвойними насадженнями.

Майстер лісу Володимир Запорожець каже: запобігати браконьєрству та ловити порушників допомагає і громадськість. Щодня для охорони близько 1,5 га залучають 2-3 осіб.

– Обходимо територію, патрулюємо на автомобілі, – розповідає майстер. – Якщо бачимо особу, яка незаконно рубає дерево, то складаємо адмінпротокол.

Додає, що цьогоріч ще не доводилось “на гарячому” затримувати браконьєрів. Про охоронну кампанію місцеві знають, адже в селі на дошках оголошень розвішані листівки з агітацією не нищити природу.

Головний лісівник області стверджує, що у порівнянні з попередніми роками люди відповідальніше почали ставитися до природи, звертають увагу на охорону.

– У цьому році склали вже два протоколи. Це дуже хороший показник. Люди почали звертати увагу на такі заходи, випадків браконьєрства поменшало, і це не може не тішити, – констатує Дзюбенко.

“Висотні” охоронці

Із плантації, де вирощують ялинки на продаж, прямуємо до густіших молодих хвойних насаджень. Окрім людських ресурсів, для охорони та виявлення порушників у таких місцях залучають і техніку: обстежують території за допомогою квадрокоптера та фотопасток.

Запустити “літачок із камерою” щоправда у таку погоду складно. Проте головний лісничий ДП “Чигиринське лісове господарство” Сергій Перов демонструє нам переваги такого способу обстеження території.

– Ділянку близько 4-5 га можемо облетіти буквально за кілька хвилин і пересвідчитись, що нікого немає або ж зафіксувати факт вчинення правопорушення, – говорить Сергій Перов.  – У такий спосіб ми економимо час та людські ресурси.

На екрані все справді як на долоні. Лісничий говорить, що, згідно із технічними характеристиками, дальність польоту квадрокоптера до 7 кілометрів, підіймається на висоту 500 метрів. Але такі відстані у роботі не практикують. Кажуть: достатньо 100-150 метрів висоти для обстеження, відпускають же пристрій на кілометр від себе.

Якщо вдалося виявити порушника, квадрокоптер опускають в турборежимі та фіксують порушника і факт вчинення злочину шляхом запису відео чи фотофіксації. Використовують пристрій залежно від погоди. У передноворічний період щодня або ж через день намагаються “літати”.

Ще одним способом вберегти новорічні дерева від браконьєрів є псування “товарного вигляду”.

– Іноді ми навмисно псуємо його шляхом зламування гілочки. Тоді дерево втрачає цінність для порушників, – говорить лісничий та додає, що для дерева такі заходи не є шкідливими, адже для сосни головне – це верхові мутовки (верхня частина стовбура дерева, на якій з’являються нові гілки).

Поліція в поміч

Вирушаємо на ялинковий базар у Чигирин. По дорозі зупиняємося біля патрульних, які спільно із лісівниками в передноворічний період працюють на виявлення та попередження злочинів.

Начальник сектору реагування патрульної поліції №1 Чигиринського відділення поліції, майор поліції Віталій Назаренко розповідає, що цьогоріч ловити порушників ще не доводилося. Трішки чекаємо, і нам щастить побачити, як відбувається огляд та перевірка авто.

Майор просить у водія документи на новорічну красуню та сканує штрих-код на стрічці, що прикріплена до стовбура, за яким у базі можна знайти дані про дерево, адресу придбання та дійсність чіпу. Тим часом запитуємо у водія, де купував хвойну красуню.

– В Чигиринському лісгоспі, – відповідає чигиринець Олександр Тараненко.

– Так рано?

– День Святого Миколая вже скоро. Чому ж рано! – говорить чоловік та демонструє квитанцію. – Ялинка, 1,5 метра, 60 гривень. Є сенс за 60 гривень їхати в ліс? На більше бензину спалю, ніж заплачу за легальну ялинку (посміхається).

За день, говорять поліцейські, вдається обстежувати 20-30 автівок. Перевіряють машини переважно на території, що поряд із лісом. Зупиняють ті, які за технічними можливостями можуть бути завантажені деревами, а також ті, що виїжджають із лісових масивів. Найгарячіша пора – за 10 днів до Нового року.

– Усі заходи відбуваються як у денний, так і в нічний час. Проводимо рейди по лісових масивах, також перевіряємо автомобілі та інформацію від громадян. У разі виявлення порушення разом із представниками лісового господарства складаємо адміністративний протокол, вилучаємо незаконно зрубані дерева та передаємо матеріали для ухвалення рішення та накладення штрафних санкцій, – розповідає Віталій Назаренко.

Порушники трапляються різні. Минулого року патрульним навіть доводилося до кількох осіб застосовувати спецзасоби та фізичну силу.

– Поведінка людей різниться: хтось іде на співпрацю, визнає провину, а є ті, хто намагається використати корупційні схеми для впливу на працівників чи лісового господарства чи поліції, – додає майор.

За словами начальника Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександра Дзюбенка, нині перед населенням стоїть вибір: купити ялинку чи зрубати її самовільно. Мінімальний штраф за таке порушення – 500 гривень, максимальний – до 2000 гривень.

– Якщо мінімальна вартість ялинки 40 гривень, а штраф – 500, то варто замислитися: може краще купити законну ялинку, не принести при цьому шкоди природі, лісовому господарству, бо ялинка для продажу вирощується на спецплантаціях або заготовляється при рубках догляду.

Скільки коштує та де придбати ялинку?

Прямуємо до місця, де з початку цього тижня можна обрати на будь-який смак та ціну новорічне дерево. Ялинкові базари є на території кожного лісгоспу області. Цьогоріч лісівники готові реалізувати 80 тисяч дерев.

– Це зрубані сосни, ялинки та висаджені дерева у горщиках із закритою кореневою системою. Ціна ялинок, як і в минулому році, не змінилася. Стартує від 40 гривень і сягає 200 за дерева у горщику, – говорить головний лісівник області та пояснює, що, попри загальне зростання цін, вартість новорічних дерев вдалося утримати на місці шляхом компенсації різниці цін за рахунок заготовки дерев під час рубок догляду.

У минулому році вдалося реалізувати 16 тисяч новорічних дерев, хоча заявляли про такі ж можливості, як і цього року. Лісівник наголошує: зрубують лише мінімальну кількість дерев, яка стовідсотково буде реалізована, решту – за потребою.

На невеличкому ялинковому базарі, що на території ДП «Чигиринське лісове господарство», лише близько 50 дерев, ще кілька сотень є на складі. Кажуть: поки покупців небагато, переважно люди цікавляться цінами, купувати ж збираються ближче до свят.

– Вартість ялинки залежить від висоти. У нас ось тут є шкала, по якій ми орієнтуємося, – говорить помічник лісничого Юрій Бобелюк. – Людина приходить сюди, обирає дерево, потім платить у касі за нього визначену суму. Ми ж чіпляємо на середині стовбура стрічку з кодом так, щоб її не змогли використати вдруге.

Під час розмови з журналістами до базару підходить чоловік. Напевно, знічений натовпом медійників, він надто швидко обирає сосну, йде в касу розрахуватись та відразу вантажить дерево у авто.

– Це вже друга ялинка, яку ми продаємо сьогодні. Учора переважно завозили дерева, – коментує лісничий.

Останнім часом користуються попитом новорічні красуні у горщиках.

– У позаминулому році в нас жінка купувала ялинку. Каже, що після свят висадила дерево, воно прижилося, і цьогоріч планує придбати знову в горщику,  – говорить помічник лісничого та дає рекомендації, як доглядати за хвойними із закритою кореневою системою:

– перед святом її не бажано заносити у тепло;

– тримати у прохолодному приміщенні;

– поливати грунт, щоб вона не пересихала;

– тримати у приміщенні лише на період свят (два тижні);

– після свят відразу висадити та поливати грунт.

1
Коментарі

avatar
1 Теми коментарів
0 Відповідь по темі
0 RSS
 
Вподобаний коментар
Популярний коментар
1 Коментарі автора
Черкасець Нещодавні автори
Черкасець
Черкасець

А в мене декілька питань по темі:
1-чи можна зупиняти авто і здійснювати обшук з метою знаходження новорічної красуні? Це передбачено ПДР
2-де пункти продажу? 3 (адреси в м. ЧЕРКАСИ, лісгоспи,телефони)
3-чи буде в цьому році акція ‘парк Новорічний’?

Реклама

Реклама