Реклама

molli

Колективна безвідповідальність: як на тендері в Черкасах змішалися коні й люди

У Черкасах все більше набирає обертів скандал навколо харчування дітлахів у садочках та школах. Почалися перипетії із постів у мережі “Фейсбук” – завершилося порушенням питання на сесії міської ради та створенням контрольної комісії. Мовляв, ТОВ “Каштан-Плюс”, який вже не один рік ставав переможцем тендерів та постачав продукти до дошкільних закладів, шкіл, позашкільних та медичних установ, став переможцем нечесним шляхом. Однак замість того, щоб скасувати результати, оголосити тендер через ProZorro, притягти до відповідальності тендерний комітет та профільний департамент, члени комісії вирішують скористатися “вигідною” пропозицією та продовжити співпрацю.

Постає низка питань: чому саме зараз деякі народні обранці звернули увагу на “підтасовку” цінових пропозицій, хто змішав коней і людей, об’єднавши заявки від освітніх шкіл і садочків із черкаським зоопарком, чому пропозицій понад 100, якщо необхідні продукти можна перелічити на пальцях однієї руки та чи не є публічне порушення питання спробою замінити одного монополіста на іншого.

Відповіді шукав ІнфоМІСТ.

29 липня, напередодні запровадженням системи електронних закупіль ProZorro, Черкаська міська рада оголосила тендери на загальну суму понад 360 млн грн. Серед яких був і тендер на поставку продуктів до шкіл та садочків Черкас. Подали свої пропозиції кілька підприємств: ФОП “Мигаль”, ФОП “Добрянський”, ПП “Глухов”, ПП “Стамбул”, ФОП “Малишев”, ПП “Рева”, ФОП “Кавсюк”, ТОВ “Каштан-Плюс”, який лідирував у торгах, ФОП “Кияшко”, ТОВ “Хлібний дім-Україна” та ФОП “Щербина”.

Цікаво, що останні дві пропозиції пов’язують із чинним депутатом міської ради від ВО “Батьківщина” Юрієм Тренкіним. Оскільки Євген Щербина є помічником депутата, а ТОВ “Хлібний дім-Україна” зареєстрований, за словами самого депутата, на його родичів.

Ініціатором створення тимчасової контрольної комісії, яка б мала перевіряти законність цінових пропозицій, став Олександр Дишлюк.

Коли зайшла мова про конфлікт інтересів (адже здійснювати контроль компанії-переможця компанією-учасником щонайменше неетично), Тренкін спочатку заперечив свою причетність до ТОВ “Хлібний дім-Україна” та ФОП Щербина. Однак згодом повідомив журналістам, що знімає ці дві пропозиції з “перегонів”.

14446288_1875479112680951_1051451636_o

На засіданні вищезгаданої контрольної комісії оголосили, що ТОВ “Каштан-Плюс”, нібито завдяки афері, перемогло на тендері, завищивши ціни на частовживані продукти та значно занизивши ціни на товари, які замовляють рідко або не замовляють взагалі.

Прикметно, що у одному тендері тендерний комітет поєднав продукти для дошкільних навчальних закладів, позашкільних, шкіл та зоопарку. Саме це пояснює наявність у переліку такого нашумілого пункту як “м’ясо конини”, вартість якого в пропозиціях підпримств коливається від однієї до кількох гривень. Зважаючи на те, що зоопарк не закупляв для тварин конини: немає попиту – немає і пропозиції.

Утім “згрішили” за такою схемою не лише у “Каштані-Плюс”, доказом цього є пропозиція претендента, який опинився на другій сходинці таблиці – ФОП Щербина. Однак поки що каміння полетіло лише в потенційного переможця. Різниця сум – 224,2 грн. “Актуальна” для всіх конина у бланках “Каштан-Плюс” вартує 1 грн за кг, а в “Хлібного дому-Україна” лише на п’ять копійок дорожче – 1,05 грн за кілограм.

Важливо і те, що за час постачання “Каштаном-Плюс” (а це більш як 6 років) деякі депутати минулих каденцій активістами протистоянь стали лише зараз, зокрема, депутат міськради від “УКРОПу” Руслан Зоря, вільний демократ Олександр Згіблов, батьківщинівець Роман Діскант, порошенківець Костянтин Чернецький.

За словами Руслана Зорі, єдина причина цього – брак часу.

– На, жаль у мене немає такої кількості помічників та часу, щоб слідкувати за всіма тендерами, – аргументує депутат. – Однак, якщо помічаю порушення – реагую. Як приклад, тендер на озеленення.

Висловила свою позицію і беспосередній споживач продукції “Каштану-Плюс”, завідувач дитячого садочку №73, а нині і депутат міської ради від ПВД Альона Цегвінцева:

“У садочок, де я працюю, поставляє продукти структура пані Г. Олексенко (“Каштан”, “Каштан-Плюс”). В мене немає ніяких проблем в якості продуктів або в заміні тих, які не сподобались мені, медсестрі чи кухарю. При заміні жодного дзвінка я з департаменту або виконкому з проханням не повертати продукти не отримувала. Совість перед дітками чиста. Можливо, це пов’язано з тим, що я депутат міської ради, але ситуація саме така.

В додаток скажу, що від робітників, які завозили продукти, неодноразово чула, що сама пані Галина при необхідності і картоплю перебирає, і самостійно шаткує капусту, і заквашує огірки з помідорами. Має свою базу – що важливо. Впевнена, вона залюбки працювала б законно, але з вовками жити – по вовчі вити. З її досвідом роботи в цій галузі… Вона якщо захоче, то, мабуть, таке розповість, що не на одну кримінальну справу буде”, – пише у “Фейсбуці” Цегвінцева.

Поспілкувався “ІнфоМІСТ” і з товариством “Каштан-Плюс”.

dsc09537

Директор Галина Олексенко саме повернулась із прокуратури, де розглядають провадження щодо харчування дітей. Не приховує, що хотіла виграти тендер, і готова постачати продукцію за цінами, які вказала в пропозиції, навіть якщо вони заменшені. Завищеними ціни так званих “ходових” продуктів пані Галина не вважає, мовляв, обирає найкращої якості, як того вимагає Наказ МОЗ України від 15.08.2006 № 620/563 “Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах”.

Незважаючи на порушення, готові не скасовувати тендер і члени комісії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Конина за гривню та філе хека – за 10, – у Черкасах обговорили скандальний тендер щодо харчування дітей

Був присутнім на першому засіданні контрольної комісії і відомий у Черкасах підприємець, який неодноразово ставав переможцем тендерів стосовно зимового утримання доріг Андрій Бортник. Цього разу Бортник представляв громадську організацію “Спільна справа” та не заперечує, що надавав правову підтримку комісії. Його позиція – тендер скасовувати не потрібно, оскільки він буде вигідний місту.

14446264_1875497546012441_1126860518_o

– Пропозиція фірми “Каштан-Плюс”, в якій ідеться, що оригінальні соки по 3 гривні, а потім з’ясовується, що поставляти його ніхто не збирається, бо дітям це непотрібно, – це явне перекручування документації, це шахрайство. За таке треба виганяти з тендера та не надавати можливість брати участь в наступних торгах. Це не моя позиція, це закон. Або ти виконуєш вимоги законодавства, або отримуєш негативний відгук. Вони тут “зжульнічали”. Позиція депутатів така: по них (цінах, – ред.) повинна здійснитись поставка, – коментує Бортник. – Проведення тендеру через ProZorro не вирішить суті питання: вони ці самі ціни можуть запропонувати і через систему електронних закупівель. Якщо ціна запропонована – повинна бути здійснена поставка, позиція депутатів – правильна. Для міста такі ціни будуть однозначно вигідні, цим треба скористатись. Якщо риба належної якості по 10 грн, то є сенс його замовляти. Нас попросили дати правову оцінку та здійснити економічний аналіз. Показати простою мовою, в якому місці інтереси громади могли бути порушеними, на що слід звернути увагу. В разі виконання договору, місто тільки виграє. Моя думка, що цей тендер скасовувати непотрібно, якщо є постачальник, який хоче поставлять, то, звичайно, треба цим тільки користуватись.

У цю ситуацію має втрутитись не лише прокуратура, а і Антимонопольний комітет, дати відповідну оцінку тому, що відбулося, та притягти учасників тендеру до відповідальності

Член комісії з контролю державних закупівель Черкаської міської ради Артур Чемирис прокоментував ситуацію та висловив свою думку щодо подальших кроків і міської влади, і правоохоронних органів, і беспосередньо учасників торгів:

– Про те, що тендер буде «проблемним» і викличе «бурю», ми попереджали одразу після його оголошення, проте тоді ніхто не став прислухатись до думки громадськості, міські керманичі так і не спромоглись організувати обіцяну зустріч. Зараз ми маємо цілком прогнозований результат. І всі раптово всі дружно заговорили про те, що проблеми були запрограмовані раніше.

Молода амбітна команда, натхнена новою владою, вирішила посперечатись з досвідченими гравцями на продовольчому ринку. В результаті прийоми узгоджених антиконкурентних дій були використані майже всіма учасниками тендеру і результат спаплюжений. Дійшло до абсурду, що самі учасники не соромляться та визнають протиправні дії, прикриваючись благим наміром якісного харчування дітей. Хто, як не ми, смачно, корисно та дешево нагодує дітей, – заявляють всі учасники конкурсу і заради цього пішли на певні «махінації».

На його переконання, у цю ситуацію має втрутитись не лише прокуратура, а і Антимонопольний комітет, дати відповідну оцінку тому, що відбулося та притягти учасників тендеру до відповідальності: за нечесні дії, направлені на спаплюження результатів тендеру, накласти відповідні штрафи і, головне, відсторонити всіх авторів пропозицій «конини за 1 грн» від торгів на найближчі три роки. Адже такі повноваження у них є.

Далі, за його словами, має бути повторний тендер.

– Влада має повноваження і волю скасувати всі конкурси з неугодними їм результатами, таких прецедентів лише за рік можна назвати до десятка. Документація повторного тендеру має бути виписана більш адекватно і відповідно до реалій, звичайно, ніякого прейскуранту на 160 позицій бути не може, так само як і прирівняння статусу дітей і тварин в зоопарку, – говорить Чемирис.

бонд

Крапку у цій історії може поставити міський голова Анатолій Бондаренко. У коментарі сайту “ІнфоМІСТ” він зазначив, що готовий рекомендувати скасувати цей тендер та призначити новий через систему електронних закупівель ProZorro.

– Я буду рекомендувати скасувати цей тендер та призначити новий через систему ProZorro. Також ми вже спілкувалися із прокурором області, щоб правоохоронні органи дати правову оцінку діям певних посадових осіб. Буде проведено службову перевірку. Зрозуміло, що не може кілограм курячого філе коштувати 10 грн. Так можна поставити ціну в 1 грн, виграти тендер, а завтра залишити дітей у навчальних закладів без харчування. Такого міська влада не може допустити, – зазначив міський голова Черкас.

Сьогодні, 28 вересня, відбулось друге засідання комісії. Про результати якого розповів депутат міськради Руслан Зоря.

Рішення кардинально відрізняється від попереднього. Якщо кілька днів тому народні обранці планували скористатись вигідною пропозицією “Каштана-Плюс”, то вже сьогодні вирішили рекомендувати профільному департаменту розподілити товари на групи: окремо молочна продукція, м’ясна, овочі, фрукти, соки, вода тощо. Таким чином демонополізувавши ринок та оминувши використання послуг посередників.

Окрім того, комісія вимагає провести розслідування та відсторонити від роботи причетних до махінацій осіб.

На другому засіданні був присутній і начальник департаменту охорони здоров’я Олег Стадник, адже ці пропозиції пропонують поширити і щодо харчування у медичних закладах. Куди поставляє продукти відомий “Каштан-Плюс”.

– На мою думку, тендер треба скасовувати і проводити заново через ProZorro. Ми всі розуміємо, що якщо “Каштан-Плюс” поставлятиметься продукцію за цінами, вказаними в пропозиції, товариство збанкрутує за кілька тижнів. Розподіливши товари на групи, з’явиться можливість не використовувати послуги перекупщика, посередника. Це логічно, що на поставці компанія заробляє, так і має бути. Але якщо говорити про економію та державні кошти – продукти треба закуповувати у людей, які на цьому безпосередньо спеціалізуються.

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама