Реклама

molli

Його обрало небо: черкащанин, який об’єднав два народи

У кожному населеному пункті є люди, якими пишаються усі мешканці.  У Черепині – це Кулішенко Григорій Якимович. Людина із села на Черкащині, яка змогла внести свій особистий внесок у розвиток Китаю. «Інфомосту» вдалося побувати у музейній кімнаті імені Кулішенка, що розташована в сільській школі, під час прес-туру, який організував Центр розвитку місцевого самоврядування Черкаської області. 

Герой Китаю, Кулішенко Григорій, народився в Черепині, де і провів своє дитинство. Пархоменко Анатолій, голова Карашинської ОТГ, розповідає, що із малечку Григорій хотів бути льотчиком і завжди мріяв відвідати Китай. Така мрія у нього з’явилася через те, що у 1019-1020-х роках, саме тут у Черепині загинули два китайці (у 20-х роках між Черепином і Завадівкою проходив фронт).  Тоді Кулішенку було 11 років. Він навіть не думав про те, що буквально за 20 років також загине, захищаючи честь чужої країни.

— Його мрія здійснилася лише у 1932 році. Після того, як він закінчив училище, то із двома ескадрильями, направленими із радянського союзу, з’явився у Китаї. Вони влаштувалися на авіабазі і найперше, що робили — це навчали китайських пілотів та техніків облаштовувати аеродроми. Це сьогодні Китай розвинутий, гарний, а тоді це була, фактично, феодальна країна , яка не мала техніки та пілотів. І, відповідно, не могла нічого зробити у протистоянні із Японією, яка почала війну проти Китаю, – розповідає Пархоменко Анатолій.

Коли 3 жовтня  ескадрилья Кулішенка зробила наліт на Ханькоу — це було несподіванкою для японців. Тоді було вбито багато військових та високопосадовців Японії. А 14 жовтня ескадрилья Кулішенка (12 літаків) здійснила другий наліт на авіабази Японії. Також вдало. Але на зворотньому шляху їх досягли японські винищувачі. Усі військові дійшли благополучно, але літак Кулішенка був пошкоджений. Вони ледве досягли території, яка не була окупована японськими військами. Він посадив літак у річку, тим самим врятувавши місто і екіпаж. Однак сам загинув.

Фото: “Інфоміст”

– Народ Китаю широко вшановує Григорія Кулішенка. Йому поставили гранітний монумент. Щороку проводяться патріотичні заходи китайської сторони на його могилі. Можна сказати, що більше двох тисяч радянських воїнів загинуло за незалежність Китаю, але лише Кулішенка так шанують, – додає Анатолій Пархоменко.

Директорка сільської школи, на базі якої розташований музей Кулішенка, розповідає, що вони прийняли вже 6 делегацій китайського народу.

– У нас були присутні уповноважені посли, секретар КНР і студенти. Ми щоразу переконуємося, що Григорій Кулішенко – це визначна особистість, яка пошановується не лише на словах, а й на справах. Ця кімната створена завдяки матеріальній допомозі зі сторони Китаю. Зараз триває збір матеріалів, щоб покращити та удосконалити музей. Минулого року ми приймали делегацію китайського телебачення, які хочуть зняти документальний фільм про його життя і подвиг, – розповідає Юлія Петренко, директорка школи.

У музеї перебуває багато особистих речей пілота, а у будинку, де він ріс, зараз живуть його родичі.

Фото: “Інфоміст”
Фото: “Інфоміст”

 

 

 

 

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама