Реклама

molli

Енергозаощадження в дії: як черкаський депутат заробляє на бюджеті

Цього року в місті рекордними темпами почали ремонтувати школи та садочки.  Крім того, міська рада активно взялася за ремонт тротуарів, доріг та освітлення. Такому пожвавленню депутатів насамперед сприяли вибори. «Облюбувавши» певний округ, їм слід було якомога активніше демонструвати свою ефективність і необхідність «представляти інтереси виборців» у міській раді нового скликання.

Завдяки «оперативній допомозі», деякі школи Черкас отримати плити, садочки – нові пральні машини, а жителі прилеглих будинків потішились відремонтованими внутрішньобудинковими проїздами та тротуарами. Окрім дрібних, у місті реалізуються і кілька масштабних проектів. Зокрема, нарешті взялися за капітальний ремонт дорожнього покриття на вул. Небесної сотні та Сурікова, проблемну каналізацію на Оборонній. Кілька мільйонів влада вирішила спрямувати на реконструкцію зовнішнього освітлення із запровадженням енергозберігаючих технологій.

Загалом міська влада освоїла вже більше 120 мільйонів гривень бюджету розвитку.

Через фінансування необхідних місту робіт депутатам вдалося непогано збагатити своїх колег. Люксові автівки в місцях скупчення місцевих чиновників та депутатів тому лише зайве підтвердження. Всі найбільші об’єкти дісталися кільком добрезнайомим фірмам із місцевою пропискою. Аналізуючи предмет договірів та їхніх виконавців, можна дійти висновку, що деякі компанії надають доволі широкий спектр послуг. Чи вплине така “універсальність” на якість робіт, покаже лише час. А поки пропонуємо розглянути один показовий приклад освоєння бюджетних коштів через “холдинг”, діяльність та недалеку історію якого вивчив “ІнфоМІСТ”.

…Із застосування ЕЗТ

Між фаворитами та улюбленцями розпорядників місцевого бюджету особливу увагу привертає ТОВ «Компанія Текс».

Товариство, засноване 13 грудня 2013 року, за 2,5 місяці 2015 року  отримала на свої рахунки 10,2 млн бюджетних коштів. До підприємців гроші потрапляли зокрема транзитом через комунальне підприємство “Міськсвітло”(керівник – Віталій Терьохін, що балотувався на останніх виборах у депутати від Блоку Петра Порошенка). Свого часу Терьохін декларував бажання КП “Міськсвітло” у питаннях впровадження енергозберігаючих технологій напряму співпрацювати з виробниками, уникаючи дилерів та посередників. Проте сталося дещо інакше…

Менш ніж за три місяці “Компанія Текс” виконала для цього комунального підприємства робіт майже на 3,5 млн грн. Зокрема, мова йде про “оновлення” мереж зовнішнього освітлення. Характерною ознакою є “застосування” так званих “енергозаощаджуючих технологій”.

артур

Крім того, «Компанія Текс» виконує роботи на замовлення міських департаментів. На сьогодні сума платежів, починаючи з вересня 2015 року, становить  трохи більше 5 млн грн. Переважно це оплати за ремонт мереж зовнішнього освітлення та їхнє технічне обслуговування.  

Право на здійснення цих робіт компанія здобула на тендері, де єдиним конкурентом було вже згадане вище комунальне підприємство “Міськсвітло”.

Цінові пропозиції учасників конкурсу:

номер

Компанія також займається обслуговуванням місцевих світлофорів. Право було отримано в результаті тендеру, розіграного зі все тим же КП “Міськсвітло”, ДП МВС України «Інформ-Ресурси» та київським ТОВ “Візуальні технології”.

Цінові пропозиції:

 

тру

 

Та й це ще не все. Універсальна «Компанія Текс»  стала переможцем одразу трьох “будівельно-ремонтних” тендерів, проведених департаментом економіки та розвитку Черкаської міськради у червні та вересні 2015 року. Підприємці здобули право на будівництво зливової каналізації на вулицях Смілянській та Оборонній, загальною вартістю майже 7,5 млн грн. У червні у боротьбі з єдиним конкурентом було отримано право здійснити роботи з будівництва зливової напірної каналізації по вул. Смілянській від накопичувального басейну.

Пропозиції учасників:

ще))

 

У вересні, взявши участь у двох тендерах, підприємство також здобуло перемогу, попри наявні більш дешеві цінові пропозиції у конкурентів із ТОВ «Спеціалізоване управління №609“

Цінові пропозиції учасників тендеру по будівництву зливової каналізації на Смілянській:

зпдв

 

Пропозиції учасників конкурсу по будівництву на Оборонній:

артур3

Слід зазначити, що вже в листопаді дві компанії знову спільно “розіграли” між собою підряд на реконструкцію полігону твердих побутових відходів в районі с. Руська Поляна. Однак цього разу перемога дісталась ТОВ “Спеціалізоване управління №609”.

вдвох

Загалом за неповний 2015 рік ТОВ “Компанія Текс” виграла чотири багатомільйонні підряди.

Країна зачекає або життя з чистого аркуша

Якщо переглянути перелік засновників, питання природи такої любові комунальників міста до підприємства зникає. Згідно даних держреєстру, ТОВ «Компанія Текс» була заснована кількома партнерами: Володимиром Бурячинським, Сергієм Агаповим, Олександром Зіноруком та Володимиром Колосовим. Бенефіціарами зазначені Володимир Бурячинський та Сергій Агапов.

Перший – чинний депутат міської ради. На виборах до 2015 року обрався від пропрезидентської партії «Блоку Петра Порошенка «Солідарність». Роком раніше був у іншій політичній силі – у Партії промисловців і підприємців.

Згідно з моніторингом руху «Чесно», Володимир Бурячинський у минулому скликанні пропустив за період моніторингу 29% сесій та 65% засідань комісій. І винним себе в чомусь не почуває.

“Командіровки були, лікарняний… Скажіть, що краще: працювати на благо людей, дітей, які мене вибрали, чи ходити на сесії? Що в вашому розумінні “працювати”? Працювати на благо города чи що? У вашому розумінні, що таке буть депутатом міської ради? Це не працювати, а ходити на сесії, дивитися, що проїсходить там? Моя робота дозволяє мені працювати для виборців і виконувати ті хотєлки, які вони хотять. Мої виборці задоволені. А ви перед тим, як дзвонити, подивіться, що зроблено в моєму окрузі вобще!» – заявив активістам Бурячинський, коли ті звернулися по коментар.

Для родин Агапових та Бурячинських ТОВ “Компанія Текс” – не перший інструмент освоєння бюджетних коштів. До цього Сергій Агапов разом з Ольгою Бурячинською та ще одним “партнером” Ганною Лисенко (очільник обласної організації Партії промисловців та підприємців – ред.), були засновниками ТОВ “Текс”. Підприємство також користувалося неабияким успіхом серед розпорядників бюджетних коштів і неодноразово ставало переможцем різних тендерів, часом навіть розіграних між своїми “родичками”, та про це далі.  

Зараз ТОВ “Текс”, згідно рішення суду від 18 травня 2015 року, ліквідоване. Після себе компанія залишила не лише освітлення у військовому санаторії  міста Саки, доцільність якого через відсутність світла у Криму викликає питання, а і значну суму податкового боргу. Так, згідно рішення суду, на момент ліквідації серед кредиторів ТОВ “Текс” значиться і Державна податкова інспекція, сума боргу перед якою становить майже 2,5 млн гривень. Як видно з рішення суду, борг так і не був погашений.

кредитор

Наявність боргу підтверджується також інформацією на сайті Державної фіскальної служби.

кредитор2

Претензій до ліквідатора податківці не мали.

Як бачимо з ЄДР судових рішень, серед кредиторів ТОВ “Текс” є ще і приватне підприємство “Геобудсервіс плюс”. Саме за позовом цього підприємства і розпочалось банкрутство ТОВ “Текс”. Розмір зазначеного боргу – 4 млн грн.

Показовим є те, що саме з  ПП “Геобудсервіс плюс” підприємство “Текс” свого часу “розігрувало” вже згаданий вище тендер на освітлення військового санаторію в Криму. Та пов’язує їх не лише це. ПП “Геобудсервіс плюс” було засноване керівником та “акціонером” ТОВ “Компанія Текс” Володимиром Колосовим і досі офіційно “прописане” у його власній квартирі, попри те, що “номінально” власник компанії і змінився. Зараз ним є Сергій Бордовський. Крім того, ТОВ “Текс”,  ПП “Геобудсервіс плюс” та навіть ТОВ “Компанія Текс” на трьох мають спільний номер телефону.

Далі – цікавіше. Після ліквідації ТОВ “Текс” підприємство “Геобудсервіс плюс” і саме стало “жертвою” обґрунтованих вимог кредиторів. Стосовно нього була розпочата процедура припинення та ліквідації. Кредитором прогнозовано “виступила” ТОВ “Компанія Текс”. Вимога – майже 1,2 млн грн. Також свої претензії висунула і Державна податкова інспекція. Проте борг перед бюджетом у розмірі 14 тисяч грн не потрапили навіть до шостої черги відшкодування.

Ліквідатором  ПП “Геобудсервіс плюс” суд в особі судді Гури І. І. призначив Голінного Андрія Михайловича. Цей же суддя призначав цього ж ліквідатора і для компанії ТОВ “Текс”.

У коментарях черкаський юрист Микола Кудрявцев зазначив, що подібні дії є цілком законними.

– Законодавство це (банкрутство, – ред.) передбачає зробити як один зі способів юридичного очищення від кредиторів. Тобто фірма визнає, що заплатити не може, і починає так очищатися. Причому все залежить від того, кому вона більше винна. Саме їм і вдасться першочергово повернути заборговані кошти. Борги між афілійованими фірмами можуть бути. Податкова, якщо у неї є претензії, свого не упустить. Така процедура відбувається через суд, де має перевірятись наявність підстав для ліквідації.

Судячи з коментаря юриста, нічого дивного в тому, що між “фірмами-родичками”, виник борг, вищий за вимоги ДПІ, немає.  

В Єдиному державному реєстрі є низка епізодів звинувачень посадових осіб ТОВ “Текс” в ухиленні від сплати податків шляхом здійснення так званих “безтоварних” операцій, що дозволяли завищувати податковий кредит і таким чином мінімізувати суми сплати податку на додану вартість та податку на прибуток.

Факти встановлені досудовим розслідуванням:

досуд

Далі:

досуд2

Проте слід зазначити, що жодного вироку у цих справах так і не було.  І в сухому залишку маємо лише непогашений податковий борг.

“Нас хотіли поімєть, але не вийшло”

Кореспондент видання «ІнфоМІСТ» звернувся до засновника «Компанії Текс», депутата-порошенківця Володимира Бурячинського, аби дізнатися: у чому секрет такого успіху підприємства. На це питання в обранця коротка відповідь.

– Ну, в нас одна з кращих фірм у місті, – безапеляційно заявив Бурячинський.

За більш розлогим коментарем він порадив звернутися до іншого співзасновника – Володимира Колосова.

За його словами, зараз у «Компанії Текс» працюють близько сотні працівників, а також є якісна техніка. Зокрема, автовишки, екскаватори, вантажні автомобілі тощо. Чи належали вся ця техніка раніше ТОВ “Текс”. нам достеменно невідомо, але саме відсутність будь-яких активів “не дозволила” компанії розрахуватися з боргами перед бюджетом.

Також за словами Колосова, «Компнія Текс» намагається взяти у команду кращих працівників, яким дається “гідна зарплата”.

– Ніхто на нас не скаржиться. Допомагаємо і діточкам, і інвалідам, ялинку помагаємо робить. Просто не піаримся на цьому, – зазначив один із засновників «Компанії Текс».

Ліквідацію попередника «Компанії» – «Тексу» він пояснив змінами до законодавства, які «поставили умови, що неможливо було працювати».

– Коли революція пішла, був різкий стрибок долара. Були зобов’язання перед людьми, не змогли витягнути, всі лишились без роботи, – заявив Колосов.

Він також пояснив, звідки у підприємства взявся такий борг перед податковою.

– Був нарахований віртуальний штраф, хотіли «поімєть». А довести в суді не змогли. Там у кожного своя версія… – зазначив Володимир Колосов.

На питання, як фірма отримала з бюджету стільки коштів, додає:

– Наша фірма працює досить давно, їй довіряють, знають, що вона не підведе. Нові фірми не мають стільки досвіду. Місто маленьке, це ж не Київ чи Москва, – додав Колосов.

Також журналіст «ІнфоМОСТу» поцікавився, чому нині триває ліквідація іншої фірми, де він числиться засновником, ПП «Геобудсервіс плюс». Та повернення яких коштів кілька років тому підприємство вимагало від «Тексу».

– Ми старались з усіма розрахуватися, то було давно. Треба в них питати. Чому вони її ліквідують. А може вони нічого не хочуть говорити. Я дам їм ваш телефон, захочуть самі вам подзвонять, – зазначив Володимир Колосов.

Хто саме, з точки зору пана Володимира, ліквідовує фірму, “прописану” в його квартирі і єдиним заявленим кредитором якої є також компанія, від імені якої він уповноважений діяти, Колосов пояснити відмовився.

Також ми звернулись за коментарями до директора департаменту житлово-комунального комплексу Андрія Наумчука. В тому, що одна фірма виконує в місті кілька різних типів робіт, на його погляд, немає нічого нелогічного.

За його словами, на початку року було проведено тендер на обслуговування електромереж на суму близько 3,8 млн грн. Тоді його виграла «Компанія Текс».

– Вони виграли тендер на утримання електромереж. Сюди входить заміна лампочок, обрізання дерев, очищення ліхтарів тощо. Саме тому департамент уклав договір і на проведення капітального ремонту з цією фірмою. Тобто якщо «Компанія Текс» бере їх на обслуговування, то й капітальні ремонти на цих мережах проводить вона. Як видно, вони все встигають, тому іншої фірми не залучають, – говорить директор міського «комунального» департаменту.

Також він зазначив, що, зокрема, в районі «Митниці» фірма «КІТ-3» проводила поточний ремонт ліфтів, тому з нею було укладено угоду й на їхній капремонт. Тож подібна практика є поширеною.

  ***

Курс на децентралізацію влади, взятий посадовцями у Києві, передбачає зростання місцевих бюджетів. Вже в цьому році, зі слів урядовців, надходження до бюджетів міст та селищ зросли ледь не на 40 %.

Нехарактерний залишок на казначейських рахунках змушує “активізуватися” місцевих чиновників, які ладні за будь-яких умов реалізовувати всілякі “грандіозні” проекти, аби лише вчасно і в повній мірі освоїти спрямовані їм кошти. На заваді їм не можуть стати ані об’єктивна реальність, як то погода, ні глузд в дисонансі з фактами про “підмочену” репутацією тих чи тих підрядників. Все частіше кошти осідають в кишеннях добревідомих в місті людей, що мають “авторитет” серед місцевих чиновників.

Історія із «Компанією Текс» хоч і показова, та не поодинока для Черкас. Насправді ж заробити на бюджеті вдається чималій кількості депутатів. Про них – у наступних публікаціях видання «ІнфоМІСТ».

 

Підготували Артур Чемирис та Єлєна Щепак

1
Коментарі

avatar
1 Теми коментарів
0 Відповідь по темі
0 RSS
 
Вподобаний коментар
Популярний коментар
0 Коментарі автора
Юрковська Нещодавні автори
Юрковська
Юрковська

Що за глюк: не можу скопіпастити для передруку на Твій місцевий депутат:(

Реклама

Реклама