Реклама

molli

Черкаси-2017: дороги, плитка та трохи мінеральної вати

Вже до кінця тижня члени виконавчого комітету мають розглянути та затвердити Програму соціально-економічного розвитку міста Черкас на 2017-2019 рік. Документ, що, згідно з текстом, має створити умови для сталого розвитку міста, а по факту – затвердити розподіл майже 600 бюджетних мільйонів.

Після  схвального голосування членів виконавчого комітету документ передадуть на розгляд депутатського корпусу. Його скоріш за все розглянуть на найближчій сесії.

Головною особливістю процесу ухвалення такої коштовної для міста програми цьогоріч стала відсутність будь-яких громадських обговорень її змісту. Якщо в минулому році владці все-таки спромоглися організувати колективне обговорення, яке щоправда не стало надто продуктивним і довготривалим, то в 2017-му вирішили обійтись взагалі без цього «демократичного» атрибуту. На сайті міської ради для самостійного ознайомлення громади проект з’явився в середу 18 січня і вже через 6 днів потрапив до порядку денного засідання виконавчого комітету.

“ІнфоМІСТ” пропонує читачам разом розібратися, як розвиватиметься місто в 2017 році.

Для початку варто зазначити, що по деяких статтях витрат програма розрахована на три роки, утім наше видання пропонує зосередитись саме на пунктах програми, що мають бути реалізовані вже до кінця 2017 року.

Щодо самого тексту програми, то, як і раніше, він максимально лаконічний. Цьогоріч вся суть вмістилася у 269 слів, більша частина яких “мігрувала” з документу на 2016 рік. Уже традиційно документ розділений на пріоритети, які в цьому році трохи змінились. З числа пріоритетів нині випали “Громадянин” та “Робота” , проте залишились “Комфорт”, “Освіта”, “Здоров’я” і “Ресурси”.

Згідно додатків до ПСЕРу, найбільше в цьому році планується витрати саме на комфорт містян. Пріоритет може обійтись у  близько 380 млн грн. Левова частка цих коштів, традиційно, має бути спрямована на ремонт вулиць міста. Поки  що на ці цілі планують витратити 170 млн грн. Майже 40 млн із них піде на реконструкцію бульвару Шевченка, що є одною з передвиборчих обіцянок мера Черкас Анатолія Бондаренка. 22,5 млн спрямують на реконструкцію вулиці Героїв Дніпра. Також планується розпочати капітальний ремонт в’їзду до міста з боку черкаської дамби (вул. Сумгаїтська), на що передбачено витрати в розмірі 15 млн, а в майбутньому ще майже 30. Більше 11 млн грн хочуть витратити на ремонт вулиць у районі так званого полігону – 5,2 млн на Оборонну та 5,9 млн на вулицю Хоменка. Планують розпочати роботи над вулицею Олени Теліги в тому ж районі міста. Вартість на 2017 рік – 2 млн грн, 2018 – 31.

дорга
Фото прес-служби Черкаської міськради

Не забули в ПСЕРі і за комфорт пішоходів та підрядників, що спеціалізуються на укладанні плитки. На тротуари міста в документі спрямовують майже 10 млн грн, розпорошені на 30 об’єктів.

плиточ
Фото сайту “ІнфоМІСТ”

Крім того, заплановані витрати і на ремонт міжквартальних проїздів. Роботи на 24 об’єктах обійдуться місту в більше 6 млн грн.

Майже 30 млн грн планують витрати на мережі зовнішнього освітлення міста та електропостачання, їхню розбудову та ремонт. У цьому пункті на особливу увагу заслуговує стаття будівництва мережі до вулиць Дахнівська, Соснівська та автодороги Н-16, місця, де серед соснового лісу планується зводити багатоповерхівки.

Попри попередню негативну реакцію жителів прилеглих районів, археологів та інших нейбадужих, обіцянок керівництва міста без згоди громади будівництва не розпочинати, витрати на необхідні для цього комунікації завчасно плануються  та закладаються до бюджету. Всього на ці цілі передбачено 7,3 млн бюджетних коштів. Цілком можливо, що мова йде про пайовий внесок майбутнього інвестора.

водовідвед
Фото прес-служби КП “Черкасиводоканал”

Крім того, за місцевою традицією останніх років, 15 млн грн у 2017 передбачили на будівництво полігону твердих побутових відходів в районі села Руська Поляна. Аналогічна сума спрямовувалася і в минулому році. Проте так і не була повністю освоєна. Чи будуть кошти для фінансування цієї статті в 2017 – покаже час. Натомість не викликає сумнівів фінансування будівництва восьми будиночків для сміття загальною вартістю 400 тис. грн. Подібні архітектурні споруди в минулому році зводили за кошти бюджету представники Радикальної партії Олега Ляшка.

Також 20 млн грн владці пропонують спрямувати на будівництво Льодової арени в мікрорайоні “Митниця”. Раніше посадовці заявляли про те, що місто інвестуватиме лише в розроблення проектно-кошторисної документації, а для зведення  та утримання об’єкту знайдуть інвестора. Проте, судячи з документу, наразі єдиний інвестор – місцеві платники податків.

11 млн планують витрати на будівництво «Прозорого офісу» для надання адміністративних послуг. Варто зазначити, що вже на стадії проектування об’єкт викликав питання у правоохоронців. Ще 5 млн хочуть витрати на будівництво кризового центру за адресою вул. В. Чорновола, 118/1.

Також планується інвестування у придбання спеціальної техніки для комунальних підприємств міста. Так, майже 10 млн грн на ці цілі можуть отримати водоканалівці. Кошти мають бути витрачені на мулососні автомобілі, автоцистерну, вантажопіднімач, самоскиди та автобус. Удвічі більше бюджетних грошей  – 20 млн грн – хочуть витрати на техніку для “ЧЕЛУАШу”. Комплект вже придбаної китайської техніки бажають доповнити комбінованими дорожніми машинами, маніпулятором, вуличним пилососом. Характерним є те, що не так давно місто вже інвестувало у придбання подібної техніки. В 2008 дорожній пилосос марки «Джонсон» був придбаний для «ЧЕЛУАШу» за 1 млн грн, проте невдовзі через борги комунальної установи опинився у приватних руках, а придбання двох вживаних дорожніх машин у 2016-му вартувало 1,5 млн. Нині повторне придбання пилососу оцінюють вже у 4 млн, а  цього разу дві нові комбіновані машини – у 4,4 млн.

Ще в планах мерії є розширення парку легкових автомобілів. Зокрема, мова йде про “Шевроле Ниву” та “Газель” для все того ж “ЧЕЛУАШу”. Уже зараз підприємство має на своєму балансі “Волгу” та “ВАЗ 2110”. Ще один автомобіль не так давно в комунальників викрали.  Окрім “ЧЕЛУАШу”, легковик має бути придбаний і для КП “Дирекція парків”.

Майже 4 млн грн мають направити у вигляді субвенції для придбання пожежного автомобіля рятувальниками міста. Не так давно очільник Черкас вже передавав ключі від схожої техніки пожежникам, проте тоді вона була придбана за кошти спеціальної програми та профінансована з державного бюджету.

Орієнтовно 10 млн грн витратять на придбання та встановлення атракціону “Колесо огляду” в Сосновому борі. Як ми вже писали, з першого разу тендер провести не вдалось, проте нині оголошено повторний конкурс. Варто відмітити, що повернути місту “Колесо огляду” вже планували у 2014 та в 2016 роках, однак тоді наміри реалізувати не вдалося.

ОСВІТА

За так званим пріоритетом «Освіта» планують витрати майже 170 млн грн. Як і минулоріч, більшість коштів спрямують на “покращення матеріально-технічної бази закладів” – по факту ремонті навчальних приміщень.

Якщо останні роки кошти переважно спрямовувалися на заміну вікон, то цьогоріч основним “трендом” майже стати утеплення фасадів. На ці цілі передбачено близько 60 млн грн. У той час, як заміна вікон обійдеться у 20 млн. З новими “утеплениними” фасадами 2018 рік можуть зустрічати 50 навчальних закладів міста. Проте, як і раніше суми, на ремонтні роботи розподілені максимально таким чином, аби уникнути будь-яких конкурентних процедур визначення виконавця робіт. Подібна практика вже неодноразово призводила до конфліктів та суперечок між владцями й місцевими активістами, а правоохоронці розслідують зловживання підрядників, що освоювали кошти, виконуючи такі роботи.

Інші види ремонтних робіт обійдуться ще у 60 млн грн.

На придбання обладнання для закладів хочуть витратити 12 млн грн. У 2,5 млн грн обійдеться комп’ютерна техніка, у 1,4 млн оцінюють побутову техніку для дошкільних навчальних закладів, 1,7 млн витратять на придбання обладнання для класів природничих наук для шести шкіл міста.

ЗДОРОВ’Я

Майже 46 млн грн заплановано витратити на пріоритетом “Здоров’я”. Більшу частину цих коштів направлять для придбання медичного обладнання. Зокрема, у 20 млн грн оцінюють витрати для Третьої міської лікарні швидкої медичної допомоги, ще в 5 млн грн – для пологового будинку. Коштовні витрати на інші заклади заплановані на 2018 та 2019 роки.

Додамо, що раніше планувалось витрати близько 10 млн грн на комп’ютерний томограф, проте в кінці минулого року торги так і не відбулися. Поки що повторний конкурс досі не оголошено.

Із 17 млн спрямованих на ремонт приміщень медичних закладів левову частку також отримає саме Третя міська лікарня. 8 млн грн бюджету розвитку може бути направлено на ремонт приміщення цього закладу, ремонт системи його газопостачання та благоустрою території. Варто зазначити, що головний лікарем Третьої міської є Олександр Федорук, член фракції “Батьківщина” в обласній раді.

РЕСУРСИ

За напрямком “Ресурси” планують витрати близько 10 млн грн. Зокрема, ці кошти підуть на вдосконалення містобудівної документації та розроблення детального плану територій міста, зокрема, набережної від вантажного парку до дороги H-16 (дамба).

Також 550 тис. грн витратять на ліцензування програмного забезпечення, у 500 тисяч обійдеться додаткове обладнання для поіменного голосування депутатів. У ще 1 млн грн обійдеться комп’ютерна оргтехніка для місцевих чиновників.

 

У цілому ПСЕР-2017 не є чимось кардинально новим в історії міста. Місцеві чиновники продовжують освоювати кошти бюджету за звичними напрямами та у звичний спосіб. Другий рік поспіль рекордний фінансовий ресурс в історії незалежності, отриманий місцевою владою в результаті політики децентралізації,  направляється переважно на покращення дорожньої мережі. Заміна вікон та утеплення фасадів навчальних та медичних закладів подається як покращення матеріально-технічної бази. У той час як на реальне забезпечення та вдосконалення навчального процесу ідуть суми, неспівставні навіть з витратами на заміну зупинок громадського транспорту чи встановлення  сміттєвих бачків.

Сама програма за статтями виписана таким чином, аби максимально уникнути будь-яких відкритих та конкурентних процедур закупівлі. У світлі ситуації, що склалася із здійсненням допорогових закупівель в місті, майже половина бюджету розвитку може бути освоєна у ручному режимі. Умисне бажання чиновників зберегти монопольний вплив на визначення підрядників при формуванні ПСЕРу неважко відслідкувати, проаналізувавши вартість тих чи тих витрат. Так, кількість статей ПСЕРу, вартість яких коливається у межах 1,47-1,5 млн грн, що лише трохи менше передбачених законом порогів для проведення конкурентних торгів, становить близько 60 разів, а їхня загальна вартість – 90 млн грн. Всього поза прозорими процедурами може бути витрачено близько 300 млн. грн.

Крім того, якщо нанести об’єкти витрат на карту депутатських округів, легко можна відслідкувати «перекос» у бік округів, депутатами від яких є представники більшості.

Звісно, слід очікувати певного коригування бюджету в той чи той бік ще в сесійній залі. Проте поки що можна констатувати, що кардинально нових підходів до управління містом і розпорядження бюджетними коштами ні в порівнянні з бюджетом-2015, ні в порівнянні з бюджетом-2016 року не з’явилось.

Артур Чемирис, спеціально для сайту “ІнфоМІСТ”

1
Коментарі

avatar
1 Теми коментарів
0 Відповідь по темі
0 RSS
 
Вподобаний коментар
Популярний коментар
1 Коментарі автора
Шурик Нещодавні автори
Шурик
Шурик

коли буваю на перехресті б.Шевченко і Небесної сотні завжди буду згадувати цю статтю. в напрямі центру, звичайно ,якщо їхати…….

Реклама

Реклама