Реклама

molli

Битва за виконком. Як черкаським депутатам не вистачило голосу, щоб пролізти «у кватирку»

Міський голова та його команда взяли реванш у другому раунді “виконкомного протистояння”. Криза в міському політичному світі переходить в статус перманентної, переможці не стримують радісних емоцій, а ті, хто вчора програв, кажуть про “тактичний відступ”.

Про те, що відбувалося вчора, 28 серпня, в сесійній залі приміщення колишньої Придніпровської райради, – у матеріалі видання “ІнфоМІСТ”.

Багата на події сесія 10 серпня загалом залишила по собі більше питань, аніж відповідей. Про все, що відбувалося тоді, ви зможе докладно прочитати в матеріалі нашого видання “Великі розбірки в малих Черкасах”. Як сесія міськради перетворилася на розгром

Учора, 28 серпня, міські обранці зібралися для продовження епопеї із розпуском виконавчого комітету, оскільки, як і прогнозувалося, 14 серпня міський голова Анатолій Бондаренко наклав вето на рішення ради.

Зрозуміло, що зібрати необхідні для подолання вето 28 голосів при реальних 22-х, вкрай складно, отож “антимерська коаліція” (на свій страх і ризик назвемо її так), руками депутата Руслана Зорі зареєструвала паралельний проект розпуску виконкому, на ухвалення якого вистачило б і старих-добрих 22 голосів. На додачу ще один проект зареєстрував і сам міський голова Бондаренко.

Коли таємне стає явним

Міжсесійний період пройшов під знаком затятої підкилимної боротьби. Обидві сторони не цуралися інформаційних уколів через ЗМІ та соцмережі (наприклад, ТУТ і ТУТ), які, правда, подекуди суперечили здоровому глузду.

Ми можемо лише здогадуватися, який відсоток “боротьби” залишився за столами черкаських ресторанів, проте вчора сесія розпочалася з політичних перестановок, які таки вилилися в публічний простір із кулуарів міськради.

Так, у раді утворилися відразу дві депутатські групи.

Роман Шевченко, який йшов на вибори під першим номером «Самопомочі», далі очолював однойменну фракцію, а в кінці минулого року зрікся цієї політичної сили, перебрався під знамена “БПП Солідарність”». Про створення відповідної депутатської групи оголосив з трибуни Костянтин Чернецький.

Опісля з тієї ж таки трибуни уже екс-“укроп” Руслан Зоря заявив про розпуск фракції партії і про створення із 3-х членів групи з нехитрим найменуванням “За громаду”.

Фото – ZMI.ck.ua

До речі, ближче до вечора, 28 серпня, пролунала і партійна реакція. В обласному осередку прогнозовано заявили, що “добиватимуться відкликання зрадників“.

Далі голова фракції ВО «Батьківщина» Роман Діскант засвідчив, що в раді поменшає “біло-сердечних”. За голосування всупереч рішенню фракції із неї виключили депутата Руслана Лолу. Це рішення – відголосок минулої сесії, коли, нагадаємо, Руслан підтримав проект про розпуск виконавчого комітету.

На завершення Сергій Одарич з другого разу таки склав депутатські повноваження. У травні минулого року депутати “не відпустили” колишнього мера. Цього ж разу, коли ситуація змінилася і кожен голос нині на вагу золота, народні обранці дослухалися до аргументів голови фракції Олександра Згіблова і проголосували “за” (23 голоси).

Як повідомили депутати від ПВД, Одарича у складі фракції має замінити Василь Соломаха. Зазначимо, що 57-річний політик з 2006 по 2010 вже був депутатом.

У цілому ситуація, що склалася з “кадровими” ротаціями в Черкаській міській раді, є відмінною ілюстрацією до такого явища, як “місцева політика”.

Місцеві осередки-франшизи зазвичай поєднані ситуативними інтересами, а не, наприклад, потужною ідеологією. Від того їхній склад є вкрай нестабільним, особливо за відсутності партійної дисципліни і в умовах політичної конфронтації всередині ради.

Тож найменше коливання у сфері інтересів може легко розпорошити чи переформатувати, здавалося, благополучну фракцію.

Сесійна прогнозованість

На момент, коли в сесійному залі перейшли до голосування за порядок денний, у приміщенні зібралося 29 депутатів.

Зокрема, так само, як і 18 днів тому, на засідання не з’явилися “вільні демократи” Цегвінцева та Чорнобіль.

– Чорнобіль хворіє, у Цегвінцевої педагогічна конференція зараз, – розповідає голова фракції Олександр Згіблов і показує СМС від останньої.

Прикметно, що обидві депутатки знайшли час, щоб 18 серпня на прес-конференції підтримати виключеного із фракції Максима Шадловського.

– Ні, питання щодо їхнього (Цегвінцевої і Чорнобіль – ред.) виключення із фракції не стоїть, – додає Згіблов.

Щодо Шадловського, то він також відсутній, як і “самопомічанин” Олексій Романов.

– На море поїхали, – відповідає один із депутатів на питання про відсутність Максима та Олексія.

– Відпустка. Перебуває за містом із родиною, – пояснює помічниця Романова Людмила Бордунос.

Також у повному складі відсутня фракція ВО “Черкащани”.

– Вони визначаються, це ж справа серйозна, – з гумором зазначає один із депутатів, пояснюючи неявку “Черкащан”.

Перед тим, як за основу і в цілому ухвалити порядок денний, депутати не підтримали пропозицію мера перенести заветоване рішення із 1-го питання на 2-ге (15 “за”).

Отже, обранці стартували з розгляду проекту про розпуск виконавчого комітету, зареєстрованого міським головою. Інтрига щодо результатів голосування була мінімальна, але дискусія, що розпочалася за принципом “слово за слово”, затягнулася.

– Я іду назустріч депутатам. Щоб ніхто не розповідав, що не хоче йти на компроміс, пропоную внести свої пропозиції щодо складу. Протягом 10 днів готовий подати на розгляд ради новий склад. Треба, щоб були люди незаплямовані, без кримінального минулого. Треба, щоб не було торгів між фракціями, – виголосив Бондаренко.

Слова міського голови поставив під сумнів Руслан Зоря.

– Є великий сумнів, що ви дійсно буде працювати над створення нового виконкому. Складається враження, що ви не зацікавлений у створенні нового комітету, – сказав він.

Підлив масла у вогонь і секретар міської ради Олександр Радуцький, який до цього був незвично малопомітним на сесії.

– Я буду просити, щоб депутати підтримали проект Зорі і рухалися далі, – заявив Радуцький і пустив в хід цифри. – За час роботи виконкому голова був на 93 засіданнях із 133-х. Мабуть, вам теж нецікаво там працювати, я вас розумію…

Власне, після озвученої статистики засідання на деякий час перейшло у звичний формат суперечки Бондаренка та Радуцького із “взаємопідколами”.

Б: Якщо мене не було, то з поважних причин! Ви штовхаєте місто до колапсу!

Р: А якщо ваших кандидатів (до виконкому – ред.) не підтримає рада?

Б: Так, а що ви хотіли? Будуть винятково фахові люди, що працюватимуть…

Р: Дивлячись на борди, складається враження, що в місті працюють тільки Бондаренко і фракція “Батьківщини”.

Б: Ви що ревнуєте?

Бондаренко з президії навів приклад “працюючого” депутата Косяка, який, за його словами, “зніс МАФ, наближений до депутата”.

При цьому міський голова не уточнив, до кого саме “наближений МАФ”.

– Назвіть прізвище! Я не кажу, що ви брешете, але ви кажете неправду! – заявив з місця Згіблов.

Не вдалося щось достеменно з’ясувати і журналісту «Інфомосту». Сам Віталій Косяк “втік” від коментаря, натомість кілька депутатів “антимерської” коаліції “не під запис” пояснили, що до конструкцій нібито має відношення один із членів виконавчого комітету.

У підсумку голосування за проект Бондаренка прогнозовано виявилося провальним. Ініціативу міського голови підтримали лише 9 депутатів.

Не менш прогнозовано також не назбиралося голосів за подолання вето: 22 з необхідних 28.

Проте, як виявилося, голосування за подолання вето було останнім прогнозованим під час засідання 28 серпня…

“Я пропоную вам зайти через двері, а ви лізете через форточку”

“Виховна”, – таким словом пізно ввечері 27 серпня секретар міської ради Олександр Радуцький відповідає на питання журналіста, якою ж буде сесія міської ради в понеділок.

Секретар справді не прогадав, але вийшло так, що засідання виявилося “виховним” для політичних сил, які зібралися навколо нього. Тож ближче до обіду 28 серпня Радуцький уже дещо панічно збирав депутатів на задньому дворі “Придніпровки”: все пішло не за планом.

Перед голосуванням за проект, що вносив один із “стовпів” “антимерської коаліції” Руслан Зоря, нічого не віщувало біди. Все доволі переконливо йшло до успішного голосування: 22 голоси “за”, що прозвучали за “сигнальне” подолання вето було цілком достатньо. Журналісти готувалися публікувати заздалегідь заготовлену новину з назвою на кшталт “Депутати вдруге розпустили виконком”.

Але проголосував 21 депутат. Одразу після повідомлення про це від лічильної комісії депутати попросили перерву “з мотивів голосування”.

Вирішальним виявився голос екс-“самопомічанина” Олександра Дишлюка, а точніше його відсутність. Депутат підтримав подолання вето, але за розпуск виконкому “утримався”.

– Я нічого не коментую, я поспішаю, – лаконічно відповідає журналісту народний обранець.

Також не підтримала проект про розпуск виконкому і колишня колега Дишлюка по фракції Олена Шевченко, яка 10 серпня голосувала “за” проект авторства Радуцького.

На прохання журналіста пані Олена розгорнуто прокоментувала своє голосування. За словами Шевченко, вона готова голосувати за “юридично правильне рішення”:

– На бюджетній комісії, 23 серпня, розглядали подані проекти і міського голови, і Зорі. Працівник відділу кадрів представила проект рішення від Бондаренка. Вона все чітко обґрунтувала. І дала коментар по проекту Зорі. Моє рішення сформувалося вже тоді: голосувати за юридично правильне рішення, щоб потім в майбутньому обійшлося без поновлень на посадах через суд із виплатою за судовими рішеннями.

Тим часом настрій у міського голови помітно покращився. Поки частина депкорпусу відправилася радитися надвір, Бондаренко ходив по напівпорожній залі і роздавав коментарі.

– Підтримайте мій проект, – звертається мер до депутатів. – У моєму проекті рішення написано: протягом двох тижнів внести на розгляд проект про затвердження нового виконавчого комітету. Коли я пропоную зайти через двері, то ви хочете залізти через форточку!

Після відразу двох перерв “з мотивів голосування” депутати таки проголосували за придуманий нашвидкуруч “пожежний” план Б: було ухвалено протокольне доручення меру. На наступне засідання міський голова має подати проект рішення про дострокове припинення повноважень виконавчого комітету та подання в цьому ж проекті нового складу виконкому та заступників міського голови.

Сумовиту атмосферу, що запанувала в залі засідань, розбавив депутат облради від “Батьківщини” Михайло Мушієк. Він, стоячи біля депутатів, час від часу нагадував про існування проекту про відставку Радуцького. Михайло Григорович перебував у піднесеному настрої, попри те, що зранку пережив досить неприємний момент.

– Чєловєк в очках, ви кто? – звернувся Радуцький до Мушієка.

– Ти мене не узнаєш? Я твій виборець, – пояснив Михайло Григорович.

Опісля в залі встигли ще раз посперечатися на тему Косяка і МАФів, відправитися на перерву… і не повернутися з неї. Понад 20 лише галузевих питань у порядку денному, схоже, втратили актуальність: доля ключових вже була вирішена.

Замість епілогу

Отже, мінімальна більшість, яка дала результат минулої сесії, легко дала збій, наочно продемонструвавши неміцність своїх позицій. Це означає, що депкорпус продовжує заглиблюватись у кризу, в якій явний фаворит поки відсутній.

Дата проведення наступного засідання наразі невідома, але гаряча “міжсесійна” пора вже стартує: ціна кожного голосу росте.

В осінь місто зайде з новими гучними і не дуже скандалами, із свіжою порцією політичних рокіровок, із тоннами бруду і масою новин, але на жаль, поки що без втішних перспектив для пересічних містян.

Сергій Макаренко

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама