Реклама

molli

Без пакетів у супермаркетах: чому не потрібні й як замінити

Нещодавно Верховна рада ухвалила в першому читанні законопроєкт «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». За нього проголосували 365 народних депутатів. Якщо його підтримають і в другому читанні, то відповідно до цього проєкту з 1 січня 2022 року в супермаркетах та ресторанах забороняється використовувати пластикові пакети.

Черкащанка Софія Макаренко не користується поліетиленовими пакетами з 2014 року. Дівчина розповідає, що спочатку в неї не було розуміння, що звичайні пакети, які пропонують кожному в супермаркетах, – це пластик.

Усе почалося з того, що на черговому заході активних громадян подарували кожному екосумку. Я її юзала часто, але несвідомо. Тобто в мене не було розуміння, що пакети – це пластик і треба користуватися паперовими або ж екосумками. Згодом моя колекція таких торб значно збільшилася. Мені не хотілося купувати пакети, бо в кишені майже завжди була екосумка, – розповідає Софія Макеренко.

Черкаський еколог Олександр Спрягайло також підтримує використання екологічних сумок, як заміну поліетиленовим пакетам.

– Заборона продажу поліетиленових пакетів, звісно, викличе певні незручності в користувачів. Проте користь від цього буде значною. Таким чином зменшиться тиск на навколишнє середовище хоча б з боку покупців супермаркетів, – зазначив Спрягайло.

Чому пакети в магазинах хочуть заборонити?

Відповідно до проєкту «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» хочуть заборонити використання не всіх пакетів, а лише окремих видів. Так, ідеться про ті, товщина яких до 50 мкм.

За словами черкаського еколога Олександра Спрягайла, пластикові пакети складаються з полімерів – переважно з поліетилену. Цей матеріал надзвичайно стійкий та не придатний для переробляння мікроорганізмами. Як наслідок – він накопичується величезними темпами на планеті.

– Крім загального забруднення довкілля, поліетиленові пакети часто є причиною загибелі багатьох тварин, які, приймаючи його як їжу, можуть ковтати їх велику кількість або ж заплутуватися в них, отримуючи травми. Такі тенета часто є смертельними, оскільки можуть  унеможливити подальший рух, орієнтацію в просторі, вживання їжі або доступ повітря. Відтак – тварини гинуть від задухи, від голоду або від завданих травм, – говорить еколог.

Також у проєкті зазначено, що під заборону підлягають і оксобіорозкладні пластикові пакети. Вони зроблені з пластику, який містить спеціальні добавки, покликані прискорити їхнє руйнування.

Олександр Спрягайло розповів, що в більшості випадків такі пакети просто розсипаються на повітрі під дією ультафіолету на дрібніші фракції і у вигляді мікропластику можуть залишатися в навколишньому середовищі багато років. Оскільки основним матеріалом таких пакетів є поліетилен – мікроорганізми не можуть його розкласти, як у випадку з будь-яким іншим сміттям природного походження.

– Натомість біорозкладні пакети зазвичай роблять з природних біополімерів за участю крохмалю й целюлози. Такі вироби справді можуть бути швидко розкладені мікроорганізмами, як будь-які інші вироби органічного походження. На жаль, виробники можуть маніпулювати бажанням людей бути екологічно свідомими і описувати свою оксорозкладну продукцію як біорозкладну, – зазначив Олександр Спрягайло.

ЕКОсвідомість: замість пакету – сумку

Софія Макаренко говорить, що упровадження такого законопроєкту – це важливий крок для покращення довкілля.

– Люди припинять купівлю пакетів, бо їх не буде. Але варто ті всі пакети, які є нині, віддати на перероблення, а не просто викинути в смітник. Наслідком має бути більш екологічне життя, – зазначила дівчина.

Вона також додає, що люди можуть прямо зараз почати підтримувати екологію, попри те, що наразі закон ще не чинний. Так, дівчина говорить, що хорошим замінником може стати екологічна сумка.

– Екосумки кращі для довкілля тому, що ми менше користуємося пакетами або й взагалі не бере їх. Оскільки такі торбинки можна використовувати багато років поспіль, це призводить до зменшення пластику в житті людини, – зазначила вона.

Також додає, що одна така сумка може замінити сотні поліетиленових пакетів, яким потрібно близько 400 років для їхнього розкладання і навіть після цього вони залишають у ґрунті токсичні залишки, які завдають шкоди.

– Якщо ваша сумка зроблена з натуральних матеріалів, то вона не здатна завдати шкоди здоров’ю власника на відміну від целофану. І величезний бонус в тому, що такі сумки після завершення терміну служби розкладаються природньо і слугують добривом для ґрунту, – говорить Макаренко.

За її словами, для черкащан така заміна звичайних пластикових пакетів у супермаркеті – чудова альтернатива, оскільки  в торби можна класти все, що потрібно купити в магазині.

Олександр Cпрягайло додає, що альтернативою пластикових пакетів у супермаркетах можуть стати біорозкладні або багаторазового використання, як-от екологічні сумки.

–  Екоторбинки значно екологічніші від будь-яких поліетиленових пакетів. По-перше, такі торбинки є багаторазовими, що знімає потребу збільшення виробництва, що також може негативно позначатися на довкіллі. По-друге, вони виготовлені з природних матеріалів, які після припинення строку служби будуть легко піддані біорозпаду і включаться в загальний обіг речовин в природі, – зазначив Спрягайло.

Кристіна Вертипорох для “Інфоміст”

Подібні публікації

1
Коментарі

avatar
1 Теми коментарів
0 Відповідь по темі
0 RSS
 
Вподобаний коментар
Популярний коментар
1 Коментарі автора
Ана Нещодавні автори
Ана
Ана

Капец, а мясо тоже будут фасовать в тряпичные пакеты, глупость

Реклама

Реклама