“Врятувати ялинку”. Як спецбригади на Черкащині борються із кривдниками новорічних дерев (фоторепортаж, відео)

Ліс, високе багаття, укриття від вітру… У нас це асоціюється із відпочинком на природі, у лісівників –  “гаряча” пора полювання на браконьєрів перед новорічними святами. Охороняють як плантації ялинок та сосен, які вирощують для реалізації, так і ліс. Кажуть: людям усе одно, де різати, аби дерево мало “товарний” вигляд.

– Чергуємо. Вранці, як тільки світає, то ми вже тут і так до темна, 20-21 години. Удень робимо обхід, іноді приходимо до укриття, погрітися та перекусити, а вночі їдемо у рейд. Кооперуємося по 2-3 особи і патрулюємо за графіком, – говорить Олександр Іванович, майстер лісу Дахнівського лісництва.

– Ми ж його садили, треба берегти, – додає його колега Микола Іванович.

dsc02458
Майстри лісу Олександр Іванович та Володимир Іванович чатують на браконьєрів

Холодно, але таку професію обрали, кажуть майстри. Гріються гарячим чаєм біля багаття, а перекуси беруть із дому. Поки правопорушників ловити не доводилось та, кажуть, ще й зарано.

До речі, лісова охорона може самостійно скласти протокол, а також затримати до прибуття поліції.

dsc02472
Начальник Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Дзюбенко

Начальник Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Дзюбенко вдома ставить штучну ялинку. Хизується: цьогоріч придбав пухнасту, із білими голочками. У робочому кабінеті – живе дерево у горщику, щоб потім його висадити у лісі. Тих, хто обрав зрубане дерево, не засуджує. Каже, що це право кожного. Але головне – купувати дерева зі спеціальними чіпами та наліпками.

– Сьогодні гаряча пора у лісівників. Перед нами стоїть завдання зберегти хвойні насадження і одночасно забезпечити усіх охочих новорічними деревами. Багато екологів кажуть: “Навіщо рубати дерева, якщо можна обійтися штучною ялинкою”. Я прихильник того, що обрати штучне чи живе дерево – це право людини. Але якщо купувати живу, то зі спеціальних плантацій, на яких їх вирощують, – говорить Олександр Миколайович.

Нині в області працюють близько 60 бригад, до складу яких входять представники Державної лісової охорони, Держекоінспекції та поліції.

dsc02471
Головний лісничий ДП «Черкаське лісове господарство» Станіслав Левицький розповідає про пости охорони біля лісових масивів

На території Черкаського району таких стаціонарних пунктів десятки, на них працюють сотні людей. Найбільшої уваги потребують насадження біля доріг та населених пунктів.

dsc02459

– Ми зараз на площі лісових культур, яку охороняємо від самовільної вирубки. Усі площі, де вирощуємо лісові культури і плантації новорічних ялинок та сосен, обладнуємо стаціонарними пунктами охорони. Щоб люди не мерзли, тут горить багаття та є невеличка загорожа від вітру, – розповідає головний лісничий ДП «Черкаське лісове господарство» Станіслав Левицький. – Якщо не охороняти, то знайдуться люди, які самовільно зрубають дерево, воно постоїть кілька тижнів, а потім його викинуть. Нам же залишиться від нього лише пеньок.

dsc02543
Найбільшої уваги потребують насадження біля доріг та населених пунктів

У працівників лісових господарств нині ненормований робочий день. Як компенсацію вони мають додаткову відпустку.

– Можна просидіти цілий день, нікого не спіймати, а потім увечері розійтися. І саме уночі хтось може заїхати вантажівкою у ліс і нарубати собі дерев. Те, що треба десятки років вирощувати, можна знищити за лічені години, – каже Станіслав Анатолійович.

На практиці траплялися випадки, коли новорічні дерева зрубували у кінці листопада – на початку грудня. Їх складали у холодних приміщеннях, а потім продавали. Проте довго таке дерево не простоїть, запевняють фахівці.

dsc02489
Лісівники демонструють, яз за допомогою квадрокоптера спостерігають за дорогою та лісовими масивами
dsc02499
Пристрій може підніматися на висоту 500 метрів

Окрім людського ресурсу, для охорони насаджень залучають і новітні технології. У Черкаському лісовому господарстві є квадрокоптер. Також на деревах кріплять фотопастки, які спрацьовують завдяки датчику руху, а в Смілянському та Кам’янському лісгоспах навіть придбали ручні тепловізори. Цей пристрій дозволяє побачити, що відбувається у лісі вночі.

– Ми вимушені закуповувати нову техніку. Бо одна справа, коли людина обходить по периметру та оглядає, а інша – коли піднімаємо квадрокоптер на висоту. Це дозволяє побачити кілька площ, переміщення людей, фіксуємо автомобілі, які заїжджають-виїжджають. Легше працювати, коли сніг лежить. Тоді видно сліди, колії від шин транспорту, – говорить Левицький.

Окрім того, квадрокоптер – це універсальна річ. Адже пристрій допомагає не лише ловити браконьєрів у період передноворічних свят, а й використовується для обстеження санітарного стану певної ділянки, виявлення пожеж  тощо.

Пристрій може підніматися на висоту 500 метрів, але в лісгоспі кажуть, що для огляду території їм вистачає 100-150. Вартує така річ близько 30 тисяч гривень. Чи купувати її, вирішує кожне лісове господарство самостійно, враховуючи потребу та фінансові можливості.

dsc02479
Лісничий Дахнівського лісництва В’ячеслав Шако демонструє роботу квадрокоптера

Окрім техніки та лісівників до всеукраїнської операції “Новорічна ялинка” долучилися і працівники Держекоінспекції. У бригадах працює понад 10 державних інспекторів та 30 – громадських. Вони не лише охороняють лісові масиви, а й проводять перевірку пунктів продажу, розповідає начальник Державної екологічної інспекції в Черкаській області Сергій Поліщук.

dsc02507
Начальник Державної екологічної інспекції в Черкаській області Сергій Поліщук

– Основним завданням є відпрацювання місць торгівлі, де будуть реалізовуватися такі ялинки і сосни, місць транспортування і охорони лісокористувачами насаджень. У минулому році ми спрацювали непогано. Було притягнуто до відповідальності 24 фізичних осіб. Збитки і штрафні санкції становили понад 53 тисячі гривень. У цьому році також особлива увага буде приділятися насадженням, які розташованоі біля населених пунктів, автошляхів та залізничних станцій, – говорить Поліщук.

За незаконну вирубку дерев передбачена адміністративна відповідальність. Штраф для фізичних осіб коливається у межах 85-165 гривень, для посадових осіб – до 204. Окремо нараховується і сума збитків. За одне дерево, залежно від діаметру, у середньому доведеться заплатити понад 350 грн.

– Ялинки і сосни відіграють важливу роль у відновленні довкілля. Вони поглинають вуглекислий газ, очищують повітря, затримують воду. Їхнє коріння сприяє покращенню якості грунту. Тому звертаюся до людей із закликом купувати штучні ялинки. Якщо ж ви  зробили вибір на користь справжньої, то її варто купувати у лісгоспах, на відповідних ринках, де їх маркують згідно чинного законодавства, – наголосив держінспектор.

dsc02522
Правоохоронці теж допомагають виявляти порушників

Чатують на порушників і правоохоронці з Черкаського відділу поліції. Нині в районі цілодобово працює лише один екіпаж. Інспектори зізнаються, що не встигають.

– Ми проводимо відпрацювання по операції “Новорічна ялинка”. Зупиняємо транспортні засоби, переважно мікроавтобуси, вантажівки, для перевірки на факт перевезення ялинок. На дерево має бути виписана накладна, чіп та бірка. Якщо ці документи відсутні, то викликаємо слідчо-оперативну групу, – розповідає інспектор Черкаського відділу поліції, старший лейтенант Ігор Вовк.

Сплеск правопорушників прогнозують ближче до свят, у другій половині місяця. Інспектори переважно у русі, стаціонарного посту не мають, працюють на різних ділянках.

dsc02525
Інспектори Черкаського відділу поліції чергують цілодобово

Для перевірки по обіді інспектори зупиняють мікроавтобус. Виявилося, що чоловік везе три ялинки у салоні транспортного засобу.

dsc02531
Інспектор перевіряє документи

Власник транспорту відкрив для огляду двері. Усі документи на зрубані дерева показав.

dsc02539

Придбати таку новорічну красуню можна на ялинкових базарах, які облаштовують у лісгоспах. Там ціни найдешевші. Найближчий ярмарок облаштували у Дахнівському лісництві.dsc02557

Тут ялинки на будь-який смак: низькі, високі, у горщиках. Кожне новорічне дерево має спеціальну бірку або наклейку зі штрих-кодом. Він дозволяє з’ясувати ціну ялинки, її походження тощо.

dsc02572
За цим штрих-кодом можна з’ясувати походження, ціну, параметри ялинки

Вартість зрубаного дерева стартує від 45 гривень, у горщику – від 145. Такі ціни тримаються уже кілька років. Лісівники кажуть, що продаж ялинок здійснюють не заради прибутку, адже ціна дерева дорівнює витратам на його вирощування. Усе – аби забезпечити потреби людей без шкоди для довкілля.
dsc02553

– Ми готові реалізувати цьогоріч близько 90 тисяч ялинок. Маємо такий резерв. У минулому році продали лише 17. Взагалі намагаємося зайвого не рубати. На базарі можуть продаватися ті дерева, які заготували під час рубок догляду за лісом. А на спеціально створених плантаціях ялинки рубаються під клієнта, – говорить Олександр Дзюбенко.

Площі, які звільнилися після новорічних торгів, знову засаджують деревами. Плантації не пустують, запевняють у лісгоспі.

dsc02562

Нині люди стали більше купувати ялинок у горщиках, розповідає лісничий Дахнівського лісництва. За правильних умов догляду таке дерево можна після свят висадити у лісі, і воно не загине.

dsc02558

dsc02567
Лісничий Дахнівського лісництва В’ячеслав Шако розповідає, як доглядати за ялинками у горщику

– Ялинкам дуже висока температура не потрібна. Після новорічних свят її бажано виставити на балкон, де температура близько 0-+5, щоб вона в такому місці зберігалася до весни, а потім її висаджувати. Треба слідкувати за тим, щоб грунт не був занадто сухий, але й у перезволоженому ялинку не треба тримати. Висаджувати бажано у лісі, вона легше приживеться у таких умовах, – каже В’ячеслав Шако.
dsc02563

Найактивніше люди починають купувати новорічні дерева перед Днем Святого Миколая. Лісівники, екоінспектори та правоохоронці закликають людей бути свідомими та купувати спеціально вирощені під свята ялинки.

0 коментарів

Залишити відповідь