Через сумніви та ризики: черкаські ОСББ поділилися першими досягненнями (фото)

26.06.2017, 13:30

“Ніхто крім нас”, – за таким принципом дбають про свої будинки черкаські об’єднання співвласників. Їх на сьогодні вже рівно 300. Лише за кілька років після створення мешканці бачать результат: одні утеплили фасади, замінили вікна, інші зробили капітальний ремонт даху, модернізували систему теплопостачання тощо.

При цьому черкаські об’єднання використовують не лише кошти міського бюджету в рамках Програми підтримки ОСББ , а й отримують “теплі кредити” за Урядовою програмою енергоефективності.

Як розповідають самі голови та члени ОСББ, найскладніше – подолати інерційність мешканців, які з радянських часів звикли, що про їхнє житло має думати хтось інший.

Черкаси називають одним із “найкращих опікунів для ОСББ”. Лише з початку 2017 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради ухвалено 21 рішення щодо розподілу коштів на капітальний ремонт житлових будинків ОСББ на загальну суму 2 млн 114 тисяч гривень.

Відтак об’єднання багатоквартирних будинків міста отримують 50% співфінансування з міського бюджету на проведення енергозберігаючих заходів та на роботи з капітального ремонту будинку.

Загалом у минулому році на співфінансування за Програмою підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків подали понад 70 заявок, що стало рекордом для Черкас. Для порівняння у 2008-2014 роках надходило від 20 до 30 заявок.

Як розповів головний спеціаліст відділу сприяння ОСББ Черкаського міського виконавчого комітету Юрій Кучеренко, важливо, що не було відмовлено жодному поданому зверненню. Деякі ОСББ подавали навіть не одну заявку, а зверталися за співфінансуванням повторно, адже кількісних обмежень немає. На сьогодні міською програмою скористалися 90 ОСББ.

– Варто пам’ятати, що багатоквартирні будинки – це теж приватне майно власників, лише форма власності спільна, – наголошує Юрій Кучеренко.

ІнфоМІСТ завітав до успішних черкаських об’єднань співвласників, аби на власні очі побачити перші результати.

ОСББ “Горького, 9”

Від сумнівів до результатів

ОСББ “Горького, 9” утворили ще  у 2012 році. Як розповіла нам голова, на початку мешканці будинку довго вагались, були сумніви та спротив. Ще до об’єднання зіткнулися із труднощами: не охоче йшов назустріч СУБ, проблеми із документами, зміна керівника.

– 2 місяці боляче все переживали, коли пішли в ЦНАП здавати документи, 10 квартир не врахували, виникали проблеми. До того ж кандидат на голову ОСББ згодом відмовився від виконання обов’язків, мовляв, не встигатиме управляти та заробляти кошти для родини. Але документи вже були готові, ОСББ зареєстроване. Тож головою і донині залишаюся я. Відділ сприяння ОСББ у Черкаській міськраді порадив хорошого голову ОСББ, який взяв за руку і повів по всіх організаціях, познайомив із усіма процесами. Сьогодні вже допомагаю іншим об’єднанням, із радістю консультую і передаю знання, – розповідає голова ОСББ та керівник КСН мікрорайону “Припортовий” Лідія Дмитренко. 

Тариф після створення “Горького, 9” успадкували від СУБу – 2,72 грн за кв.м. Не змінювали суму аж 4 роки, лише цьогоріч на загальних зборах ухвалили рішення підняти до 3,6 грн за кв.м., оскільки на будинок чекає друга черга утеплення.

За ці 4 роки вдалося акумулювати кошти та розпочати капітальний ремонт. Тоді як СУБ багато років не знаходив на це фінансових ресурсів.

– Зробили покрівлю, завдяки програмі співфінансування 35% потрібної суми нам надали із міського бюджету, а 65% накопичили самі без додаткових зборів. Протягом цих років усунули аварійну ситуацію, адже раніше дуже часто затоплювало підвал, засмічувались каналізації. У під’їздах встановили вікна із енергозберігаючими склопакетами. Для цього програмою співфінансуванян не скористалися, адже підрядник зробив хорошу знижку. Окрім цього встановили лічильник на тепло, погодний регулятор, насос, замінили каналізаційні стояки, всі крани, щоб у разі аварійної ситуації перекривати опалення. Це теж зробили власними силами, – ділиться здобутками голова ОСББ.

Перше, на що власники додатково збирали кошти, то це на заміну дверей у під’їздах. 35% дало ОСББ, решту – власники, оскільки попередньо частина мешканців встановлювала нові двері за свій рахунок.

Не останнім питанням у порядку денному для правління є облаштування двору. Адже у будинку проживає більш як 40 дітей. Тож за рахунок ОСББ у дворі мешканці встановили гойдалки, власноруч полагодили гірку. Також на прохання співвласників зробили додаткові місця для паркування.

Зараз будинок не впізнати: у минулому році розпочали утеплення фасаду, цоколь облицювали спецплиткою із вандалостійким покриттям. Без додаткових коштів із міського бюджету не обійшлися б, – говорить Лідія Дмитренко.

– 50% необхідної суми ми отримали від міськвиконкому. Утеплили спочатку півбудинку, були плани взяти кредит, але деякі люди виступили проти отримання кредиту, написали скарги  в банки і нам відмовили. На жаль,  ми втрачали час. Але у жовтні минулого року ухвалили рішення про поетапне утеплення.

Серед планів ОСББ – 2-ий етап утеплення фасаду, ремонт у під’їздах, заміна труб водопостачання, окрім цього продовжать облаштування дитячого майданчика. Прохід у двір будинку мешканці хочуть перекрити, засадивши декоративними кущами.

– З чим нашому ОСББ пощастило – так це із людьми. Якщо зрівняти роботу правління і власників 4 роки тому, було так: я пропонувала роботи, а вони вже погоджувались. То тепер все навпаки: люди самі пропонують, що треба робити. Нарешті зрозуміли, що ми самі управляємо будинком, не я, не правління, а мешканці. У нас порядні люди і дуже чуйні, виходимо на суботники, з кашею і шашликами. Не дають викинути (показує на сухі вишневі гілки) фруктові дерева, кажуть, гарний шашлик буде, – посміхається пані Лідія.

Спільні суботники

На сьогодні пані Лідія не лише керівник ОСББ, а й голова комітету самоорганізації населення “Припортовий”, каже, вихідних не має, у своєму дворі і працює, і відпочиває. Молодим ОСББ радить не боятися брати на себе відповідальність, бо більшість до цього не готові:

– СУБ не буде влаштовувати суботники, висушувать і провітрювать підвали. Якщо ви приватизували квартиру – це ваш будинок і ваші проблеми, не держави, не міськвиконкому. Коли люди це зрозуміють, їм стане легше та почнуть брати участь, у них буде зовсім інше ставлення до будинку.

ОСББ “Толстого, 48”

Переконували мешканців прикладом сусідніх будинків

Це 90-квартирне ОСББ створили у липні 2012 року. Тоді це було ще диковинкою, – розповідає голова Юрій Маслак. Каже, переконували мешканців прикладом сусідніх будинків, які на той час вже відмовилися від утримання СУБів.

– При передачі будинку шостий під’їзд оголошував автономію, – посміхається голова.

– Що нас стимулювало – СУБ піднімав тариф, а ми ні. Був час, коли бабусі сиділи на лавках, а шматки швів просто на очах почали відпадати. Виходить, ми сплачували гроші невідомо куди, адже результатів роботи від СУБу не бачили. Дах протікав аж до 3 поверху. На той період я був якраз без роботи, виховував внука, тому мені і поручили головування. Зробили перерахунки і зрозуміли, що можна працювати.

За ці роки у будинку вдалося зробити дах, 28 тисяч гривень дав міськвиконком, із власних коштів використали 56 тисяч гривень.

У під’їздах замінили вікна

– Потім планували замінити труби гарячого водопостачання, але на той час ціни різко пішли вверх, тому поміняли на металопластикові труби на холодну воду. Думали старі використати для ставпчиків, але вони були в настільки жахливому стані… На умовах співфінансування із міськвикоконкому замінили у під’їздах вікна, тож власних сплатили лише 15 тисяч гривень, решта – кошти програми. Також поставили лічильник із автоматичним регулюванням температури і насоси, клапани для регулювання подачі тепла по стояках.

Нині в будинку утеплюють фасад. 39 квартир – субсидіанти, 11 осіб – пільговики, більша частина мешканців – малозабезпечені, тому роботи розбили на 2 етапи.

За словами Юрія Івановича, спочатку розраховували лише на програму міськвинкому, пізніше дізнались, що можна отримати кошти і по Державній програмі енергозбереження. Загальна сума першого етапу утеплювальних робіт складає 118 тисяч гривень, 59 тисяч гривень ОСББ отримало за рахунок програми міськвиконкому, 2 400 грн – це відсотки по кредиту, які також компесували із міського бюджету, і 24,5 тис. грн – кошти державної програми. Після виконаних робіт одразу відчули економію тепла на 32%.

У цьому році планують виконати робіт вже на 450 тис грн.

– Будемо залучати кошти і державної програми по енергозбереженню, і скористаємося міською програмою підтримки ОСББ. Оформлятимемо кредит на 270 тис. гривень, тобто замість 450 тис. грн – плануємо витратити власних коштів лише 150 тис. грн. Відсотки – компенсують. Зараз тариф  складає 3.70 грн/кв.м., довелося підняти, але воно того варте.

Голова ОСББ додає, що “Толстого, 48” були першими, хто модернізував систему освітлення, за рахунок чого також економлять, у літній час будинок сплачує лише 16-17 грн.

На наступний рік будинок відзначатиме ювілей – 50 років, і, звичайно, потребує капітального ремонту.

Щомісяця мешканців будинку інформують про використання коштів

– Якщо все так благополучно піде і далі – на наступний рік зробимо капремонт: замінимо проводку, облаштуємо ганки, під’їзди. Після цього в планах – утеплення даху. Адже у 2012-му зробили лише 1 шар, – каже Юрій Маслак.

Керівник ОСББ розповідає, що за роки функціонування об’єднання загалом вдалося зекономити близько 360 тис грн.

ОСББ “Центр-2”

Все попереду. Але головне досягнення – модернізація системи опалення

ОСББ “Центр-2”, що розташовані на вулиці Небесної Сотні, 2, організувалося у 2012-му. Будинок також не новий, 1975-го року. Голова ОСББ Ірина Серікова пригадує, об’єднала мешканців  проблема будівництва додаткового нежитлового приміщення. Серед найнагальніших проблем були інженерні комунікації.

Зараз мешканці переймаються ще однією проблемою: на контейнерну площадку, яка закліплена за будинком, скидає сміття весь приватний сектор.

– Уже 4 роки не можемо вирішити це питання. Якщо хтось робить ремонт у нас в будинку – вивозимо великогабаритне сміття машиною. А у приватному секторі, очевидно, думають: навіщо платити за машину, якщо можна вигрузить біля нас. Ми не настільки багата організація, щоб вивозити сміття зі всього району. Це проблема всього міста, не лише наша.

– Хочеться зробити багато, зокрема, замінити вікна. Але головне досягнення – модернізація системи опалення. Тепер ми неабияк економимо: лічильник нам безкоштовно встановив ТЕЦ, повністю замінили систему опалення, замінили бойлер, встановили насоси. Усі роботи проводили за рахунок програми співфінансування від міськвиконкому, – розповідає пані Ірина. 

ОСББ “Веселка 125”

До успіху через суди із СУБом

Унікальним можна назвати ОСББ “Веселка 125” на вулиці Свято-Макаріївській, 125. Його створили у 2014-му. Будинок 1957-го року та має лише 8 квартир, однак за 3 роки їм вдалося повністю утеплити дах, облаштувати подвір’я, зробили огорожу. Наступний крок – утеплення фасаду.

Як розповідає голова ОСББ Тетяна Булак, почалося все з того, що на листи до СУБу від мешканців отримували лише відписки. Мешканцям увірвався терпець, тож вирішили коштів до СУБу більше не сплачувати. Натомість акумулювали їх на рахунках вже власного ОСББ:

– Зробити паркан – не можна, дерево сухе зрізати – теж не можна, все не передбачено кошторисом. Але коли я брала звіти, на рахунках були кошти. Так і вирішили створити ОСББ, аби самим розпоряджатися і роботами, і фінансами. Тариф вирішили не збільшувати, лише заокруглили на 4 копійки. Останні 4 місяці ми взагалі не платили до СУБу, натомість ці кошти здали в ОСББ, зробили в’їзди, відремонтували паркан. Звичайно, СУБ подав до суду, але ми постійно писали листи, попереджували, якщо не буде виконано роботи, кошти не будемо здавати, а використовувати на свої потреби. Тому суд у СУБа ми виграли. Попередньо почала організовувати людей, слухати пропозиції. Спочатку будинок хотіли утеплювати, але мешканці боялися за освоєння коштів, більшість відмовилися попри те, що додаткових грошей збирати не довелося. Попали у програму співфінансування із міськвиконкому – вирішили утеплювати дах, оскільки протікала покрівля.

– На ремонт були потрібні 260 тис. грн 182 тис. грн – кошти міського бюджету, 42 тис. грн – кошти держави. Довелося взяти кредит, який плануємо погасити вже цього року. Але посутніх переплат ми не робимо, адже відсотки також компенсує держава. Додаткових коштів ми не збирали. Ми вже зробили обстеження будину, адже треба відремонтувати фасад, здійснити утеплення. Добре те, що в кожного індивідуальне газове опалення. Інколи забивається каналізація, але це не першочергові роботи.

Прикметно, що ОСББ не має штатних працівників, адже тоді б довелося чи не всі кошти віддавати на заробітні плати. Утім проблемою це не стало, – каже Тетяна Григорівна. Мовляв, у кожної квартири є своя робота: один – бухгалтер, один прибирає, інший контролює збір коштів.

Додає, що спочатку одну особа не погоджувалась на створення ОСББ і не сплачувала до кінця минулого року. Але потім побачили зміни і таки заплатили всю суму.

– Тепер люди розуміють, куди витрачаються кошти, навіть підганяють, аби пришвидшити процес. На місяць ми маємо 941 гривню, кошти йдуть виключно на обслуговування будинку, платять всі своєчасно, що позитивно. Маємо 5 субсидіантів, – розповідає пані Тетяна.

0 коментарів

Залишити відповідь