У черкаському виші відкрили військову кафедру (фото)

06.12.2016, 11:34

11

У Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відкрили військову кафедру.

– 3 роки тому ми почали писати нову історію українського війська. Сьогодні символічно на Черкащині, де народжувався дух українського воїна, ми відкриваємо кафедру, – привітав зі святом голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко.  – Хочу подякувати всім, хто долучився до відтворення військових традицій: ректору Олександру Черевку, обласному комісару Євгену Курбету, прикордонникам, голові Драбівської РДА Івану Гайдаю, депутатському корпусу обласної ради. Нам потрібні сьогодні захисники України, офіцери.

Очільник області урочисто вручив завідувачу новоствореної кафедри військовий прапор.

11

Під час урочистостей грамотами та відзнаками нагородили військовослужбовців та тих, хто долучився до створення кафедри.

15354073_1912249765670552_857317678_o

Заступник начальника департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України Ігор Толок відзначив, що створена кафедра військової підготовки – перша на Черкащині.

– Товариші студенти, держава у складний час знайшла можливість і створила умови для того, щоб ви змогли навчатися і отримали відповідну освіту. Тому завдання для вас взяти все, що вам викладатимуть. Ви повинні отримати такий рівень підготовки, який дозволить вам після закінчення навчання у разі необхідності професійно виконувати обов’язки за посадою. Нам важливо отримати грамотних військових спеціалістів. Колективу кафедри – в добру путь.

12

Із вітаннями виступив господар закладу, ректор ЧНУ ім. Б. Хмельницького Олександр Черевко:

– Без перебільшення ця подія для нас історична. Бо сьогодні вся Україна відзначає 25 років створення Збройних сил України. Девіз нашої кафедри – навчатися, щоб захищати. Як і український народ, так і ми з вами, не збираємось ні на кого нападати, але і свою землю ми нікому не віддамо. Черкаський національний університет – є партнером обласної влади та національно-патріотичних сил у боротьбі за незалежність, – говорить Черевко.

– Створення військової кафедри ще кілька років тому вважалося б недоцільним, адже цей університет гуманітарного профілю і готує спеціалістів мирних професій. Однак відкриття і сторення кафедри викликане чаосм, подіями на Сході, російською агресією. Усі ми добре пам’ятаємо, як на захист цілісності нашої держави стали сотні і тисячі добровольців. Але багато з них не мали військового досвіду. Тому рішення держави про розширення мереж установ із підготовки військових спеціалістів  правильним і на часі, – виступив голова обласної ради Олександр Вельбівець.

15397781_1912249952337200_1345187708_o

– Сьогодні надзвичайна подія для університету і для нас зокрема. Тепер студенти області можуть отримувати військові звання, не виїджаючи за межі Черкащини. На жаль, війна ще триває, але маємо надію що найближчим часом закінчиться. Усі ми тут студенти різних міст та факультетів, напрямків і спеціальностей. Але всі ми розуміємо, що не лише словом, а й зброєю, досягається воля і свобода нашої держави, – розповів студент кафедри Володимир Левченко. 

2

3

Присутні оглянули військову техніку. Зауважимо, що для відпрацювання тактичних, вогневих задач, тактичних навчань планується використання польової навчальної бази Навчального центру Державної прикордонної служби України (в/ч 9930, Оршанець), з яким виш підписав відповідну угоду.

4

5

6

7

Довідково:

Кафедра військової підготовки утворена згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 143 “Про оптимізацію мережі військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів”, відповідних наказів і директив Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України. Положення про кафедру затверджено спільним наказом Міністерства оборони України і Міністерства освіти і науки України від 08.10.2015 року № 1048/545.

Кафедра військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу підпорядковується Командувачу Сухопутних військ Збройних Сил України.

Нині кафедра військової підготовки Черкаського національного університету імені Б.Хмельницького – єдина  кафедра військової підготовки у ВНЗ Черкаській області. Проте діяльність з підготовки офіцерів запасу може здійснювати військова кафедра  будь-якого вишу України.

Навчання слухачів першого набору за програмою підготовки офіцерів запасу для Збройних Сил України розпочато 8 жовтня 2016 року і здійснюється за 2 військово-обліковими спеціальностями – 021000 “Бойове застосування механізованих з’єднань, військових частин і підрозділів” (ліцензований обсяг навчання 120 осіб) та 340002 “Психологія” (ліцензований обсяг навчання 30 осіб).

На кафедрі навчається 120 слухачів, зокрема й студенти:

 •  Черкаського національного університету імені Б. Хмельницького – 88;
 •  Черкаського державного технологічного університету – 14;
 •  Київського національного університету імені М.Драгоманова – 2;
 • Дніпропетровського національного університету імені О.Гончара – 2;
 •  Східноєвропейський університет економіки і менеджменту – 1;
 • Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України – 1;
 • Черкаський навчально-науковий інститут Державного вищого навчального закладу «Університет банківської справи» – 1;
 •  учасники АТО – 3;
 • військовослужбовці – 5;
 • державні службовці – 3.

Військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу можуть проходити як студенти ВНЗ, так і громадяни, які мають ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, придатні до військової служби за станом здоров’я та морально-діловими якостями.

Зайняття відбувається відповідно до Інструкції про організацію військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу проводяться методом «військового дня» – 1 день на тиждень (у нас – субота).

Для іногородніх (Київ, Дніпропетровськ), учасників АТО, які перебувають в зоні бойових дій, військовослужбовців-контрактників запроваджений інший режим навчання – від 2 до 6 тижнів поточного семестру навчального року.

Термін навчання – 2 роки.

Навчання здійснюється за кошти фізичних осіб.

Вартість навчання – 7,5 тис. грн. 1 рік.

Навчання за кошти держбюджету не передбачено.

Пільги для студентів – учасників антитерористичної операції за контрактною формою навчання не передбачені.

12
14

Кадрове забезпечення

Згідно зі штатним розписом для забезпечення навчання студентів щодо військової підготовки офіцерів запасу за вищезазначеними військово-обліковими спеціальностями призначено 5 науково-педагогічних працівників, які мають певні рівні військової освіти (2 оперативно-тактичний, 3 тактичний), практичний досвід служби у військових частинах та військових навчальних закладах, з них доцентів, кандидатів наук – 3).  Учасників АТО серед викладачів немає.

Очолює кафедру кандидат педагогічних наук, доцент, полковник запасу Монастирський Валерій Миколайович.

Матеріально-технічне та інформаційне забезпечення

Кафедра військової підготовки розміщується на 4  поверсі навчального  корпусу №1 університету (бульвар Шевченка, 81) загальною площею 1038 м.кв і має таку матеріально-технічну базу:

 • комплекс матеріальних та технічних засобів (комп’ютерів 15шт.);
 •  навчально-бойова техніка – 1 одиниця  (БТР-70) (на плацу стоятиме техніка в/ч 9930, з якою укладена угода: БТР-80, КрАЗ Кугуар, автомобіль КрАЗ для перевезення особового складу);
 • навчально-стрілецька зброя – більше 40 зразків;
 • військове майно, хімічні прилади та інженерне обладнання, макети мін та боєприпасів;
 • навчальна література – більше 1500 примірників.

Спеціалізовані навчальні класи (6 класів) обладнані за тематикою розділів програм (базових змістовних модулів) військової підготовки за заявленими військово-обліковими спеціальностями.

Для формування  матеріально-технічної бази кафедри профінансовано 3 млн. 104 тис.грн., у тому числі за рахунок коштів університету – 604 тис.грн., обласного бюджету – 2,5 млн.грн.  Міністерство оборони України надало навчальну зброю, військове обладнання, техніку (БТР-70) і майно.

Польова підготовка

Для проходження студентами первинної військово-професійної підготовки після першого року навчання використовуватиметься база навчально-спортивного оздоровчого комплексу «Сокирне» (на балансі університету) з усіма господарськими спорудами, загальна площа 4 га.

0 коментарів

Залишити відповідь