Сили – нові, гасла – старі: у Черкасах проект Саакашвілі базуватиметься на «Автомайдані»

У Черкасах ще одна громадська організація перейшла в політичну касту.

Чутки про те, що новий грузино-український проект у Черкасах будуватиметься на базі місцевого «Автомайдану» ходили доволі давно. Фігурували навіть конкретні імена й назви, хоч з часом номінації дещо змінилися. Деякий час активістів пов’язували з проектом екс-зама генпрокурора Давідом Сакварелідзе під назвою «Хвиля». Але в підсумку ця так і ненароджена сила плавно трансформувалася в «Рух нових сил», ідейним лідером якого став Міхеїл Саакашвілі.

Загалом бажання поставити новий політичний проект в Черкасах на плечі «автомайданівцям» виглядає цілком логічно. «Автомайдан Черкаси» – цілком можливо найпотужніша ГО в місті і одна з небагатьох, яка не просто пережила постмайданівські дні, а й за останні роки окріпла, залишаючись доволі чисельною, і в певних рамках впливовою організацією. Його члени впізнавані в місті люди, які мають непогану репутацію, крім того, вони справді для політики “нові”. Тож замість того, щоб починати з нуля, “Рух” в Черкасах стартує з місця в кар’єр.

15230773_1848419435437219_5656269565021013628_n
“Автомайдан” в Києві (фото із соцмереж)

На вихідних «Фейсбук»-стрічку заполонили світлини «автомайданівців» із зборів «Руху» в столиці. Там в притаманній для себе манері виступав Саакашвілі. Власне, вже із цього виступу можна легко відслідкувати майбутню риторику «Руху нових сил». Харизматичний та палкий грузин не придумував велосипед, а влучно бив в наболілі місця: судова реформа, зниження податків, перевибори тощо. Словом, сили і обличчя, може, й нові, а гасла старі і перевірені. Кожна з піднятих тем буквально заїжджена до дірок мастодонтами українського популізму «Батьківщиною» чи більш молодими «радикалами», уже  зараз успішно освоює цю «галузь» нова команда Наливайченка.

Попри гучні гасла і риторику Саакашвілі, який нібито збирається «звергати» діючу владу, політичні експерти радять не робити поспішних висновків, називаючи «Рух» черговим технічним провладним проектом на кшталт «Народного контролю» чи то «Нашого краю». Наскільки це відповідає дійсності – покаже час. Тож повернемося до «Автомайдану».

11377078_1590247764584040_6934016077027245357_n
Сергій Яковенко (фото із “Фейсбуку”)

Лідером політичного проекту в Черкасах має стати нинішній керівник громадської організації Сергій Яковенко. Відразу після створення обласного осередку партії саме він і повинен його очолити. Зараз Яковенко говорить, що йде в політику, щоб мати більший вплив на процеси, що відбуваються в місті.

– Будучи в громадському секторі, ми маємо дуже мало важелів впливу для того, щоб працювати системно задля покращення нашого суспільства. Щоб дійсно впроваджувати якісь позитивні реформи, змінювати на краще світ, треба бути при владі, – пояснює “автомайданівець”.

Яковенко розповідає, що в столиці черкаські активісти отримали позитивні рекомендації від всеукраїнської організації “Автомайдану”. Після чого в Черкаси на зустріч приїхав особисто Сакварелідзе. Від його пропозиції увійти в політичний світ “автомайданівці” вирішили не відмовлятися.

Уже зараз бути частиною команди Саакашвілі виявили бажання 11 черкаських “автомайданівців”. Їх Яковенко називає кістяком організації і запевняє, що погляди активістів і їх незаплямованість політикою повністю збігаються з лозунгами “Руху”.

Наразі головним питанням є те, як політизація вплине на саму організацію. Хоч “Рух нових сил” ще не зареєстрований як політична партія, але це по суті питання часу. Звичайно, після офіційного влиття “Автомайдану” в ряди партії ставлення до членів організації зміниться. Все те, що раніше називалося “акціями громадськості”, в один момент стане трактуватися як політичний піар.

– Це все ніяк не вплине. “Автомайдан” займатиметься тим, чим і раніше: боротьба з корупцією, браконьєрством, контроль за використання бюджетних коштів, – запевняє Яковенко.

михлик
Максим Михлик

“Інфоміст” звернувся до політичного експерта Максима Михлика із проханням охарактеризувати новий проект Саакашвілі та його перспективи на Черкащині.

– Нічого хорошого не вийде з цього проекту, якщо вони не розпочнуть об’єднавчий процес. Зараз є маленькі хороші партії: “Демальянс”, “Громадянська позиція”, “Самопоміч”… От в них буде по 4-5 %, і нічого хорошого вони не отримають. Але якщо буде об’єднання – тоді можна на щось розраховувати.

Можу сказати так: така партія потрібна, і добре, якщо вона опиратиметься не на якісь там “кабінетні” домовленості, а на реальних активістів, які щось роблять. Все ж є люди, в яких в голові не особисте збагачення, а мета зробити щось краще, люди, які займаються конкретними речами. Якщо будувати партію на таких людях, тоді в неї є майбутнє, – Михлик налаштований позитивно.

Нагадаємо, «Рух нових сил» – по суті своєрідний дубль два в Україні для Саакашвілі. Попередній проект помер, по суті і не народившись. “Рух за очищення” навесні створювався як позапартійний громадський рух і зібрав під своїм крилом ряд відомих місцевих активістів. Згодом навіть з’явилася інформація, що рух буде переформатований в повноцінну партію, але все це так і залишилося на рівні чуток, так само, як і прогнози щодо осінніх виборів.

Яка доля чекає на «Руху нових сил», поки що сказати важко, так само як і припустити, що ця зима дійсно стане “останньою для діючої влади”. Зараз можна хіба зупинитися на більш конкретних  і близьких в часі речах. Пробуючи себе в політиці, “автомайданівці” свідомо ризикують. Чим більшою є ставка, тим серйознішими можуть бути удари по репутації. Чи готові амбітні уже екс-активісти тримати удар – побачимо, мабуть, скоро.

Сергій Макаренко

0 коментарів

Залишити відповідь