Ми сила, з якою мають рахуватися, - про перші набиті ґулі, досягнення та перспективи об'єднаних громад Черкащини
Такий вигляд має "децентралізаційна" карта Черкащини на сьогодні. У минулому 2016-му році в області об'єдналися лише три громади - Білозірська (перша створена в Україні), Єрківська та Мокрокалигірська. Тоді як цього року налічуємо вже 10 об'єднаних територіальних громад: Набутівська, Ротмистрівська, Селищенська, Стеблівська, Степанецька і Тальнівська.

Прикметно, що Черкащина вирвалася в лідери серед громад, які готові до виборів та чекають на рішення ЦВК: у Дніпропетровській - 12, Чернігівській – 11, Полтавській і Черкаській – по 8 (Мліївська, Моринська, Іркліївська, Матусівська, Ліплявська, Зорівська, Паланська та Водянська), у Волинській та Херсонській – по 6 ОТГ.

Наздоганяти складно, але, свідчать показники, можливо. Попри політичних тиск, який наявний із боку деяких районних та селищних рад, все більше громад готові до об'єднань.

У перспективних планах - 40 громад до кінця року, однак, головними принципами залишаються не кількість, а добровільність та спроможність.

І першопрохідцям, і новоствореним громадам, і майбутнім об'єднавцям є до кого звернутись за допомогою. Окрім самих громад, результатами децентралізаційної реформи переймаються Департамент регіонального розвитку Черкаської ОДА, нещодавно відкритий Відокремлений черкаський підрозділ центру надання адміністративних послуг. Розвивати інвестиційні проекти та вибудовувати стратегію розвитку готові в Агенції регіонального розвитку.

Активізувати об'єднанння на заході Черкащини, налагодити прямі зв'язки громад та інвесторів, рентабельність використання вивільнених приміщень комунальної власності, – на таких напрямках роботи зосередив увагу Департамент регіонального розвитку Черкаської ОДА.
Черкащина розпочала зі слабкого старту, наздогяняти не дуже приємно. Але вже цього року ми в п'ятірці по кількості створених громад. А також у трійці по кількості громад, які чекають на вибори, на сьогодні є 7 звернень до ЦВК. Ситуацію ми знінюємо. Варто активізувати зусилля по західному регіону Черкащини. Ми знаємо про модель ідеальної громади: бюджет, кадри, інфраструктура. В основі цього лежать економічні аспекти, інвестиції, дахом є – стратегія сталого розвитку. Це ті точки, над якими маємо працювати. Важливі і прямі взаємовідносини із інвесторами, аграрними холдингами. Адже громади отримали для цього повноваження. Наступне – нові напрямки навчання у галузі економіки та інвестування. На сьогодні вивільняються багато приміщень різного роду: і сільські ради, будинки культури, школи. Тож треба зібрати найкраші практики використання цих ресурсів. Це можуть бути договори державно-приваного партнерства, на Черкащині поки що немає успішних прикладів, але є в інших областях. Останнє – доречно провести заходи щодо успішних практик комунальних підприємств, які дозволять на цих вивільнених площах запрацювати, створити робочі місця, покажуть здатність наповнювати бюджет.

Сергій Даниленко
заступник начальника департаменту регіонального розвитку
Модель ідеальної громади: бюджет, кадри, інфраструктура. В основі – лежать економічні аспекти, дахом є – стратегія сталого розвитку
Близькми до ідеалу можна назвати першопрохідців реформи на Черкащині. Про розвиток та перспективи Білозірської, Мокрокалигірської та Єрківської громад - далі.
Білозірська територіальна громада
Проживає 9 250 осіб
Білозірська територіальна громада була утворена в жовтні 2015 року, об'єднавши дві сільські ради: Білозірську (8342 осіб) та Ірдинську (908 осіб).

До складу Білозірської сільської ради належать село Білозір'я (8317 осіб) та селище Баси (25 осіб).На території громади функціонують:

 • шкіл - 4
 • дитячих садочків - 2
 • поліклінік – 1
 • амбулаторій – 1
 • аптек - 3
 • будинків культури - 2
 • сільський клуб – 1
 • бібліотек – 3
 • музей – 1
 • магазинів - 28
 • підприємств сільськогосподарського виробництва – 4
 • комунальних підприємств – 2
 • Підприємств обслуговування населення - 25
  • обробки деревини -7
  • перукарень – 3
  • пункт ритуальні послуги -1
  • СТО – 3
  • ремонт взуття – 2
  • пошив та ремонт, швейних цехів – 3
  • виробництво меблів – 1
  • інші - 5
Голова громади Володимир Міцук
Зараз Володимира Міцука можна по праву називати фахівцем, який знає про всі нюанси об'єднання. Лише кілька років тому він навчався сам, а тепер у Білозірському будинку культури приймає делегації з районів усієї Черкащини і навіть з інших областей: Київської, Полтавської, Кіровоградської. Як успішного керівника його обрали й очільником Черкаського обласного відділення Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад


Управлінський досвід, рішучість та амбітні плани

Після навчання в Академії державного управління при Президентові України працював завідуючим фермою, займався підприємницькою діяльністю, був начальником відділу комунальної власності Черкаської районної ради.

Обирався депутатом сільської ради та депутатом районної ради.

У 2010 році обраний на посаду сільського голови села Білозір'я.

А в 2015 році обраний на посаду сільського голови ОТГ Білозірської сільської ради.

Я можу всім заявити – об'єднуйтесь. Вже немає чого боятися, хто буде йти вперед – тому будуть відкриті всі двері. Де голова районної адміністрації не вникає в це питання, там не буде об'єднання. Я своїм казав: не ображайтесь, колеги, але якщо ви не почитали закон від першої до останньої сторінки і всі зміни до нього, то... Не знають системи, структури бюджету, не здійснюють прорахунки і щось говорять про об'єднання.

Але бажання голови об'єднатися замало, треба вивчити законодавчу базу і зняти корону, щоб працювати для людей. Треба донести людям, що вони матимуть: не треба буде їздити по адміністраціям за довідами, є можливість стати хазяйвами на своїй землі. Такий шанс не можна упускати. Я не шкодую про перший крок. На сьогодні є одна проблема – боязнь керівництва розпрощатися із зарплатою. Люди хочуть все і зразу. Шановні, ви народили дитину, вона ж вам не кричала одразу "мама", не бігала, почекайте.


Володимир Міцук
Голова Білозірської громади
Перші здобутки децентралізації
Капітальний ремонт школи, заміна вікон у закладах медицини та освіти, ремонти доріг, заміна вуличного освітлення
Новий бюджет - нові можливості
Завдяки реформі у Білозірської ОТГ сума власних надходжень збільшилась майже втричі: від 3,5 млн грн до 10 млн грн.
Із 1 січня 2016 року громада живе за новим бюджетом. Від держави на розвиток інфраструктури у 2016-му отримали 7 млн 340 тисяч гривень, які спрямували на освітлення села (1,5 млн грн), дороги – (1,9 млн грн), на поновлення техніки комунальних підприємств (трактор, дробилка для щепи) – 540 тис. грн, заміна котлів на твердопаливні – 700 тис. грн, заміна вікон та дверей в Ірдинській школі (330 тис. грн), амбулаторії загальної сімейної медицини села Ірдинь (140 тис. грн), поліклініки (130 тис. грн), ЗОШ 1ступенів (200 тис. грн).


У 2016-му власні надходження склали майже 10 млн: більша частина ПДФО – 6 млн. грн, 2 млн – податок від оренди землі, 1млн грн – єдиний податок, 1 млн грн - інші податки. Субвенція на освіту становила 7 млн 300 тис грн.

У результаті об'єднання збільшилась штатна структура виконавчого апарату: від 20 до 56 осіб. Саме завдяки цьому всі адмінпослуги надаються на місцях.

Відтак у громаді функціонують відділи, які рекомендовані Мінрегіоном: економіки, бухгалтерського обліку, охорони праці, архітектури, цивільного захисту, соцзахисту, освіти, працює державний адміністратор.
Адміністративні послуги в громаді: сучасно та комфортно

Центру надання адміністративних послуг відкрили у Білозірській територіальній громаді в останні дні 2016-го року.

Відремонтували приміщення та облаштували робочі місця сучасною технікою коштом Державного фонду регіонального розвитку та завдяки співфінансуванню з бюджету громади.

Загалом за проектом Держфонду використали понад 600 тисяч гривень. Ще 350 тисяч спрямувала ОТГ. Нині в ЦНАПі надають 48 послуг. Однак до кінця року громадяни зможуть отримувати до ста адміністративних послуг.
Окрім цього до кінця року в Білозірському ЦНАПІ з'явитися обладнання для видачі ID-карток. Воно коштуватиме 440 тис грн, гроші громади - лише 20%, решта - кошти, надані в рамках меморандуму про співпрацю між ОТГ та компанією SKL International.
У громаді завершили реалізацію проекту по капітальному ремонту топочної (встановлення піролізних котлів) КЗ ЦПМСДу. Роботи здійснювалися за рахунок субвенції з державного бюджету.

У рамках «Програми енергозбереження та енергоефективності Білозірської сільської ради на 2016-2020 роки» здійснили комплекс робіт по капітальному ремонту топочної, а саме:

 • загальнобудівельні роботи топочної площею 126,38 м2 ;
 • електромонтажні роботи та встановлено два твердопаливні котли потужністю 95 та 50 кВт;
 • тепломеханічні та вентиляційні роботи;
 • роботи по встановленню блискавозахисту;
 • пуско-налагоджувальні роботи.
Реалізація даного проекту дасть змогу покращити якість надання послуг теплопостачання, за рахунок оновлення технічного складу обладнання котельні зменшуються експлуатаційні витрати на утримання морально-застарілого та фізично-зношеного обладнання, до того ж не за горами економічна вигода у вигляді різниці витрат на оплату енергоносіїв (природного газу та твердого палива).
Не секрет, що протягом 30-40 років школи майже не ремонтувалися за державні кошти, лише за рахунок батьків. Зараз же міські вчителі і по-чорному, і по-білому нам заздрять, бо навіть не в усіх черкаських школах є таке обладнання, як у нас. Те ж саме можна сказати і про садочки.
Володимир Міцук, голова громади
Значних досягнень Білозірська ОТГ здобула в галузі освіти

Найбільше, чим пишаються і чиновники, і освітяни, так це опорною школою, де навчається 480 дітей. Загалом вона розрахована на 700 осіб.

Завдяки перемозі у конкурсі, держава виділила опорній школі 2 млн 600 тис грн.

Із них використали: 600 тис грн – придбання меблів (парти, дошки), 500 тис грн - заміна вікон на енергозберігаючі, 1,2 млн грн - придбання мультимедійних дошок із проекторами (9 одиниць), які вставлять в класах фізики, хімії, біології, географії, іноземної мови, і в трьох початкових класах. 300 тис грн використають для облаштування пришкільної території.

Частково вже отримали обладнання для кабінетів хімії, фізики, біології, завдяки якому діти зможуть виконувати лабораторні заняття.

Немало коштів вкладають і в розвиток дошкільних навчальних закладів, де навчаються 240 дітей. По конкурсу ДФРР Білозірська ОТГ отримала 332 тис. грн.


На початку 2017-го року в опорній школі відкрили комп'ютерний клас.

Нова техніка була отримана опорною школою за активного сприяння депутата та в рамках соціального проекту між урядами України та Китайської Народної Республіки.

Надані комп'ютери, за домовленістю МОН з компанією Microsoft, забезпечені ліцензійними програмами та сервісним обслуговуванням.
"Нове обладнання отримав вперше за 25 років"

- Отримали в цьому навчальному році, - хвалиться новим обладнанням вчитель фізики Білозірської школи Анатолій Ротань. Каже, поповнення арсеналу відбулося вперше за 25 років його роботи. Спадок радянських часів, зізнається, беріг, як міг. Але настала пора робити кроки в майбутнє.

- Дитина, не встаючи з-за своєї парти, може провести досліди. Тут є й електроскоп, який наглядно показує структуру сонячної системи, можна продемонструвати найпростіші явища, наприклад, пори року, затемнення, обертання землі.
Комунікація як один із пріоритетів

Уже більше року громада видає свою газету "Вісник Білозірської громади".

Таким чином жителі щомісяця дізнаються про всі події громади та контролюють кроки влади.
Досягнення першої в Україні Білозірської ОТГ навіть зафільмували, чим неабияк пишається голова.

Але, відзначає Міцук, уваги з боку місцевої преси не вистачає.

– Більшість населення віком за 60 років довіряють лише друкованій пресі, тому ми почали випускати газети. Зараз наклад досягає 4,5 тисячі. Саме ці люди за нас голосують. На жаль, молодь мало чим цікавиться, але і для них ми маємо сторінки у соцмережах. Мало інформації дає телебачення. Мінуси бачать всі, і пишуть про них, а про позитивне – немає кому, – додає Володимир Павлович.
Володимир Міцук
Моя мрія – жити в красивому, як зараз у Польщі, селі. Не думати кожного дня про проблеми, а насолоджуватись землею, жити, відпочиваючи


Катеринопільський район
Мокрокалигірська територіальна громада

Згуртувала найбільше сіл: Мокру Калигірку, Єлизаветку, Суху Калигірку, Ярошівку та колишні радгоспи – села Надвисся та Любисток, а ще село Червоний Брід (яке не налічує жодного жителя)

Загальна чисельність населення громади - 4249 осіб
Протяжність громади - 127 кв км

Мокру Калигірку можна назвати продуктивним сільськогосподарським регіоном. Що відзначилось і на бюджеті, який наповнюється, в основному, саме за рахунок сільськогосподарських підприємств, що платять орендну плату за землю.

4 вересня минулого року Верховна Рада України ухвалила рішення про утворення Мокрокалигірської об'єднаної територіальної громади. А 25 жовтня провели перші вибори сільського голови вже об'єднаної громади


На території громади функціонують:

 • 4 сільські ради: Єлизаветська, Мокрокалигірська, Сухокалигірська та Ярошівська
 • 2 Будинки культури
 • 2 загальноосвітні школа І-ІІІ ступенів: Мокрокалигірська та Ярошівська
 • 4 дитячих садочки (140 дошкільнят)
 • Мокрокалигірський психоневрологічний інтернат (150 пацієнтів)
 • у кожному населеному пункті є ФАПи
 • Мокрокалигірська бібліотека
 • Мокрокалигірський аграрний ліцей (220 дітей)
 • сільськогосподарські підприємства: ТОВ «Кочубій», СТОВ ім. Гетьмана у Сухій Калигірці, багато фермерських господарств. У Мокрій Калигірці - ТОВ «Сиророб».сільський голова Мокрокалигірської сільської ради та однойменної об'єднаної громади
Вікторія Пипа
33-річна Вікторія Пипа вже 10 років працює у сфері місцевого самоврядування. Працювала завідувачем військово-облікового столу в Мокрокалигірській сільській раді. Головою села обрана вперше, обійшовши сімох конкурентів.

Якщо досвідчений голова Білозірської ОТГ Володимир Міцук зумів "заманити" поляків на Черкащину, то молода, але перспективна Вікторія Пипа сама подалася до Польщі за досвідом.

Вивчала діяльність польських об'єднаних гмін 6 днів. Чого бракує українцям, так це коштів Європейського Союзу, адже там завдяки їм реалізовано низку проектів.

Однак, переконана голова, все буде і в українських селах. Але не одразу...
33-річна голова громади

Вікторія Пипа

Чесно кажучи, спершу не знали куди бігти і за що хапатися. Телефонуємо спитати в область чи район, а ніхто нічого не знає. У допомозі не відмовляли, але і там прояснилося не все відразу. Зараз робота вже налагодилась.

Дещо складно, бо багато сіл, до кожного треба знайти свій підхід. Але я ні про що не шкодую. Навіть за ці місяці ми досягли багато, люди за багато років нарешті побачили ремонти в школах. Зміни відчув кожний мешканець.
Вікторія Пипа
голова громади
Розбагатіли втричі

На підтримку інфраструктури із державного бюджету Мокрокалигірська територіальна громада у 2016 році отримала 4,16 млн грн, ці кошти діляться пропорційно до кількості населення. Центр громади отримує 15%. Власних надходжень цьогоріч 10 млн грн, тоді як планувалося біля 7. Основні надходження – від сплати за оренду земель. Оскільки на території громади діють великі сільськогосподарські підприємства.

Майже 500 тис грн витратили на заміну освітлення в Ярошівці, 850 тис грн - асфальтування вулиці Ватутіна в Єлизаветці. Мінрегіон вже затвердив ремонт приміщення, де розташується ЦНАП, сума робіт - 297 тис грн.

До початку навчального року в Ярошівці встигли відремонтувати школу, на ремонтні роботи витратили 230 тис грн, а в Мокрій Калигірці застелили плиткою шкільне продвір'я.

Минулоріч бюджет громади складав 30 млн грн, що втричі більше, аніж до об'єднання.

Тепер населення всі послуги отримує на місцях. На утримання апарату (38 осіб) витрачають 25%, діють: відділи освіти, охорони здоров'я, культури, молоді та спорту; бухгалтерського обліку та звітності; військово-облікового реєстру; економіки та інфраструктури; кадровий та відділ архівного збереження, Центр надання адміністративних послуг.
Перша перемога
Саме так називають мокрокалигірці придбання шкільного автобуса. Його вдалося отримати завдяки співфінансуванню із місцевого та обласного бюджету.

Витрати поділили порівну - по 840 тисяч гривень.

До цього автобус доводилось брати в оренду.

Розташування сіл громади досить зручне - по колу. Однак, кажуть селяни, не вистачає ще одного мікроавтобуса, який би відвозив дітей та вчителів із Надвисся та Єлизаветки до Ярошівської школи. Адже нині водію доводиться робити дві "ходки".
Шкільний автобус Мокрокалигірки
У рамках угоди між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки 23 грудня 2016 року в Управлінні освіти і науки Черкаської облдержадміністрації Мокрокалигірська ОТГ отримала 16 одиниць комп'ютерної техніки.

Їх розподілили між Мокрокалигірською та Ярошівською школами.
Не роботою єдиною...


Якщо ремонти у садочка чи школах бачать окремі мокрокалигірці, то реконструкцію літньої сцени оцінили всі без винятку. Адже саме тут проводять дозвілля члени громади, також у сквері встановили лавки і замінили освітлення.

Підтримка ЄС ПРООН
Завдяки участі у проекті ЄС ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду" вдалося здійснити капітальний ремонт системи опалення із встановленням піролізного котла, провести тепломережу до фельдшерського пункту села Єлизаветка.

У одному приміщенні знаходяться ФАП та місцевий садочок "Малятко", який відвідують 12 дітей.

Там замінили вікна, двері, відремонтували систему опалення, реконструювали сходи та пандус.
Катеринопільський район

Єрківська територіальна громада

Єрківська громада об'єднала селище Єрки, села Залізнячка та Радчиха.

Перші вибори відбулися 25 жовтня 2015 року, на яких обрали голову громади Леоніда Польового.

Населення громади - 5590 осіб. Площа - 5260, 9 га.


На території громади функціонують:

 • загальноосвітня школа - 1 (450 учнів)
 • дитячих садочків - 3 (Єрківський - 149 дітей, Залізняцький - 26 дітей, та ДНЗ села Радчиха - 10 дітей)
 • КЗ "Дитяча музична школа"
 • Будинок дитячої творчості
 • амбулаторія (у процесі оформлення ліцензії) – 1. У складі якої 2 ФАПи
 • Єрківська центральна бібліотека з філіями у Залізнячці та Радчисі
 • будинків культури - 2
 • Місцева пожежна охорона
 • Продуктові та промислові магазини, перукарні, аптеки, кафе, фотоательє
голова громади
Леонід Польовий
За іронією долі народився Леонід Олексійович у сусідній Мокрокалигірській громаді, селі Єлизаветці. Однак через 40 років управлінської діяльності його обрали головою новоствореної Єрківської громади.

Леонід Польовий має кваліфікацію агронома. Працював заступником голови правління колгоспу ім.Свердлова смт.Єрки, старшим майстром та начальником комбікормового заводу Комбінату хлібопродуктів.

Прикметно, що попередні 17 років пан Леонід був селищним головою смт. Єрки. Тож не дивно, що місцеві жителі управління громадою довірили саме йому.
Створити громаду та організувати людей було складно. Найбільшим противником, хто не сприйняв об'єднання, була райдержадміністрація. До цього часу особливої співпраці теж не було.

Добре, що тепер ми не ходимо з протягнутою рукою в адміністрацію і не випрошуємо кошти. А самі реалізовуємо проекти, які запланували.

Якщо мене запитають, чи правильно це було зроблено, – однозначно правильно. За об'єднанням - майбутнє. Вісім місяців дозволили це відчути.

Ми зробили крок першими, напрацювали нехай не шлях, а стежину, шишок набили багато... Однак ми встигли отримали допомогу від держави на розвиток інфраструктури.

Цей період можна назвати становленням і громади, і законодавчого поля. Але досі законодавство відстає від процесів, які відбуваються в нас.

Леонід Польовий, голова громади
Одразу по приїзді журналістів керівництво громади хвалиться сільською родзинкою - прапором України із підсвіткою
Єрки завжди були промисловим центром Катеринопільщини. Тому головне джерело прибутку - ПДФО. На території громади тепер функціонує низка підприємств:

 • ТОВ "Катеринопільський агропродукт"
 • ПАТ "Ватутінський комбінат вогнетривів"
 • ПАТ "Ватутінський м'ясокомбінат
 • ТОВ "ВП "Вторметал"
 • ТОВ "Катеринопільський елеватор"
 • ТОВ "Дніпроінвест-Ч"
 • філія "Єрківський спецкар'єр"
 • ТОВ "Ремтехніка"
Єрківська - єдина із трьох громад на Черкащині, яка живе за принципом реверсної дотації. Тобто через спроможність громади із її бюджету до державної скарбниці вилучають 917 тис грн.

За кількістю населення Єрківська поступається Білозірській громаді. Однак доходи на одного мешканця тут найбільші.
Лише за 8 місяців 2016 року до бюджету громади надійшло 11,3 млн грн власних доходів. Що перевищило навіть сподівання економістів, оскільки очікували 8,8 млн грн. Загалом за минулий рік громада отриала 17 млн грн доходів.

Освітньої субвенції минулого року надійшло 2,6 млн грн (річний план 2,9 млн), медичної - 2,2 млн грн (річний план 3,3 млн).

На розвиток інфраструктури Єрківська громада від держави отримала 1 млн 337 тис грн.


Перші кроки з новим фінансуванням

реалізовані інціативи


ЗАВДЯКИ ПОДАЧІ ПРОЕКТІВ ДО ДФРР, У ЄРКІВСЬКОМУ ДОШКІЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ ЗАМІНЯТЬ ВІКНА НА ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧІ. ВАРТІСТЬ ПРОЕКТУ - 505, 204 ТИС ГРН. 10% ВАРТОСТІ ФІНАНСУВАТИМУТЬ ІЗ МІСЦЕВОГО БЮДЖЕТУ.

Створення громади посприяло:

 • проведенню вуличного освітлення, протяжністю 4 км (вулиці Шевченка, Чорновола, Ватутіна)
 • ремонту дорожнього покриття по вулиці Залізняка (6 км)
 • до КЗ "Єрківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини" придбали стоматологічну установку, яка вартує 75 тис 200 грн
 • прибанню кардіографа (30 тис грн)

Важливо і те, що громада спроможна утримувати місцеву пожежну частину.
Довгоочікуваний ремонт Єрківської загальноосвітньої школи
У Єрківській ЗОШ капітально відремонтували дах (196 тис 673 грн), перехід (37 тис 373 грн), класну кімнату (86 тис 600 грн), замінили вікна на енергозберігаючі (153 тис 582 грн). На поточний ремонт витратили 74 тис 600 грн.

Неабияк пишаються жителі села новою актовою залою. Кажуть, якби люди бачили її до ремонту, то не повірили б, що таке перевтілення взагалі можливе. На це витратили 296 тис 666 грн. Згодом сюди планують закупити і сидіння
Прикметно, що Єрківська школа імені В. Чорновола може собі дозволити абсолютно безкоштовне харчування для всіх школярів. Таке рішення ухвалили місцеві депутати.

Це вартуватиме Єркам близько 600 тис грн на рік.
Наприкінці березня 2017-го року голова Єрківської ОТГ директору школи вручив ключі від новенького шкільного автобуса
Оскільки промисловість громади з кожним роком розвивається, тут завжди готові приймати поповнення. Розповідають, до Єрок із сусідніх сіл люди переїжджають частенько. Тож, окрім ремонту класної кімнати для нових першокласників, у місцевих дошкільних навчальних закладах облаштували приміщення для додаткових груп.

У садочку "Колосок" смт. Єрки капітально відремонтували харчоблок (181 тис 531 грн), придбали нові меблі (20 тис грн), будматеріали (45, 2 тис грн), відремонтували приміщення (61 тис грн).

У садочку "Сонечко" села Залізнячка та "Світлячок", що в Радчисі, придбали холодильники (17,5 тис грн).

Також для дітлахів придбали альтанку (19 тис 680 грн).Плани у громаді мають амбітні, єрківці готові приєднувати до своїх територій і інші села, в тому числі із сусідніх районів.
Кадрові потреби
У нових об'єднаних територіальних громадах на Катеринопільщині та Черкаському районі кличуть сімейних лікарів. Аби "заманити" спеціалістів, у селах створили комфортні умови не лише для роботи, а й для життя.– Ми придбали прекрасний будинок, хороша земельна ділянка 0,25 га, рівна площа. У дворі є каналізація, вода, газ, всі споруди домашнього вжитку. Ми звертались в усі медичні навчальні заклади, аби нам направили молодих спеціалістів. На сьогодні нам потрібні три сімейних лікаря. У Ярошівці також є восьмиквартирні будинки, які за потреби ми пристосували б лікарям, – розповідає голова Мокрокалигірської громади Катеринопільського району
Вікторія Піпа.


Таку ж проблему озвучив і селищний голова Єрківської громади Леонід Польовий. Там необхідні двоє лікарів сімейної медицини.

– У нас також є квартири, можемо надати. До навчальних закладів також звертались із проханням направити до нас, розміщували оголошення на сайтах. Поки що це проблема, – каже Польовий.

Побудували житло для медиків і в Білозірській громаді. Там заклали 1,8 млн грн на перебудову школи, в якій понизили навчальний ступінь. Її реконстуювали під житло для лікарів.

Голова ОТГ Володимир Міцук відзначає, що після оголошень у ЗМІ, одразу отримали більше 20 дзвінків від медиків. Відібрали трьох сімейних лікарів.
Висновки та подальші кроки
У жодній із трьох громад про об'єднання не шкодують, кажуть, якби повернули час назад, зробили б це знову. Мовляв, поки що ніяких образ - держава свої зобов'язання виконує, надаючи кошти на розвиток інфраструктури та субвенцію із держбюджету на заклади освіти та охорони здоров'я.

Голова Білозірської тергромади Володимир Міцук зауважував, що новостреним громадам варто допомогти налагодити співпрацю із районними державними адміністраціями та райрадами, а також правильно організувати власні відділи. Адже громаді, яка сам-на-сам залишилася у районі, дуже складно розвиватися без підтримки.
Оскільки відділи освіти, охорони здоров'я в районах передали свої повноваження, громади постійно потребують юридичної допомоги. Але найголовніше, чого необхідно добиватися громадам, це аби районна влада, обласна влада дослуховувалась до громад. Зараз нас вже 10 громад, це 20% від області, є сили щось "перевернути", з нами повинні рахуватися
Володимир Міцук
голова Білозірської ОТГ
Підготувала Олена Шаповал
0 коментарів

Коментарі

avatar