Ставлення до зоопарків – це рівень освіченості та цивілізованості суспільства, – Євгеній Ван

04.11.2016, 13:05

Уперше Євгеній Леонідович прийшов на роботу до черкаського зоопарку ще в далекому 1987 році, опісля спільно з колегами створив Клуб любителів тварин при Спілці охорони природи. Наприкінці 2007 року Ван вперше став очільником. У 2016 Євгеній Ван продовжив керівництво міським зоопарком, оскільки в конкурсі на цю посаду конкурентів для екс-, а тепер і чинного директора не знайшлося. Як відгукувалися про Вана у соцмережах: “Навіщо щось змінювати, ця людина на своєму місці”. 

Тож про найближчі та далекоглядні плани щодо розвитку комунального підприємства “Черкаський міський зоопарк” ІнфоМІСТ вирішив поспілкуватися із новим-старим керівником. 
van

Кабінет Євгена Леонідовича не дає забути, що ми знаходимось саме в зоопарку. У робочій кімнаті є акваріум, багато зелені і низка декоративних дрібничок зоотематики, навіть килимок під комп’ютерну мишку із зображенням білого ведмедя. 

– Вас знову обрали керівником черкаського зоопарку. І не лише через відсутність конкурентів, а й через позитивні відгуки як про фахову людину, яка знаходиться на своєму місці. Поділіться планами щодо розвитку комунального підприємства.

– Плани, як завжди, наполеонівські. Останні 3-4 роки ми достатньо активно працюємо в плані реконструкції зоопарку. Перш за все треба завершити те, що вже почали.

Коли мене знову призначали на цю посаду, я представив виконкому плани на наступний рік і так звану п’ятирічку. Але, безумовно, їхня реалізація залежить і від обсягів фінансування.

У 2016-17 роках плануємо реконструкцію останніх старих вольєрів  «Копитного ряду» із зміненням рельєфу, конфігурацією та збільшенням площі. Є на меті створити нові експозиції: «Земля ведмедів і вовків», «Мадагаскар», поповнити колекції птахів зоопарку новими видами, завершити реконструкції вольєрів і приміщень експозиції «Хижі птахи України», а також добудувати нову експозицію «Пелікани».

Плануються роботи і в кормовому відділі, зокрема реконструкція  старих приміщень.

У ветеринарний відділ потрібно закупити обладнання для роботи лікаря.

Вже працюємо над капітальним ремонтом покрівлі і прибудованого приміщення оранжереї Дитячого парку, це теж наш об’єкт. Монтуємо нову систему опалення, опісля плануються монтажні і декоруючі роботи для нової експозиції.

Що стосується довготермінових планів, то їх теж багато. Хочемо почати формувати колекцію кунячих, будувати нові експозиції: «Будинок дрібних ссавців», павільйони «Примати» і «Австралія», збільшити види за рахунок тварин Нового Світу та Мадагаскару. Необхідно реконструювати гідроізоляцію озера з будівництвом очисних споруд і експозиції «Дніпровський акваріум».

Є в планах створення на базі оранжереї дитячого еколого-інформаційного центру.

Серед намірів – отримання дозволу і необхідних документів на розширення території зоопарку, ремонт та реконструкція пішохідних доріжок, будівництво кафетерію, придбання мікроавтобусу.

– Корпорація «Рошен» виділила більше 17 млн грн саме для черкаського зоопарку. Куди спрямують кошти?

– Ми до цих грошей не маємо безпосереднього відношення. Гроші корпорація надає генпідряднику, зоопарк є тільки замовником і контролює виконання робіт. За ці кошти реалізовуємо два проекти.

Один з них – «Земля ведмедів і вовків», який плануємо здати в експлуатацію вже наприкінці січня 2017 року. Проект реконструкції вольєрів був зроблений ще 4 роки тому. І щорічно, коли ми виносили це питання на сесії під час розгляд ПСЕРу, депутати не виділяли коштів. Я розумію, що для когось важливіше зробити ремонт в школі чи садочку, відремонтувати дороги. Тому особливо не претендував, адже  початковий проект, який був розроблений, вартував близько 3 млн. Це велика сума, яку складно виділити для реконструкції.

На сьогодні вартість будівництва 15 млн 700 тис. грн.

Інший проект, який реалізуємо за кошти корпорації, – масштабна реконструкція системи опалення в оранжереї  дитячого парку. Зараз там проводимо ремонтні роботи, гараж, який стояв без даху, перебудували в котельню.

У зимовий період зоопарк значну суму витрачає на опалення, раніше у нас не було іншого вибору, все працювало на електроенергії, вартість утримання приміщень із кожним роком зростала. Тому і довелося шукати альтернативу.

Котельня в оранжереї працює вже 10 днів, результат є – опалюються усі приміщення, тому там тепло і сухо. Раніше були проблеми з конденсацією від перепаду різних температур. Зараз котли і автоматика функціонують добре.

Зручно і комфортно має бути і тваринам, і відвідувачам зоопарку

– Не плануєте поповнити зоопарк новими мешканцями?

– Останні роки не збільшуємо кількість. Навпаки, стараємось зменшувати. Для комфортного перебування тварин потрібні хороші умови, тож в першу чергу треба реконструювати, перебудувати старе, а вже потім помістити тварин в ті умови, в яких вони повинні знаходитись. Зручно і комфортно має бути і тваринам, і відвідувачам зоопарку.

– На засіданні виконавчого комітету під час захисту фінплану від членів звучали думки, що дикі тварини повинні жити у дикій природі. Погоджуєтесь?

– Я з цим погоджуюсь 100%. Але люди не розуміють, наскільки потрібні зоопарки. Нещодавно з’явилась інформація Всесвітньої організації захисту тварин, науковці з 1970-го по 2012 роки проводили дослідження: кількісний склад диких тварин зменшився на 60%. За ці 40 років 60% тварин просто перестали існувати на планеті. І в цьому винна людина, яка відбирає територію в диких тварин, займається браконьєрством. Якщо говорити про прісноводну фауну, то взагалі жахлива картина: 81% – втрата кількісного складу.

 – Тобто ви зоопарк прирівнюєте до заповідника?

– Це з одного боку. Багато видів тварин вже винесені на зелені сторінки Червоної книги як відновлені, наприклад, бамбукові ведмеді – панди. І цим фактом ми повинні завдячувати саме зоопаркам. Пандам нині не загрожує вимирання, але для цього треба було провести клопітку масштабну працю.

Якщо говорити про далекосхідних леопардів, то їх у дикій природі залишилось всього осіб 50. Тоді як у зоопарках їх знаходиться в 4 рази більше, ніж в дикій природі. Якщо ми випустимо цих тварин, вони, у кращому випадку, проживуть рік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як мешканці черкаського зоопарку готуються до зими (фоторепортаж)

З одного боку багато моральних та етичних питань.

З іншого боку – повинно бути розуміння людей, що ми робимо важливу справу, перш за все це збереження генофонду диких тварин. Адже у випадку загибелі у природі, ми зможемо їх відновити.

Окрім того, де урбанізоване суспільство може побачити диких тварин, окрім зоопарку? Одомашнених тварин бачимо кожного дня, наприклад, морських свинок, хом’ячків, собак, котів. Але побачити диких тварин можливості не було б, якби не зоопарки.

Для того, щоб людина не була бездушною і жорстокою, вона повинна розуміти, що навколо неї існує інший світ і не можна його знищувати, вбивати тільки тому, що їй так хочеться. Це перш за все важлива виховна робота.

Загалом ставлення до зоопарків – це рівень освіченості та цивілізованості суспільства. У Західній Європі вважається нормальним, коли родина відвідує зоопарк 10-12 разів на рік, у Східній Європі (Чехія, Польща) – 3-4 відвідування на рік. У нас родина ходить в зоопарк раз на 3-4 роки.

Ми робимо важливу справу, перш за все це збереження генофонду диких тварин

– Хто основні відвідувачі зоопарку?

 Ми постійно моніторимо відвідуваність. Це не лише групи черкаських шкіл і дитячих садочків, багато людей приїздять із інших областей та міст. Основний відвідувач – родина з дітьми.

– Є ідеї, як збільшити кількість гостей?

– Треба проводити весь комплекс заходів. Якщо ми говоримо про навчальні заклади, то повинна бути більша увага з боку вчителів біології. Замість навчання за партою в класі, можна проводити уроки тут, у зоопарку, залучивши наших спеціалістів. Одна справа показати тварин на малюнках чи розповісти на словах… А інша – побачити наживо. Ми ж можемо розповісти і про анатомічні особливості, і особливості поведінки. Тому важливо, щоб вчителі були зацікавлені у якості знань учнів.

З іншого боку – продовжуємо займатися рекламою. Ми співпрацювали із одним з місцевих телеканалів, не можемо точно відслідкувати, чи завдяки цьому, але відвідуваність за останні кілька років значно збільшилась, починаючи із 2012 року.

– Яких тварин можете назвати гордістю зоопарку?

 Складно сказати, бо для нас всі тварини, які живуть в зоопарку, по-своєму цікаві. Є, звичайно, більш рідкісні, відсотків 70 видового складу – це тварини Червоної книги України та Міжнародної червоної книги.

Якщо говорити у загальному про зоопарк, то він регіональний, із невеликим фінансуванням, невеликою територією – 4 га землі, мабуть, один з найменших в Україні, який має статус державного. Ми починаємо задихатись від нестачі території.

Це особливо помітно влітку, коли приходять багато відвідувачів. Особливо у святкові і вихідні дні, з часом якоюсь мірою «убивається» територію, нерідко відвідувачі (не лише діти, а й дорослі) ламають кущі тощо.

Ще у нас вже традиційно вважають, що тварини в зоопарку голодують, дуже складно переломити людську психологію. Ми пояснюємо, розповідаємо, що тварини отримують все необхідне, не годуйте, їх будь ласка. Якщо ви хочете допомогти зоопарку – допомагайте, принесіть продукти, можете надавати фінансову підтримку. Але не думайте, що тварин тут не годують.

Досить часто до мене звертаються підприємці, в яких є відходи, залишки від виробництва – кістки кур, кісткові фарші. Я пояснюю, що по-перше, ми не маємо права. Є виписані для зоопарку і європейською, і українською асоціацією зоопарків умови, там чітко прописані вимоги до харчування тварин – м’ясо першої категорії. Ми беремо телятину, охолоджені або заморожені півтуші прямо із м’ясокомбінату. Для великих кішок даємо 7-10 кг м’яса на кістці. Ті, хто тримає вдома собак, розуміють, що не можна годувати тварину самими кістками. Є в раціонах тварин черкаського зоопарку і серце, і печінка, риба, м’ясо птиці, є все, що необхідно.

Спілкувалась Олена Шаповал

 

0 коментарів

Залишити відповідь