Шоста доба без світла. Як у Черкаському районі борються із наслідками негоди (фото)

23.01.2018, 15:55

Зламані та вирвані із корінням дерева по трасі, жахливі «бугристі» дороги, засніжені вулиці та обірвані дроти. Минулого тижня негода наробила лиха у Черкаському районі. Частина сіл лишилася без електрики, а відповідно без світла, води та опалення. В епіцентрі лиха опинилися села Будище, Мошни та Лозівок.

Найгірша ситуація у Будищі. Десятки кілометрів електроліній тут у лісі. Під вагою снігу дерева не витримували і падали на дроти. У результаті – усе село без електроенергії через обірвані дроти, повалені електроопори та виведені з ладу високовольтні мережі.

– Із четверга живемо без світла, – розповідає жителька села Будище Наталія. – Для нас це катастрофа, адже від електрики і воду постачали, і будинок опалювали. Зараз на вулиці збираємо сніг та розтоплюємо його. Воду беремо на подвір’ї у людей, які мають колонки та колодязі. Освітлюємо оселю свічками. У кого є генератори, то вони їх і рятують, у кого немає, то так і виживаємо: топимо груби.

Зараз діти ні в школу, ні в садочок не ходять, адже там генераторами підтримують температуру для того, щоб система опалення через сильні морози не вийшла з ладу. Вдома із дитиною опинилася і місцева жителька Вікторія.

– Вихователька сказала дітей не вести, – коментує журналістам молода мама та розповідає, що без світла дуже складно. – Добре, що є можливість опалювати будинок дровами, бо газовий котел без світла не працює. Сподіваємось, електропостачання відновлять найближчим часом.

У перші дні після негоди все село завалило снігом. Сільський голова Будища Григорій Приходько розповідає, що самотужки впоратися із таким обсягом робіт село не могло. Тож, окрім двох комунальних тракторів, на дороги вийшла й техніка ДП «Перемога Нова».

– Крім техніки, допомагають нам із матеріалами і людським ресурсом. Постачають нам дизельне паливо, бензин для генераторів, які зараз дають напругу для твердорпаливних котлів дитячого садочку, будинку культури, школи. Дороги в селі почищені також переважно їхніми силами, – ділиться сільський голова.

Найважливішим питанням є відновлення електропостачання. За словами Григорія Приходька, більшість населення перейшла на газові котли, які без електрики не працюють. 70% населення ще мають стару трубну систему, тому можуть підтримувати тепло в оселі твердим паливом, а от решта (з євросистемою) – використовують генератори.

– На сьогодні можливі роботи проводить Черкаський РЕМ, працівники ПАТ «Черкасиобленерго», обіцяють відправити до нас працівників з інших районів, – розповідає сільський голова. – На сьогодні ліквідовано лише один відсоток ушкоджень. Усі дроти ще й досі лежать по населених пунктах. Наприклад, у Лозівку в нас 8 підстанцій, і лише одна з них неушкоджена.

Коли у селі з’явиться світло, очільник населеного пункту не береться прогнозувати, лише сподівається, що роботи вдасться спільними зусиллями виконати у найкоротші строки.

Заручниками негоди стали персонал та пацієнти будинку пристарілих, що у селі Лозівок. Завідуючий стаціонарним відділенням Черкаського районного територіального центру Степан Дацько розповідає, що майже добу вони були без світла та опалення. Потім звернулися за допомогою до ДП «Перемога Нова». Там не відмовили і надали у користування мобільний генератор.

– У стаціонарному відділенні нині перебувають 37 осіб. Коли ми лишились без світла, то видавали людям другі ковдри, – коментує Степан Дацько. – Нині все працює завдяки дизельному генератору. Ми включаємо його у роботу о 4-тій вечора і він працює цілу ніч. За рахунок цього заклад функціонує у звичайному режимі: опалюється приміщення, готується їжа, переться одяг та білизна.

Рухаємося дорогою від будинку престарілих. Поблизу насосної станції у селі Лозівок помічаємо людей та техніку, які активно працюють у лісосмузі. Великий трактор прогортає шлях та ковшем відхиляє дерева, які повисли на дротах. У цей час хилиться одна з електроопор. Усе – в аварійному стані.

– Це типова ситуація. Тут через кожні 50 метрів дерева лежать на дротах, – коментує головний енергетик ДП «Перемога Нова» Михайло Кошелев, який працює на цій ділянці. – Потрібно чимало ресурсів: і людських, і технічних, щоб стабілізувати ситуацію.

Сам чоловік зізнається: перші дві доби взагалі не спав, після кількох годин сну знову став до роботи. Дякує і тим працівникам, які, попри фізичне та моральне виснаження, не відмовляють і працюють ледь не цілодобово.

– З четверга минулого тижня ми допомагаємо, співпрацюємо з РЕМом, обленерго, проводимо обрізку дерев, – говорить енергетик. – Орієнтовно тут близько сотні кілометрів ліній. Ділимо ділянки з працівниками обленерго, наші люди обстежують їх, допомагають електрикам дістатися до опор та дротів, технікою прогортаємо дорогу, розчищаємо від завалених дерев.

Обсяги виконаних робіт щодня різняться. Іноді вдається пройти за день до 5 кілометрів, а іноді за такий же час удвічі менше. Все залежить від доступності ліній та кількості дерев.

Прямуємо на територію ДП «Перемога Нова». Тут безкоштовно взялися годувати працівників РЕМу та «Черкасиобленерго», яких відправили у села ліквідовувати наслідки негоди.

Після обіду енергетики спілкуються із директором ДП «Перемога Нова» Віктором Гринюком. Чоловік каже, що чекає від ПАТ «Черкасиобленерго» список тих осіб, які допоможуть підключити дві лінії по 35 кВ: «Сокирно-Будище» та «Сокирно-Вільшанська насосна».

– Я розумію ситуацію у вашій структурі, що чимало людей не готові працювати через затримки зарплати. Готовий кожній людині фінансово допомогти, – говорить Віктор Гринюк. – По факту виконаної роботи: включили 35-ки, і я даю вам премію по 3 тисячі гривень. Це дяка за те, що ви тут, і ми виконуємо цю роботу разом.

Нині задіяно близько двох десятків енергетиків. Перший день працює на цьому об’єкті майстер високовольтної лінії ПАТ «Черкасиобленерго» Павло Шимбай.

– Уже одне пошкодження усунуто по лінії «Сокирно-Будище», відгалуження «Дахнівка». Був порваний дріт, його відремонтували, почепили, здали лінію. Гадаю, що протягом 30-40 хвилин дадуть напругу, – говорить майстер. – Зараз ми продовжуємо огляд лінії «Сокирно-Вільшанська насосна», відгалуження «Єлизаветівка». Уже одна проблемна ділянка виявлена. Частина людей відправиться усувати дефект. Решта – проведе доогляд лінії. Якщо більше пошкоджень не виявлять, то вона запрацює вже сьогодні.

Підключення цих ліній наблизить струм до людей. Адже від них живляться лінії 10 кВ та 0,4 кВ, які постачають електрику безпосередньо до будинків. «Черкасиобленерго» ж відповідає лише за високовольтні, яка ситуація на нижчих по класу лініях – не знають.

Допомагають ліквідовувати наслідки негоди близько ста працівників ДП «Перемога Нова» та понад 10 одиниць їхньої техніки, розповідає керівник підприємства Віктор Гринюк.

– Ми робимо усе необхідне для підтримки життєдіяльності тих населених пунктів, у яких працюємо, – коментує очільник підприємства. – Ми не лише чистимо дороги, допомагаємо енергетикам відновити електропостачання, а й підтримуємо у належному стані приміщення школи, садочку, будинку культури, будинку престарілих. Якщо ми сьогодні не врятуємо системи опалення цих приміщень, то завтра матимемо до усіх ще одну проблему. Тому виділяємо паливно-мастильні матеріали, щоб працювали генератори.

Під час нашого спілкування керівник отримує радісну звістку: у Мошнах, на території якого є три дільниці ДП, вже відновили електропостачання.

Окрім того «Перемога Нова» взялася за попередження ще однієї надзвичайної ситуації. Село Будище розташоване на болотистій місцевості. Коли почне танути сніг, то селу загрожує підтоплення, адже осушувальні канали замулені та не виконують свою функцію.

Місцеві жителі звернулися до ДП «Перемога Нова» з проханням про допомогу. Підприємство погодилося профінансувати роботи та знайшло підрядну організацію, яка вже працює над очищенням каналу. Вартість робіт – 160 тисяч гривень.

– Якщо цей сніг почне масово танути, то у нас з’явиться ще одна проблема. Тала вода має кудись стікати. Раніше проектом було передбачено осушування території отакими каналами, але ми дослідили їхній стан і зрозуміли, що не зможуть впоратися із тим об’ємом води, яка утвориться, – говорить Віктор Гринюк. – Найаварійнішу ділянку каналу протяжністю у 1,5 кілометри вже чистять. Вона допоможе відвести воду із каналів, які знаходяться навколо села.

0 коментарів

Залишити відповідь