Реклама

molli

Що “забули” задекларувати депутати міської ради?

    Засідання депутатів Черкаської міськради 2015-20 років скликання.

В Україні, із запізненням від запланованого майже на рік, зі збоями, спротивом окремих депутатів ВР та публічними скандалами, з 1 вересня 2016 року нарешті почала працювати електронна система декларування доходів та майна держслужбовців, уповноважених на виконання функцій держави. За задумом обов’язкове е-декларування має забезпечити прозорість та дозволить простіше виявляти нечистих на руку «слуг народу». 

Депутати Черкаської міської ради, які є героями цього дослідження, належать до категорій осіб, для яких е-декларування обов’язкове починаючи з 2017 року. Однак ми вирішили зробити аналіз їхніх декларацій за 2015 рік з метою порівняти, наскільки змінився рівень депутатських доходів та статків за рік.

Копії декларацій депутатів відсутні на офіційному веб-сайті Черкаської міськради, тому їх вдалося отримати у відповідь на інформаційний запит в апараті міськради.

Разом усі депутати офіційно задекларували за 2015 рік – майже 11,37 млн грн.  

Міськрада Черкас VIII скликання складається з 42 депутатів. Найчисельніша фракція – «Партії вільних демократів», до якої входить 8 депутатів. «Солідарность» і «Батьківщина» – по 6 депутатів, «Свобода» та «Черкащани» – по 5, «Самопоміч» – 4  «УКРОП» – 3 і від «Радикальної партії –  2. Четверо депутатів з різних причин покинули склад своїх фракцій і тепер є позафракційними (але в дослідженні декларацій за 2015 рік вони розглядаються як члени фракцій).

Проведений нами порівняльний аналіз декларацій про майно, доходи та фінансові зобов’язання депутатів Черкаської міськради з даними державних реєстрів доводить, що ця вищенаведена сума далеко не повна, і що значна частина статків депутатів міськради перебувають у тіні. Сім депутатів не вказали справжній розмір своїх статків, «забули» про нерухомість і земельні ділянки. І нам це вдалося зафіксувати документально.

Про що вони воліють мовчати… Шість депутатів приховали 12 підприємств

Дані офіційного сайту Мін’юсту України свідчать, що сім депутатів Черкаської міськради не задекларували або повністю, або частково не задекларували свій чи родинний бізнес. Загальна сума незадекларованих статутних внесків становить понад півмільйона гривень.

Депутат з БПП Володимир Бурячинський приховав всі чотири підприємства, в яких є його частка: ТОВ АБК «Електробуд», ТОВ «Текс-Проект», ТОВ «Компанія Текс» та ПП «Топосвітінформ». Загальна сума незадекларованих внесків становить 8450 гривень. Але якщо подивитися дані сайту Мін’юсту станом на квітень 2017 року, то внесок Бурячинського до статутного фонду ПП «Топосвітінформ» становить вже 1 мільйон гривень.

При цьому, якщо вірити офіційній декларації про доходи, весь 2015 рік Бурячинський з сім’єю «перебивалися» на 47 тисяч гривень.

Депутат Микола Мирза не згадав в декларації  про ТОВ «Ремпобутсервіс» (фірма дотична до побудови елітних «рибацьких будиночків» Причалу №2 – території водного фонду в прибережній стометровій зоні), до засновників якого входить дружина пана Миколи –  Тетяна Мирза.  Розмір внеску до статутного капіталу фірми становить майже 3465 грн. «Ремпобутсервіс» також є основним власником ТОВ «Ремпобутсервіс-Причал».

Не зовсім чистий перед законом й іще один із депутатів з Блоку Петра Порошенка – керівник КП «Черкаська служба чистоти» Олександр Савенко. Він не вписав у свою декларацію ТОВ «Управляюча компанія Черкас», де є одним з п’яти співзасновників. Його належить 20% фірми (1 тис. грн внеску).

У декларації Романа Дісканта за 2015 рік не вказано 330955 гривень внесків до статутних фондів. Загальна сума внесків до до 4 підприємств –  ТОВ «Черкаська спілка продовольчих маркетів», ПП «Евротур» ТОВ «Технологія денного світла – України» та ТОВ «Преміум Якість»  становить вказану суму.

 Останнє  з перелічених підприємств – це жодним чином не відображена в декларації частка його дружини Олени Діскант, у якої в статутному капіталі 500 гривень (50%). Інші 50% належать  Валерії Бондаренко, дружині мера Черкас Анатолія Бондаренка. 

Екс-мер Черкас Сергій Одарич, вказуючи суми внесків своєї дружини Анжели, недогледів майже 189,6 тис. грн), які вона, очевидно, внесла в ТОВ «Черкаси-Баскет» та ТОВ «Інформаційне агенство Контекст-Черкаси»

Вихідець із “Самопомочі” Олександр Дишлюк не задекларував внесок до ПП «Черкаси-Монмедіа» (лише 5 гривень, однак це 33% від статутного капіталу).

Найбільше депутатів, які не вказали внески до статутних фондів підприємств, з БПП — троє. По одному депутатові від «Батьківщини», «Самопомочі» та  «Партії вільних демократів».

Рада підприємливих людей

Серед депутатів Черкаської міськради ми обрали тих, хто у 2015 році заробив найбільше. Як виявилось, найбагатші люди в раді представляють в основному “Батьківщину” та “Вільних демократів”.

Прізвище та імя Сума доходів, грн Фракція
Одарич Сергій 1415321 Вільні демократи
Міняйло Валерій 1248016 Батьківщина
Діскант Роман 1122395 Батьківщина
Тренкін Юрій 861641 Батьківщина
Коломієць Тарас 826576 Вільні демократи
Мирза Микола 822754 БПП
Шадловський Максим 678976 Вільні демократи
Загалом 6975679

Сума сукупного доходу декларантів та членів їхніх сімей

Як видно з таблиці, сім депутатів заробили у 2015 році майже 6,15 млн грн, що становить 61% всіх офіційних депутатських доходів.

Сергій Одарич, кількаразовий мер Черкас, особливих рекомендацій не потребує. Сімейний бізнес зареєстрований на дружину Анжелу.

Власні МАФи в Черкасах  – це бізнес, що забезпечує значну частину доходів члена «Батьківщини» Валерія Міняйла. Його однопартійцю Роману Дісканту, як відомо, належать черкаські ресторани «Oskar», «Yoshi», «Авеню», піцерія «Престо», «FarodelPorto»; приміщення в ТРЦ «Хрещатик-Сіті», популярний в Черкасах  магазин «Делікат», приміщення торгового центру в Каневі, земельні ділянки, про які автор згадує в матеріалі нижче.

Юрій Тренкін з «Батьківщини» – екс-генеральний директор ТОВ «Реал Ассетс». На минулих виборах балотувався у міську раду від «Партії промисловців і підприємців».

Микола Мирза нині є співзасновником двох ТОВ зі схожою назвою «Мультиплекс-Черкаси» та Мультіплекс-Черкаси, ТОВ «Кінолюкс», ТОВ «Бар», ТОВ «Галерея» та інших.

Тарас Коломієць з «Вільних демократів» є приватним підприємцем, основна діяльність якого оптова та роздрібна торцгівля непродовольчими товарами.

Всього серед депутатів є 18 підприємців. Слід зауважити, що частина з них не акцентували увагу про це в своїх деклараціях, заповнюючи їх недбало, не вказуючи місце роботи або джерела походження статків.  Так, наприклад, зробив ще один із безробітних однопартійців  Одарича –  Максим Шадловський, який в декларації жодним чином не вказав походження статків родини. Також впадає у вічі, що реальні статки чи суми внесків до статутних фондів підприємств багатьох інших обранців різко дисонують з їх нинішніми офіційно помірними доходами.

Внески до статутних фондів, вклади в банках (цінні папери)

Загальна сума внесків до статутних фондів фірм всіх фракцій 24 688 002 грн

Загальна сума внесків до статутних капіталів фірм депутатів всіх фракцій (включно з внесками їх членів сімей) становила майже 24,7 млн грн.

Абсолютний рекордсмен за розмірами внесків – екс-голова фракції «Самопомочі» Роман Шевченко, який хоч і балотувався в мери на минулих виборах, публічності не любить.

Шевченко показав у декларації за 2015 рік майже 12,9 млн грн внесків у  статутні фонди підприємств. Зокрема, в ТОВ «Автогазсервіс», ТОВ «Черкасигазінвест», ТОВ «Дан-Газ», ТОВ «Автогазцентр».  До слова, офіційна зарплата цього депутата за 2015 рік становила 28 тис. грн.

Депутат з БПП Костянтин Чернецький, який є співзасновником різних юридичних осіб, серед яких ТОВ «Мультиплекс-Черкаси» (разом з Миколою Мирзою) та «Черкаський будинок торгівлі», задекларував понад 6,6 млн грн внесків, з них 590 тис. грн зроблені в 2015 році.

Також парадоксально, але в декларації за 2015 рік увесь дохід сім’ї Чернецького становив лише 91,65 тис. грн.

Задекларований річний заробіток Миколи Мирзи, порівняно з його статками, є мізерним – 150 тис. грн. Він, окрім всього, спільно з матір’ю Чернецького мають рівні частки в ТОВ «Кінолюкс». Загальна сума внесків бізнесмена в статутні капітали підприємств становив майже 2,6 млн грн.

Сергій Одарич задекларував 2,55 млн грн внесків його дружини до статутних фондів. Мова йде про ТОВ «Венето», «Черкаські Мавпи», «Здоровий Сон», «Черкаси-Баскет» і «ІА Контекст-Черкаси».

Сума внесків до статутних фондів юридичних осіб, зроблених сім’ями чотирьох депутатів, становить 24,67 млн грн.

Квадратні метри

Найбільший серед депутатів міськради будинок належить керівнику «Партії вільних демократів» Сергію Одаричу – його площа 856 кв. м.  Роман Діскант і Юрій Тренкін з «Батьківщини» зареєстрували відповідно 295,7 і 216 «квадратів» кожен.

На дружин зареєстрували житло Олександр Згіблов теж «вільний демократ», –  директор низки підприємств Одаричів, який має будинок 248 кв. м, та ще двоє депутатів – Володимир Бурячинський з БПП – 190 кв. м), Ігор Кривошеєв з “Черкащан” – 195,9 кв. м.

Юрію Тренкіну, згідно даних його декларації, вказаний будинок дістався в подарунок в 2015 році. Також полюбляє щедрі подарунки і  Тетяни Чорнобіль з «Партії  вільних демократів», якій подарували відразу два будинки – площею 102 і 53 кв. м

Земельні ділянки

Дві земельні ділянки забув задекларувати Володимир Бурячинський, ім’я якого не раз випливало в тендерних скандалах, пов’язаних з ТОВ «Текс» та ТОВ «Компанія Текс».

Перша, площею 0,07 га, в районі Леськівської сільради (Черкаський район) призначена для ведення садівництва.

Друга, площею 0,0521 га, – в межах Свидівоцької сільради з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва. Нині, згідно з даними публічної кадастрової карти, цей наділ належить підприємцю Володимиру Крітевичу.

Абсолютний лідер за кількістю задекларованих земельних ділянок – Роман Діскант. Окрім задекларованих 2850 гектарів орендованої землі, в оренді Дісканта також земельні ділянки, на яких розташовані різні архітектурні форми, починаючи з ресторанів і закінчуючи торговими центрами.

До речі, дачний будиночок площею 295,7 м² у Дісканта знаходиться в селі Свидівок, на вулиці Дахнівській.  По тій самій вулиці у власності Дісканта є земельна ділянка площею 0,15 га.

Судячи із супутникових фото земельних ділянок, розташованих за адресою: м. Черкаси, вул Сержанта Волкова, 172 і 174, які належать секретарю міськради Олександру Радуцькому це вже й не просто ділянки, а справжній маєток.

Нагадаємо, офіційний дохід Радуцького в 2015 році склав 156,9 тис. грн.

Депутатський автопарк

Черкаські депутати не відмовляють собі і у задоволенні купувати дорогі автівки – Lexus, Audi Q7, Mercedes-Benz, Toyota Highlander, BMW X серії – такі і не тільки такі Vip-автівки мають черкаські обранці народу. Вартість найдорожчих депутатських автомобілів сягає до 1 млн грн.

Загалом у депутатів та їх родин у власності 42 автомобіля, 2 – в оренді.

Найбільша кількість автомобілів серед депутатів задекларована у Миколи Мирзи (на фото).

Відповідно з декларацією, у нього їх аж чотири: Lexus 570 2008 року випуску – приблизна вартість якого становить 40 тис. доларів або 1 052 000 грн (тут і далі ціни на автомобілі в доларах і гривні наводяться за даними сайту auto.ria.com), і який можна вважати найдорожчим серед усіх задекларованих депутатами. Також Микола Мирза має Mercedes Bens 1998 року випуску, Mercedes Bens GL 320 – 2008 р.в. і Mercedes Bens-Vito 2003 р.в. У Валерія Міняйла з «Батьківщини» задекларований Lexus RX 350 2011 року випуску. Приблизна вартість такого автомобіля становить 32 тис. дол.

Toyota Highlander 2011 року випуску є в декларації Констянтина Чернецького. Ціна такої машини коливається від 25 до 35 тис. Дол. (675 500-920 500 грн). Окрім автомобіля Toyota у своїй декларації Чернецький зазначив наявність ще одного авто – Lexus CS 430 2008 р.в., ціна якого теж не менше 25 тис. дол. (657 500 грн). А ще у Чернецького у власності є 20-метровий катер.

Олексій Мельник (у якого, як ми згадували, в графі доходи за 2015 рік вказано аж 4600 гривень) їздить на Hyundai IX35 2012 року випуску, який коштує близько 20 тис. дол. (526 000. грн). Найновіше авто за підсумками 2015 року має у власності секретар Черкаської міської ради Олександр Радуцький — KIA Carens, 2014 року випуску. Коштує таке авто близько 25 тис. дол.

Ми підрахували, що жителю Черкащини з мінімальною зарплатою встановленою в країні – щоб заробити на вищезгадані автомобілі, треба працювати від 17 до 34 років. При цьому не їсти, не пити і зовсім нічого не витрачати).

Депутатські бідні родичі

Разом з тим, в міській раді знайшлися депутати, які, якщо вірити офіційним деклараціям, не зрозуміло, як прожили 2015 рік. Ці депутати вказували нуль в графі доходів або вказані ними суми є нижчими за прожитковий мінімум в країні.

Так, Руслан Лола з «Батьківщини» не заробив жодної копійки за 2015 рік. Він немає ані житла, ані транспортних засобів. Така ж складна життєва ситуація і у Андрія Кучі зі «Свободи».

Олексій Мельник з «Батьківщини» теж не зміг заробити нічого, але у дружини значиться 4960 – в графі «інші види доходів».

Завдяки членам родини «збагатився» на 8360 гривень («інші види доходів») депутат-свободівець Ярослав Нищик.

Секретар ради регіональної політичної сили «Черкащани» Павло Карась (колишній керівник тендерного комітету міськради, а також екс-зам міського голови) увесь 2015-ий животів на 8328 грн зарплати, яка більше схожа на студентську стипендію. Акопян Артур – справжній студент ЧНУ і те — задекларував майже 12 тис. грн в розділі «інші види доходів».

Які фракції найбагатші?

У той же час, досліджуючи депутатські декларації, ми проаналізували і доходи фракцій в цілому.

Найбільше серед фракцій заробили «Вільні демократи», зовсім трішки відстає «Батьківщина».

 

Загальна сума доходів депутатів різних фракцій Черкаської міської ради

Порівняльний аналіз частки доходів від підприємницької діяльності та зарплат серед депутатів міськради Черкас за 2015 рік.

Загальна сума доходів депутатів Черкаської міськради від підприємницької діяльності у 2015 році становила понад 5,6 млн грн, зарплати відповідно — більше 1,9 млн грн.

На діаграмі вказано, що 94,5% доходів депутати фракції «Батьківщина» отримали від підприємницької діяльності. «Вільні демократи» таким чином отримали 71% доходів, «РПЛ» – 69,7% або 420 тис. грн (причому ця сума – це дохід одного депутата – Сергія Тищенка).

У 2015 році депутати отримали 79,7 тис. грн матеріальної допомоги. Найбільшу матеріальну допомогу, згідно даних декларації, отримав безробітний «вільний демократ» Максим Шадловський — майже 27,2 тис. грн при загальному річному доході його сім’ї в майже 679 тис. грн.

Порівняльний аналіз часток доходів депутатів та членів їх родин

Третина від загальної суми доходів депутатів – зароблена їх сім’ями. Ми доволі умовно відносимо і цю суму в графу загальні доходи сімей, бо з них понад 3 млн грн – це доходи всього лише п’яти депутатських дружин: Анжели Одарич (напрацювала на 1,14 млн грн або 34% від сукупного доходу фракції), Тетяни Мирзи (дохід майже 672,7 тис. грн, що дорівнює 45% офіційним відсоткам сукупного доходу фракції), Олени Діскант, Ірини Міняйло і Яни Шадловської. Тож тут, як і в цілому, ми  аналізуємо задекларовані доходи найбагатших депутатських родин, бо сам лише показник задекларованих доходів фракцій теж не дає можливостей для сухого аналізу та формування об’єктивної картини.

У нашому випадку дохід фракцій  – це значні задекларовані доходи тієї самої невеликої частини депутатів та їх родин. Доходи у якості зарплат (у деяких цілком пристойні), поодинокі бідні родичі, які задекларували доходи нижчі від прожиткового мінімуму, –  на задньому ж плані залишаються доходи від бізнесу, про який деякі депутати сором’язливо змовчали.

Найвиразніший момент, що найбільші порушники – це депутати, які обираються до рад не вперше.

І тут також чітко прослідковується загальноукраїнська закономірність – депутати стають дуже заможними завдяки роботі в радах або заможні люди йдуть в ради аби, користаючись статусом та можливостями депутата, захищати й примножувати власні капітали. За таких реалій в країні депутати займаються своїми прямими обов’язками по залишковому принципу.

Розслідування проводилося у рамках проекту «Блогери проти корупції», який здійснюється за підтримки «Freedom House», Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія та Інституту масової інформації.

Віктор Орел

Подібні публікації

Коментарі

avatar

Реклама

Реклама