Самогубств утричі більше, ніж умисних убивств, – чому черкащани позбавляють себе життя

03.08.2016, 12:15

– Пам’ятаю, нас викликали близько 11 вечора, це було тепле літо… Чоловік стояв біля вишні і збирався повіситись. Розмовляли з ним майже до самого ранку, вже почало світати, відмовляти доводиться довго, завжди так, а буває й довше. Розмовляли про все, про будь-що, аби тільки розговорити і не дати зробити найбільшу помилку. І тут він передумує. Нелогічно, але виникає питання: чому?

– Глянув, та тут же стільки стиглих червоних вишень, хто ж їх обриватиме, як не я, – відповів чоловік.

Це не вигадана історія, а лише одне із багатьох врятованих життів, одна із багатьох людей, яка ще встигла озирнутися.

41367

Світ стурбований новою епідемією ХХІ – самогубствами. Через десять років за кількістю смертей суїцид випередить рак, – прогнозують статисти. Україна – в десятці країн-лідерів із вчинення самогубств.

Лише у Черкаській області цього року трапалося 196 випадків суїциду, за минулий 2015 рік було скоєно 320 самогубств, тоді як навмисних вбивств, для порівняння, утричі менше.

У 2014 році покінчили з життям 208 осіб, 2013 року трапилося 213 суїцидів.

Найбільше черкащан вирішують звести рахунки з життям через економічну скруту, зокрема через страх перед кредитами. За словами психологів, ця причина підкріплюється негараздами в родині, адже якщо є підтримка рідних та близьких, кажуть фахівці, труднощі вдається пережити.

Статистика

У середньому за рік добровільно йдуть з життя близько мільйона людей. Це більше, ніж втрати людства в найбільших битвах і в два рази більше, ніж жертв убивств, порахувала Всесвітня організаці охорони здоров’я.

Однак статистика не точна, адже часто самогубства реєструють як нещасні випадки. А якщо порахувати спроби самогубства, не доведені до кінця, то буде цифра в 10-20 разів більше.

За останні 45 років рівень самогубств зріс на 60%. До 2020 року суїцид вийде на друге місце в світі, як причина смерті, обійшовши рак і поступаючись тільки серцево-судинним захворюванням, прогнозує ЮНІСЕФ.

Середній показник для нашої країни – 22 суїциди на 100 тис. чоловік. Це менше, ніж у Росії та Білорусі. Але більше, ніж у Польщі, Франції, Австрії.

Найбільш депресивними за кількістю самогубств МОЗ у 2009 році назвав Сумську, Чернігівську і Кіровоградську області. Там на 100 тис. жителів припадає по 32-34 самогубці. Рідше всього зводять рахунки з життям у Києві та Львівській області – 4-7 випадки на 100 тис.

Самогубств на Черкащині утричі більше, ніж умисних вбивств

Кожна людина хоч раз в житті задумується про самогубство

Чоловіки по Україні в середньому в чотири рази частіше скоюють самогубства, ніж жінки. Не виняток і Черкащина, говорять психологи. Оскільки у жінок більш розвинений інстинкт самозбереження, бажання продовження роду та відповідальності.

За повідомленням ГУ Нацполіції в Черкаській області, протягом 2016 року зафіксували 196 самогубств, з них 135 – чоловіки, 61 – жінки.

Вік самогубців коливається від 15 до 90 років, зокрема: – від 15 до 25 років – 8 (2015 р. – 29); – від 25 до 35 років – 20 (2015 р. – 55); – від 35 до 55 років – 73 (2015 р. – 115); – від 55 до 70 років – 70 (2015 р. – 58); – від 70 до 90 років – 25 (2015 р. – 63).

Відповідь на інформаційний запит
Відповідь на інформаційний запит

У віковий період від 15 до 19 років та 40-50 років показник самогубств найвищий. Підлітки часто страждають від першого нерозділеного кохання, стикаються із нерозумінням батьками та світом у цілому.

У час так званої “кризи середнього віку” чоловіки часто відчувають нереалізованість цілей, тягар сім’ї, можливо, не досягли кар’єрної вершини, або ж взагалі втратили роботу життя. Не впоравшись із стресом, чинять або роблять спроби вчинити самогубство.

Чоловіки частіше обирають повішення, жінки – безболісні методи, наприклад, різні снодійливі таблетки.

1914-243x300
Леся Коротяєва Фото: “Нова Доба”

Як розповіла із 15-річного досвіду роботи психолог Управління ДСНС в Черкаській області Леся Коротяєва, найпоширеніша причина суїцидів на Черкащині – фінансова скрута, зокрема непосильні кредити. Багато залежить і від гараздів у сім’ї, переконані фахівці. Якщо вдома є опора і підтримка, економічні труднощі пережити значно легше.

Варто згадати прикрий випадок, що трапився у листопаді минулого року на Лисянщині, тоді через високі комунальні повісилася вісімдесятирічна бабуся, залишивши листа керівництву країни. У міністерстві згодом заявили, що пенсіонерка просто не розібралася із платіжкою. Але життя повернути вже не вдасться.

Негативний відбиток на психіку накладає і війна на Сході. Нагадаємо, в липні цього року на гранаті підірвав себе батько чотирьох дітей, який нещодавно повернувся із АТО. Зі слів дружини, вже зовсім іншим чоловіком – пригніченим, а часом дуже різким. Увесь час скаржився на несправедливу війну, а найбільше – на відношення чиновників до таких, як він.

В основному батьки та рідні загиблих не вірять у те, що близька їм людина наклала на себе руки, кажуть, що нічого не віщувало біди. Тому часто шукають винних, таким чином підсвідомо ніби компенсують втрату, перекладаючи провину на іншого.

Нерідко прощаються із життям на свята, оскільки саме у ці дні одинокі люди відчувають самотність. Згідно статистики, більше суїцидів і у теплі пори року.

На переконання Лесі Коротяєвої, в Україні варто запровадити окрему службу психологічної допомоги, адже на гарячу лінію “101” надходять немало дзвінків.

– Якщо до нас дзвонять – значить вагаються і потребують допомоги. Є так званий демонстративний суїцид. Адже коли людина все вирішила – вона це зробить і ніхто про це не дізнається. Намагаємося допомагати, головне в цьому випадку – розговорити, – розповідає психолог.

Найголовніше, каже фахівець, психопрофілактика, серед 1200 працівників ДСНС, якими опікується Коротяєва, випадків суїциду не було.

Зазвичай самогубству передує не одна причина, – переконаний головний спеціаліст управління кадрового забезпечення ГУНП в Черкаській області Павло Селянко.

Серед  розповсюджених причин самогубств є соціально-економічний чинник, труднощі на роботі, постійні негаразди в родині, нерозділене кохання. Суїцидальні спроби із таких мотивів часто супроводжуються алкогольним сп’янінням. Такі люди зазвичай є  психологічно слабкими і уразливими, саме тому і шукають допоміжних засобів.

Частину автокатастроф теж можна розглядати як саморуйнівну поведінку

– Психологічна поведінка самогубць дружить із так званим «тунельним баченням проблеми». В людини, на фоні емоційного пригніченого стану, виникає «звуження свідомості», вона ніби заходить в тунель, який спрямовує психологічну активність в саморуйнівну сторону, увага людини концентрується лише на негативі. Коли труднощі, постійні стреси, негаразди накопичуються, психічні ресурси вичерпуються, виникає відчуття безпорадності. Під впливом алкоголю негативне психоемоційне нагромадження гіпертрофується, з’являється «сміливість» наважитися на суїцидальну активність. Більш свідомі ж самогубства трапляються рідше, наприклад, коли людина невиліковно хвора і хоче позбавити рідних тягаря чи не має сили терпіти біль, – коментує психолог.

Селянко
Павло Селянко

За його словами, частину автокатастроф теж можна розглядати як саморуйнівну поведінку, оскільки людина, перебуваючи в стресі, аутоагресивному стані, надто перевищує швидкість, порушує правила безпеки, знецінюючи своє життя, що нерідко призводить до трагедії.

На переконання Павла Селянка, рівень суїцидальності безпосередньо залежить від психологічної культури. На жаль, українці не звикли звертатись із проблемами до фахівців:

– Із власної ініціативи приходять за допомогою не часто, але з кожним роком число таких людей зростає. От і нещодавно звернулася людина за психологічною порадою: рік тому розлучився з дружиною, розпочав нові сімейні стосунки і знову не виходить. Клієнт перебував у стані стресу, фрустрації, спостерігався високий рівень агресивності, тривожності, хвилювань, а ці всі негативні переживання підштовхують задуматися про те, чи є сенс в житті. Добре, що ця особа сама прийшла, відкрилась, тож в рамках індивідуального психологічного консультування почав з нею працювати.

Серед працівників поліції Черкаської області, в тому числі і патрульної, цього та минулого року не зафіксовано жодного випадку самогубства. За час його служби в міліції, останні 2 випадки суїциду зафіксовано у 2014 році.

13450875_1028926130518796_7507622008009828946_n

Лише за 2016 рік у ЗМІ чи не щотижня згадують про невдалі спроби суїциду, найчастіше на варті чужого життя опиняються черкаські рятувальні служби та правоохоронці.

Днями патрульні врятували містянина, який замкнувся у ванній кімнаті та порізав собі руки. У червні поліцейським довелося приміряти лікарські халати та вдатися до хитрощів, аби змусити черкащанина зійти з балкону, з якого чоловік зібрався зістрибнути. 

У травні цього ж року патрульні врятували літню жінку, яка прийняла велику кількість снодійливого та залишила прощального листа. Патрульні та швидка прибули вчасно. Жінку привели до тями.

У квітні черкащанка, яка збиралася стрибати з даху, вирішила поліцейським пробити колесо автівки, поки ті піднімалися по сходах їй на порятунок.

Проте трапляються випадки, коли людина, попри намагання інших їй допомогти, покінчує із життям. Нещодавно чоловік у Південно-Західному районі Черкас  намагався стрибнути із 8 поверху будинку. Тоді правоохоронцям вдалося його відмовити, однак, через деякий час  він повторив спробу. Тоді на місце події виїжджав Павло Євгенійович:

– Вдалося відмовити без єдиного дотику. Ця людина вживала наркотичні засоби, мала психіатричні розлади. Тож основна причина – неадекватне сприйняття дійсності. Як відомо, амфетамін  відкриває прямий шлях до шизофреноподібних розладів.

У кожного психолога є свої маніпулятивні ключі

За словами Селянка, відпочатку варто вивчити чутливі сторони особи, його психокомплекси:

– Зайшовши у квартиру, провів певну діагностику, щоб дізнатися більше про людину. Побачив у кімнаті пристрої для фізичного тренування, книгу філософського спрямування, отже, можна зробити висновок, що ця людина прагне або ж прагнула до розвитку та розуміння світу, вимагає поваги від оточення. В такому разі результативно буде апелювати до психокомплексу мужності, психокомплексу «слабо». Почав говорити з чоловіком про спорт, підбадьорюючи та, водночас, дозовано критикуючи за негідну поведінку, прояви слабості. Говорили і про філософські твори, поволі руйнуючи його неадекватне сприйняття тексту, непослідовну логіку, деструктивні переконання. Це забезпечило появу довіри особи до мене, а також інтересу до можливого альтернативного бачення ситуації. В результаті він спустився з балкону та був мною вмотивований звернутися за психіатричною допомогою до лікувального закладу.

 Самогубства на черкаському мосту кохання

53063287

У світі за кількома місцями закріпилася слава улюбленого об’єкта самогубців. Лідером вважають міст Золоті ворота Сан-Франциско. З нього скинулися вже півтори тисячі осіб. Міст обладнали спеціальними парапетами і табличками з телефонами служб соцдопомоги, але це не допомагає.

Мости самогубців є в багатьох країнах. Міст Жак Кортьє в Канаді (понад 143 смертей), був закритий спеціальними поручнями в 2003 році. Віадук Гьольчтальбрюкке в Німеччині, під постійним наглядом поліції після групового самогубства підлітків, міст Гафтон в австралійському Окленді.

Також користуються дурною славою ліс Аокігахара на горі Фудзі в Японії. Там кінчають з життям по 80 осіб на рік. Мис Бичі-Хед в Англії, де відбувається по 20 самогубств на рік. А з Ніагарського водоспаду з 1856 року стрибнуло близько 3 тис. чоловік.

Є такий міст і в Черкасах, який останнім часом вже мало хто називає мостом кохання. Лише за останні 2 місяці з нього кинулися 3 особи.

27 червня цього року 36-річний черкащанин здійснив спробу суїциду та потрапив до реанімації. До Третьої міської лікарні його доправили у шоковому стані, з численними травмами та переломами. Однак чоловіка врятувати не вдалося.

2 липня вночі 19-річний хлопець покінчив життя самогубством, зістрибнувши із цього мосту. Лікарі швидкої допомоги, які прибули на місце події, констатували смерть хлопця. Однак, варто зазначити, що у цьому випадку батько загиблого певен: причин самостійно піти з життя у сина не було. Мовляв, 19-річний Олександр Калінін успішно закінчив навчання та не мав проблем із друзями. Востаннє, коли вони бачилися 1 липня, хлопець був у хорошому настрої та йшов гуляти.

23 липня із мосту у “Сосновому бору” знову зістрибнув чоловік. Йому було 42 роки. Врятувати самогубця не вдалося, лікарі швидкої по приїзді констатували смерть.

На початку серпня охорона “Дирекції парків” знову врятувала дівчину, що намагалася покінчити з життям на мосту.

самог

Речник ДСНС Костянтин Проценко зауважує, що варто розрізняти людей, які створюють галас навколо себе, і тих, хто дійсно налаштований покінчити життя самогубством.

За його словами, не останню роль у таких випадках відіграє розголос подій у засобах масової інформації та соцмережах.

– Якщо викликають нас – то це випадок, де людина коливається. Якщо ж особа вже зробила вибір, то не буде привертати увагу і просто зробить це. Такій людині нічого не треба, її все пригнічує, і вона хоче покінчити з існуванням. Найбільш резонансний випадок за останній час, коли чоловік сидів на трубі. Іде розголос події, а люди із неврівноваженою пихікою на це реагують. Вони намагаються привернути увагу соціуму. Розголос привертає увагу: наприклад, почули про міст. Людина ходить і накручує себе, бо це місце розпіарене, – переконаний Костянтин Проценко.

Як наголошує речник ДСНС, варто звернути більшу увагу на пригнічених людей. На жаль, суспільство стало байдужим до них.

Серед коментарів, що стосувалися тематики самогубств на мосту кохання, найчастіше звучали думки з приводу обмеження доступу до мосту.

Тож у комунальному підприємстві “Дирекція парків” вирішили встановити ворота, які закриватимуть міст із настанням темряви. Браму зробили з дерева й металу за власні кошти комунального підприємства – загалом на все пішло близько 5 тисяч гривень.

ворота

Озвучували версії щодо причин самогубств на мосту і учасниця 15-ої української “Битви екстрасенсів” черкащанка Інна Довгань.

У коментарі “Вікка” вона заявила: скидалися, скидаються та будуть скидатися і надалі.

Такий невтішний прогноз щодо місця трагедії надала біла відьма. Оскільки самогубства відбуваються там масово, екстрасенс робить висновок, що міст кохання є недобрим місцем.

Мовляв, самогубець перебував у депресії. Там таку енергетику і залишив. Тому тепер у тих, хто приходить на міст у поганому настрої, ці емоції підсилюються щонайменше удвічі. А якщо річ йде про низку самогубств, то там вже діє сукупність таких енергій. Це портал. Душі, що не знайшли спокою, заманюють до себе живих.
За її словами, особливо не варто ходити туди психологічно слабким людям, з’являтися там у поганому настрої на самоті.

Про містику мосту кохання говорять черкаські науковці. Професор кафедри української літератури та компатативістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Володимир Поліщук переконує, негативна аура парку – радянський спадок. У 30 роках минулого століття кадебісти розстрілювали тут людей.

Однак, переконані психологи, перепона на мосту зменшить самогубства саме на цій локації, проте гарантії, що випадків суїцидів поменшає в цілому – гарантувати не беруться. Кажуть, що все залежить від того, наскільки наміри людини є серйозними.

0 коментарів

Залишити відповідь