“Роби маленькі справи”. Сільська молодь Черкащини презентувала історії змін у своїх громадах (фото)

06.07.2018, 16:26

Історії змін у своїх громадах сьогодні презентувала молодь із трьох областей України. Живу бібліотеку влаштували у Черкасах. Учасники програми “Майстерня сільських ініціатив” розповіли гостям про свої проекти. Упродовж останнього сезону майстерні від осені 2017 року до літа 2018 втілили аж 22 ініціативи, 8 із них – на Черкащині.

– Для нас ця подія – публічна презентація, яку ми робимо вже вчетверте, – завжди хвилююча. Незмінним лишається одне – ми дуже пишаємось тими, хто сьогодні буде презентувати свої ініціативи, – говорить координаторка «Майстерні сільських ініціатив» у Черкаській області Вікторія Феофілова. – У нас зараз дуже багато черкащан сидять у  своїх квартирах і плачуть, як все погано, лають владу, сусідів, ще когось. Наші ж учасники не такі: вони не плачуть, а роблять, коли бачать, що можуть змінити щось на краще. Я впевнена, що чимало дорослих мають брати з них приклад.

Девіз майстерні: «Роби маленькі справи, велика зробиться сама!» З такої справи почала і команда школярів із села Хлистунівка. П’ятеро молодих людей вирішили облаштувати парк, що поблизу місцевої школи.

Почали із прибирання території, а далі справа пішла: встановили лави, урни для сміття, пісочницю та облаштували дитячий майданчик «Дивосвіт». Діти кажуть: від моменту зародження ідеї до її реалізації минуло близько 5 місяців. Безпосередньо роботи з благоустрою тривали близько місяця.

Не менш цікавим цю локацію для менших жителів Хлистунівки зробив 15-річний Андрій Пустовіт – автор ідеї «Парк квестів». Разом із друзями він вигадав легенду та створив по території усього парку чимало цікавих перешкод.

– Спочатку ми хотіли побудувати будиночки на деревах. Але порадившись із дорослими зрозуміли, що це може бути небезпечно. Тому відмовились від цього задуму та вирішили сплести безпечніші павутини, – говорить Андрій.

Для дітлахів вже навіть провели два квести. Перший – «Пошук скарбів» – для школярів дитячого табору.

– Я маю карту парку. Ми з друзями розвішали всі позначки із підказками та завданнями, – розповідає Андрій. – Вдруге квест влаштували під час відкриття парку. Я мав дві сюжетні лінії для команд. Вони збирали карти та виконували завдання.

За словами координаторки майстерні в регіоні, для дітей у селі такі інфраструктурні проекти надто важливі.

– Зробити майданчик – це «вау», коли для нас це може взагалі бути не проблемою. Популярність серед сільської молоді інфраструктурних проектів пояснюється тим, що їм просто цього не вистачає, – говорить Вікторія Феофілова.

Окрім того важливим називає проект, що спрямований насамперед на «ментальне» об’єднання громади, який втілити в життя школярі зі Стеблівської ОТГ.

– Це класна ідея. Адже більшість громад об’єднуються на адміністративному рівні. А люди натомість надалі й залишаються кожен жителем свого села. І часто вони не бувають в сусідів, не спілкуються. Тому ідея об’єднати молодь села – це круто. Таких активностей в ОТГ дуже не вистачає, – переконана координатора.

Отож завдяки «Майстерні сільських ініціатив» 5 школярів зі Стеблівської ОТГ втілили в життя і свою ідею – влаштували велопробіг «Сідай – поїхали!».

– 4 червня ми влаштували пробіг двома селами: Стеблів та Шендерівка. До велопробігу долучилися діти від 12 років, учителі, громадські діячі, – говорить Вікторія Мисан.

Зібрати разом вдалося близько півсотні людей. Автори ідеї кажуть: ОТГ утворилася нещодавно, до цього села не товаришували. Тому в такий спосіб вони хотіли познайомитися та налагодити контакт із сусідами. Стеблівці із жителями Дацького проїхали на своїх роверах у Шендерівку. Там для них влаштували екскурсію музеєм, презентацію села. А звідти усі разом вирушили у Стеблів, де познайомили сусідів із визначними місцями. Опісля жителі громади продовжили спілкування під час частування козацькою кашею.

«З ніг – на голову», – так характеризує  проект двох дівчат із села Гельмязів їхня координаторка. Цілий навчальний рік школярі намагалися пояснити своїм односельцям, як та навіщо сортувати сміття. Влаштовували зустрічі, тематичні лекції та майстер-класи. За підтримки сільської влади виготовили оригінальні контейнери для сміття та налагодили роздільний збір пластику, скла, паперу та батарейок. Тепер відсортоване сміття йде на переробку.

ЧИТАЙТЕ: Замість баків – шини: як школярі на Черкащині змінюють екологію у своєму селі на краще (фото)

0 коментарів

Залишити відповідь