Працює принцип “як корабель назвеш, так він і попливе”, – член топонімічної комісії

07.08.2015, 15:23

840448

На хвилі суспільної активності щодо перейменування вулиць in.ck.ua дізналися у експерта всі подробиці нанесення нових-старих назв на карту міста. 

 

Черкаси – старе місто з більш ніж 700-літньою історією, проте після війни тут майже не залишилось архітектурних пам’яток, а комунізація змінила автентичні назви вулиць на типові для Радянського Союзу – Рози Люксембург, Фрунзе, Калініна. Топонімічна комісія взялася повертати Черкасам історичне обличчя, проте деякі жителі нашого міста проти таких реформ. Ми вирішили запитати в члена топонімічної комісії Антона Ведули, що ж змінить у житті містян, наприклад, перейменування вулиці Леніна на Небесної сотні.

Перейменування відбувається згідно з Законом України “Про декомунізацію”. Зміна назв вулиць, що мають комуністичні назви, насамперед є символічним кроком для позбавлення від того минулого негативу, імен чекістів, більшовиків, які спалювали і грабували місто під час громадянської війни.

Крім того, тут працює принцип “як корабель назвеш, так він і попливе”. Дуже показовою є ситуація з пам’ятниками Леніну. Ті регіони, де їх не демонтували під час Революції гідності, або окуповані російськими військами, або є місцями ведення бойових дій. А там, де люди зрозуміли, що сучасній Україні та пам’ятникам комуністичному вождю, як то кажуть, не по дорозі – панують мир і стабільність. Статуя Леніна є своєрідним маркером. Така ж ситуація і з вулицями.

Завдяки старим назвам, наше місто набуде більшої індивідуальності. Адже вулиця Фрунзе чи Волкова є у багатьох містах України. А з істинно черкаською Верхньогоровою чи Гостромогильною ми можемо справді відчути дух наших рідних Черкас.

Найгучнішим під час громадських обговорень стало перейменування вулиці Волкова на Гостромогильну… Люди просто не знають історії та значення слів. Слово “могила” в українській мові означає “курган” або “насип”. І на тому місці дійсно похований один зі скіфських місцевих царів, там дійсно був курган, і ця назва протрималася протягом тривалого часу. Але жителям цієї вулиці не подобається слово “могила” в назві, вони вважають, що це негативно на них впливатиме. Проте у столиці є Києво-Могилянська академія… Незважаючи на таку назву, один із найпрестижніших ВНЗ в Україні…

Щодо вартості перереєстрації вулиці, то, по-перше, все це оплачує держава, а по-друге, змінювати документи чи прописку не потрібно. В паспорті залишається штамп із вулицею Леніна, хоча по факту це вулиця Небесної сотні. Документи слід змінювати лише за умови передачі в спадок, обміну чи продажу квартир. Людям, які вже написали заповіти щодо нерухомого майна на вулицях, що перейменовуються, документи також змінювати не потрібно. 

2 коментарів

Залишити відповідь

  • Если людям комфортно жить на улице Волкова, то не нужно их насиловать различными устаревшими и некрасивыми названиями типа Гостромогыльна. Привыкли всё навязывать.Лично мне не нравится название Верхня и Нижня Горова, но, к сожалению,мне эти названия навязывают.

  • “А з істинно черкаською Верхньогоровою чи Гостромогильною ми можемо справді відчути дух наших рідних Черкас.”

    Це вже занадто, звісно, треба переглядати назви вулиць, але й назви співставляти з сьогоденням… Треба пропонувати альтернативу, якшо більшість не згодна – не нав’язвати.