Поіменне голосування та восьмигодинний ґвалт. На Чигиринщині поставили першу крапку в історії з курниками

25.12.2017, 10:12

Минулої суботи відбулися громадські слухання у селі Рацево, що на Чигиринщині, стосовно будівництва курятників ДП “Перемога Нова”. Ще за півгодини до початку увесь зал місцевого будинку культури був заповнений.

Нагадаємо, минулого тижня аналогічні слухання відбулися у селі Вітово. Там майже одноголосно селяни проголосували за підтримку проекту.

Перед приміщенням активіст Павло Романенко влаштував агітацію: у гучномовець він закликав місцевих голосувати проти. Після нього виступили ще кілька осіб, які зачитували свої емоційні промови з папірців. Поруч із ним стояла жінка з плакатом “Чигирин – Богданів край, а не курятник”.

Охороняти правопорядок під час слухань приїхали більше сотні правоохоронців.   Частина із них працювали надворі, кілька десятків – у приміщенні.

Нагадаємо, півтора року тому під час громадського обговорення у Рацево зчинилася бійка. Група осіб заблокувала вхід у приміщення БК, де відбувався захід.

Перед початком засідання пенсіонер, місцевий фермер  Михайло Погорішній вимагав відтворили на проекторі альтернативу тим роликам, які транслювали. У залі зчинився ґвалт. Люди почали кричати: “Не хочемо!” “Не треба”. Інша частина вигукувала: “Правду!”, “Подивилися один фільм – подивимось і другий”.

Перед людьми виступив чоловік, що представився директором школи. Однак його промову люди сприйняли насторожено та подекуди агресивно.

– Матері кидають дітей і їдуть за кордон. Доки це буде? – обурилися місцеві жительки, які сиділи в першому ряді. – Діти без роботи, а ви свою правду вимагаєте. Та немає ніде її. У тебе грошей повні кармана, а в нас не вистачає пенсії на ліки.

На обговорення містобудівної документації частини території за межами села для розміщення 9 бригад батьківського поголів’я птиці (1 черга) спочатку зареєструвалося 890 жителів села Рацево. Гостей – 141 особа.

Головою слухань стала очільниця села Лариса Постригань. Після обрання  погоджувальної комісії перейшли до презентації проекту. Представник «Миронівського хлібопродукту» (МХП) Ігор Лещенко розповів, що поблизу Рацева планують три черги будівництва. У першій заплановано зведення 9 площадок: 6 – для утримання курей племінного господарства і три – молодняка.

– Бригада – це 10 пташників де загалом живе 100 тисяч птиці. Усього заплановано 10 таких бригад. Загальна кількість птиці на підприємстві складе один мільйон. Для прикладу, в Ладижині аж 24 мільйони,  – говорить Лещенко.

Його презентацію частина противників сприйняла негативно, тому вона тривала під гучні вигуки “Ганьба”, свист та тупотіння ніг.

– Ви мене заводите, – пожартував представник. – Такої аудиторії в мене ще не було ніколи.

Основні зауваження, які надійшли, стосувалися відходів, води, повітря, стічних вод, посліду та падіжу.

Біля кожного курника передбачений бункер з кормами. На площадці будуть контейнери для пластику, побутових відходів та падіжу. Також присутнім продемонстрували дороги, якими буде пересуватися їхній транспорт.

– Щоденно на кожній бригаді утворюється близько 40 кг дохлої птиці, відповідно на 9 площадках щоденно утворюватиметься 360 кг. Їх будуть вивозити спецавтомобілем на цех утилізації в Каневі, – говорить представник МХП.

Щороку збиратиметься 2,5 тисячі кубів води після миття пташників (1 раз на рік миють приміщення, де утримується батьківське поголів’я, двічі – молодняк). Цю воду збиратимуть у жижонакопичувачі. Воду вивозитимуть на очисні споруди у Канів, або після додаткової обробки використовуватимуть як добриво. Для цього потрібно лише 13 га землі.

Противники будівництва увесь час галасували у залі.

– Я взяв у сільській раді статистику. У 2005 році в Рацево жило 6 тисяч осіб, нині – 3366 і це при тому, що жодне підприємство не чинило негативний вплив на екологію. Людей і далі меншатиме без підприємства, адже молодь їхатиме у інші міста, де є підприємства, – говорить Лещенко. – На наших підприємствах люди отримують 8-10 тисяч гривень. Однак обирати вам.

Презентацію присутні зустріли оплесками. Після цього проголосувала за проект погоджувальна комісія. 17 осіб були за, лише 6 – проти.

Опісля перейшли до виступів. Першим на сцені до присутніх звернувся голова обласного осередку “Національного корпусу” Дмитро Кухарчук.

– Перед вами непростий вибір: з усіх сторін є хороші і погані аргументи. Я розумію, що немає роботи, люди ідуть закордон. А з іншого – є екологічна криза, – говорить Кухарчук. – Що стосується інвесторів! Потрібні вони чи це має бути хтось інший – не знаю. Я не буду переконувати, адже вибір за вами. Ви живете на цій землі. В мене тільки одне прохання: перед тим, як будете робити вибір, задумайтеся і проаналізуйте для себе, чи готові ви на ці ризики піти.

Наступного виступаючого сприйняли негативно. За криками та гуркотом складно було розслухати їхні аргументи проти.

Потім слово взяв Микола Мірошниченко. Чоловік заявив, що аргументи проти – надумані.

– Курники мають щорічну потребу у воді – 119 тисяч кубів. Але ж у нас були корови, свині, консервний завод. Ці потужності мали потребу у 148 тисяч кубів. Чи були тоді проблеми? Чи існує ця проблема води чи ні!? Очевидно, що не існує. Хтось кричить, що у Каневі біда. Я вважаю, що кожну ситуацію треба розглядати на прикладі конкретного місця, – говорить чоловік.

Також він прокоментував репліку Кухарчука стосовно інвесторів. Місцевий житель стверджує, що зараз немає черги з інвесторів.

– Я два роки звертаюсь у вищі органи і ніхто не може допомогти. Ваша позиція виявляється лише криками ганьба і тупотінням, але правило бумеранга ніхто не відміняв. Пропоную проголосувати і затвердити план, – вніс на розгляд Мірошниченко.

Після цього надійшла пропозиція від противників, щоб гості покинули зал. Більшість підтримала таку ініціативу, але на неї ніхто не зреагував.

Після цього слово надали лідеру противників будівництва курників Павлу Романенку з проханням після цього разом із гостями покинути приміщення.

– Ви не уявляєте, якої ваги питання вирішуєте. Ви голосуєте за нищення своєї землі, своїх дітей. Чигирин – проти. Ми недопустимо. Не буде цього, тим більше, що низка порушень виявлена у детальному плані.

Усі ці виступи присутні зустріли обурливи криками та тупотінням ніг. Після слово взяла місцева жителька Наталя Крутько.

– Шановна громадо, ви бачте, який балаган і цирк тут відбувається. Я думаю, до цього часу всі визначились. А Романенко нехай іде в Тіньки і там вирішує свої питання. Ми не давали йому таких повноважень, – сказала жінка.

Вона запропонувала питання про затвердження документації поставили на голосування.

Під час голосування виникла низка проблем: роботу членів лічильної комісіі блокували, папірці для голосування розривали навпіл та тримали в обох руках. Після провальної спроби вирішили проводити поіменне голосування. Цей процес тривав понад п’ять годин. Зрештою за проголосували 400 осіб, проти – 315. Нагадаємо, у Вітово за проголосувало 237 осіб, проти – лише три. Загалом проект підтримало 637 жителі сіл, проти – 317.

2 коментарів

Залишити відповідь