Історія недобудованих котеджів
«Під ключ», але без дверей.
Шість років із «життя» будиночків у Яблуневому


Розрекламовані та збудовані ще в 2011 році, доступні котеджні будиночки у 2016-му перетворилися на будматеріали у вигляді об'єктів незавершеного будівництва. Ані медикам, ані освітянам чи іншим «черговикам» не перепало бажаного житла. Зате дісталося крадіям, які повиламували вікна, здерли ламінат, плитку, кондиціонери, сантехніку та решту елементів збудованих «під ключ» осель.

«ІнфоМІСТ» останні півроку намагався отримати повноцінні коментарі про стан справ з будиночками та зустрітися з тими, хто отримав ці «будматеріали». Нарешті нам це вдалося. Але про все по черзі.


У 2011 році в Черкасах оголосили про будівництво енергоекономного житла. За два місяці збудовано три будиночки котеджного типу, хизувались тоді на сайті мерії. У грудні того ж року будівельники завершували опоряджувальні роботи, утеплення, встановлювали сантехніку всередині будиночків.

У міськвиконкомі запевняли, що швидкість будівництва не вплине на якість. Фірма-забудовник давала гарантію на 25 років. Це житло мало стати доступним за ціною. Планувалось запропонувати такі котеджі медикам і вчителям, які були на квартирній черзі. Вартість одного квадратного метра оцінювали у суму близько 5000 грн. Окрім трьох об'єктів, на яких вже тоді велося будівництво, у мікрорайоні поряд планували звести ще 15 таких енергоекономних будиночків.

Та вже у 2013 році міська влада зупинила фінансування будівництва, будинки у мікрорайоні "Яблуневий" так і не здали в експлуатацію. За кілька років з них повиносили вікна, зруйнували комунікації, а територія заросла деревами, кущами, бур'янами та стала непрохідною.

У 2014 році правоохоронці зареєстрували кримінальне провадження за виявленими фактами порушень під час будівництва. Усю документацію у КП «Черкасиінвестбуд», яке зводило на тій ділянці будиночки, тоді вилучили. У державному реєстрі ділянка, на якій розташовані три недобудовані оселі, була під одним кадастровим номером. Об'єкти будівництва на карті не зазначені.Депутати Черкаської міської ради намагалися у 2016 році передати будиночки родинам АТОвців. Навіть проголосували за відповідний проект рішення. Але міський голова Анатолій Бондаренко був змушений ветувати документ. Пояснив він свої дії тим, що питання було внесене в порядок денний із голосу та не оформлене належним чином, без супровідних документів та без погодження відповідальних посадових осіб, тобто всупереч норм законодавства.


У кінці минулого року "ІнфоМІСТ" намагався взяти офіційний коментар у керівника КП «Черкасиінвестбуд» Олександра Сіренка. Та розповісти на диктофон про стан справ із котеджними будиночками він відмовився.

Ми знайшли коментар Сіренка в одному із матеріалів 2015 року:

- Вони не можуть їх (будинки - ред.) офіційно передати, тому що вони побудовані без дозвільної документації. Згідно чинного законодавства, на початок будівництва має бути дозвільний документ. Наразі на підприємстві відсутній такий документ.

Олександр Сіренко
директор КП "Черкасиінвестбуд"


Поки у руки нових господарів,
згідно з документами, потрапили «будівельні матеріали у вигляді об'єктів незавершеного будівництва». Нині вирішується питання про поділ ділянки на частини та закріплення за різними кадастровими номерами, щоб потім була змога передати їх родинам та оформити будівництво.


Оаза: без сміття і зарослів

Два тижні тому ми поїхали у мікрорайон "Яблуневий", аби на власні очі побачити, у якому стані нині будиночки та прилегла територія. Непрохідні хащі на ділянці біля будівель вирубали та вивезли, немає там і сміття. Чого не скажеш про межуючу територію. Як кажуть нинішні господарі будиночків, там сміття продовжують скидати місцеві. Щоб звалище не поширилося і на їхню територію, вони навіть обгородили її імпровізованим парканом.

Зараз будинки перебувають під охороною. Та чергувати по черзі щоночі туди їздять і нові власники. Кажуть: люди ще й нині намагаються щось винести звідси, ніяк не звикнуть, що об'єкти вже мають господарів. До цього там час від часу жили безхатченки. Про це навіть говорять жителі тутешнього району.

Черкащанка, яка під час першої нашої поїздки до будиночків підказала їхнє місце розташування, підмітила, що зараз тут стало «світліше».


Коли родини вперше зайшли у свої будинки - були шоковані. Кажуть: «Як у документах написано, це була гора будівельних матеріалів»

У будівництво осель у 2011-му місто вклало близько двох мільйонів гривень. Були і вікна, і сантехніка, і кондиціонер, і навіть ремонт усередині (на стінах лишились залишки шпалер – ред.) Все робили «під ключ».
Дісталися ж родинам ці оселі без вікон та сантехніки. Навіть ламінат та плитку розікрали. Стіни були понівечені вандалами, які виривали електропроводку, дах гнилий, протікав, у стелі, підлозі та інших поверхнях – діри. На стінах росли гриби. Доводиться підсушувати та заново все робити.

Господарі кажуть: щоб частково привести будинки до ладу, їм уже довелося витратити сотні тисяч гривень. Та й роботи виконано ледь наполовину. Світло до осель підвели. Газу поки немає, вихід на водопостачання та водовідведення є, але лише біля будинків. Родини чекають оформлення усіх документів та набуття права власності. Усі в унісон стверджують: «Будемо вирішувати проблеми по мірі їх надходження».


1
БУДИНОК ДРАБОВСЬКОГО
Дві кімнати, маленька гардеробна та кухня, - про планування
На території висаджені квіти, кущі ягід, зелень. Помітно, що до облаштування доклала рук жінка. Будинок нині утеплюється. Новий власник житла Олексій Драбовський півроку був у зоні АТО, згодом через травми та незадовільний стан здоров'я змушений був повернутися додому. Має групу по інвалідністі. Періодично проходить курс лікування у місцевому госпіталі.
Гетьмана Сагайдачного, 142/2
Будівельні матеріали за цією адресою у вигляді об'єкта незавершеного будівництва передали Олексію Драбовському
Планування
Три кімнати
Площа
93.80 кв.м
Вартість
516 тис. грн


Повесні, каже господар будинку, відновлюють будівництво. В минулому році вдалося поставити вікна, зробити відмостку, щоб вода не затікала під дім, також «обшили» будинок пінопластом для утеплення. Зараз продовжать роботи зовні та займуться ремонтами усередині.

- Дві кімнати, маленька гардеробна та кухня, - говорить жінка Олексія Марія про планування та показує оселю. Скрізь будівельні матеріали, інструменти. Навіть придбали шпалери, але до етапу поклейки ще не дійшли.

Чоловік розповідає ж, що нині обшивають дошками стелю на горищі, адже окрім скловати і гіпсокартону там жодної твердої поверхні.


Скільки ще коштів потрібно вкласти у ремонт – Олексій підрахувати не береться. Каже, що уся виплачена допомога по інвалідності була витрачена на прибирання земельної ділянки та відбудову. А це понад 200 тисяч.Із березня Драбовські уклали договір про охорону будинку. Не хочеться втрачати вкладене у ремонт, кажуть господарі. Та окрім злодіїв ледь не погубив набуте вогонь. За кілька тижнів до нашої зустрічі неподалік від будинку сталася пожежа. Загорівся пустир із зарослями та сміттям, вогонь підібрався аж до оселі Драбовських. Пощастило, що сусіди вчасно повідомили про пожежу, викликали рятувальників.

Олексій та Марія виховують чотирьох дітей:
Софійку, Мар'яну, Анастасію та Назара.Біля житла родина буває щодня. Адже окрім служби охорони слідкує за порядком біля нової оселі і домашній улюбленець на ім'я Тамерлан. Привозять їжу йому 1-2 рази на деньОлексій Драбовський поки що не працює, отримує пенсію. Дружина їздила на роботу до сусідньої Польщі.

- Але надовго не затрималася. Я як тато усе, що міг, те й робив для дітей. Але мама є мама. Ми сумували, - говорить чоловік.

Родина сподівається, що незабаром отримає документи принаймні на земельну ділянку. Адже епопея з 4 "законними" сотками триває вже майже два роки. Про узаконення ж розкраденої коробки, що мала вигляд "будинку", поки ще й не мріють.

2
БУДИНОК ОДНОВОЛА
Ні вікон, ні дверей – повна хата людей, - про перше враження
Ще один зі збудованих в Яблуневому будиночків отримала родина Євгенія Одновола. У 2014 році чоловік потрапив у зону АТО. Пройшов Донецький аеропорт. Повернувся додому з контузією та тяжкою травмою спини у жовтні 2015-го. Рік лікувався.
Гетьмана Сагайдачного, 142/3
Будівельні матеріали за цією адресою у вигляді об'єкта незавершеного будівництва передали Євгенію Одноволу
Планування
Дві кімнати
Площа
76.10 кв.м
Вартість
419 тис. грн

- Ну це був просто жах,- пригадує з посмішкою перше "знайомство" з оселею Євгеній Одновол. – Прийшов, а там ні вікон, ні дверей – повна хата людей. Все розбите, вікна, двері повитягувані, стіни попроламувані, стеля вивалена, дах тече. Подумав: у крайньому випадку несучі бруси є, а це вже півсправи. Я подивився, сказав, що візьму і зроблю з цього щось.

Після повернення із зони АТО чоловік пройшов комісію, отримав групу по інвалідності. За кошти, які сплатили йому як компенсацію через часткову втрату працездатності, він і будувався: виніс усе сміття, яке накопичилося усередині будинку, «перепакував» стіни, утеплив їх ізсередини, зробив дах, який протікав, поставив вікна, двері. Так 200 тисяч і розійшлися.

- Я коли вперше заходив, то вирішив, що це треба зафіксувати на камеру. Настільки розбито було все. Дроти, технічні труби теж видирали. Коли дружина побачила ці кадри, то сказала, що туди - ні ногою, - каже чоловік. Та він пообіцяв, що приведе усе до ладу.


Зараз вже «картинка вимальовується»: внутрішні роботи майже усі зроблені, лишилось покласти опалювальні труби і можна заливати підлогу. На стіни всередині чекає ще фінішна штукатурка, електрику також доробляють. Чоловік зізнається: не думав, що настільки дорого виконати усі ці роботи.


Нині вони з дружиною орендують квартиру у Черкасах. Це дорого, окрім того чоловік завжди мріяв про власний будинок, каже, що шум міста та життя у багатоквартирному будинку йому не по духу. Тож у власну оселю вони планують заїхати вже влітку.

Ремонт у будинку виявився настільки дорогим, що ресурси на його продовження уже скінчилися. Та все ж Євген не втрачає оптимізму та кожного дня посвячує кілька годин вільного часу, щоб здійснити свою мрію.


- Востаннє, коли дружина підвечір приїжджала до будинку, то вже "охолонула". Каже, що їй навіть сподобалось. Тут тихо, спокійно, навколо зелено: травичка, деревце, кущі ягід можна посадити, - говорить черкащанин. - Головне заїхати, а там обживемося.

Євгеній Одновол
Після року лікування чоловік почуває себе краще. Пішов працювати у контактний центр допомоги учасникам АТО. Не заради додаткового доходу, бо тут зарплата мізерна, а щоб хоч чимось допомогти хлопцям на Сході.

3
БУДИНОК ОРАПА
Може справи йшли б і швидше, та зараз я на службі, - про ремонт
З 2014 року в зоні АТО перебуває і "власник" ще одного будиночку в Яблуневому. Сергій Орап так, як і його сусіди, пригадує, що окрім стін у будинку нічого не лишилось. Та радий і такому надбанню, адже решту робіт зробити в силах.
Гетьмана Сагайдачного, 144
Будівельні матеріали за цією адресою у вигляді об'єкта незавершеного будівництва передали Сергію Орапу
Планування
Чотири кімнати
Площа
135,29 кв.м
Вартість
745 тис. грн


- Дах поремонтували, бо протікав, вікна вставили, сходи на другий поверх. По дрібницях зробили за допомогою товаришів, - говорить чоловік. - Може справи йшли б і швидше, та зараз на службі.

Каже: для того, щоб у будинку можна було оселитися, потрібно ще чимало зробити: поставити котел, підвести опалення, підключитись до комунікацій... Адже до будинків підключене лише електропостачання.

- Але для цього потрібно отримати кадастровий номер, щоб можна було укласти договір, - каже Орап.


Нині вони з дружиною орендують квартиру у Черкасах. Це дорого, окрім того чоловік завжди мріяв про власний будинок, каже, що шум міста та життя у багатоквартирному будинку йому не по духу. Тож у власну оселю вони планують заїхати вже влітку.

Ремонт у будинку виявився настільки дорогим, що ресурси на його продовження уже скінчилися. Та все ж Євген не втрачає оптимізму та кожного дня посвячує кілька годин вільного часу, щоб здійснити свою мрію.

Сергій Орап
крайній праворуч у першому ряду

- Повернуся, коли переможемо, напевно. Виходу немає, комусь потрібно ж боронити усіх, - каже на завершення нашої нетривалої розмови Сергій.

Про ділянку та оформлення документів


У Державному земельному кадастрі ділянка на розі вулиць Гетьмана Сагайдачного та Симиренківської поки значиться єдиною. Загальна площа - 1,1297 гектара. Тип власності - комунальна, а призначення - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.

Із витягу з Державного земельного кадастру відомо, що суб'єктом права власності на земельну ділянку є Черкаська міська рада. А от дата реєстрації прав - 10 жовтня 2014 року, що значно пізніше моменту забудови. Право постійного користування земельною ділянкою того ж дня отримало КП "Черкасиінвестбуд". Право забудови земельної ділянки (суперфіції), згідно витягу, отримала 2 та 6 квітня 2015 року Харланова Людмила Василівна.

Що ж буде далі?
Після роботи над цим текстом "ІнфоМІСТ" таки достукався до директора КП «Черкасиінвестбуд» Олександра Сіренка. Цього разу, проте знову не на диктофон, він розповів, на якій стадії нині перебуває оформлення документів.
Папка по котеджах у Яблуневому налічує десятки документів.

- Тривалий час нам знадобився для того, щоб знайти організацію, яка безкоштовно візьметься за виготовлення землевпорядної документації. Нині документи по розподілу земельної ділянки перебувають у Держгеокадастрі.

Олександр Сіренко
Опісля затвердження документації Держгеокадастром документи разом із відповідними витягами винесуть на засідання сесії Черкаської міської ради. Після голосування кожна родина отримає майже по 4 сотки землі у власність. Далі на черкащан чекає узаконення будинків, які вже зведені на цій ділянці.


Якою буде процедура узаконення будинків, "ІнфоМІСТ" запитав у юриста.

Найбільш імовірно, що КП «Черкасиінвестбуд» вже розробляв необхідну дозвільну документацію, можливо, вони навіть зареєстрували повідомлення (декларацію) про початок будівельних робіт. Проте органами прокурорського нагляду було проведено виїмку цих документів у ході перевірки кілька років тому.

Тому, на мою думку, новим власникам земельних ділянок разом із КП «Черкасиінвестбуд» необхідно відновити втрачені документи та внести в них актуальні зміни щодо замовника будівництва. Після цього стане можливим подання від імені нових власників земельних ділянок декларації про готовність об'єктів до експлуатації, а потім і реєстрація речового права на нерухоме майно.

Проте, якщо відшукати втрачені документи не вдасться, – оформлення доведеться почати «з нуля», а саме: отримати будівельний паспорт на об'єкт, подати повідомлення про початок будівельних робіт, ввести об'єкт в експлуатацію. Цей шлях прийнятний, хоча він містить певні ризики.

Так, при подачі документів для отримання права на нібито нову забудову існує ризик, що архітектурно-будівельна інспекція розцінить це як подачу завідомо неправдивих відомостей та самовільне будівництво. В такому випадку виникне необхідність оскаржувати дії інспекції.
Максим Полішкевич
керуючий партнер Юридичної фірми "Результат"

Родини сподіваються, що вже незабаром вони зможуть отримати документи на ці ділянки, а вже потім оформити у власність будинки.

Мріють, що замість занехаяних територій поряд із їхніми кількома сотками з'являться ще будови.


Автор

Світлана Спасібіна
0 коментарів

Коментарі

avatar