Операція “Заземлення”: що відбувається на “Черкасиобленерго”? (частина 2)

ПАТ «Черкасиобленерго» – стратегічно важливий об’єкт для області. Масштабне товариство, на перший погляд, приречене бути прибутковим. Як інакше, якщо ПАТ – монополіст на ринку постачання електроенергії?

Натомість в особі товариства ми маємо епіцентр постійних скандалів: незрозумілість із керівництвом, «маски-шоу», як наслідок, працівники без зарплатні, як результат, стоси судових ухвал, обшуки та космічні по міркам області суми в графі «розтрати».

Якщо лаконічно, то чорна смуга в біографії «Черкасиобленерго» розпочалася із 2015 року, наразі ж детективна історія, здається, наближається до своєї кульмінації.

Схеми, які втілюються на підприємстві, вражають своєю «топорністю», але цілеспрямовано ведуть до мети: сума «загублених» коштів наближається мало не до половини мільярда, а обленерго маршем крокує в прірву банкрутства.

Справа в тім, що Кабмін збирається виставити на продаж держпакети низки вітчизняних обленерго, серед яких і черкаське.  Хоч строки постійно відтерміновуються, але ж fatum viam invenit, тож зацікавленим саме зараз час зайняти «поул позішн» перед майбутньою гонкою.

Чим ближче «аукціон», тим серйозніше активізуються найбільш потужні й впливові бізнес-групи всередині країни: олігархат прагне або ж розширити своєї енерговолодіння, або ж увірватися на прибутковий ринок. А як відомо, у грі, в якій на кону мільярди, все, окрім грошей, відходить на другий план.

Хоч  офіційним контролером ПАТ значиться держава, енергоринок в післяреволюційній країні продовжує болючий процес перерозподілу між мужами першої величини. Зараз одне з полів битви – «Черкасиобленерго». Товариство доволі довго неофіційно контролювалося структурами, близькими до одного з російських олігархів, але два роки тому знайшлися бажаючі увірвати шматок пирога із українською пропискою. Просто ті, хто колись був в одній упряжці, побили глечики…

У всьому, що відбувається на товаристві, намагався розібратися «ІнфоМІСТ». 

У першій частині матеріали ми розповіли про те, кому наразі належить «Черкасиобленерго», хто така Світлана Кузьмінська, як Фонд держмайна намагався змінити керівництво ПАТ, та в яких кримінальних путах пов’язло черкаське підприємство. Прочитати її можна ТУТ.

У другій – мова піде про “бойових побартимів” черкащан з “ХК “Енергомережа”, також ми проаналізуємо, що об’єднує між собою низку вітчизняних обленерго та спробуємо спрогнозувати, що буде з “Черкасиобленерго” далі.

Хто такі «Енергомережа»? Або Чому шукають Дмитра Крючкова?

Як бачимо, у одній «кареті» з черкащанками фігурує таке собі «ХК «Енергомережа».

Приватне акціонерне товариство «Холдингова Компанія Енергомережа» із 2002 року зареєстроване в Києві. Кінцевим бенефіціаром значиться Наталя Локтіонова. Акціями товариства володіє кіпрська «Юей Енергосет Холдінгз ЛТД»

Із 2013 року керівником є Дмитро Крючков, народний депутат 5-го скликання від БЮТ. При цьому із вересня 2016 року обов’язки керівника виконує Дмитро Чорнобай.

Справа в тому, що Крючкова у липні 2016 року оголосило в розшук НАБУ. Екс-нардепа шукають у рамках розслідування справи проти «Енергомережі» про виведення за схемою 346 мільйонів гривень із «Запоріжжяобленерго». Крючкову інкримінують ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 364 КК України.

Перед цим, у квітні 2016 року, Господарський суд Києва визнав недійсним договір між «Запоріжжяобленерго» та «ХК «Енергомережа» на суму понад 156,6 млн. грн. На рахунки компанії в «Приватбанку» та «Ощадбанку» було накладено арешт.

Зв’язки із скандальним холдингом через «менеджерів» мають приватні структури, які також фігурують у кримінальних провадженнях поряд з «Черкасиобленерго».

Так, компанія «Західні енергетичні транзити», у кишенях якої загубилися черкасько-харківські мільйони, зареєстрована в Івано-Франківську. У числі засновників має двох жителів Києва: Даниіла Платонова (він же й керівник, що має розмір внеску до капіталу у 99% ) та Олександра Уточенка.

До 29 березня минулого року той же Платонов входив до числа засновників сумської «Компанії Трейд-Актив», що займається комп’ютерним програмуванням, та разом з «Черкасиобленерго» «позичала» гроші (10 млн.грн) в харківських енергетиків. Платонов також є керівником та співзасновником, зокрема, «Спортивно-оздоровчого центру фізичного розвитку «Динамо-Київ».

Олександр Уточенко є керівником  ТОВ «Енергомережа-Генерація» та ТОВ «Енергомережа-Трейд», які входять до холдингу «Енергомережа».

Щодо інших приватних структур, замішаних в енергетичних хитросплетіннях, то «Фінансова компанія «Трансфербутик» з квітня цього року перебуває в стані припинення у зв’язку з банкрутством. Кінцевим бенефіціаром ТОВ «УК Метрополія» є жителька Кіпру Елена Антіміаду, на яку записано ряд українських фірм, що займаються торгівлею та вантажним транспортом.

Про кримінальні провадження, фігурантами є всі вищезазначені фірми, ми писали в ПЕРШОМУ МАТЕРІАЛІ.

Яка ситуація на вітчизняному енергоринку?

Тепер погляньмо на обленерго, які фігурують в криміналі. Найбільш стійкі аналогії із ситуацією, що зараз відбувається в Черкасах викликає «Харківобленерго». Держава в особі Фонду держмайна контролює 65% акцій товариства, частка в 29,8 % належить кіпрській Garensia Enterprises Limited, яку пов’язують з «Енергетичним стандартом» Григоришина. Це та фірма, що з 2011 по 2016 рік була в числі акціонерів «Черкасиобленерго».

Костянтин Григоришин (фото – “Українська правда”)

Додає відчуття дежа вю і той факт, що Володимир Яворський був призначений в.о. голови правління майже паралельно з Кузьмінською, в квітні 2015 року. Як і вона, Яворський прийшов в обленерго із ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання», також працював в «Запоріжжяобленерго».  Про те, що почало відбуватися із підприємством влітку опісля, здається, можна не уточняти…

Зазначимо, що паралельно з Кузьмінською, про підозру в шахрайстві та розтраті майна було повідомлено заступнику голови правління «Харківобленерго».

Ще одні браття по нещастю для черкаських енергетиків – «Запоріжжяобленерго». Держава контролює 60,2% акцій товариства. 12,3 % володіє кіпрська компанія Bikontia Enterprises Limited, яку пов’язують із Григоришиним, 16,5 % у інших кіпріотів – «Лекс Перфекта Лімітед» (пов’язують з братами Суркісами).

У цьому підприємстві відбулася «вимушена» зміна керівництва. Ігор Корніленков, який працював в.о. в період скандальної «оборутки» з «Енергомережею» і якого ЗМІ асоціюють із Суркісами, оголошений в розшук НАБУ. З 30 січня 2017 року обов’язки керівника виконує Юрій Лісняк, який до цього був заступником голови.

Щодо «Миколаївобленерго» та «Хмельницькобленерго», тут держава контролює 70 % акцій. Товариства очолюють відповідно Олег Сивак та Олег Козачук. Видання «Українська правда» зараховує обох менеджерів до групи «Енергомережа» Дмитра Крючкова.

***

Всі озвучені 5 підприємство об’єднують не лише кримінальні провадження, а й той факт, що держаний пакет акцій кожного з них буде виставлений на продаж, орієнтовно – восени цього року.

Інтенсивне  виведення коштів із харківського, черкаського та запорізького обленерго стартували в середині 2015 року. У цей час вплив бізнесових груп, афільовані до яких компанії офіційно значаться в числі акціонерів, послабився. Натомість опоненти по енергобізнсу посилили позиції через власних «менеджерів».

Курс на штучне банкрутство був взятий рішуче. Можна припускати, що агенти впливу «готують» підприємства для продажу як збиткові і зовні непривабливі для майбутніх покупців, наприклад, з-за кордону. Натомість для представників вітчизняних бізнес-еліт готується «гаряча пропозиція»: «збиткове» підприємство, яке реально придбати за заниженими цінами і в подальшому легко повернути кошти.

Під кого саме йтиме такий варіант, точно сказати важко, але варто звернути увагу, що «інструментом» в процесах стали саме люди «Енергомережі». Якщо офіційному керівнику компанії Дмитру Крючкову зараз явно не до розширення бізнесу, то в придбанні товариств можуть бути зацікавлені особи, з якими його пов’язують. За неофіційною інформацією, яку можна зустріти у авторитетних всеукраїнських ЗМІ, Крючков є прямим ставлеником вітчизняних енергомагнатів Григорія та Ігоря Суркісів.

Фото – Lb.ua

Зазначимо, що Суркіси наразі контролюють «Львівобленерго» та «Прикарпаттяобленерго», також мають свою частку у вищезгаданому «Запоріжжяобленерго».

Непогано в “Динамо”-версію вписується і Дмитро Фірташ, підприємство якого (ПАТ “Азот”), пов’язло разом з обленерго в криміналі і завинило йому колосальні суми за викоритану електроенергію. Лише нагадаємо, що в 2013-2015 роках генеральним спонсором «Динамо» був банк “Надра”. У цей же час компанія Фірташа “Ostchem” й зараз фігурує в переліку спонсорів і партнерів «Динамо».

Що є зараз і що буде далі?

Наразі перша асоціація, яку мають з ПАТ пересічні черкащани, це постійні мітинги працівників товариства. Люди в 2017 році ще не отримували зарплатні. Як повідомляють на сайті «Черкасиобленерго», станом на 1 травня заборгованість становить 99,7 млн грн. При цьому на підприємстві працюють 3750 осіб.

18 травня у Києві відбулася нарада під головуванням віце-прем’єр-міністра Володимира Кістіона за участі представників Черкаської ОДА, НКРЕКП, Фонду Держмайна, ДП “Енергоринок” та низки інших організацій.

– Представник Фонду державного майна розкритикував Мін’юст за створений прецедент довкола керівника «Черкасиобленерго»: коли де-факто керує один, а де-юре значиться інший. У результаті той отримав доручення врегулювати це питання. Такою є вимога й держрегулятора задля запобігання нецільовому використанню коштів. Наша повторна зустріч має відбутися вже найближчим часом, – розповів “Інфомосту” голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко.

Очільник області зазначає, що ситуація, що склалася з «Черкасиобленерго», може призвести до припинення електропостачання низки об’єктів області, зокрема підвищеної небезпеки. Ткаченко запевняє, що наразі схвалено план дій задля унеможливлення виникнення надзвичайних ситуацій.

– Маємо створену комісію щодо перегляду екологічної броні по області. Якраз зменшення екоброні «Азотом» дасть змогу виконати умову НКРЕКП задля перегляду алгоритму розрахунку «Черкасиобленерго» з ДП «Енергоринок». Бо нині всі кошти нашого підприємства туди перераховуються автоматично. Зміна цього алгоритму дозволить розпочати виплату зарплати працівникам. Окрім того, «Черкасиобленерго» спільно з «Азотом» мають дійти згоди щодо енергопостачання об’єктів останнього та реструктуризації заборгованості за спожиту електроенергію. Ми звернулися і до Кабміну – переглянути антидемпінгові заходи щодо імпорту добрив в Україну. Це дозволить поновити роботу «Азоту», і він зможе розраховуватися з енергетиками, – розповів Ткаченко.

Щодо прогнозів по подальшому розвитку ситуації, «Інфоміст» звернувся за коментарем до експерта.

Андрій Герус (фото із “Фейсбуку”)

Андрій Герус, який у 2014-15 роках був членом НКРЕ, не впевнений, що держпакети обленерго таки будуть виставлені на приватизацію до кінця цього року:

– Григоришин не контролює зараз ні «Черкасиобленерго», ні «Харківобленерго», – і не контролював. Там були менеджери від «Енергомережі» Дмитра Крючкова, зараз їх змінили на інших. Та ж Кузьмінська –  була від Крючкова. Приватизацію усіх об’єктів зараз «гальмують», тому я не впевнений, чи буде взагалі виставлено держпакети на приватизацію до кінця року. Щодо Черкас, то я не думаю, що Кузьмінська залишиться керівником. Все-таки власником акцій є Фонд держ майна, він має право призначати керівника. Та і фінансовий стан, величезні накопичені борги Черкасиобленерго говорять, що ситуація там була ненормальна – говорить він.

Андрій Герус називає процеси, що відбуваються на черкаському товаристві «дерибаном», що доводить «Черкасиоблененерго» до банкрутства.

***

У Черкасах поступово звикають до «перформенсів» у виконані  працівників «Черкасиобленерго». За їхньою версією, шанс вирішити нагальну проблему з виплатою заробітної плати є в кабінетах місцевої влади. Та, як бачимо, криза що склалася на підприємстві, навряд чи може бути подолана локально.

У боротьбі за ласий фінансовий шматок зійшлися сильні світу цього, офіційна прописка яких далеко за межами області.  Залишається чекати, чим закінчиться історія і з чим залишиться держава, що де-юре все ще є контролером потужного стратегічного підприємства. Здавалося, що фінансову стабільність товариства теоретично могло порушити хіба що глобальне стихійне лихо, проте на практиці все виявилось простіше.

Крім того, для вболівальників найтитулованішого українського футбольного клубу теж настає важливий момент, адже добробут і, як наслідок, майбутні звитяги колективу напряму пов’язані з його власниками. А отже, і від  результату бізнесової гри за черкаський актив.

Сергій Макаренко

2 коментарів

Залишити відповідь

  • > в особі товариства ми маємо епіцентр постійних скандалів

    > обленерго маршем крокує в прірву банкрутства.

    > хоч строки постійно відтерміновуються, але ж fatum viam invenit, тож зацікавленим саме зараз час зайняти “поул позішн” перед майбутньою гонкою.

    > енергоринок в післяреволюційній країні продовжує болючий процес перерозподілу між мужами першої величини.

    “Друже Сергію, не говори красиво!”