Операція “Заземлення”: що відбувається на “Черкасиобленерго”? (частина 1)

ПАТ «Черкасиобленерго» – стратегічно важливий об’єкт для області. Масштабне товариство, на перший погляд, приречене бути прибутковим. Як інакше, якщо ПАТ – монополіст на ринку постачання електроенергії?

Натомість в особі товариства ми маємо епіцентр постійних скандалів: незрозумілість із керівництвом, «маски-шоу», як наслідок, працівники без зарплатні, як результат, стоси судових ухвал, обшуки та космічні по міркам області суми в графі «розтрати».

Якщо лаконічно, то чорна смуга в біографії «Черкасиобленерго» розпочалася із 2015 року, наразі ж детективна історія, здається, наближається до своєї кульмінації.

Схеми, які втілюються на підприємстві, вражають своєю «топорністю», але цілеспрямовано ведуть до мети: сума «загублених» коштів наближається мало не до половини мільярда, а обленерго маршем крокує в прірву банкрутства.

Справа в тім, що Кабмін збирається виставити на продаж держпакети низки вітчизняних обленерго, серед яких і черкаське.  Хоч строки постійно відтерміновуються, але ж fatum viam invenit, тож зацікавленим саме зараз час зайняти «поул позішн» перед майбутньою гонкою.

Чим ближче «аукціон», тим серйозніше активізуються найбільш потужні й впливові бізнес-групи всередині країни: олігархат прагне або ж розширити своєї енерговолодіння, або ж увірватися на прибутковий ринок. А як відомо, у грі, в якій на кону мільярди, все, окрім грошей, відходить на другий план.

Фото – “Про все”

Хоч  офіційним контролером ПАТ значиться держава, енергоринок в післяреволюційній країні продовжує болючий процес перерозподілу між мужами першої величини. Наразі одне з полів битви – «Черкасиобленерго». Товариство доволі довго неофіційно контролювалося структурами, близькими до одного з російських олігархів, але два роки тому знайшлися бажаючі увірвати шматок пирога із українською пропискою. Просто ті, хто колись був в одній упряжці, побили глечики…

У всьому, що відбувається на товаристві, намагався розібратися «ІнфоМІСТ». Матеріал у нас вийшов доволі об’ємний, тож ми його розділили на дві частини.

У першій – ми розповімо вам про те, кому наразі належить «Черкасиобленерго», хто така Світлана Кузьмінська, як Фонд держмайна намагався змінити керівництво ПАТ, та в яких кримінальних путах пов’язло черкаське підприємство.

Фонд Держмайна: що і коли буде приватизуватися?

Розпочнемо якраз із ключового, на нашу думку, питання – повної приватизації обленерго та її часових рамок.

Спочатку повідомлялося, що ФДМ планує виставити на продаж державні пакети ряду обленерго в кінці 2016 – на початку 2017, проте в підсумку ці плани були підкориговані. Згідно з постановою Кабміну від 28 грудня минулого року, терміни приватизації «Тернопільобленерго», «Хмельницкобленерго», «Харківобленерго», «Миколаївобленерго», «Запоріжжяобленерго» «Черкасиобленерго» продовжені до кінця 2017 року. Запам’ятайте ці назви.

Зазначимо, що не так давно у фонду змінилося керівництво. Ігор Білоус, що очолював ФДМ із травня 2015 року, був звільнений з посади 13 квітня. Наразі обов’язки керівника виконує Дмитро Парфененко. Він керуватиме структурою до призначення повноправного голови.

 «Черкасиобленерго»: кому і відколи належить?

Приватне акціонерне товариство «Черкасиобленерго» контролюється державою. Вона володіє  71% акцій товариства в особі Фонду держмайна (46%) та ПАТ “Українська енергозберігаюча сервісна компанія (ще 25%). Частиною акцій в 23,99 % володіє приватна структура – ТОВ “КУА “Сварог Ессет Менеджмент”.

Власне, якщо з державною часткою все зрозуміло, то на частку приватного акціонера варто звернути увагу.

Товариство “КУА “Сварог Ессет Менеджмент” зареєстроване в Києві, і, як вже зрозуміло із назви, спеціалізується на управлінні фондами. Співзасновниками фірми є громадянин Росії Максим Марков (із внеском до статутного фонду в 0,0001%) та кіпрська компанія «Енерджі стандарт Фанд менеджмент лімітед» (99,99%). Кінцевий вигодонабувач згаданих кіпріотів – громадянин Швейцарії Леонід Пивоваров.

“Сварог Ессет Менеджмент” також володіє 21% акцій ПАТ «Волиньобленерго» та частками ряду потужних вітчизняних товариств, як-от: «Турбоатом» (15%), ЗТР (48,6%) та «Укррічфлот» (66,1%).

“Сварог Ессет Менеджмент” афільований із бізнес-структурами російського олігарха Костянтина Григоришина і виконує роль компанії, що управляє його активами в Україні. До прикладу, ЗТР та «Укррічфлот», входять в групу «Енергетичний стандарт», яку контролює бізнесмен. Вищезгаданий Пивоваров, що проживає в Цюріху, за інформацією ЗМІ, є однокласником Григоришина. Управляючу компанію групи ЕС, ТОВ «Енергетичний стандарт», очолює все той же росіянин Максим Марков.

Молодий Пивоваров (фото із “Однокласників”)

Зазначимо, що Пайовий закритий недиверсифікований венчурний інвестиційний фонд «Сьомий» увійшов до числа акціонерів «Черкасиобленерго» у першому кварталі 2016 року. Тоді інвестфонд придбав 35,6 тисяч акцій у кіпрської компанії Garensia Enterprises Limited, яка володіла 26,6 % ПАТ з першого кварталу 2011 року.

Цю фірму також пов’язують із діяннями Григоришина і його «Енергетичного стандарту», а отже, на початку минулого року просто відбулася передача частини акцій із однієї афільованої олігарху компанії – іншій, з українською пропискою. До «приходу» в Черкаси GEL, часткою акцій місцевого облененерго у 2007-2008 роках володіли  кіпрські офшори Orlenia Holdings Limited та Palpon Trading Limited, також пов’язані із Григоришиним.

Щодо Garensia Enterprises Limited, то підприємство наразі залишається гравцем на вітчизняному енергоринку. Кіпріоти володіють 29,8% АК «Харківобленерго» та 22,4 % ПАТ «Вінницяобленерго».

Світлана Кузьмінська: хто вона і звідки прийшла?

Світлана Кузьмінська завітала у Черкаси у квітні 2015 року, ставши в.о. голови правління «Черкасиобленерго». На посаді вона змінила Ігоря Карпенка.

До переїзду в Черкаси Кузьмінська працювала комерційним директором ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання». Бенефіціаром цього товариства значиться вже згадуваний кіпрський офшор «Енерджі стандарт фаунд ЛТД», який контролює Григоришин.

Тобто, тоді, в квітні 2015 року, на посаду Кузьмінська приходила по суті як ставлениця саме цього російського оліхарга. Проте у вересні, коли постало питання переобрання Кузьмінської на посаді, проти цього виступила… Garensia Enterprises Limited.

Компанія заявила, що Кузьмінська виводить кошти з “Черкасиобленерго” і створює штучну заборгованість компанії перед структурами, пов’язаними з ХК «Енергомережа» (компанія «опонента» Григоришина на енергоринку Дмитра Крючкова – ред.)

При цьому Кузьмінська таки була переобрана на посаду, а кіпрська компанія, як писалося вище, продала свою частину акцій. З того часу на товаристві стартує епопея із спробами посунути пані Світлану. Забігаючи на перед, лиш зазначимо, що всі ці спроби досі залишаються марними.

Як намагалися змінити керівника?

Як диму без вогню не буває, так спроби змінити керівника в «Черкасиобленерго» не буває без маски-шоу.

9 вересня 2016 року близько півсотні людей в масках із кийками прорвалися на територію підприємства. Тоді невідомих вдалося витіснити і втихомирити лише зусиллями працівників правоохоронних органів.

Як виявилося, «тітушки» були групою підтримки Михайла Петровського. Цей чоловік заявив, що його обрано новим т.в.о. голови правління на зборах наглядової ради, а «колишнє керівництво» просто не пускає його на робоче місце. Інформація про нового керівника була підтверджена офіційним джерелом: в прес-службі Фонду держмайна. Згідно з повідомленням, Петровський мав обіймати посаду із 31 серпня.

Проте в підсумку історія затихла так само швидко, як і народилася. У ЄДР зміни щодо керівництва ПАТ так і не були внесені і Кузьмінська продовжила виконувати покладені на неї обов’язки.

Що ж до Петровського, то нині Михайло Казимирович обіймає посаду начальника інспекції у Південно-Західному регіоні Держенергонагляду ДП “НЕК “Укренерго”. Свого часу він очолював СО «Могилів-Подільська електромережа» АК «Вінницяобленерго» – підприємство, з яким пов’язують Григоришина.

Дубль два для опонентів Кузьмінської настав на початку 2017 року. 13 лютого в прес-службі ФДМ було повідомлено, що в.о. глави правління ПАТ обрано Олега Самчука, кандидатура якого була рекомендована профільним міністерством. У тому ж повідомленні інформувалося, що доступ акціонерам перед засіданням блокували близько двох десятків чоловіків у балаклавах.

Далі ж із Самчуком повторилася історія Петровського: державний реєстратор не зафіксував його прізвище у категорії «керівник».

Зазначимо, що Самчук працював заступником керівника правління «Житомиробленерго». Підприємство контролюється «ВС Енерджі Інтернешнл Н.В», що належить російським олігархам Гінеру та Бабкову.

Остання наразі спроба усунути Кузьмінську відбувалася вже через судову інстанцію. Рішенням Печерського райсуду Києва від 21 березня вона була відсторонена від посади в рамках розслідування кримінального провадження. Проте навіть із цієї ситуації «непотопляєма» Світлана вибралася. 11 квітня цей же суд поновив її на посаді.

Керівник черкаської поліції Валерій Лютий, його заступник Віктор Іванько та Олег Самчук (фото – 18 квітня)

При цьом Самчук, представившись керівником, 18 квітня виступив перед пікетувальниками, що вимагали виплати заборгованості по зарплаті. Сталося це, до речі, після чергово «тітушкоперфоменсу». Того разу правоохоронці затримали три десятки чоловіків у балаклавах.

Наразі на офіційному сайті товариства вказується, що його керівником є Самчук. Також на офіційному ресурсі ПАТ інформують, що в ситуацію з керівником вже втрутився Кабмін. Ми й надалі будемо слідкувати за перипетіями, але станом на вечір неділі, 21 травня, ЄДР має такий вигляд:

ЄДР каже нам таке

Енергокримінал: Хто? Кому? Скільки?

Тепер детальніше зупинимося на тому провадженні, в рамках якого Кузьмінська, власне, була тимчасово відсторонена від посади.

Отже, прокуратура інкримінує керівниці ПАТ відразу дві статті: розтрату майна в особливо великих розмірах у змові та фіктивне підприємництво. За вказані злодіяння службовій особі світить від 7 до 12 років за гратами.

«Оборудки» на товаристві стартували після призначення Кузьмінської, влітку 2015 року. Як зазначається в матеріалах слідства, тоді службові особи АК «Харківобленерго» без погодження з наглядовою радою компанії надали поворотну фінансову допомогу трьом підприємствам на загальну суму в майже 112 млн грн: ТОВ «Компанія Трейд-Актив» (9,98 млн), ПАТ «Черкасиобленерго» (51 млн грн) та ВАТ «Запоріжжяобленерго» (51 млн грн).

У свою чергу службові особи згаданих підприємств за договором-дорученням від харків’ян у кінці 2015 року перерахували кошти на рахунки інших юросіб: ТОВ «Фінансова компанія «Трансфербутик» та ТОВ «Західні енергетичні транзити».

Власне, після цього слід грошей губиться, а «Харківобленерго» відповідно отримав збитків на солідну суму в 112 млн.

28 липня 2015 кошти від «Харківобленерго» були перераховані «Черкасиобленерго». Уже 24 грудня того ж року до черкащан надійшов лист-вимога від івано-франківського товариства «Західні енергетичні транзити», якому в Харкові «доручили» стягнути заборгованості. При цьому кошти мали бути перераховані на рахунок західноукраїнській фірмі.

Протягом 28-29 грудня черкащани трьома траншами перерахували 51 млн грн, правда, до Харкова вони так і не доїхали. Правоохоронці лише зазначають, що кошти «були використані невстановленими особами на власний розсуд», таким спричинивши шкоду «Харківобленерго» в розмірі 51 млн грн.

Вказані факти почали спливати в ході розслідування діянь заступника голови правління — виконавчого директора АК «Харківобленерго», якого ще у вересні 2015 року правоохоронні органи запідозрили у шахрайстві та розтрати майна в особливо великих розмірах.

Розмотуючи клубок, поліція в кінці кінців дібралися до Черкас. За результатами розслідування, 7 березня керівнику «Черкасиобленерго» Світлані Кузьмінській було повідомлено про підозру у розтраті коштів із залученням фіктивних підприємств у 61 млн грн.

При цьому цей 61 мільйон, офіційно зафіксований в матеріалах Печерського райсуду Києва, лише крапля в морі гігантських розтрат, що відбувалися на базі підприємства, якому, здавалося, судилося б бути прибутковим. По одній справі звинувачення вже скероване до суду, а ще по двох провадженнях наразі тривають слідчі дії.

Так, слідчою групою Національного антикорупційного бюро України розслідується кримінальне провадження від 11 липня 2016 року з попередньою правовою кваліфікацією за ч. 5 ст. 191 КК України. Справа перебуває на розгляді в Солом’янському райсуді Києва.

Згідно з ухвалою суду, детективи НАБУ стверджують, що службові особи ПАТ «Черкасиобленерго», ПрАТ «ХК «Енергомережа» та ПАТ «Азот» впродовж 2015 року уклали 8 договорів, за якими змінювався порядок проведення розрахунків на оптовому ринку електроенергії. По суті «Азот» передав  на «ХК «Енергомережа» борг перед ПАТ «Черкасиобленерго» за поставлену електричну енергію на загальну суму в 315,4 мільйони гривень.

На підставі договорів, «Азот» перечислив «Енергомережі» 293,6 млн грн. Одержані кошти останні використали на власні потреби, залишивши черкащан «в дураках».

Крім того, слідство стверджує, що в період з лютого по грудень 2016 року між товариствами «Азот» та «Черкасиобленерго» укладно договори про надання поворотної фінансової допомоги та подальшого здійснення зарахувань зустрічних однорідних вимог. Унаслідок цього 311,49 млн. грн., що були сплачені «Азоту» як фінансова допомога, у подальшому зараховано як платіж за спожиту електричну енергію та до них не застосовано встановлений НКРЕКП алгоритм оптового ринку електроенергії щодо їх розподілу.

Також у матеріалах слідства зазначається, що  «Черкасиобленерго» надало 14 млн грн. поворотної фінансової допомоги «ХК «Енергомережа». Наразі «повороту» коштів немає. Ще 12 млн. грн. фіндопомоги черкащани перерахували «Миколаївобленерго».

Останнє судове засідання по цій справі відбулося 1 березня 2017 року. Слідчий суддя задовольнив клопотання детектива НАБУ й надав тимчасовий доступ на ознайомлення та вилучення договорів про переведення боргу.

Київська прокуратура розслідує кримінальне провадження від 29 листопада 2016 року. Слідчі підозрюють посадовців  «Хмельницькобленерго», «Черкасиобленерго» та  «Миколаївобленерго» у змові з управляючою компанією та подальшому виведенню 18,5 млн. грн. Справа розглядається в Дніпровському райсуді Києва.

Досудовим розслідуванням встановлено, що посадовці вищезгаданих обленерго змовилися із директором та бухгалтером управляючої компанії «Метрополія». Кошти були привласнені шляхом укладання удаваних договорів на виконання робіт із розробки проектної документації  та їхньої подальшої легалізації, в тому числі шляхом надання поворотної фінансової допомоги на власну користь. Також кошти були перераховані шляхом укладення фіктивних договорів на користь ПП «Метрополія», ТОВ «НТК «Метрополія» та фірм з ознаками фіктивності:  ПП «Моріон бетта», ТОВ «Оригінал-2014», ТОВ «Промбуд дельта», ТОВ «Метал Інвест Україна».

Договори між «Черкасиобленерго» та ТОВ «УК Метрополія» були укладені з липня по грудень 2015 року. 1 грудня черкащани перерахували компанії 3,5 млн грн. Слідчі зазначають, що вартість виконаних робіт завищена в більш ніж 5 разів.

1 березня слідчий суддя задовольнив клопотання прокурора і надав тимчасовий доступ до документації, що міститься у володінні «Черкасиобленерго».

Власне, «стоси» судових документів проливають світло на обурення приватного акціонера щодо кандидатури Кузьмінської восени 2015. Фінансові операції, які слідчими зараз трактуються в рамках кримінальних проваджень, проводилися після її приходу на посаду. 

Навряд чи можна назвати масове виведення коштів із товариства випадковим. Скоріш за все, у цьому процесі намагаються вбити відразу двох зайців: по-перше, елементарно подеребанити, по-друге, “збанкрувтувати” із подальшою продажею. На користь останнього говорять хитросплетіння структур і прізвищ, які поєдналися у фінансових схемах, задіяних на підприємстві.

У другій частині нашого матеріалу ми розповімо, хто такі “ХК “Енергомережа”, проаналізуємо, що об’єднує між собою низку вітчизняних обленерго та спробуємо спрогнозувати, що буде з “Черкасиобленерго” далі.

Сергій Макаренко

0 коментарів

Залишити відповідь