Новий закон “сплутає карти” всім мерам – від Садового до Одарича, – Олександр Черненко

20.07.2015, 17:19

Народний депутат, а в минулому голова правління КВУ та політичний оглядач, Олександр Черненко був одним із депутатів, які працювали в робочій групі над законом про місцеві вибори. У нього було своє бачення виборчої системи, але на Банковій обрали іншу. Незважаючи на те, що депутат не голосував за новий закон, він як ніхто добре може пояснити, яких маніпуляцій очікувати від кандидатів і партій за нових правил гри.

b13234368921415
Олександр Черненко

Чим усе-таки цей закон кращий за попередній?

– Перший і очевидний плюс – це вибори мерів великих міст у два тури. Це те, за що ми боролися і що змішає карти практично всім діючим мерам обласних центрів – і Львова, і Києва, і Черкас, й інших міст. Тому що навіть, якщо зараз вони є лідерами рейтингу, то в умовах двотуровості все одно в них є антирейтинг, який у другому турі може зіграти злий жарт із ними.

Друге – це те, що результат виборів встановлюється за партійним рейтингом. Тобто, якщо раніше мажоритарник роздав достатню кількість гречки, то він майже гарантовано проходив. Тепер же, якщо він купив округ, але його партія не пройшла,  то він не отримує мандата.

Тобто це знижує рівень підкупу виборців?

– Ні, на жаль, не знижує. Просто тепер цей підкуп не дає гарантії, ця система – багато в чому така собі “русская рулетка”.

При тому, що про цю систему виборів говорять уже доволі довго, думаю, багато хто не зовсім розуміє, що він отримає на руки на дільниці. Як це все виглядатиме для виборця?

– На руки виборець отримає виборчий бюлетень, в якому буде перелік партій – навпроти партії в дужках буде прізвище кандидата, який належить до “закритої” частини і не рейтингується (гарантовано проходить, якщо партія подолала бар’єр). І через рисочку буде прізвище кандидата, який рейтингується і закріплений за округом. Імовірність його проходження залежить від результату, який він показав на окрузі. Але партія може висунути менше кандидатів, аніж є округів, і в деяких округах партія не буде представлена закріпленим кандидатом, а буде лише назва партії і перший номер у дужках. І, відповідно, може таке бути, що партія навіть може взяти більше мандатів, аніж має людей у списку.

dde3572-11
Фото: УНІАН

І що буде в такому разі?

– Тоді буде просто недобір людей у радах. Таке вже було в 2007 році, коли “Батьківщина” отримувала більше мандатів, аніж висувала людей у списках.

Але як тоді функціонуватиме рада?

– Головне, щоб кількість депутатів у раді була достатньою для кворуму. Не буде проблемою, якщо рада працюватиме без 2-5 депутатів. Це місцеві вибори, і тут може бути таке, що в невеликих містах 5% прохідного бар’єра – це і буде 5 кандидатів із “закритої” частини. І тоді фактично ніякого рейтингування не буде. Зазвичай перший закріплений – це голова осередку. А якби цих місць було 3 чи 5, то перше місце забирав би голова місцевого осередку, а решту “закритих” позицій він би продавав. Тому що “закрита” частина списку дає гарантії і не треба працювати на округах. Для керівника партійного осередку це виправдано, бо він займається кампанією не на одному окрузі, а на всіх. Але інші такі місця просто продавалися б.

Багато експертів каже, що цей закон ніяк не виправив ситуацію, що не громада, не громадські організації, а лише партії дають своїх кандидатів.

– Усе-таки ми маємо пропорційну систему, і кількість мандатів вираховується пропорційно до рейтингу партії, відповідно, тільки партії і можуть висувати кандидатів. Якщо ж ми відмовляємося від пропорційної системи, тоді можливе самовисування. А за пропорційної системи кандидат може виграти округ, але якщо партія не проходить, то і він не проходить. Або навіть партія пройшла, а кандидат у внутрішньому партійному рейтингу не на достатньо високій позиції, то він теж не проходить. Тобто ми можемо отримати округи, від яких не буде жодного кандидата, а будуть округи, які будуть представлені кількома кандидатами від різних партій, які в партійному рейтингу мають хороші позиції.

Олександр Черненко для видання INSIDER

0 коментарів

Залишити відповідь