“Невстановлені особи”. Як у Черкасах розслідують найгучніші вбивства останніх 10 років

Повернення в 90-ті? Останній місяць саме це питання з ознаками риторичності мало не найбільше на вустах у жителів провінційного міста на Дніпрі. Натяк на загострення криміногенної ситуації в обласному центрі зумовлений двома фактами, які доволі провокативно збіглися в часі, вклавшись у кілька днів.

Перший, абсолютно об’єктивний. Новина про жорстоку розправу над депутатом міської ради Михайлом Бінусовим без перебільшення шокувала Черкаси вночі 28 вересня. Автоматна черга, “море” гільз і всі ознаки замовності вбивства, – викликають неприємні асоціації з “тими днями”.

Другий факт має більше штучний вигляд. 2 жовтня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков під час прес-конференції повідомив про затримання людей, на яких “повісив” купу злочинів, а самих “чоловіків” приплів до напівзабутого черкаського ОЗГ “Торпеда”. Як би абсурдно не звучала остання прив’язка, посада і вплив людини, що таку інформацію озвучила, прикувала ще більше уваги до Черкас.

У зв’язку з вищезазначеним, “ІнфоМІСТ” згадує найбільш резонансі вбивства в Черкасах останніх 10 років і актуалізує інформацію щодо розслідування їх правоохоронними органами.

Листопад 2014 року. У мікрорайоні «Митниця» чоловіка розстріляли з автомата

Конкретно цей випадок примітний насамперед  формою розправи. За майже 6 років від останнього подібного інциденту у Черкасах встигли відвикнути від таких зухвалих і відвертих актів.

Фабула. “Думав, салюти, а виявилося АК”, – писав один із користувачів “Фейсбуку” тієї ночі.

4 листопада 2014 року близько 22-ї години в мікрорайоні “Митниця” за адресою Героїв Дніпра, 83 сталося вбивство. Двоє невідомих під’їхали до магазину “Делікат” на автомобілі “Опель” і звідти розстріляли жертву із автомату Калашникова.

Фото – “Про головне”

Загиблим виявився 31-річний Віталій Рогачов, який від отриманих поранень помер на місці.

Черкаська міліція за цим фактом відкрила кримінальне провадження за ч. 2 ст. 115 (Умисне убивство, вчинене за попередньою змовою осіб) ККУ, а невідомих на автомобілі було оголошено в розшук. Автомобіль “Опель Вектра” був знайдений вже наступного дня спаленим біля храму “Білий лотос”.

Слідчі становили, що це був не перший замах на життя Рогачова. У грудні 2013 року невідомі обстріляли його автомобіль з автомата на дорозі Кіровоград-Черкаси. Також у серпні-вересні 2014 року Рогачов мав конфлікт з певними “криміногенними елементами” щодо перерозподілу “підконтрольних точок” на автобані.

Крім того, власні джерела в правоохоронних органах натякнули на зв’язок цього вбивства із іншим доволі резонансним для області випадком. 29 вересня того ж року біля одного з військових складів в Дубіївському лісі були знайдені вбитими та закопаними двоє чоловіків 32 та 27 років. Обоє, як інформували ЗМІ, мали зв’язки із кримінальним світом, обоє не так давно перед тим вийшли із в’язниці. За словами нашого співрозмовника в поліції, вбивство на “Митниці” може бути, так би мовити, “отвєткою”.

Додамо, що Віталій Ігоревич був зареєстрований як підприємець і займався роздрібною торгівлею.

Результат роботи правоохоронців

Як зазначається у відповіді СК ГУНП на інформаційній запит “ІнфоМІСТ”, осіб, що вчинили цей злочин, не встановлено. Проводяться необхідні слідчі дії.

Нині справа розглядається в Придніпровському суді Черкас. Останні ухвали датовані 27 липня цього року. Суд надав тимчасовий доступ до документів мобільних операторів, якими, за версією слідства, могли користуватися вбивці тієї ночі.

Серпень 2008. Убивство директора “Сєдовського” ринку Юрія Нечипоренка

Фабула. 26 серпня 2008 року близько 19.30 застрелили директора ринку по вулиці Сєдова Юрія Нечипоренка.

Того вечора чоловік приїхав на автомобілі до свого дому в провулку Водоп’янова, що в мікрорайоні “Хімселище”. До нього під’їхали на моторолері двоє невідомих в шоломах, один з них вистрілив з пістолета в Нечипоренка: влучив у серце і голову. Нечипоренко, який перебував у авто, помер на місці. Були знайдені 4 гільзи.

При цьому зазначалося, що вбивство було здійснено при свідках, які перебували в цей час на подвір’ї.

Згодом були неофіційно озвучені дві основні версії вбивства: перша – перерозподіл сфер впливу на ринках Черкас, друга – Нечипоренко став на шляху розповсюдження наркотиків на “Сєдовському ринку”.

Фото – “Україна кримінальна”

Журналіст-криміналіст Володимир Лимаренко, який писав про це вбивство у 2008-році, переконаний, що злочин пов’язаний із діяльністю Нечипоренка на посаді директора ринку.

– Він щось там знайшов, а оскільки він правоохоронець, екс-прапорщик СБУ, то знайти він міг легко, – розповідає “Інфомосту” Лимаренко, –  Схоже, він намагався щось «усунути». Не треба забувати, що таке ринки. Ринки і їх контролери – це те, що завжди пов’язане з кримінальним: бо це велика кількість готівки, паралельне обкладення податком, тобто рекет. Із інсайдерської інформації вдалося дізнатися, що кіллери були немісцеві: чи з Криму, чи Дніпропетровська.

Лимаренко додає, що, за його інформацією, за кілька днів до вбивства, відомі у кримінальному світі Черкас люди чомусь покинули Україну (про це писали у 2009 році – ред.)…

Зазначимо, що відомості про кримінальне провадження по вбивству Нечипоренка внесені до ЄРДР 31 грудня 2013 року за ознаками правопорушення, передбаченого п. 12 ч. 2 ст. 115 ККУ (умисне вбивство, вчинене за попередньою змовою осіб).

Результат роботи правоохоронців

Як зазначається у відповіді СК ГУНП на інформаційній запит “ІнфоМІСТ”, осіб, що вчинили цей злочин, не встановлено. Проводяться необхідні слідчі дії.

Інформація щодо судових засідань по цьому кримінальному провадженню в реєстрі судових рішень відсутня.

Березень 2008. Убивство бізнесмена з кримінальним минулим Юрія Бондаренка

Фабула. Напад на Бондаренка, відомого в кримінальному світі під прізвиськами “Кабан” і “Повидло”, стався близько 1-ї години 6 березня 2008 року в під’їзді будинку потерпілого. Кілер двічі вистрілив йому в живіт з обрізу мисливської рушниці 12-го калібру.

Важкопораненого Бондаренка госпіталізували спочатку до Третьої міської лікарні, а потім в столичну клініку, проте його життя не вдалося врятувати.

Як повідомляли ЗМІ, Бондаренко – виходець із кримінального світу, а саме із ОЗГ “Торпеда”, того самого, що завдяки міністру внутрішніх справ отримало всеукраїнський розголос. На час своєї загибелі він мав легальний будівельний бізнес. Серед версій вбивства – суперечності всередині ОЗГ або ж “земельний” конфлікт.

– На той момент вбивство пов’язували із конфліктом навколо земельної ділянки біля ЧПК, – розповідає спірозмновник “Інфомосту”, який на той час працював у правоохоронній системі міста.

Журналіст Володимир Лимаренко пригадує, що у 2008-му йому майже нічого не вдалося дізнатися про це вбивство:

– Якби була інформація про мотиви, то питання виходу на людей, яким це було вигідно, швидко би вирішилося, – каже він.

Зазначимо, що відомості про кримінальне провадження внесені до ЄРДР 31 грудня 2013 року за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 ККУ (вбивство).

Результат роботи правоохоронців.

Як зазначається у відповіді СК ГУНП на інформаційній запит “ІнфоМІСТ”, осіб, що вчинили цей злочин, не встановлено. Проводяться необхідні слідчі дії.

Інформація щодо судових засідань по цьому кримінальному провадженню в реєстрі судових рішень відсутня.

Жовтень 2007. Убивство бізнесмена Андрія Перехреста

Фабула. 25 жовтня 2007 року близько 19.30 вечора невідомі кілери скоїли напад на 36-річного підприємця Андрія Перехреста. У чоловіка стріляли із кількох пістолетів, коли він виходив зі спортивного клубу “Атлантіс”, що в мікрорайоні “Громова”.

Через кілька днів він помер у лікарні.

Серед версій слідства – бізнес-конфлікт.

– На нього нападали не вперше. Першого разу 11-річна дівчинка загинула, здається, – пригадує Володимир Лимаренко.

Невського, 27. Як розповідають сівпрозмовники “Інфомосту”, тут був здійснений перший замах на бізнесмена

– Тікаючи, він прикрився дитиною, яка гралася на дитячому майданчику. Їй влучили в горло, і вона померла в лікарні, – розказує співрозмовник “Інфомосту”, який у 2007 проживав в мікрорайоні “Громова”.

Відомості про кримінальне провадження внесені до ЄРДР 25 грудня 2013 року за ознаками правопорушення, передбаченого п. 12 ч. 2 ст. 115 ККУ (умисне вбивство, вчинене за попередньою змовою осіб).

Результат роботи правоохоронців

Як зазначається у відповіді СК ГУНП на інформаційній запит “ІнфоМІСТ”, осіб, що вчинили цей злочин, не встановлено. Проводяться необхідні слідчі дії.

Інформація щодо судових засідань по цьому кримінальному провадженню в реєстрі судових рішень відсутня.

Наостанок – коментар від експерта.

Як бачимо на прикладах із нашого матеріалу, жодне із гучних замовних вбивств в Черкасах не розкрите за багато років. Ми запитали у Володимира Лимаренка, який неодноразово висвітлював у своїх статтях подібні злочини, в чому складність розкриття таких вбивств.

– По-перше, розкриття замовного злочину – дуже важка справа, що потребує і великих ресурсів, і серйозних фахівців. Замовне вбивство – це серйозний злочин, що ретельно готується і планується. Якщо людина на це наважуються, ретельно все продумується, із залученням професіоналів.

По-друге, рівень професіоналізму наших правоохоронних органів із початком Незалежності почав знижуватися. Міліція почала зростатися із криміналом, бізнесом і “кришуванням”. З’явилися стійкі зв’язки із кримінальним світом. Тобто розкриття подібних злочинів наштовхується на проблему злиття криміналу з правоохоронними структурами.

По-третє, ми маємо “неадекватну” кількість правоохоронців щодо ситуації в країні: їх набагато менше, ніж має бути насправді, – пояснює Лимаренко.

Замість епілогу

З приходом нового тисячоліття в Черкасах, як і в будь-якому українському місті, особи, які рулили “по-понятіях” в 90-х, почали легалізовувати власну діяльність через бізнес або політику. Проте кримінальне минуле відпустило не всіх. До когось воно повернулося у вигляді кулі від опонентів, а хтось, можливо, став жертвою обставин, перейшовши дорогу не тому. Це вилилося в цілу низку гучних вбивств у обласному центрі уже в 2000-х роках.

Як показують останні криваві події в місті, зухвале і показове вирішення протиріч через зброю – це не газетні статті з минулого, а шокуюча реальність сьогодення.

Попереджувати повторення кровопролиття повинні об’єктивне розслідування та, як наслідок, справедливе покарання для злочинців. Проте, як бачимо на прикладах із нашого матеріалу, в плані розслідувань гучних замовних вбивств правоохоронна система демонструє абсолютне безсилля. У таких умовах не варто відкидати варіант, що ще хтось, усвідомлюючи безкарність, захоче пригадати своє кримінальне коріння.

Сергій Макаренко

0 коментарів

Залишити відповідь