Не сподобалось – іди до іншого, – головний медик Черкас розповів про етапи реформування галузі медицини

22.11.2017, 12:25

Начальник департаменту охорони здоров’я Олег Стадник розповів про основні етапи реформування галузі медицини, які чекають на черкащан. Каже: комунальні заклади охорони здоров’я міста до впровадження реформи готові. 

Закони, які ухвалені Верховною Радою і перебувають на підписі у Президента, вступають у дію із 1 січня 2018 року, тоді як старт приписної кампанії – 1 квітня 2018 року, а фінансування первинної медичної допомоги через Національну службу здоров’я України починається із 1 липня 2018 року. Всі медичні послуги, які будуть фінансуватися за програмою медичних гарантій, стартують із 1 січня 2020 року.

– 2018-го року ми житимемо у двох вимірах: початок, коли набувають чинності закони, ми житимемо за рахунок медичної субвенції, як і зараз. Це означає, що для медицини залишається паперовий документообіг, сума, яка видається на заклади охорони здоров’я Черкас, залишається на рівні 2017 року. Для первинної медичної допомоги субвенція діятиме до 1 липня 2018 року. Ліки як додатково купували, так і будуть купувати, обслуговування за пропискою поки що залишається, необхідність доплачувати за послуги медичних працівників з власної кишені, на жаль, також буде залишатися, – розповідає Олег Стадник.

Із 1 липня 2018-го стартує підписання договорів із Національною службою здоров’я України. До цього часу комунальні заклади мають провести автономізацію, набувши статус комунальних некомерційних підприємств з усіма правами, зокрема права самостійного формування штатів, розпорядження коштами тощо.

За словами Стадника, Черкаси вже створили такі заклади, їх треба лише привести у відповідність.

Один із кроків для закладів охорони здоров’я – забезпечення комп’ютеризації первинної ланки. У Черкасах такий програмний продукт вже придбали. При цьому інформація про пацієнта залишатиметься на серверах міста, тому буде власністю закладів, гарантується захист та збереження конфіденційної інформації про пацієнтів, створено цифровий підпис.

Натомість програма eHealth об’єднуватиме реєстри медичних закладів, лікарів та пацієнтів.

Також мають бути забезпечені чергові кабінети первинної медичної допомоги.

– Це найближче завдання, яке ми протягом грудня-січня будемо реалізовувати. Розповідають про те, що екстренна медична допомога не буде виїжджати на виклики по підйому температури. Вона дійсно не буде цього робити. Бо комунальні комерційні підприємства будуть зобов’язані утворити кабінети, куди будуть іти пацієнти, які не перебувають у загрозливому для життя стані, – зауважив Стадник.

Додавши, що, наприклад, у Польщі, екстренна медична допомога виїжджає лише на пожежі, ДТП, коли людина непритомна або ж до дітей у тяжкому стані.

– Там лікар не їздить на всі виклики, на крайній випадок він дає свій закритий номер телефону, якщо знає, що пацієнт має серйозну хворобу. Якщо треба, то лише лікар набирає екстрену медичну допомогу. Якщо ж це банальний гіпертонічний криз – рекомендує прийняти ліки або ж призначає позачергову зустріч наступного дня.

Щодо допомоги у вечірній час, то сімейний лікар прийматиме до 20 години вечора. У інших випадках – працюють приймальні відділення лікарень.

Невідкладна допомога по сімейній медицині: конгломерація лікарів, які працюють на певній території об’єднуються і домовляються, що вони чергують раз на місяць у вечірній час або раз чи два на місяць у вихідні. Але забезпеченість цього чергування неінтенсивна – на 50 тисяч населення – 1 лікар. Саме тому в інтересах пацієнта вчасно звертатися до сімейного лікаря.

Ще одна перевага – застосування системи ІСРС-2 – це міжнародний класифікатор первинної медичної допомоги. Його розробили всесвітня асоціація сімейних лікарів. Ним користуються у 40 країнах світу.

ICPC-2 – саме та система, що дозволяє кодувати причину кожного окремого звернення пацієнта до лікаря. Лікар тепер зможе класифікувати не лише хвороби, але й симптоми, і це те, на що сімейні лікарі чекали вже дуже давно, але лише зараз змогли втілити в життя.

Важливий крок для пацієнтів – укладення декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги.

– Проект декларації розроблений, є порядок вибору лікаря і є додаток “декларація”. І цю декларацію заповнює пацієнт. Ту частину, яка стосується дітей, заповнює опікун. І лише внизу міститимуться дані лікаря і дані надавача послуг первинної медичної допомоги, – інформує головний медик Черкас.

До початку приписної компанії, яка стартує 1 квітня 2018 року, якомога повнішу інформацію про лікарів обіцяють розмістити і на сайті Черкаської міськради, а не лише медичних установ, аби громадяни мали змогу ознайомитися детально та обрати медика. Вибір не залежатиме від місця проживання пацієнта.

Комунальні медичні заклади зможуть перейти на фінансування від Національної служби здоров’я України лише за умови, що всі заклади міста чи району стали автономними. 

– З’явиться можливість розвантажити міський бюджет із 1 січня 2019 року на, припустимо, 85 млн грн, які дасть держава на утримання сімейних лікарів. Тож для міста вигідно вкласти 5-10 мільйонів, аби потім зекономити. Інакше ті, хто цього не зроблять, утримуватимуть себе самі.

За період із 1 квітня до 1 липня 2018 року кожен має обрати собі лікаря. Цей період Стадник вважає достатнім, аби зрозуміти, хто саме підходить для лікування. Але для тих, хто не впорається, є так звані “вікна можливостей”. Перше – 01.07.2018, друге – 01.10.2018. Тобто наприкінці кварталу ще можна укласти угоду із Національною службою.

Хто втрапить у “перше вікно” – матиме бонуси. За дітей і людей похилого віку надаватимуть додаткові коефіцієнти.

А вже із 1 січня 2019 року для первинної ланки зникає медична субвенція. Далі починається фінансування або капітаційне із Національної служби здоров’я, або ж фінансування власника. Якщо до цього часу на угоди із службою не перейти, власник – міська рада – із своїх коштів платить сімейним лікарям заробітну плату.

Що дають нововведення?

У межах реформування відбуватиметься поступова відмова під паперового документообігу, збільшення сум фінансування (2018 – 370 грн на одну особу, 2019 – 410 грн, 2020 – 500 грн), можливість збільшення зарплати лікаря. Вузькі спеціалісти будуть у міській діагностичній поліклініці до того моменту, поки МОЗ не визначиться із способом їхнього фінансування.

– Коли сімейний лікар отримуватиме по 370 грн за одного пацієнта, а він може набрати дві тисячі пацієнтів в рік, це буде 720 тис. грн. Працюватиме і лікар, і дві медсестри, і адміністративний штат. Автоматично відпаде необхідність неефективних додаткових затрат. Хороший лікар ніколи не погодиться на рівність зарплати із тим, хто набрав втричі менше пацієнтів. Тому він вимагатиме хорошої зарплати. У іншому разі, при спрощенні оформлення медичної практики, він оформить ліцензію на підприємця, візьме в оренду кабінет і почне працювати виключно на себе, – говорить головний медик міста.

– Якщо ми далі наслідуватимемо досвід Польщі, то керівниками закладів охорони здоров’я стануть менеджери-економісти, які отримуватимуть набагато менші зарплати, ніж практикуючі лікарі. Сьогодні він керує лікарнею, завтра – школою. Їхня основна функція – оптимальне утримання тієї структури і вилучення непотрібних економічних затрат, – зазначає медик.

Що отримує пацієнт? 

Найперше – якість обслуговування, безкоштовне надання ліків за програмами, також розширюються програми відшкодування, зокрема для вагітних жінок, а також ліки для різних депресивних станів та психозів.

Позитивним фактором є і право вибору лікаря та закладу. До 14-ти років лікарів дітям обирають батьки, після – реєструватимуться самостійно. Прикметно, що сімейний лікар опікуватиметься і дорослими, і дітьми.

– Зникнуть скарги пацієнтів на дії того чи того лікаря. Не так – змінюйте. Щодо хабарів: немає логіки його давати, бо лікар працює заради пацієнта, – додає Стадник. – Зараз час професійних, талановитих лікарів.

0 коментарів

Залишити відповідь