Мільйони на розвиток, – у Черкасах «зібрали плоди» співпраці «Урожаю» та громад (фото)

07.03.2018, 17:08

Підсумки та плани на майбутнє. У Черкасах на «Форум із  питань взаємовигідного партнерства громади, бізнесу та влади», який ініціювали Група МХП та БО «БФ «Урожай-громаді» , зібрались близько ста представників. Головне завдання зустрічі – окресли пріоритети подальшої співпраці.

Форум став вже традиційним, адже цьогоріч проводиться втретє.

Спільно із Благодійним фондом «Урожай-громаді» вдалося реалізувати соціальних проектів на 8,5 млн грн, надаючи підтримку близько 100 населеним пунктам Черкаської та Київської областей.

І це не лише ініціативи, спрямовані на розбудову інфраструктури. Протягом минулого року приділяли особливу увагу підтримці молоді, якості життя, організовували поїздки за кордон для переймання досвіду успішних громад, навчання для сільських голів.

Головна мета проектів, говорить директор ТОВ «НВФ «Урожай» Олександр Воскобойнік, – розвиток сільських територій, спроможності та незалежності громад.

– Подібна зустріч з представниками громад – це ще один крок до налагодження якісної співпраці з ними, – розповідає директор ТОВ «НВФ «Урожай» Олександр Воскобойнік. – Адже наше підприємство зацікавлене в тому, щоб території присутності агроіндустріального холдингу МХП розвивалися, а не занепадали, як більшість сіл сьогодні. Для цього ми насамперед залишаємося сумлінним платником податків, скажімо, тільки торік «Урожай» сплатив  понад 200 млн грн у бюджети різних рівнів. Додатково спрямовуємо кошти на підтримку соціальної сфери сіл: на ремонт закладів охорони здоров’я, шкіл, сільських будинків культури тощо. Таким чином ми намагаємося жити одним життям з селом, з тими людьми, які довірили нам свої земельні ділянки.

У свою чергу директор благодійного фонду “Урожай-громаді” Тетяна Волочай представила проекти, які вдалося реалізувати протягом 2017-го року. Жартує, все зроблене складно вмістити в одну презентацію.

–        Для нас важливо, щоб проекти були актуальними для людей. І коли сільські голови говорять, що вони готові працювати на умовах  співфінансування, то це свідчить про важливість питання, – зауважує Тетяна Волочай. – Цього року ми вже втретє пропонуємо громадам брати участь у  конкурсі мікрогрантів. Перемогу здобудуть десять авторів найбільш соціально значущих проектів і отримають на їх реалізацію по 50 тисяч гривень. До речі, ми беремо на себе і  зобов’язання з організації навчання сільських голів писати проекти та подавати конкурсні заявки.  Також переможці конкурсу мікрогрантів матимуть можливість відвідати одну з європейських країн  і перейняти досвід місцевого самоврядування.

Якщо кілька років тому учасники конкурсу мікрогрантів, оголошеного Фондом,  зосереджували увагу на «проблемах сьогоденних» на зразок заміни вікон у приміщеннях, ремонтів доріг, то зараз найчастіше – на проблемах розвитку громад. На кожний із проектів «Урожай-громаді» за підтримки ТОВ «НВФ «Урожай» спрямовували по 40 тис грн.

Відтак у громадах з’явився мотузковий парк, 2 фітнес-зали, чотири камери відео спостереження, які встановили для убезпечення у селі Дирдин, що на Городищині. У Степанцях запрацював кабінет лікувальної фізкультури, де у рамках співфінасування проекту сільрада виділила 11,5 тис грн.

У Катеринополі встановили  автономні системи освітлення пішохідних переходів, які функціонують на основі сонячних батарей.

У Єрківській ОТГ вдалося розвинути місцевий Центр надання адміністративних послуг, а в селі Корнилівка облаштували фітнес-зал.

Тоді як у селі Босівка, що на Лисянщині, створили стоматологічний кабінет.

Вдалося реалізувати і низку креативних молодіжних проектів: волонтерську ініціативу «Допомагай і подорожуй», «Школа за чисте довкілля» (на базі Звенигородської школи №5), спрямований на популяризацію сортування сміття, «Майстерня сільських ініціатив», «Студія елементарного музикування», обласний конкурс «Наукова ліга».

Команда «Допомагай і подорожуй» влітку з 25-30 волонтерів віком від 18 до 25 років відправляється у семиденний тур на одному автобусі, проводячи по дню у кожному пункті.

– Наша мета – популяризувати молодіжний волонтерський рух в Україні,розворушити молодь, – розповідає співзасновник громадської  організації «Допомагай і подорожуй» Денис Андрученко. – Ми їздимо по громадах, збираємо молодь, обираємо актуальні для села проблеми, з якими можемо впоратися спільно, наприклад, прибрати якусь територію. Це об’єднує і допомагає усвідомити, що зміни починаються з нас – молодих і енергійних. Благодійний фонд допомагає нам фінансово із організацією таких поїздок, вже встигли відвідати більше 50 сіл.

Також у рамках діяльності Фонду 270 старшокласників відвідали Верховну Раду України.

Про хід реалізації проектів протягом року дізнавалися на сторінках газети «Урожай-громаді», яку селяни мали змогу отримувати безкоштовно.

Серед ініціатив у сфері охорони здоров’я є забезпечення послугою пересувної стоматології на сільських територіях, адже недоступність медицини у віддалених населених пунктів є однією із найголовніших проблем.

А також протягом року здійснювався виїзний прийом лікаря-кардіолога.

Діляться досвідом співпраці із «Урожаєм» і керманичі громад.

В.о. старости села Шендерівка , що на Корсунщині, Володимир Щербина відзначає:

– «Урожай» займає третину земель. У селах проживають в основному люди пенсійного віку. Ми пережили період, коли землі просто обростали бур’янами. Завдяки спільним ініціативам, села живають, реалізували немало всього хорошого, однак хочеться ще більше і більше нових соціальних програм. Тож будемо раді подальшій продуктивній співпраці.

Вже підготували проект на прийдешній рік у селі Хлистунівка  Городищенського району. Як розповіла нам голова села Наталія Сенкевич, тут хочуть створити стоматологічний кабінет.

– Працюємо з «Урожаєм» давно впродовж багатьох років, допомагає нам в усіх починаннях. Зокрема у цьому році Благодійний фонд зробив гарну річ – для нас виготовили календарі із головами-жінками сіл Черкащини. Було дуже приємно. Ми виграли кошти на проект і створили фітнес-зал, тож тепер жіноча частина села із задоволенням відвідує центр. Бо раніше для прекрасної половини не було такої можливості. 40 тисяч гривень виділив «Урожай», а ще 35 – сільська рада. Не обійшлося без допомоги і самих селян, які допомагали власноруч облаштовувати територію. У цьому ж році хочемо облаштувати стоматологічний кабінет, бо є приміщення, а от обладнання застаріле, – розповідає пані Наталія.

Має успішний досвід співпраці з «Урожаєм» і в.о. старости села Завадівка, Корсунщина, Анатолій Куліченко:

– Люди на місцях мають бути самі ініціаторами і рушійною силою змін,  закликати до конкретних дій. Я побував у Польщі і побачив, які поляки активні, нам цьому варто повчитися. Завдяки «Урожаю» нам вдалося відновити повноцінну роботу місцевого медичного закладу. Раніше приміщення було зруйноване, ми взяли його на баланс сільської ради, замінили покрівлю, встановили євровікна, але цього не було достатньо. А вже минулоріч зробили свердловину, внутрішній туалет, каналізацію.  49 тис  грн надав «Урожай», а ще 63 – бюджет сільради і місцевої громадської організації.

Додамо, що конкурс мікрогрантів відбувається вже третій рік поспіль, призовий фонд-2018 – півмільйона гривень. Тож автори найуспішніших проектів отримають по 50 тис грн, а також матимуть можливість відвідати одну з європейських країн і перейняти досвід місцевого самоврядування.

Також серед учасників Форуму було проведено розіграш цінних подарунків. Нетбук дістався Наталії Гибало, голові Петриків, що на Городищині. А  настільні канцелярські набори виграли голова Беркозівки, що на Канівщині, Іван Вощан, та голова Моринської ОТГ, що на Корсунщині, Анатолій Видута.

 

0 коментарів

Залишити відповідь