Made in Cherkasy, – потенційним інвесторам демонструють, чому варто створювати бізнес на Черкащині (фото)

23.09.2016, 12:56

22 вересня на Черкащині відбулася найочікуваніша бізнес-подія року – ІІ Міжнародний інвестиційний форум, який відвідали керівники більше ста компаній не лише з України, а й з-за кордону. Як і минулоріч, захід має формат «бізнес для бізнесу», аби по завершенню форуму область отримала конкретні пропозиції від конкретних потенційних інвесторів.

Розпочався форум із дискусії щодо інвестиційної привабливості регіону, яку високо оцінили не лише представники міської та обласної влади, а й запрошені гості: бізнесмени та експерти з Польщі, Німеччини, Туреччини, Сінгапура, Нідерландів та ін.

– Між владою і бізнесом на Черкащині є порозуміння та плідна співпраця. Ми – партнери! Ми маємо чітку стратегію розвитку до 2020 року. Одна з її цілей – створення конкурентоспроможного регіону. Головне для цього – інвестиції, – звернувся із вітальним словом голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко. – Сьогодні ми представимо механізми, завдяки яким ще більш покращуватимемо бізнес-клімат в області.

forum8
Юрій Ткаченко закликає підприємців бути партнерами зі владою

Переконатися в тому, що в інвестора на Черкащині є підтримка, встиг президент холдингу “Сатурн” Олександр Громико, який створив компанію ще студентом. Так званий «клон» китайського заводу, який виробляє пральні машини, електрочайники, м’ясорубки, сушки для фруктів, тепловентилятори, працює в Каневі. Тож продукцію, виготовлену в Україні, можна знайти на полицях маркетів у Румунії, Франції, Польщі, Чехії, Словаччині.

saturn
На фото – Олександр Громико

– Зараз на Черкащині для бізнесу ми не бачимо перепон. Великий плюс, що тут реально люблять інвестора. Тут для нього створюють тепличні умови. Хіба червоної доріжки не стелять, – посміхається Олександр Громико. – Коли ми прийшли до губернатора, то відразу заручились підтримкою. Він навіть особисто показував нам вільні майданчики для розширення виробництва. І ось ми вже працюємо над новим заводом у Черкасах.

За словами президента «Української Бізнес Асоціації» гендиректора журналу «Бізнес» і модератора зустрічі Володимира Чепового, Черкащина має своє обличчя та потенціал.

– Уже два роки ми співпрацюємо з черкаською владою, – каже. – До того об’їхали майже всі області. Але бажання реально залучати інвестиції побачили тільки на Черкащині.

chepovyj
Черкащина має своє обличчя та потенціал, переконаний Володимир Чеповий

«Українська Бізнес Асоціація» стала співорганізатором ще форуму-2015, результатом якого стало створення дієвих інструментів на Черкащині – Агенції регіонального розвитку та концепції агроіндустріальних парків.

Індустріальні парки входять у топ-5 механізмів, за допомогою яких можна залучати інвестиції, зазначає голова комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк.

За його словами, нині на розгляд до парламенту подані низка законопроектів щодо податкових інвестиційних стимулів, які дозволять Україні з’явитися на інвестиційній мапі світу.

galasyuk
“В Україні критично бракує інструментів економічного розвитку”, – вважає Віктор Галасюк

Голова комітету також розповів, як невелике містечко в Ізраїлі, яке перебуває під постійною загрозою тероризму, створило показовий індустріальний парк, що є неабияким стимулом для тих, хто стверджує: яким може бути економічне зростання, коли в нас гібридна війна та геополітична нестабільність.

– Сьогодні в Україні критично бракує саме інструментів економічного розвитку. Є багато посадовців із гарними баченнями і візіями, але конкретних механізмів немає, аби втілити задумане. Я на днях зустрічався із мером маленького містечка в Ізраїлі. Їхня історія мене просто вразила: 43 тисячі жителів, розташовані на західному березі Йордану. У цьому місці створили економічне диво, і мера обирають 24 роки, який зробив ставку на індустріальний парк. Зараз там парк найбільший в Ізраїлі, що став економічним сенсом містечка. Там працюють понад 300 кампаній, рівень безробіття – 0,7, мер безробітних знає по прізвищах, середня зарплата – понад 2 тисячі доларів. Окрім того, туди приїжджають працювати тисячі палестинців, – розповів Галасюк.

Натомість успішні приклади розвитку бізнесу на Черкащині навів народний депутат України, секретар комітету з питань фінансової діяльності та банківської справи у ВР, співавтор законопроекту щодо експортно-кредитного агентства Максим Поляков.

На фото - Максим Поляков
На фото – Максим Поляков

– У нас є і свої гарні приклади: було створене нове підприємство в місті Ватутіне, де завезене обладнання з Італії, працюють люди, і вже йдуть валютні надходження в країну. Агентство розвитку бізнесу також допомогло підприємству з Макіївки, яке зараз функціонує на Черкащині, нині там працюють 600 осіб, – констатує Поляков.

На переконання керуючого директора сінгапурської компанії HorzonInternationalLtd Пітера Стадлера, Україна має запропонувати бізнесу кращі умови, а не лише преференції щодо сплати податків.

– Останні два роки про Україну новини були негативними. Але це так не є, тож треба передати меседж донорам, адже все залежить від репутації. В інших країнах теж є проблеми з корупцією, наприклад, ще гірше у В’єтнамі. У багатьох країнах є певні стратегії маркетингу, які повинні бути в Україні. На жаль, українського ринку для багатьох моїх колег не існує. Вільні економічні зони є і в Польщі, і в Туреччині. Тому ви повинні запропонувати щось краще і діяти рішуче, – висловив думку Пітер Стадлер, зізнаючись, що одружений на українці.

forum9

Поділилися своїми успіхами у створенні парків іноземні гості з Польщі.

Першим взяв слово голова правління індустріального та технологічного парку польського міста-побратима Бидгоща Анджей Полграбскі. Там парк створили ще 11 років тому, зараз його площа -300 га. Індустріальний парк Бидгоща вже встиг отримати нагороду як один із найкращих технологічних парків Польщі.

Інвестували в будівництво 70 осіб, нині там працюютьтри тисячі осіб.

Сума інвестицій – 40 мільйонів, за 11 років на території спорудили 200 тис кв. м приміщень для різних видів промисловості.

Директор департаменту проектів із розвитку технологічного парку в місті Кельце Джоанна Рудавська порівняла індустріальний парк із п’ятизірковий готелем, де має бути все для комфорту компаній.

За її словами, у Польщі є 42 індустріальні парки, що зумовлює і велику конкуренцію, і велику кількість партнерів.

Парк в Кельце створили у 2006 році, вчилися на практиці інших, але, говорить Джоанна, не варто копіювати структури інших, треба під лаштуватися під місцеві нюанси економіки.

Історія України щодо створення індустріальних парків набагато коротша, аніж у сусідів. Адже закон ухвалений лише в червні 2012 року.

Робота із запуску парку довготривала, перша окупність для інвесторів – 6-7 років. Найважливіше – обрати ефективну територію, яка б змінізувала витрати на її облаштування.

model

На Черкащині нині розглядають кілька ділянок під агроіндустріальний парк. Одна з них у Золотоноші. Ця ділянка має площу у 25 га, там можливе виробництво сільськогосподарської та іншої техніки; виробництво, первинна та вторинна переробка продукції, виробництво тари, розміщення підприємства альтернативної енергетики. На форумі представили 3-D модель майбутнього парку.

За словами присутніх експертів, Україні бракує агрологістичного центру. Для створення такого розглядають зони Черкас і Сміли, де наявна потрібна інфраструктура.

Гроші самі не рухаються, потрібні люди, які перетворюють можливості на реальність

Наступний дієвий інструмент реалізації потенціалу – Агенція регіонального розвитку, яку представив на форумі Володимир Чеповий.

– Гроші самі не рухаються, потрібні люди, які перетворюють можливості на реальність. Агенція – це і є ті люди, які створюватимуть та реалізовуватимуть проекти розвитку, – зазначив Андрій Гінкул, який допомагав у створенні Агенції.

Особливістю є те, що її засновником стали обласна влада, асоціації підприємців, навчальні заклади та наукові установи і профільні громадські об’єднання. Тож інтереси всіх соціальних груп будуть враховані. Керівника Агенції обиратимуть на відкритому конкурсі.

Ця Агенція має унікальну концепцію фінансування, операційні витрати покриватимуться з трьох джерел: 30% – органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, 35% – місцеве бізнес-середовище, 35% – дохід від впровадження та реалізації проектів розвитку (витрати на реалізацію та управління в бюджетах проектів.

На переконання Чепового, фінансування не має бути монопольним, аби був збалансований вплив на ресурси.

Переваги від функціонування Агенції отримають як представники бізнесу, так і громадський сектор.

Для бізнесу:

– від реалізації проектів, залучення фінансових ресурсів для їх реалізації забезпечується розвиток інфраструктури, послуг, створення робочих місць, зростає привабливість регіону, і, як наслідок, вартість активів підприємст, розташованих на цій території;

– підвищується якість життя і умови проживання мешканців області, що працюють на цих підприємствах, без додаткового прямого фінансування безпосередньо підприємствами і фінансування додаткових програм соціальної відповідальності;

– участь в реалізації проектів регіонального розвитку.

Для громади:

– підвищення якості життя і умов проживання;

– Створення безпечного та комфортного середовища для проживання;

– активізація територіальної громади;

– модернізація та розвиток структури територіальних громад;

– залучення додаткових джерел фінансування на проекти територіального розвитку від міжнародних фінансових організацій з більшою, ніж у бюджеті, свободою використання.

Як повідомив голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко, документи для реєстрації Агенції регіонального розвитку вже подані, тож вона вже скоро розпочне роботу над залученням міжнародних грантів і донорських програм, супроводжуватиме проекти регіонального розвитку, як місцеві, так і міжнародні, надаватиме допомогу інвесторам і отримувачам інвестицій, а також забезпечуватиме захист цих проектів.

Уже сьогодні потенційні інвестори мають змогу відвідати привабливі для бізнесу території Черкащини, аби наочно переконатися у перспективності регіону.

0 коментарів

Залишити відповідь