Люди та технології: які новації запроваджують черкаські виробники, щоб рухатись у ногу з часом

13.03.2018, 12:30

Агропромислова галузь на сьогодні є однією із найбільш технологічних. Європейські партнери не дають відставати у впровадженні новацій як щодо обладнання, так і кваліфікації кадрового складу. Не виключенням є і Черкащина, де вже давно обрали інтенсивний спосіб розвитку.

Автоматизація виробництва та програми навчання й розвитку для працівників — на цьому акцентують увагу черкаські підприємства.

«Європейці дивуються, коли бачать наше обладнання»

Серед компаній, які охоче інвестують у виробництво та науку — група «Ukravit», що спеціалізується на виробництві добрив.

— Наша компанія вкладає гроші у виробництво та науку, тим самим показуючи, що ми працюватимемо не одне десятиріччя. Натомість багато компаній займаються просто імпортом і продажем, не маючи жодних вкладень — можна швидко зібрати валізу й закритись, — розповідає засновник групи компаній UKRAVIT Віталій Ільченко.

Вже навесні в Черкасах має розпочати роботу науково-дослідний центр, аналогів якому немає у Східній Європі.

Центр спеціалізуватиметься на глибинних дослідженнях в біохімічній галузі для розвитку фармацевтичного та агроринків. Центр працюватиме за єдиною концепцією, яка називається «зелена хімія». Це дасть можливість вивести українську науку і виробництво агро- та фармацевтичних продуктів на новий рівень, що передбачає виготовлення максимально екологічно чистих препаратів, які будуть безпечними для навколишнього середовища.

Установа розташується на майже 2 тисячах квадратних метрах. Нині компанія закупила усе необхідне обладнання найвищої світової якості та залучила до роботи трьох докторів наук з України та одного — зі Швейцарії.

Загалом у НДІ працюватиме близько 60 науковців.

— Європейці дивуються, коли бачать наше обладнання та жартома просять взяти їх на роботу. Кажуть, що не уявляли, що таке можливо в Україні, — говорить Ільченко.

Значну увагу приділяють і кадровій політиці. У кожному фахівці тут хочуть бачити експерта. Головним стимулюючим фактором називають достойну та конкурентну заробітну плату.

— Усе залежить від того, які умови ти можеш запропонувати. Якщо ти платиш нормальну зарплатню, поважаєш своїх працівників, вони бачать розвиток підприємства, то не підуть із нього. Якщо невелика різниця у заробітній платі вимагає виїзду за кордон, люди вже задумуються, чи потрібно їм це. Зараз уже наших фахівців запрошують за кордон на консультації. Для них це теж рівень, коли тебе сприймають як експерта. Люди, що працюють у нашій компанії, мають перед собою таку ж мету, як і я, — зробити «Ukravit» світовою компанією. Важко, довго, але поступово ми це робимо, — додає Ільченко.

«Комплексні програми розвитку дозволяють навчати агроспеціалістів та робітників з нуля»

Агроіндустріальний холдинг МХП — серед лідерів галузі за обсягами автоматизації виробничих процесів. Там, де для оброблення землі в минулому потрібно було послідовно використовувати кілька тракторів із різним обладнанням, тепер впорається лише один, але оснащений високотехнологічним мультифункціональним причепом.

Тож на повний цикл сільськогосподарських робіт витрачається менше паливно-мастильних матеріалів і менше запчастин. Залучається менше трактористів на одиницю площі, а урожайність та заробітна плата ростуть.

Фабрики холдингу повністю автоматизовані. Працівникам здебільшого необхідно лише слідкувати за правильною роботою обладнання. Автоматичні лінії здатні виконувати більшість технологічних операцій. Наприклад, устаткування для утилізації відходів на переробних комплексах повністю керуються комп’ютерами під наглядом операторів.

Співробітники ж постійно вдосконалюють свої професійні й особистісні навички за рахунок комплексних програм навчання та розвитку, що містять наставництво при введені на посаду, індивідуальний план розвитку та кар’єрного зросту,  який формується в залежності від позиції співробітника, компетенції та особистісних характеристик людини, оцінку та зворотній зв’язок від колег, доступ до онлайн-платформи розвитку й електронної бібліотеки компанії тощо.

У МХП констатують: профільна освіта аграріїв в Україні сьогодні не може запропонувати студентам актуальні знання щодо перспективних технологій агровиробництва, більшість молодих випускників не знає навіть більшості найменувань устаткування. Натомість впроваджені в МХП програми дозволяють навчати агроспеціалістів та робітників з нуля.

Для ознайомлення з усіма технологічними можливостями підприємства працівник проходить адаптацію та введення на посаду, знайомиться з усіма процесами та підрозділами.  На перші три місяці за кожним новачком закріплюється наставник із числа досвідчених робітників. Це суттєво зменшує витрати часу на засвоєння основних принципів роботи устаткування. А куратор зацікавлений в тому, щоб новий співробітник максимально органічно влився у виробничий процес. Після цього вже починаються тренінги, курси підвищення кваліфікації та навіть освіта у профільних навчальних закладах за рахунок підприємства, якщо того потребує індивідуальна програма розвитку працівника.

Підприємство вирішує більшість актуальних проблем своїх співробітників, надаючи безкоштовне службове житло у разі необхідності, трансфер на роботу й в зворотному напрямку, медичне обстеження, а також багато іншого. У кінці року оцінюються результати роботи: передбачені премії та приємні бонуси, зокрема — мотиваційні поїздки за кордон.

В холдингу заохочується вертикальний та горизонтальний кар’єрний розвиток, і для цього працівникові лиш необхідно продемонструвати бажання стати професіоналом у своїй сфері.

«Я прийшла на роботу ще зовсім «зеленою». Вперше на МХП потрапила ще в університеті, коли проходила практику. Мені тоді дуже сподобалося, і я вирішила, що повернуся після навчання. Після отримання диплому магістра я працевлаштувалася на МХП, — поділилася Марія Посохова, технолог комплексу з переробки курчат-бройлерів на одному з Черкаських підприємств МХП. — Приємно вразило, що мені надали місце для проживання. Не менш важливий момент, особисто для мене, — це хороший колектив, який завжди підтримує і допомагає вчитися. Я люблю навчатися новому – це відкриває перспективи кар’єрного зростання. А тут для кожного є своя ніша, головне — бажання і наполеглива праця».

Дмитро Сизоненко, майстер дільниці комплексу з переробки курчат-бройлерів, також прийшов на підприємство ще в студентські роки: «Поїхав на практику на 4 курсі і був вражений умовами та потужностями цього справді європейського підприємства. Саме тоді з’явилося бажання там працювати, і от — вже три роки я на підприємстві. Тут дають можливість розвиватися молодим спеціалістам, таке мало де можна зустріти».

 «Нас вчать європейські партнери»

Агрофірма «Поле», яка спеціалізується на виробництві органічної продукції, також не відстає у впровадженні нових технологій. Контроль якості продукції тут здійснюють у власній атестованій лабораторії, а також авторитетними європейськими лабораторіями. На дослідження в європейських лабораторіях загалом витратили близько 2 млн грн. У 2016 році компанія була сертифікована відповідно до стандарту FSSC 22000.

На сьогодні черкаська агрофірма експортує органічну продукцію до Нідерландів, Німеччини, Австрії, Великобританії, Італії, Бельгії, Австралії, Малайзії, Польщі, Чехії, Франції — більше 5000 тонн на рік.

— Наші європейські клієнти постійно нас навчають. Багато українців в силу ментальних особливостей сприймають зауваження як спроби збити ціну, це в нас у голові. Ми ж побажання партнерів сприймаємо як виклик для себе, працюємо і вдосконалюємося. Вкладаємо кошти в додаткове обладнання, що дає результат. Ті самі клієнти, які купували в нас за нижчою ціною, тепер купують дорожче. Бо покращується якість, — розповідає комерційний директор підприємства Олександр Томенко.

Органічна продукція в Європі насамперед асоціюється із безпекою та якістю. Тож на черкаському виробництві працює фотосепаратор.

Пристрій призначений для оптичного сортування за кольором сільськогосподарських культур, для витягування з порожніх матеріалів домішків, що відрізняються за кольором.

Фотосепаратор дозволяє відокремити домішки, які часто неможливо ліквідувати традиційними очищувальними машинами механічного та аеродинамічного типу.

Завдяки фотосепаратору вдається досягти 99,99% чистоти продукції, констатують у «Полі».

На виробництві також діє система НАССР.

На сьогодні у підприємстві працюють до 80 працівників. Менеджери відвідують закордонні виставки, де презентують продукцію агрофірми. Тож перевагу надають комунікабельним фахівцями, які знають іноземні мови. Керівництво не приховує: запропонувати надвисокі зарплати не в змозі, оскільки бізнес не з числа найбільших. Але для роботи із високотехнологічним обладнанням необхідна і відповідна кваліфікація фахівців.

«Потрібні висококваліфіковані кадри, які йдуть в ногу з часом»

ПАТ «Черкаський шовковий комбінат» виготовляє сьогодні близько 70 видів тканин. Черкаський слід не складно простежити на меблях, сорочках, плащах, постільній і столовій білизнах, портьєрах і спецодязі.

На черкаському комбінаті працюють більше півтисячі людей.

Із 2007-го почали працювати майже із чистого аркуша: певний період зі збитками, але із 2012-го — ситуація стабілізувалася. Вдалося знайти золоту середину, аби бути конкурентоспроможними на ринку не лише в якості, а й в ціні. Посприяло цьому придбання нового комп’ютеризованого обладнання.

Підприємство суттєво оновило технічну базу, модернізація якої дозволяє не лише економити на енергії, а й збільшити обсяги виробництва в рази. Тепер тут можуть виконати будь-яке замовлення.

Гордістю називають лінію термозольного фарбування, яку запустили лише півроку тому і якій на сьогодні немає аналогу в Україні. Імпортна високоякісна машина дає можливість профарбовувати тканини в один колір до 50 метрів на хвилину, а за добу — 60 тисяч метрів.

Директор та голова правління Ніла Мицик розповідає: найбільше «ЧШК» зараз потребує висококваліфікованих кадрів, які йдуть в ногу з часом та можуть якісно обслуговувати сучасне комп’ютеризоване обладнання.

— Був час, коли виникла проблема із реалізацією продукції. Нам треба було і за ціною, і за якістю випустити тканину, яка могла б конкурувати із китайською. Багато змінили, наприклад, збудували нову котельню, адже стара була на відстані 800 метрів від виробництва, ми втрачали на транспортуванні пари. Зараз 30% економії, — розповідає про енергоефективні заходи керівник.

Середня заробітна плата на підприємстві — в межах 7 тисяч гривень. Є висококваліфіковані спеціалісти, які отримують місячну зарплату 10-15-20 тисяч гривень. Працівники не приховують: серед очевидних переваг — офіційне працевлаштування, відпустки, лікарняні, вихідні згідно чинного законодавства. А ще, за потреби — кімнати в гуртожитках, які приватизовані підприємством як цілісний майновий комплекс.

0 коментарів

Залишити відповідь