lonhrid-1

Другий фронт: 10 цікавих фактів про Фестиваль нескореної нації Холодний Яр

8 липня 2016

Минулими вихідними у селі Грушківка Кам’янського району відгримів Фестиваль нескореної Nації Холодний Яр. Захід організували МГО «Сокіл», Самооборона Черкащини та «Національний Альянс». Фінансово підтримала фест Черкаська ОДА. Фестиваль проходив на Черкащині вже вдруге. «ІнфоМІСТ» зібрав цікаві факти із життя триденного наметового містечка.

Автор: Єлєна Щепак, фото Лариси Лавренчук

Не лише музика. Фестиваль нескореної Nації Холодний Яр не є музичним. Організатори вважають його культурно-просвітницьким і наголошують, що з 16 годин фестивального часу лише 4 – музична програма.

lonhrid-0

“Цей фестиваль не є «розважальним». «Розважальний» фестиваль в час, коли йде війна, не на часі. Насправді це – інформаційно-просвітницький захід, своєрідний фронт боротьби за душі, за голови українців”.

Новий рекорд. У 2016 році на фестиваль приїхало більше чотирьох тисяч людей із різних куточків України. Зокрема, представники Криму. Крім того, на фестиваль були гості з Білорусі. За підрахунками організаторів, у перший день було наполовину більше гостей фесту, аніж минулого.

lonhrid-3
lonhrid-4

Більшим цього разу було й наметове містечко: якщо раніше люди розташовувались лише на одному пагорбі поблизу ставка, то цього разу їм довелось ставити намети і по інший бік – за сценою.

Мандрівки Холодним Яром. Ще одним напрямом фестивалю було його історичне наповнення. Так, уперше цьогоріч власний майданчик мав Інститут національної пам’яті. Крім того, спеціалісти провели майстер-класи з пошуку даних в архіві. Також охочі могли взяти участь в екскурсіях Холодним Яром. На вибір було два варіанти: піша та велосипедна. Відкриттям «екскурсійного напрямку» стала організація фестивального автопробігу до могили Чорного Ворона в село Розумівка Кіровоградської області. Цю екскурсію зголосився провести кандидат історичних наук, старший викладач інституту післядипломної освіти ім. Василя Симоненка, автор книги «Отаманщина» Юрій Митрофаненко.
Екскурсія набула соціального характеру, адже в учасників виникла ідея спільними зусиллями навести лад на могилі отамана.

lonhrid-5

Ранок у Холодному Яру

Жыве Беларусь! У 2016 році фестиваль набув статусу міжнародний. Однією з родзинок фестивалю став виступ білоруського гурту ZATOCZKA. Зі сцени соліст гурту заявив, що поважає Черкащину, зокрема, через ультрас, оскільки футбольний клуб у його місті також має назву «Дніпро». Він навіть показав плакат гурту із наліпкою «Черкаського Дніпра», подарований черкаським ультрасом гурту кілька років тому на фестивалі «Бандерштат».

lonhrid-6

Крім того, соліст гурту хвалив українців за те, що ті бережуть рідну мову і попросив підтримати гурт у такому ж їхньому прагненні. Варто зазначити, що весь виступ ZATOCZKA відбувався білоруською.


“Завжди, коли ми потрапляємо в Україну, є по-доброму заздрість. Тут знають мову, про неї не забули. В Україні на рідній мові говорять від малого до старого. Це частина культури, сама країна. У Білорусі на сьогодні це не так. Є частина людей, що думають і говорять на рідній мові, решта вважає, що ми – з села чи ще звідкись. В Україні мова зробила націю. Ми – браття. Дехто каже, що наша сестра – це Росія. Це не так. Допомагайте нам підтримати і не забувати білоруську”, – звернувся зі сцени соліст гурту Макс Остроухов.

Унікальний кинджал. Уже традиційно, частиною фестивалю став літературний наступ. Протягом трьох днів із читачами спілкувалися Любко Дереш, Юрій Руф, Злата-Зоряна Паламарчук та інші гості. Одним із найочікуваніших був приїзд Василя Шкляра. Аби отримати автограф від автора, люди стояли по півгодини в черзі. Цікаво, що на зустріч Василь Шкляр привіз кинджал холодноярського отамана Андрія Чорноти (Юрія Дроботківського). Письменник привіз кавказький кинджал у піхвах в срібній оправі. Раритетною річчю він викликав захоплення у патріотів.

lonhrid-7

Гутірка з губернатором. Ще одним елементом Фестивалю нескореної нації були гутірки – дискусії відомих людей із політиками і відомими людьми. Цьогоріч до гостей фесту приїхали екс-нардепи Олесь Доній та Юрій Сиротюк, депутат облради Юрій Ботнар, боєць “Карпатської Січі” Юрій Черкашин “Чорнота”. Окрім того, до дискусії долучився голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко.

lonhrid-8
lonhrid-9

Члену оргкомітету, депутату облради від «Свободи» Юрію Ботнару довелось стати «адвокатом влади» – захищати губернатора від нападок однопартійця. За підсумками розмови Юрія Ткаченка з людьми Ботнар подякував очільнику області за те, що той наважився на спілкування із націоналістами, а не «відбувся» лише виступом зі сцени, як це часто буває в інших областях.

“На цьому фестивалі панує неймовірний патріотичний драйв. Радує, що аудиторія з кожним роком розширюється, він набирає обертів. Тут не тільки молодь, а й люди старшого віку. Спілкуються між собою, дізнаються нове про історію свого народу, свого краю. Я вдячний організаторам цього фестивалю, його натхненникам, усім, хто допомагав. Спільно вже плануємо, що треба зробити, аби наступного року цей фестиваль був ще кращим і до нас приїхали якомога більше людей. Такі об’єднуючі, патріотичні заходи нині особливо потрібні”, – каже Юрій Ткаченко.

Найкрутіша дискотека у Грушківці. Справжнім «вибухом» на фестивалі виявився виступ гурту Go-a. Гурт з Києва, що об’єднав у своїй творчості сучасні танцювальні біти, етнічний вокал і потужний гітарний драйв змусив танцювати кожного.

lonhrid-10

“Це було дивовижно! Просто мурахи по шкірі! Такої атмосфери не зустрічала на жодному фестивалі. В мене було враження, шо виступаю перед великим натовпом своїх друзів! Декілька разів так сильно переповнювали емоції, що навіть забувала, що стою на сцені! Хотілося обіймати всіх і кожного! Ось вони! Справжні Українці! Ось ці люди, за якими наше майбутнє! Якби всі були такими добрими, мудрими, сильними і чесними, як ці люди, то Україна просто була б раєм на землі! Хотіла після виступу піти десь заплакати від емоцій, але нас викликали на біс”, – говорить соліст гурту Катя Павленко.

Кубок Холодного Яру. Ще одною цікавинкою фестивалю був турнір із міні-футболу. Протягом кількох місяців усі охочі могли зареєструватися в інтернеті для участі у спортзмаганнях.

lonhrid-11
lonhrid-12

Тим часом у самій Грушківці для нього готували спеціальне поле. Зрештою за кубок Холодного Яру протягом трьох днів змагалися 12 команд. Найвправнішими виявилися гравці команди «Фенікс» із м. Кам’янка.

Постріляти в Путіна. Під час фестивалю для відвідувачів діяла низка майстер-класів. Серед таких – гончарство. Кожен охочий за 40 гривень між за допомогою гончарного круга зліпити тарілочку або підсвічник. На іншому майстер-класі можна було виготовити янгола з бісеру. Викупити його вартувало 20 грн.

lonhrid-13

Крім того, діяла виставка. На ній можна було придбати вироби з кераміки, патріотичні сувеніри, всілякі смаколики.

За кілька метрів від виставки пропонували постріляти з лука. За мішень – портрет президента Російської Федерації Володимира Путіна. 10 пострілів вартують 20 грн.

lonhrid-14
lonhrid-15

Окрім стрільби з лука, прізвище російського президента не «забували» й самі відвідувачі. Так, наприклад, своє авто прикрасив один із гостей фесту.

Благодійна складова. Під час фестивалю волонтери збирали кошти на допомогу дітям загиблих учасників Антитерористичної операції. Загалом було зібрано більше 13 тис. грн. Згідно з рішенням організаторів, їх буде витрачено на подарунки дітям загиблих АТОвців-черкащан.

lonhrid-16

У організаційному комітеті Фестивалю нескореної Nації вже заявили, що “Холодному Яру-2017” – бути. Цьогорічний же фест завершився виконанням гімну і спільним із гостями селфі.