Кишенькові Черкаси

18.05.2018, 12:26

Путівники – дуже популярний, аби не сказати єдиний, формат краєзнавчої літератури 1960 – 1970-х років. Зручний і інформативний, колись завжди наявний навіть у газетних кіосках: очевидна знахідка для численних гостей Черкас. Позаяк учора треба було дещо уточнити по одному з них, вирішив ознайомити вас із стилем матеріалів та їх наголосами. “Пам’ятні місця Черкас”, Дар’я Ястребова, Дніпропетровськ “Промінь”, 1971 рік. Два розділи навмання.

ВУЛИЦІ ЖОВТНЕВА І ЕНГЕЛЬСА

На 9 кілометрів від приміського села Червоної Слободи до мальовничого пригороду Соснівки простяглася широка пряма вулиця Жовтнева.

На цій вулиці відбувалися перші політичні демонстрації черкаських робітників. На ній знаходиться тютюнова фабрика, на одному з корпусів якої встановлено меморіальну дошку з написом: “На цій фабриці була створена перша в Черкасах організація РСДРП, яка очолила революційний рух робітників міста в 1905 році”.

Нині це один з промислових районів Черкас, який варто оглянути, щоб наочно пересвідчитись, яких успіхів досягли в мирному труді черкащани.

Збудований тут у 1935 році консервний комбінат переробляє місцеву сировину і виготовляє за рік 80 мільйонів банок м’ясних та плодоовочевих консервів. В районі, де згодом виріс комбінат, у 1921 році було створено сільськогосподарську комуну. Нині це велике садово-городнє господарство комбінату.
Завод “Хімреактив” випускає 207 видів продукції для підприємств хімічної промисловості. Свою першу продукцію завод почав виробляти в 1953 році.

Від вулиці Жовтневої зліва відгалуджується вулиця Енгельса, яка веде до хімічних підприємств Черкас. Ще кілька років тому це була міська околиця, за якою починався безкрайній степ. А тепер тут – великий житловий масив зі своїми школами, магазинами, побутовими комбінатами, одним з кращих у місті кінотеатром “Мир”.

Як символ дружби польського і українського народів у 1959 році тут закладено Алею Дружби. Трудящі Бидгощського воєводства Польської Народної Республіки посадили в алеї тисячу саджанців тополі. Черкащани подарували польським друзям тисячу саджанців лип та каштанів. Між Черкасами і Бидгощем – міцна дружба, тісні зв’язки в галузі культури і спорту. До Черкас приїжджали самодіяльні колективи з Бидгощського воєводства, гастролі яких пройшли з великим успіхом. Не меншим успіхом користувалися в Бидгощі виступи Черкаського державного заслуженого українського народного хору.

Зараз цей район інтенсивно забудовується і незабаром буде найкрасивішим у місті. Проектом передбачено спорудити тут Палац спорту, дитячий комбінат, стадіон, спортивний комплекс. Уже виріс корпус фінансово-кредитного технікуму – наймолодшого в Черкасах середнього спеціального навчального закладу, в якому навчається близько тисячі юнаків і дівчат.

Цей район міста – яскраве уособлення бурхливого розвитку Черкас у післявоєнні роки.

СОСНІВКА

Від Пагорба Слави, пройшовши повз дитячий парк і повернувши праворуч, ви потрапите на вулицю Шевченка, а далі – імені ХХІІ партз’їзду.
За вулицею Можайського закінчується жилий район міста і починається зелена оздоровча зона.
На березі Дніпра, в молодому сосновому лісі, черкащани обрали мальовниче місце і на честь 50-річчя Великого Жовтня заклали новий парк відпочинку. На пам’ятній гранітній брилі викарбували:

“Нащадку наш!
Відчуй через віки
Років минулих і красу, і силу
І дружній потиск щедрої руки,
Яка цей парк чудовий посадила!”

Тут буде встановлено величну арку і пам’ятний знак.

Вздовж алей насаджено молоді клени і дубки, розбито квітники, посаджено 70 порід дерев і кущів: катальпу, горіх, вербу, горобину, тамариск, яловець, калину, барбарис. Частина з них завезена з дендропарку “Софіївка” і Тростянецького заповідника. Поміж дерев пролягли викладені кам’яними плитами доріжки. Відкрито літній кіно-концертний зал “Жовтень” на 1300 місць. В парку чимало атракціонів.

Приваблюють своєю красою штучні озера з їх своєрідним ландшафтом, арочний міст, який перекинуто через глибокий яр.

Молодий парк уже став улюбленим місцем відпочинку трудящих. І вулиця, яка веде до нього, має назву молоду, сучасну – імені ХХІІ партз’їзду. Тут на шляху до Канева стоїть монументальна стела з профілем Кобзаря і символічними прикметами Черкащини. На ній викарбувані слова поета: “Оживуть степи, озера…”

Навесні, коли на деревах розпускається листя, вулиця схожа на зелений коридор. Особливо красива вона взимку. Широка, простора, вся іскриться на сонці. А увечері над нею сяють червоні вогники телевізійної щогли, яку зведено у 1965 році. Нині черкащани мають можливість дивитися телепередачі з Києва, Дніпропетровська, Москви та інших міст країни.

Гарна ця вулиця і восени. У черкаської осені на диво багата палітра, барви її справляють глибоке враження.
Мальовничі місця, соснові гаї, Дніпро приваблюють у Черкаси численних туристів і відпочиваючих, для яких у районі Соснівки, куди веде вулиця імені ХХІІ партз’їзду, споруджено санаторії, будинки відпочинку, кілька дитячих таборів, влаштовано республіканську зону відпочинку “Сокирне”.

Черкаські здравниці відомі далеко за межами України. Ще у 1920-х роках у мальовничій Соснівці почали діяти державні будинки відпочинку. В 1930-ті роки Всесоюзна науково-дослідна комісія визнала ці місця найкращими щодо природно-кліматичних умов для розміщення санаторіїв. Тоді ж було розроблено генеральний план забудови Соснівки. Будівництво першої зони відпочинку було повністю закінчене до 1938 року. Територія її впорядковувалася за проектами ленінградських архітекторів.

У другій зоні забудови споруджений санаторій з лікувальним, культурним і побутовим комплексом (тепер тут будинок відпочинку “Україна”). В третій велись підготовчі роботи по впорядкуванню. В лісовому масиві були прорізані квартали, насаджено нові породи дерев.

Вся площа Соснівки (1600 гектарів) була оголошена заповідником – курортною зоною. До Великої Вітчизняної війни тут містилися корпуси одинадцяти соснівських санаторіїв.

За генеральним планом забудови Черкас у Соснівці завершено спорудження комфортабельного готелю “Турист”. В його архітектурний комплекс входить ресторан на 100 місць.

Вся прибережна смуга Соснівки буде впорядкована та озеленена. Виросте комплекс нових будинків відпочинку, туристських баз, піонерських таборів тощо.

Район Соснівки пам’ятний своїм революційним і бойовим минулим.. Соснівський ліс був свідком того, як 27 травня 1905 року 400 робітників черкаських підприємств зібралися, щоб послухати виступи агітаторів-більшовиків.

Під час Великої Вітчизняної війни 229-й полк 254-ї стрілецької дивізії першим прорвався у Черкаси з боку Соснівки і вів багатоденні запеклі бої з ворогом, який спорудив тут міцні укріплення.

У Соснівці можна оглянути залишки оборонних споруд, які будувалися у 1915 році під час Першої світової війни під керівництвом відомого згодом радянського воєначальника, Героя Радянського Союзу, Дмитра Михайловича Карбишева.

Борис Юхно, журналіст, історик, публіцист

Джерело: Фейсбук

Статті від автора

0 коментарів

Залишити відповідь