Факти, версії та інформаційний вакуум. Що відомо про масове отруєння школярів у Черкасах?

Подібних за масовістю та обставинами випадків в Черкасах раніше не бачили ні лікарі, ні правоохоронці.

Зранку 8 травня під час лінійки в міській школі №8 почали масово непритомніти діти. Протягом кількох годин із навчального закладу було госпіталізовано півсотні школярів і навіть вчителі.

Офіційних версій все не було, а містом розлетілася паніка. Як оповіщали всеможливі служби, всі показники по вмісту шкідливих речовин – в нормі. Проте факт залишався фактом: обласна дитяча лікарня була переповнена.

З тих пір пройшло три тижні. На щастя, лікарняні ліжка спорожніли, проте конкретики щодо цього інциденту не побільшало.

Вслід за Черкасами хвиля схожих інцидентів зачепила ще 5 населених пунктів в різних областях країни. Інформації по причинах – досі обмаль. Поки обставини та винні не будуть встановлені, батьки боятимуться, щоб їхня дитина не відправилася із навчального закладу – в лікарню.  У цьому випадку не інформованість дорівнює незахищеності.

Так, що ж сталося в Черкасах 8 травня? Які версії події були та які досі розглядаються? Що кажуть правоохоронці та медики? Відповіді на ці та багато інших питань – в нашому тексті.

«Мій син боявся йти в школу». Що відбулося в Черкасах 8 травня?

«Спочатку падали дівчатка, а потім і в мого сина закрутилася голова. Далі – болів живіт, почало нудити, охопила паніка дитину. Після цього він боявся повертатися в школу», – говорить пані Ольга. Її син Ярослав із 3-А класу один з тих, кому стало погано під час проведення лінійки.

Тоді, зранку 8 травня у патрульній поліції Черкас та в міському департаменті освіти було повідомлено про інцидент у 8-й міській школі. Згідно з повідомленнями, на вранішній лінійці, приуроченій до Дня пам’яті та примирення,  діти почали масово втрачати свідомість, на місце були викликані правоохоронці та швидка.

Протягом наступних півтори години цифри щодо дітей, яким стало зле, і тих, хто були госпіталізовані, загрозливо виросли: 17, 22, 30, 42, 47  – врешті в другій половині дня було повідомлено, що в лікарню втрапили 53 учні, 11 з яких були доставлені відразу в реанімацію обласної дитячої лікарні.

«Ми були на лінійці. Там почали падати діти із 6-7 класів ніби. Після лінійки я пішов в клас, і вже там мені стало погано», – розказує 8-класник Ілля.

Уже станом на сьогодні відомо, що 8 травня в лікарні було зареєстровано загалом 107 звернень щодо дітей. Було госпіталізовано 55 школярів, в тому числі одну дитину доправили до лікарні наступного дня. Як розповіли нам лікарі, із 11 школярів з реанімації 3 особи були в стані середньої тяжкості. Також було госпіталізовано 4 дорослих: трьох вчителів та техпрацівницю.

Постраждалі скаржилися на слабкість, млявість, запаморочення, головний біль, нудоту. За висновками лікарів, у них спостерігалася інгаляційна токсична реакція.

«У мого сина Микити сильно крутилася голова, і нудило. У лікарні сказали, що аналізи будуть відомі протягом тижня (сказали 10 травня – ред.). Діагноз нам не повідомляють», – розказує черкащанка Ірина.

Фото із “Фейсбуку” Костянтина Проценка

Близько 16-ї години глава Уряду Володимир Гройсман, який разом з Уляною Супрун прибув в Черкаси на гелікоптері, на прес-брифінгу озвучив, що за «попередньою версією відбулося локальне розпилення якоїсь речовини».

Зрештою, ближче до вечора було повідомлено, що стан дітей поступово покращується. Усіх, хто були госпіталізованими, виписали з лікарні 16 травня. При цьому ще 14 травня в школі поновили навчання.

Зазначимо, що в інших черкаських школах в той день подібних випадків зафіксовано не було.

«Щоранку мені доповідають інформацію щодо розслідування і щодо дітей. По суті всі діти, які були госпіталізовані, були виписані ще тиждень тому. Трошки довше були в лікарні діти, які мають певні хронічні хвороби, що не пов’язані з отруєнням», – каже очільник міської освіти Сергій Воронов.

«Токсикологи не можуть відповісти, що це було». Версії подій

Уже в першій половині дня на території школи зібралися працівники всіх можливих служб та установ.

В Управлінні ДСНС оперативно повідомили, що зробили заміри повітря на вміст хімічних речовин. Перевищень не було виявлено, радіаційний фон – в межах норми.

Тим часом, поки служби працювали, місто заполонив ураган чуток і домислів. Справа в тім, що перші версії щодо причин надзвичайної (а як для 300-тисячних Черкас, то і зовсім шокуючої) ситуації з’явилися лише з приїздом Гройсмана, тобто близько 16-ї години. Як відомо, за відсутності офіційних вістей, інформаційний вакуум заповнюється вимислами і панікою.

Фото із сайту ДСНС

За кілька годин багата уява черкащан щедро наплодила версій: протягом дня звучали «новини» про витік ртуті або ж аміаку із цистерн на залізничному вокзалі, випробування хімічної зброї  і, звичайно, про брудну руку хімічного гіганта ПАТ «Азот», черкасці теж не забули.

Жителі міста телефонували рідним та близьким, закликали не виходити на вулиці міста, зачинити вікна та попутно підливаючи масла у вогонь («У вас там, кажуть, «Азот» зірвався\цистерна із ртуттю перевернулася?»).

Проте за результатами роботи спеціалізованих лабораторій найбільш тиражовані і панічні версії були відкинуті.

Перевищень вмісту хімічних речовин понад граничної концентрації не виявлено, вмісту бойових отруйних речовин та хімічно-небезпечних речовин – не виявлено. Врешті в промисловій лабораторії ПАТ “Азот” проведена перевірка на вміст окислів азоту та вуглецю, а також аміаку: перевищень також не виявлено.

Фото із “Фейсбуку” Костянтина Проценка

Серед версій, які озвучувалися, можливі  проблеми з каналізацією, сумнівна якість води чи харчування для школярів. Всі вони були поступово спростовані. Лунали також здогадки щодо «причетності» військової частини, що сусідить із школою. Вони свого підтвердження не знайшли, але й спростованими не були. Окрім того, в останні дні з’явилася свіжа версія про «кіберслід».

«На сьогодні найбільше обговорюється версія якогось нового підліткового «флешмобу», коли в школах відбувається розпилення. Версії щодо  військової частини та якихось хімічних заводів –  їх ніхто не відкидав. Вони не підтверджені і не спростовані.

Цей інцидент не стосується якості води, чи якості харчування. Насправді, наприклад, по воді не може бути паралелей, бо падали діти, які навіть до школи не встигли зайти. Крім того, це вода, яку п’ють всі Черкаси, або ж вода якою дітей забезпечують батьки. Є всі сертифікати, зауважень нема», – пояснює журналісту директор департаменту освіти на гуманітарної політики Черкаської міськради Сергій Воронов.

Щодо слідчих, то вони сконцентрувалися на найпершій з версій: локальне розпилення невідомої речовини. Принаймні така інформація випливає із офіційних джерел.

За фактом подій в школі Черкаське ГУНП відкрило кримінальне провадження за ч. 1 ст. 325 (Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням) ККУ.

«Я не пам’ятаю такого випадку за масовістю та обставинами, як той, що відбувся в місті 8 травня», – каже головний лікар Черкаської обласної дитячої лікарні Микола Кондрацький.

«У нашій лікарні були взяті аналізи крові та сечі. Жодних відхилень по цих аналізах немає. Ми відправили аналізи по токсикології та екогігієні в Київ. Станом на сьогодні в мене немає інформації про результати. Цими питаннями займається Національна поліції, прокуратура, СБУ. У нас немає даних…

ЗМІ пишуть, що аналізи відправлені в Німеччину, але я не можу підтвердити.

По тих симптомах, що були характерні для цих отруєних дітей, важко сказати, що це було. Симптоми були, які характерні для будь-якого отруєння невідомою речовино.  Ми ставили конкретні питання токсикологам, але ніхто не може відповісти», – пояснює Кондрацький.

«Нам досі не сказали, чим отруївся мій син». Що маємо на сьогодні?

«Нас виписали 15 травня. А жаль, все не пройшло безслідно, ми ще й досі лікуємося. Коли все це завершиться, ми не знаємо. Результати нам досі не сказали, чим отруївся мій син – невідомо. Тому лікуємося так, як можемо», – говорить мати 3-класника Ярослава – Ольга.

Фото Ігоря Єфімова з ФБ-сторінки Тетяни Сухенко

Станом на сьогодні причини настільки масштабної ситуації в Черкасах досі не встановлено, а та сама «речовина», через яку було госпіталізовано півсотні дітей, більше двох тижнів залишається «невідомою». Більше того, навіть по аналізах, які були ще 8 травня відправлені в Київ, інформації немає: коли їх чекати – в Черкасах ніхто не знає.

У міністерстві охорони здоров’я лише розводять руками:  встановленням остаточних причин токсичної реакції займаються відповідні органи. Проте у тих самих «відповідних органах» традиційно небагатослівні й інформацію видавлюють «по краплині».

Начальник сектору комунікацій ГУНП в Черкаській області Дмитро Грищенко коментує стисло. Лише зазначає, що йому не відомо, якою речовиною отруїлися діти:

«Я регулярно спілкуюся із слідчим, але нових фактів, які б можна було розголосити, наразі немає. Проводяться всі необхідні експертизи, тож варто чекати її результатів. На даний момент я не готовий сказати, чи визначена речовина, якої отруїлися діти», – каже він.

Прес-секретар управління СБУ в Черкаській області Катерина Дрога ще більш лаконічна:

«Служба безпеки здійснює оперативний супровід. Тобто ми допомагаємо за зверненням Національної поліції у слідчих діях, при цьому ми не займаємося безпосередньо слідством», – говорить вона.

Дрога додала, що ширшу інформацію про хід слідства вона надати не може, задля цього до відомства варто звертатися із інформаційним запитом.

Фото ДСНС

Вірус «таємниці слідства» вселився і в посадовців Черкаської облдержадміністрації. Заступник начальника управління охорони здоров’я  Черкаської ОДА Олег Найдан парирує майже всі запитання журналіста реплікою «це не наша компетенція»:

«Речовина, що призвела до отруєння? До слідчих. Аналізи – не займаюся цим питанням, я не скажу. Це не входить в коло моїх обов’язків. Можливо, ви не по адресі звернулися. Всі діти вдома, всі видужали. Що там було і як при госпіталізації, – можуть сказати лікарі. Наша завдання було, щоб всіх госпіталізували, щоб було проведено курс лікування. Далі я не слідкую. По інших питаннях звертайтеся в освіту», – зазначив Найдан.

Як реакція на надзвичайні ситуації із отруєнням школярів в різних регіонах країни влада Києва ухвалила рішення посилити охорону і заходи безпеки у всіх навчальних закладах столиці. Що думають про це в Черкасах?

«Сподіваюсь, що буде вирішено питання охорони шкіл вже на державному рівні, – каже директор школи № 8 Тетяна Саєнко. – Бо вирішити питання на нашому місцевому, тобто шкільному, рівні дуже складно. Це великі гроші на найманих працівників, відеоспостереження, паркани навколо шкіл».

Замість епілогу

Як вже відомо, історія з отруєнням дітей в Черкасах, на жаль, виявилася лише стартом. У той же день, 8 травня, під час лінійки були госпіталізовані діти в Новомосковську Дніпропетровської області, 11 травня схожий інцидент – в Павлограді на тій же Дніпропетровщині,  14 травня – село Новоукраїнка на Донеччині, 21 травня – Миколаїв, 22-ге – Харків.

Всі ці місця та дати об’єднує одне формулювання: невідомі розпилили невідому речовину, внаслідок чого були госпіталізовані діти.

Словом, вся ця неприємна історія, яка стартувала із Черкас і з часом отримала геограрафічне продовження в різних куточках країни, наразі ставить значно більше питань, ніж дає відповідей. Мовчання ж у «відповідних органах» лише сприяє тому.

Але тим часом шкільне життя триває.

У п’ятницю, 25 травня, учні та вчителі 8-ї школи зібралися у черкаському міському будинку культури імені Кулика. Тут, а не в школі, вирішили провести свято останнього дзвінка. Причина тому самому інцидентові на лінійці, чи то в затишності приміщення, – питання звучить риторично.

«Дивіться, це флешмоб «Вся земля – наша єдина». Його діти мали виконати на тій лінійці, але танцюють зараз», – показує на сцену директор школи.

Серед танцюючих – 3-класник Ярослав. Мати спостерігає за ним із зали.

Сергій Макаренко

0 коментарів

Залишити відповідь