“Думати про благоустрій, поки людям нема за що жити – аморально”. У Черкасах незаконна торгівля повернулася на вулиці (фото)

 – Поліція? Та рідко, але інколи ходить, – розпочинає немолода жінка у великій чорній шапці. Однією рукою вона змітає сніг з валянків, які продає, в іншій – цигарка. – Буває проганяють нас, але ми потім повертаємося. Що вони хочуть від нас, я не знаю, Бондаренко дозволив нам торгувати. Нам же треба виживати?

За хвилину розмови до її власноруч обладнаного “торгового місця” підходять три особи. Одні питають ціну на теплі біло-рожеві шкарпетки, інші – прицінюються до зимового взуття. Попри рясний сніг і прохолоду, потік людей центральною вулицею не зменшується. Пройшовши Смілянською буквально 150-200 метрів, перехожий при бажанні може придбати квіти, картину, одеколон, шкарпетки, книгу, чоботи, яблука і собаку з котом. Якщо  вам раптом захотілося джинсову куртку, реглан, спортивні штани – можна пройтися до перехрестя Гоголя з Небесною Сотнею, якщо ж душа забажала фруктів чи овочів – до перетину вулиці Гоголя із Смілянською.

dsc02432

При цьому, варто згадати, що лише 4 місяці тому владна верхівка міста заявляла, що пішохідна зона буде очищена від так званої стихійної торгівлі. Мер і його заступники синхронно повторювали тезу, що влада не проти торгівлі, яка відбувається у правовому полі, натомість стихійної торгівлі бути не може.

Влітку від “стихійних” протестів було гаряче. Конфлікт з торгівцями мав стати першим серйозним випробування для черкаських патрульних, для міської ж влади – перевіркою на міцність. Зараз ми не будемо вкотре описувати весь калейдоском тих подій. Про черговий раунд боротьби ви зможете прочитати в матеріалі нашого видання “Стихійне лихо”: як у Черкасах люди воюють за право порушувати закон.

13479317_1805549456347664_188729415_n-11
Влітку “стихійники” ставили ультиматуми і перекривали дорогу

Уже після напруженого періоду червня-липня активність і влади, і правоохоронців у боротьбі з проблемою стихійної торгівлі пішла на спад, а новини про мітинги, перекриття вулиць і погрози з боку підприємців покинули перші шпальти ЗМІ.

Після короткого перепочинку торгівці різним крамом поступово почали повертаться на вулицю. З часом, наприклад, звичні місця біля “Макдональдсу” зайняли консультанти косметики, а в кінці кінців повернулися на зупинку по вулиці Смілянській і продавці спідньої білизні. Станом вже на середину осені від “боротьби” із незаконною торгівлею не залишилося і сліду.

15416120_10206454815763733_1359558284_n
Уже восени в Черкасах придбати спідню білизну можна було прямо по дорозі на роботу: тут…
15327632_10206454816203744_618529560_n
… або тут, біля ЦДЮТ

dsc02428

“Что нам снег, что нам зной…”: посеред Черкас можна придбати штани, книги і яблука за будь-якої погоди

Мороз не заважає літнім жінкам облаштовувати торгові “точки” на перехресті Гоголя з вулицею Небесної Сотні. Двоє жінок ведуть розмову з яскравою жестикуляцією і п’ють чай з пластикових стаканів: покупців біля них немає. Сусідня продавчиня відкидає сніг від свого імпровізованого столику, бабуся, що виставила на продаж кілька екземплярів одягу, дрімає під стіною напіврозваленої будівлі.

dsc02444

– Ні, не ходить поліція. Я просто знаю, що “наші” ходили до Бондаренка, і він дозволив торгувати, – каже жінка, що торгує фруктами. Додає, що сьогодні майже нічого не продала.

dsc02449

По Смілянській біля площі ЦДЮТ, де робітники відгортають сніг і кладуть плитку, більш людно. Тутешні продавці встигають курити, пити чай, говорити по телефону, обговорювати одне з одним погоду і, звичайно, консультувати потенційних покупців.

dsc02431

Чоловік у старій чорно-червоній куртці, що торгує взуттям, засуджує літні спроби міської влади прогнати “стихійників” (зокрема числі і його) з тротуару.

– Я вважаю, що в наш час говорити про благоустрій вулиць – це аморально. Аморально ганяти людей, яким нема за що існувати! І якщо Бондаренко так не думає, то приведіть його сюди, я йому поясню, що він неправий! – чоловік не приховує емоцій, але швидко переключається з розмови з журналістом до діалогу з покупцем, який питає, скільки коштують валянки.

dsc02439

Поряд інший чоловік в довгій чорній куртці торгує книгами. Він вважає, що найкраще облагородять тротуари “витвори мистецтва”:

– Я вважаю різні “труси” треба, щоб були на ринку, а книги і картини – це мистецтво, яке повинне прикрашати вулицю. Але ж знаєте, люди не йдуть на ринок, бо там треба платити. Може бути таке, що ти за день нічого не заробив, а платити за місце все одно треба, – обурений торгівець.

dsc02457

Варто зазначити, що рішенням виконкому ухвалено створення в центрі міста з 1 січня 2017 року ярмарку з навісом. Площа ярмарку становитиме 500 кв. м з розміщенням тимчасового навісу по вул. Гоголя між вулицями Смілянською та Небесної Сотні. Виконком зобов’язується забезпечити недопущення розміщення об’єктів дрібнороздрібної торгівлі за межами території ярмарку на проїжджій частині вулиці Гоголя.

Власне, ярмарок якраз і має стати одним з альтернативних місць для торгівлі. Правда, про його створення жоден із опитаних “стихійників” поки що не чув. Чи будуть готові люди перебратися із насиджених місць під навіс – вони поки що не знають.

У поліції та міськвиконкомі не можуть розібратися, хто відповідає за “стихійників”

Тим часом в поліції та в міськвиконкомі погоджуються з тим, що напруга боротьби за очищення тротуарів від стихійників, поступово спав. Щодо роботи в цьому напрямку, то тут структури за давньою українською традицією перекладають “відповідальність” одне на одного.

dsc02442

Так, заступник міського голови Геннадій Шевченко вважає, що торгувати на вулиці змушує людей “загальне зубожіння” суспільства.

– По Смілянський прибираємо частково, стоять на Гоголя. Штрафуємо їх регулярно, наприклад, на адмінкомісії винесли ось 2 максимальні штрафи. Але ж головна проблема – це зниження рівня життя, загальне зубожіння – це все штовхає людей виживати. А взагалі, розумієте, “стихійну” торгівлю важко контролювати. Людина, де схотіла, там і сіла, там і торгує.

Шевченко класифікує “стихійників” як менше зло і говорить, що наразі міською владою обрано як пріорітет боротьбу з незаконними МАФами.

13474226_1805559416346668_601086880_n
Влітку Геннадій Шевченко був “спікером” від міської влади по питаннях “стихійної” торгівлі

– Ми взялися за більш глобальні теми: за закинуті МАФи, факти самозахоплення землі, незаконні кіоски. Тобто для нас пріорітетні зараз – не ті, хто заробляє пару гривень на їжу. Хоч інспекція все одно працює в цьому напрямку. Наш пріорітет  зараз: щоб прибиралися сніг і територія біля торгових точок, знесення або приведення у відповідність МАФів. Ми розуміємо, що і то, і то порушення, але це також громадяни, і вони наразі не найбільше зло. Торгівля сама зникне, коли покращаться соціальні умови, коли поліція почне працювати.

dsc02456

Заступник міського голови каже, що поліція зараз із “стихійною” торгівлею не бореться, бо перебуває в “ненайкращому стані”

– От вони погралися трохи і покинули, чогось так. Ми людей попереджаємо, штрафуємо, проганяємо, але вони повертаються, бо муніципальної інспекції вони не бояться, тому має тут працювати поліція.

Насамкінець Шевченко запевнив, що із торгівцями по вулиці Гоголя “знайдено компроміс”, і пообіцяв, що нові торгівельні місця будуть “гарні і приємні оку”.

dsc02437

В. о. начальника патрульної поліції Черкас Олександр Кокоба натомість каже, що поліція працює: “роз’яснює”, приїжджаючи на виклики. Додає, що “за це” (очевидно за “стихійників”) відповідає муніципальна інспекція:

– Рейдів, як таких, немає, але є виклики, якщо люди телефонують, ми приїжджаємо… За це взагалі відповідає муніципальна інспекція, але періодично ми заїжджаєм і проводимо роботу, роз’яснюємо. І вони покидають місця. Зараз вирішилося питання щодо облаштування торгівельних місць по вулиці Гоголя. Зараз там закінчується будівництво біля ЦДЮТ.

dsc02452

 

Зазначимо, що наразі у міськвиконкомі вирішено упорядковувати “вуличну” торгівлю шляхом створення в місті критих ринків.

На облаштування торгових місць із бюджету виділили 1 млн 600 грн, їх треба освоїти до кінця року. Уже на останній сесії міської ради депутати почали затверджувати рішення про створення нових ринків по всьому місту. Поки що Черкаси «збагатяться» трьома ринками: поблизу магазину “Буревісник”, по вулиці Благовісна та на вулиці 30-річчя Перемоги (в’їзд в місто).

Чи не бояться чиновники перетворити Черкаси у місто вуличних ринків, скільки їх загалом планують створити та чи виявляться вони рентабельними – читайте у наступному матеріалі ІнфоМОСТу.

Сергій Макаренко

2 коментарів

Залишити відповідь

  • Во-первых, все торгаши стоят на этих местах лет по15, во-вторых – они все имеют машины, курят, пьют, имеют по несколько телефонов, в-третьих – никогда торгаш, стоящий на тротуаре не перейдет на организованное место (там нужно платить). 100 приезжих торгашей шантажируют город. Черкассы – пример трусливого, тупого, необразованного, жадного (видела, как Шевченко собирал дань с торгашей по Гоголя) мера.

  • Вот оно – лицо нашего города! Кучка торгашей диктуют нашему мэру СВОИ правила. Аргумент один: нужно кормить семью. Ну давайте все, кому нужно кормить семьи, оккупируем всю центральную территорию, вплоть до мэрии! И что значит: “стихiйну торгiвлю важко контролювати. Людина, де схотiла, ТАМ I СIЛА”?? Да никто не контролирует, никто не гоняет, все на СВОИХ местах ежедневно. Плюс ко всем перечисленным, Горный стоит с прицепом мужских трусов у входа в Центральный рынок, шаурмисты и “Козачок”напротив “Эльдорадо”, там же торгуют свежей рыбой, маслом в пачках(!). И ЭТО “трудно контролировать”? Да организуйте рейд “неделя без торгашей” – одни дежурят, другие перевозят всех на подготовленные места! Кто-то ЭТО делал когда-нибудь?… А зачем? Светлана вам пишет ответ по поводу Г.Шевченко. Ж А Х!!! ПОЗОР!!! Такого вы не увидите ни в одном городе.